Largoni toksinat per te mposhtur semundjet autoimune

Largoni toksinat per te mposhtur semundjet autoimune

Plani detoks

Shëndeti ynë është rezultat I marrëdhënieve tona me mjedisin, me atë që hamë, pimë, thithim, mendojmë, marrim frymë, vendosim në lëkurën tonë, dhe si dhe ku jetojmë – dhe mynyra se si funksionon sistemi i detoksikimit natyror të trupit tonë. Fatkeqësisht, ndërsa mjedisi bëhet gjithnjë e më toksik, ne po bëhemi gjithnjë e më të ngopur me toksina. Si rezultat shëndeti jonë përkeqësohet.

Askush nuk e di saktësisht se si po ndikon mjedisi në shëndetin tonë, por ne ka tregues të fortë se mirëqenia jonë kolektive po pëson rënie. Ne po jetojmë në një kohë toksike që trupat tanë kurrë nuk e kanë përballuar më parë. Ne jemi të ekspozuar gjatë perditshmerise te jetës sonë me: ndotjen e ajrit, kimikatet, ujin e ndotursi dhe ushqimin tone plot hormone e pesticide , përdorimi ynë i vazhdueshëm i plastikës dhe përdorimi i shpeshtë i shtëpisë me ngarkesa kimike dhe produkte të kujdesit për trupin.

Shkencëtarët përdorin frazat “ngarkesë totale toksike” për t’iu referuar sasisë totale të stresorëve toksikë në sistemin tuaj në çdo kohë. Me kalimin e viteve, toksinat, infeksionet, traumat emocionale dhe stresorët e tjerë të jetës moderne e kalojnë cakun deri sa një ditë fillojne të shfaqen edhe problemet e mëdha shëndetësore, si inflamacion dëmtim i AND-së, kancer etj…

Shenjat dhe simptomat e një ngarkese të rëndë trupore janë identike me simptomat e raportuara nga njerëzit që vuajnë nga çrregullime autoimune.

 • lodhje e thellë, letargji
 • problem me gjumin
 • probleme me tretjen
 • dhimbje koke, dhimbje muskulore, dhimbje në nyje
 • probleme me sinusiet
 • depresioni
 • problemet neurologjike, marrje mendsh, dridhje
 • probleme në peshë, shtim i pashpjegueshëm i peshës ose rezistencë ndaj humbjes së peshës
 • probleme me lëkurën: skuqje, ekzemë, psoriasis, aknet
 • presion të lartë ose të ulët të gjakut

Natyrisht, sa më shumë toksina në mjedisin tuaj, aq më simptoma të padëshiruara do të përjetoni. Shumë njerëz me kushte autoimune janë shëruar duke pastruar mjedisin e tyre personal. Bëhuni të vetëdijshëm për toksinat si brenda dhe rreth jush.

Toksinat e njohura për shkaktimin e kushteve autoimune janë

Toksinat e jashtme 

Këto përfshihen kimikate që gjenden në ajër, ujë dhe ushqim:

 • Kimikatet që përdoren në prodhimin industrial dhe bujqësinë, trajtimin e ujit, pastrimin e thatë, pastrimin e shtëpive dhe produktet e kujdesit për trupin.
 • Metalet përfshirë merkurin, plumbin, aluminin, arsenikun dhe kadmiumin, të cilat gjenden në ujë, tek peshqit, toka dhe ajri që thithim
 • Medikamente, përfshirë shumë ilaçe pa recetë, antibiotikë dhe vaksina
 • Aditivë ushqimorë, konservues dhe ëmbëlsues si monosodium glutamate (MSG) dhe ëmbëlsues artificialë
 • Shumë organizma të modifikuar gjenetikisht (OMGJ) përmbajnë pesticide të integruar ose herbicide
 • Shumë ushqime alergjike, përfshirë gluteni, qumështi, soja, etj., Mund të jenë veçanërisht toksike për njerëzit të prirur për çështje autoimune
 • Ndotja e ajrit, përfshirë tymin e cigares dhe atë të automjeteve.
 • Myku, i cili prodhon mykotoksina helmuese (p.sh. aflatoksina dhe Ochratoxin A [OTA])
 • Aminet heterociklike (HCAs) dhe hidrokarburet aromatike polyciklike (PAHs),
 • Ekspozimi kronik ndaj frekuencave elektromagnetike (EMF) dhe “energjisë elektrike të ndotur”.

Toksina të brendshme

Këto janë nënprodukte të cilat i prodhon vetë trupi juaj:

 • Bakteret, kërpudhat dhe maja në përmasa të larta dhe / ose specie të dëmshme në zorrën tuaj mund të jenë toksike.
 • Maja dhe Candidaprodhojnë një kimikat toksik që lidhet me formaldehidin (përdoret në lëngun embalifikues) të quajtur acetaldehid
 • Lipopolysacararidet (LPS), toksinat bakteriale, mund të rrjedhin në rrjedhën tuaj të gjakut dhe madje të kapërcejnë pengesën gjak – tru, duke shkaktuar një reagim të imunizuar të sistemit imunitar në trupin dhe trurin tuaj.
 • Hormonet e detoksikuara, si estrogjeni ose ksenenogenet (kimikatet toksike që konkurrojnë me estrogjenin) mund të riciklohen dhe lidhen në vendet e receptorit të estrogjenit, duke bllokuar funksionimin normal të hormoneve
 • Stresi kronik dhe mendimi negativ mund të prishin sistemin tuaj neuroendokrin dhe ekuilibrin e mikrobiomës tuaj, duke shkaterruar bakteret e dobishme dhe duke vendosur fazën që bakteriet e dëmshme të marrin përsipër.
 • Dhimbja emocionale e qëndrueshme, e pazgjidhur ose e pashpresuar si zemërimi, pikëllimi ose pakënaqësia mund të ruhen në sistemin tonë nervor dhe të kontribuojnë shumë në zhvillimin dhe përjetësimin e sëmundjeve kronike

 

Strategjitë e thjeshta ditore të detoksifikimit

Ekspertët pajtohen që mënyra më e mirë për largimin e toksinave është detoksikimi proaktiv, i butë dhe i vazhdueshëm. Detoksifikimi i vërtetë qelizor kërkon kohë. Ju nuk grumbulloni një peshë të rëndë trupore brenda natës, as nuk duhet të prisni të shkarkoni peshën menjëherë. Përdorni si më poshtë si një udhëzues për t’ju ndihmuar të minimizoni burimet më të zakonshme ose problematike të toksinës:

Detox ushqimi dhe uji detoks

Ekspertet  toksinave, thotë se 70 % e toksinave vjen nga ushqimi – konkretisht ushqime me dietë standarde amerikane (SAD) dhe aditivë ushqimorë, dhe mënyra se si ne gatuajmë, ruajmë dhe pjekim ushqimin.

 • Hani ushqim organik. Hapi më i rëndësishëm që mund të ndërmerrni për të zvogëluar peshën e trupit tuaj është të hani ushqim organik. Nëse nuk keni mundësi të konsumoni cdo gjë organike, të paktën të blini versione organike të mishit të pulës, mishit të vicit, perimeve dhe frutave.
 • Hani më shumë fibra. Burime të mira të fibrave përfshijnë farat organike dhe të freskëta chia ose farat e lirit, dhe frutat dhe perimet organike si avokadot, articokes, kokosit dhe mjedrat.
 • Filtroni ujin tuaj . Uji i rubinetit përmban toksikantë përfshirë fluoride, klor, alumin, arsenik, herbicide dhe madje edhe ilaçe pa recetë. Vendosni një filtër të ngurtë të karbonit si një pajisje uji ose një filtër uji në tërë shtëpinë nëse është e mundur. Mos harroni të filtroni gjithashtu dushin dhe ujin e banjës.
 • Gatuani me temperaturë të ulët. Piqeni, ziejini, gatuajeni butësisht ose gatuajeni ushqimin tuaj dhe shtoni vajera pasi të keni shtruar ushqimin tuaj.
 • Përdorni enë gatimi prej çeliku inox, gize ose qeramike.
 • Përdorni enë qelqi për ruajtjen e ushqimit të. Plastika lëshon kimikate në ushqimin tuaj, veçanërisht kur nxehet.

Detoks trupin tuaj

Përdorni produkte dhe produkte kozmetike për kujdesin ndaj trupit pa kimikate. Një rregull i mirë: Mos e përdorni nëse nuk i njihni përbërësit, Djersitja mund të ndihmojë pastrimin e trupit nga toksinat, përfshirë plumbin, kadmiumin, arsenikun, merkurin dhe BPA.  Saunat me rreze infra te kuqe mbështesin detoksifikimin në mënyrë të sigurt pa nxehtësinë e lartë të një sauna të rregullt. Minimizimi i ilaçeve. Flisni me mjekun tuaj për të zvogëluar gradualisht dozat dhe sasitë e ilaçeve. Konsideroni që mbushjet tuaja të amalgamës së merkurit të hiqen në mënyrë të sigurt dhe të zëvendësohen me përbërje jo toksike. Përpara se të adresoni toksicitetin e merkurit, duhet të hiqni burimet e ekspozimit. Glutathione (GSH) ndihmon në forcimin e funksionit të mëlçisë dhe imunitetit, neutralizimin e radikalëve të lirë dhe lidhjen e tyre dhe sekretimit të toksinave.

 Detoks shtëpinë tuaj

Sipas EPA, ndotësit e ajrit të brendshëm mund të jenë më të lartë se ndotësit që gjenden në natyrë.

 • Vakum per dyshemenë tuaj. Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të zvogëluar barrën e trupit tuaj është t’i mbani dyshemetë tuaja pa pluhur dhe myk.
 • Pastroni ajrin tuaj të brendshëm . Përdorni filtra ajri për dhomat që përdorni më shpesh si dhoma e gjumit, kuzhinën dhe zyrën tuaj.
 • Përdorni produkte pastrimi jo toksike.
 • Kontrolloni dhe eliminoni burimet e mykut
 • Hiqni këpucët te dera .
 • Minimizoni ekspozimin tuaj elektromagnetik (EMF).

 

Optimizoni organet tuaja të eleminimit

Mëlçia / fshikëza e tëmthit: Filloni ditën me ujë të ngrohtë dhe limon, minimizoni alkoolin dhe kafeinën dhe rrisni hidratimin me ujë të pastër dhe fillojeni diten me lëng boronicë organike pa sheqer. Hani ushqime organike, lëndë ushqyese të dendura si zarzavate me gjethe dhe të hidhura (p.sh. zarzavate, fruta dhe perime) lakerishte si (p.sh. kale, brokoli, lulelakër dhe lakra), ushqime që përmbajnë squfur (p.sh. hudhra, qepë dhe vezë , dhe ushqime të pasura me aminoacide që mbështesin detoksifikimin e mëlçisë në fazën e dytë.

 

Veshkat : Minimizoni konsumin e alkoolit, kafeinës dhe proteinave të tepërta. Hidratimi është thelbësor për optimizimin e sekretimit përmes veshkave. Ushqimet ushqyese për veshkat përfshijnë ato që janë me shumë ngjyra të errëta, si manaferrat e errëta – lëng boronice i pangopur (shtoni stevia për ëmbëlsi) – panxhar, alga deti, farat e zeza të susamit dhe arrat e zeza.

Zorra e trashë: Ideja kryesore është t’i mbani zorret në lëvizje çdo ditë. Tri çelësat për të mbështetur shëndetin e zorrës së trashë përfshijnë rritjen e hidratimit, ngrënien e më shumë fibrave dhe lëvizjen e trupit tuaj gjatë gjithë ditës.

Lëkura : Mbajeni të hidratuar mirë lëkurën dhe mos i lejoni toksinat të depërtojnë.

Mushkëritë : Përveç përdorimit të një filtri ajri HEPA në dhomën (at) ku kaloni kohën më të madhe, praktikoni mbajtjen e frymës. Mbani një raport të rregullt të frymëmarrjes. Për shembull, thithni për katër sekonda, mbajeni për gjashtëmbëdhjetë sekonda dhe nxirrni për tetë sekonda. Merrni stërvitje të rregullt, përdorni barishte dhe vajera që lehtësojnë bllokimin dhe përmirësojnë qarkullimin në mushkëri si xhenxhefil, rigon dhe eukalipt.

Sistemet limfatike / glymphatic : Mënyrat më të mira për të mbështetur sistemintuaj limfatik është të hani një dietë anti-inflamatore.

 

Përmbledhje: Pesë veprimet kryesore të detoksifikimit

 1. Hani ushqim organik – veçanërisht produkte shtazore – për të minimizuar ekspozimin tuaj ndaj pesticideve, antibiotikëve dhe hormoneve të rritjes.
 2. Hani më shumë fibra për tu lidhur dhe për të hequr toksikantët nga trupi juaj.
 3. Përdorni ujë të filtruar për të pirë dhe dush për të shmangur fluorin, klorin dhe kimikatet e tjera.
 4. Përdorni një vakum HEPA për të hequr grimcat toksike ultrafine nga qilimat dhe dyshemetë.
 5. Përdorni produkte shtëpiake pa kimikate për të shmangur plastifikuesit dhe prishësit e tjerë të hormoneve.
error: Nuk lejohet kopjimi!