5 këshilla për të marre sasine e duhur të yndyrnave qe na nevojiten…

5 këshilla për të marre sasine e duhur të yndyrnave qe na nevojiten…

Kombinimi i yndyrave të ngopura, monounsaturuara dhe polisaturuara kane përfitime për shëndetin nëse marrja e përditshme është e saktë dhe e përshtatshme.

Në kundërshtim me atë që mund të mendoni, yndyrnat nuk duhet te eliminohen përfundimisht nga dieta .

Arsyeja?! Sipas një studimi të fundit australian të botuar në “The Lancet”, grupi  i yndyrnave te ngopura te monosaturuara dhe polisaturuara është i lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare duke ulur probabilitetin e vdekjes së parakohshme me 23%.

Ajo qe eshte e rëndësishme është t’i kushtojmë vëmendje cilësisë dhe sasisë së yndyrave që sjellim në tavolinë.

  • Vaj ulliri ekstra i virgjër

Keshillohen 15-20 gr ne dite ose 3-4 luge

  • Qumeshti dhe produktet e qumeshtit

Keshillohet 200 ml qumesht ose 125 ml kos ne dite ose si alternative te konsumohet gjiza pa kripe

  • Djathë i fresket ose i stazhinuar

Duhet te konsumohen 2-3 porcione ne jave djathë i fresket (100 gr) ose djathë i perpunuar 50 gr

  • Peshk

Duhet te konsumohet peshk te pakten 3 here ne jave (minimum 600 gr ne total)

  • Fruta te thata (bajame, arra, lajthi, etj)

Duhet te konsumohen 15-20 gr ne dite

error: Nuk lejohet kopjimi!