Përse është më mirë t’i lini bajamet në ujë përpara se t’i konsumoni?

Përse është më mirë t’i lini bajamet në ujë përpara se t’i konsumoni?

-Bajamet e thata përmbajnë një enzimë ndaluese në lëkurë e cila në thelb duhet të mbrojë farën derisa të marrë lagështi për mbirjes. Në momentin që bajamet janë të zhytyra në ujë, kjo enzimë çlirohet.
-Të konsumoni bajame që janë të njomura në ujë fillimisht i bën ato më të lehta për t’u gëlltitur dhe gjithashtu bën më shumë lëndë ushqyese të disponueshme për tretjen.
Në fakt, shumica e arrave dhe farave janë më të lehta për t’u tretur si dhe kanë disponueshmëri më të mirë për lëndë ushqyese kur lihen në ujë gjatë natës përpara se të konsumohen.

Përdorimi i bajameve
-Bajamet mund të konsumohen në formë të papërpunuar ose mund të shtohen si garniturë për një sërë gjellërash. Ato mund të konsumohen gjithashtu të skuqura, të pjekura, me kripë ose lihen në ujë gjatë natës dhe hiqet lëkura përpara konsumimit. Lënia në ujë e bajamave përgjatë natës rrit disponueshmërinë e lëndëve ushqyese dhe absorbimin.

-Ato gjithashtu përdoren në përgatitjen e ëmbëlsirave, akulloreve, tortave, biskotave, ëmbëlsirave etj. Gjalpi i bajames, qumështi i bajames, mielli i bajames janë produkte me shumë lëndë ushqyese që janë të prodhuara prej bajameve.

-Vaji i bajames përdoret si vaj masazhues, vaj për flokët, ose si vaj bazë për industrinë farmaceutike dhe në prodhimin e vajërave aromatikë.

Lëndët ushqyese te bajamet
Bajamet janë:
-Një burim i pasur i fibrave dietike, vitaminave B-komplekse, mineraleve të kalciumit, kaliumit, manganit, hekurit, zinkut, magnezit, selenit etj.
-Të pasura në acide yndyrore të monotë pangopura si acidi oleic dhe acidet palmitoleike.
-Jashtëzakonisht e pasur në antioksidantë si vitamina E.
-Pa gluten
Bajame sigurojnë 12% të konsumit të nevojshëm ditor të proteinave dhe 35% të vitaminës E të nevojshme.  Gjithashtu, ato përmbajnë më shumë magnez sesa gjendet në tërshërë ose spinaq ndërkohë që përmbajtja e kalciumit krahasohet me rreth një kupë qumësht.

Janë rreth 80 kalori në 12 bajame të cilat mund të digjen:
-Duke vrapuar për 5 minuta në 8mph.
-Duke luajtur në një tabelë tenisi për 18 minuta.
-Duke bërë ulje-ngritje për 9 minuta.
-Duke kërcyer për 16 minuta.

 

 

error: Nuk lejohet kopjimi!