Archive for Category: artikuj

Supa Tajlandeze me kungull

Një supë kremoze me kungull e balancuar me pak shije tajlandeze. Kjo recetë mund të gatuhet për rreth 30 minuta. Pse funksionon: Perimet bëhen super të buta duke u bërë perfekte për një supë kremoze. Ju mund ta hani menjëherë ose mund ta paketoni për drekë, dhe një...

Read More

Supë velvet me karrotë e koriandër

E thjeshtë dhe me pak kosto, si dhe me një shije magjike. Velvet e butë dhe paksa kremoze (madje edhe pa shtuar krem në të,zgjedhja mbetet opsionale). Perfekte për një drekë të shpejtë apo një darkë relaksuese. Mos harroni të përdorni rrënjë koriandre, pasi janë po aq të shijshme...

Read More

Thin Spiration -efektet shqetësuese të rrjeteve sociale në crregullimet e së ngrënit

Rrjetet sociale si Pininterest, Tumblr, Instagram dhe Youtube shpesh bëhen “mikëpritës” të përmbajtjeve të ndryshme që promovojnë çrregullime të së ngrënit. Të njohura si “thinspo”, “pro-ana” dhe “pro-mia” kërkimet tregojnë që këto terma ndikojnë në imazhin e trupit në ditët e sotme dhe sugjerojnë zhvillimin e një crregullimi të...

Read More

Leksion i hapur në UET

Shkaqet kryesore të vdekshmërisë dhe shpenzimeve të kujdesit shëndetësor në mbarë botën janë sëmundjet kronike, që rezultojnë nga stili i jetesës dhe faktorët e mjedisit. Barra ekonomike e zgjedhjes së varfër së stilit të jetesës nuk është më e qëndrueshme dhe është e pamundur të injorohet. Shumica e sëmundjeve...

Read More

10 ushqimet më të këqija për acidin refluks

Të gjithë ushqimet që hani, “udhëtojnë” nëpërmjet gojës suaj, poshtë në ezofag dhe direkt e në stomak. Por nëse keni acid refluks, gjërat mund të bëhen të dhimbshme. Shumë ushqime mund të përkeqësojnë acidin tuaj refluks duke ulur tonin e valvulës që ndan ezofagun nga stomaku, duke zgjatur kohë...

Read More

Cdo gjë që duhet të dini për vitaminat dhe suplementet

Të konsumoni një dietë të balancuar me ushqime të freskëta dhe organike është strategjia më e mirë shëndetësore që cdokush duhet të implementojë. Por megjithatë, jo cdokush ka mundësi të gatuajë shëndetshëm cdo herë. Për shembull, disa njerëz që përpos përpjekjeve të tyre, nuk kanë mundësi të gatuajnë në...

Read More

Cindy Crawford topmodelja e parivalizuar

Cindy Crawford apo Cynthia Ann Crawford ka lindur në DeKalb në Illinois USA me 20 shkurt 1966. Është ikona e modeleve të viteve 90. Rastësisht u zbulua nga një fotograf i një gazete, i cili e zbuloi atë në moshēn 16 vjeçare ku gjatë punës që bënte...

Read More

TROFEA TRIUMF NE DUBAI NENTOR 2017

KONFEDERATA BOTERORE E BIZNESIT NDERON ANILA KALLESHIN DUKE U NDERUAR ME THE BIZZ 2017 ME TROFENE ” TRIUMF” NE NENTOR 2017 NE  DUBAI. Triumph Anila Kalleshi’s Center in Dubai! We share a great deal of information that in the finals of The BIZZ Awards 2017, the international Confederation of...

Read More

A është vera e mirë për zemrën?

Me fundjavën që po afron, njerëzit po hapin shishet e verës në bare apo restorante apo dhe në shtepi për pakëz relaksim. Lidhja me verën ka një histori të gjatë. Kantina më e vjetër e verës, daton në 4100 B.C, që u zbulua nga arkeologët në një shpellë...

Read More

Ndiheni fajtorë kur pini? Epo pyesni shenjtorët

Çdo vit pushimet sjellin me vete një rritje si në konsumimin e alkoolit dhe në shqetësimin për efektet e dëmshme të pijes. Abuzimi me alkoolin nuk është çështje qesharake, por a është mëkat për të pirë dhe për të qenë të lumtur, duke pirë në mënyrë të moderuar dhe...

Read More

Çfarë tregon jashtëqitja juaj?

Besojeni apo jo, jashtëqitja juaj mund të tregojë nëse jeni të shëndetshëm apo jo Përpos njohurisë universale, jashtëqitja është një temë shumë tabu, që për arsye të ndryshme nuk flitet shumë për të. Kjo është arsyeja pse shumë prej nesh nuk ja kanë idenë e asaj cfarë është...

Read More

Trajtime efektive në kushte shtëpie për kataraktin

Katarakti është një dëmtim që ndodh gjatë një moshe të vjetër. Bazikisht është “perdja e syrit” që mund të vështirësojë shikimin duke ndikuar në qartësinë e tij. Katarakti ndodh në moshat e vjetra natyralisht. Përgjatë jetës së tyre, sytë e tyre kanë qenë subjekt të dritës së diellit në...

Read More

Format e kërthizës tregojnë shumë për personalitetin tuaj

Kur flasim për shëndetin, fitnesin apo temperamentin, ne marrim në konsideratë shumë faktorë që mund të ndikojnë në mirëqënien tonë të përgjithshme. Rrahja e zemrës, pulsi, sytë, ngjyra, forma e thonjve janë disa nga faktorët që na ndihmojnë të kuptojmë më shumë rreth cilësive tona mendore dhe fizike. Eshtë...

Read More

Ushqimet per stinen e dimrit

Ushqimet per stinen e dimrit Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk duhet të mungojë...

Read More

Testi Gjenetik në ADN

“Klinika Italiane San Antonio” në bashkëpunim me “Albanian Lifestyle Medicine Association”, “Anila Kalleshi’s Center” dhe “Italian Lifestyle Medicine Association” na lejon të gjejmë variante gjenetike të ndryshme që mund të ndikojnë mbi karakteristikat metabolike dhe fiziologjike. Këto informacione janë të rëndësishme për të përmirësuar stilin tuaj të jetesës...

Read More

Si të heqim njollat e zeza poshtë sqetullave

Mënyra natyrale për të zbardhuar njollat e errëta nën sqetull Njollat e errëta nën sqetull janë arsyeja pse dollapi juaj është plot me bluza dhe fustane me mëngë, apo ? Ndoshta për shkak se kurrë nuk ndiheni të sigurta për pamjen tuaj. Njollat e errëta nën sqetull mund të...

Read More

Benefitet shëndetësore të bajameve te njerëzit me diabet

Ndërkohë që arrat përmbajnë në përgjithësi sasi të lartë yndyre dhe jo gjthmonë janë konsideruar si një opsion i mirë, në dietat miqësore me diabetin, bajamet janë një rast special. =Të pasura në yndyrna të mira Bajamet kanë një përqëndrim të lartë të yndyrnave të mono-të panngopura ose yndyrnave...

Read More

Smoothie

  ? 1 mollë jeshile 1 grusht spinaq 1/2 gotê kefir 1/2 lugë çaji spirulinē Banane ? Kefir Luleshtrydhe ? Acai Berry pluhur

Read More

3 receta uje detox për humbje peshe

Nuk ka rregull më të rëndësishëm detoks sesa ky: hidratimi! Kur po mundoheni të humbni peshë, ose të hiqni toksinat jashtë trupi, hidratimi është çelësi për ta bërë të suksesshëm këtë qëllim. Filloni çdo mëngjes duke pirë 2 gota të mëdha me ujë për të “zgjuar”metabolizmin tuaj dhe ta...

Read More

Si ndikon shafrani në humbjen e peshës

Shafrani e ka origjinën nga Azia jugore. Eshtë përdorur si mjekim në Indi për shekuj. Curcumina, është përgjegjëse për ngjyrën e hapur dhe gjithashtu përgjegjëse për shkrirjen e yndyrës. Shafrani ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq në gjak dhe ndihmon në reduktimin e inflamacionit. Si mund...

Read More

Dobêsohu me farat Koriandër

Farat Koriandër Kjo erëz aromatike përdoret gjerësisht në kuzhinën Indiane, Bangladeshit dhe Pakistanit . Eshtë e pasur me antioksidantë, yndyrna të shëndetshme, minerale si bakri, kaliumi, zinku, kalciumi dhe magnezi. Eshtë e pasur gjithashtu me vitaminë C që fuqizon imunitetin. Si mund ta konsumoni? Mund ta konsumoni si erëz...

Read More

Si ndikon xhinxheri në dobësim

Xhinxheri fuqizon metabolizmi me 20% dhe përshpejton proçesin e djegies së kalorive. Përfshini pak nga kjo bimë në gatimet tuaja dhe shikoni si lufton obezitetin. Gjithashtu mund të përdoret për të luftuar një sërë gjendjesh të tjera mjekësore. Ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që qetësojnë zorrët. Xhinxheri gjithashtu ka...

Read More

Piperi i zi – Ja si ndikon në humbjen e peshês

Kur flasim për piperin, mos të harrojmë dhe piperin e zi. Piperi i zi është i pasur në piperine. Piperina i jep piperit të zi shijen karakteristike. Një nga karakteristikat është të parandalojë krijimin e qelizave yndyrore, që ndihmojnë në reduktimin e peshës. Ju mund të kombinoni piperin e...

Read More

Piperi i kuq – aleat për dobësimin

Përbërësi kryesor në dietën e famshme të Beyonces; Piperi i kuq është i pasur në capsaicinë, përbërja që i jep piperit nxehtësinë. Një termogjenik i njohur, capsaicina ndihmon në stimulimin e trupit për të djegur yndyrën dhe të krijojë nxehtësi. Piperi i kuq ndihmon në uljen e niveleve...

Read More

Hudhra për humbje peshe

Hudhra vjen me veti magjike shëruese, që ndihmojnë në trajtimin e gjendjeve kardiovaskulare, përmirëson sistemin tuaj imunitar dhe kuron të ftohtin e zakonshëm. Studimet e fundit kanë treguar që mund të shkrijë dhe dhjamin në bel. Hudhra përmban një përbërje unike të quajtur “alicinë” që redukton oreksin dhe fuqizon...

Read More

Kanella Ceylon – kjo kurë dobësimi

Kanella Ceylon Një erëz popullore indiane që ka të dyja shijet si të ëmbla si të fortë. Kanella ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit. Gjithashtu ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak. Ka një rol vital në reduktimin e sheqerit në gjak, kolesterolit LDL dhe triglicerideve. Me benefitet që ka...

Read More

Antibiotikët natyralë dhe ndikimi i tyre në shëndetin tuaj

Keni temperaturë? Apo po vuani nga një kollë apo i ftohti? Ëse po atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të takoni doktorin tuaj kështu që ai mund t’ju japë një përshkrim të recetës me antibiotikë. Antibiotikët janë medikamente që parandalojnë rritjen e baktereve. Antibiotikët konsiderohen si...

Read More

Trajtime natyrale në kushte shtëpie për të nxirat

Të nxirat/ shenjat janë mëse të zakonshme. Fëmijët rrëzohen dhe ngrihen, që kur fillojnë të hedhin hapat e parë. Ata vrapojnë, ata rrëzohen. Ata luajnë, rrëzohen dhe u krijohen të nxira. Si të rritur, jemi shumë të zënë për të qenë të kujdesshem. Disa të nxira janë të...

Read More

Kequshqyerja- statistikat dhe pasojat

Intervistë në emisionin “Diagnozë” në Ora News me gazetaren Freskida Miloti. Vendi ynë, Shqipëria është një nga vendet e prekura nga barra e trefishtë e kequshqyerjes së fëmijëve. Ky është vlerësimi që Organizata Botërore e Ushqimit, (FAO) ka bërë. Sipas kësaj organizate fëmijët shqiptarë vuajnë nga mugesa e ushqimit,...

Read More

ASPARTAME – ëmbëlsuesi artificial

Aspartame (E951) është një ëmbëlsues artificial që përdoret në mbi 6000 produkte. Industria ushqimore shprehet që aspartame ndihmon në humbjen e peshës, por atëherë pse obeziteti është bërë një problem kaq shqetësues në ditët e sotme. Aspartame është një kimikat i ëmbël që shkakton një sërë problemesh shëndetësore si...

Read More

10 ushqime “top” të pasura me selen

Seleni është një mineral i nevojshëm për shumë bimë dhe kafshë. Seleni ndihmon në reaksionet enzimatike të qelizave në funksionin e tiroideve në trup. Ndihmon në rektifikimin e mpiksjes së gjakut, sistemit imunitar dhe pastrimin e trupit. Seleni është gjithashtu i rëndësishëm për fertilitetin mashkullor pasi përmirëson vdekshmërinë e...

Read More

10 ushqimet “top” të pasura me leucinë

E dinit që leucina është një nga amino-acidët më të mirë për të ndërtuar masën muskulore? Po vrisni mendjen cilat janë ushqimet që përmbajnë sasi të larta leucine? Nëse nuk kishit dëgjuar më parë për leucinën ose për ushqimet që janë të pasura me të, duhet të lexoni patjetër...

Read More

Ushqimet më të pasura me kalium

Kaliumi është një nga nutrientët më vitalë i cili është esencial në mbajtjen e balancës së qëndrueshme të lëngjeve dhe elektroliteve në trup. Kur derivohet nga burime natyrale ushqimore, këto nutrientë konsiderohen si të sigurtë dhe të shëndetshëm. Konsumimi mesatar ditor i kaliumit te çdo i rritur duhet të...

Read More

Benefitet e estrogjenit për lëkurën, flokët dhe shëndetin

Përpara se të fillojmë të flasim për përdorimet, fillimisht le të kuptojmë cfarë është estrogjeni? Ky hormon seksual femëror është përgjegjës për zhvillimin e karakteristikave sekondare seksuale te femrat. Estrogjeni është një hormon esencial që ndihmon në qëndrueshmërinë e rinisë. Gjë që e bën mbajtjen e niveleve të estrogjenit...

Read More

Lëngjet e preferuara të njerëzve të famshëm

Lëngje për pastrimin e trupit Po ndiheni të fryrë dhe në parehati me peshën tuaj? Mund të jetë e vështirë kjo situatë duke marrë parasysh frikën dhe dëshirën për më tepër ushqim, por është gjetur një zgjidhje perfekte për problemet tuaja të shtimit të peshës: lëngje për pastrimin e...

Read More

5 hapa për një detox pas pushimeve

Nëse keni qenë shumë të zënë duke ngrënë vakte të shijshme, ëmbēlsira , duke konsumuar alkool apo pije të tjera, shanset janë që më së shumti jeni gati për një dietë detox pas pushimeve. Jo më ushqime të paketuara! Jo më ëmbëlsira! Jo më ushqime të skuqura! Por jo...

Read More

Recetë: Biskota me tërshërë dhe qershi

Ç’kuptim do të kishin festat pa disa biskota të shijshme pranë zjarrit. Për të gjithë ju që shqetësoheni paksa për shtimin e kalorive, ju sugjeroj kêtë recetë. Studimet kanë treguar që kjo ëmbëlsirë ju ndihmon të mbani peshën nën kontroll, të parandaloni inflamacionin që lidhet me sëmundjen e zemrës...

Read More

Faruk Kalleshi – Mbreti i Peshëngritjes Shqiptare  – Rekordmeni absolut

Autor Nuri Dragoj Redaktor Ilir Bushi Korrektore Anila Salla Titulli në kopertinë: Mbreti i Peshëngritjes Shqiptare Ne faqen e parë, brenda Faruk Kalleshi, Mbreti i Peshëngritjes Shqiptare Një “jashtëtokësor” në Shkodër Meqënëse në tokë, të gjitha eksperimentimet e politikës kishin prodhuar gjakderdhje, njerëzit ngrinin shpesh sytë drejt qiellit...

Read More

Faruk Kalleshi – Maja e Himalajes së Sportit Shqiptar

Xhevdet Zekaj (Gazetar / Opinionist Sportiv) Faruk Kalleshi është maja e Himalajës së Sportit Shqiptar. Faruk Kalleshi ka mbi 50 vjet që na ushqen me lavdinë tënde! Shkodran perlë, por dhe tre vitet tek Partizani më bënë tifozin tënd personal. Po, i madhi Faruk Kalleshi! Ti je Himalaja e...

Read More

Ushqyerja e shëndetshme

1. Sa është e rëndësishme të ushqehemi shëndetshëm? Baza dhe themeli i një trupi të shëndetshëm larg sëmundjeve dhe problemeve në organizëm është ushqyerja e shëndetshmë, Fatkeqësisht jetojmë në një kohë ku industrializmi po bën kërdinë. E them këtë me plot bindje pasi thuajse çdo produkt ushqimor është i...

Read More

LLOGARITJA KALORIKE PËR NDËRTIMIN E DIETËS DHE METABOLIZMIT BAZAL

Shkeputur nga “Dieta?! Jo vetëm” Anila Kalleshi – Dietologe Klinike Nëpërmjet ushqimeve është e nevojshme marrja e të gjitha elementeve të nevojshëm për jetën dhe organizmin tonë dhe të cilat na lejojnë të përballojmë situate të ndryshme sportive dhe profesionale. Përpara se të kalojmë në analizën të mundësive të...

Read More

Mikronutrientët

Përdorimi i vitaminave si plotësues/suplementar ose mineraleve është e diskutuar prej kohësh, Shkeputur nga libri “Dieta?! Jo vetëm” Anila Kalleshi – Dietologe klinike Edhe pse burimet e ndryshme kanë qëndrime të ndryshme, arrihet në qëendrime të tilla se një aktivitet intensiv fizik, kushte të veçanta të dietës, dhe përdorimi...

Read More

GLUCIDE DHE KARBOHIDRATE

KARBOHIDRATET, PREZANTIMI Shkeputur nga libri “Dieta?! Jo vetëm” Anila Kalleshi – Dietologe klinike Karbohidratet ofrojnë energji me përdorim të parë, pra menjëherë pas marrjes së tyre nëpërmjet ushqimit. Në fakt janë format e para të energjisë dhe përdoren nga organizmi për të gjitha proceset organike; ndër të tjera mund...

Read More

Antibiotikët natyralë dhe ndikimi i tyre në shëndetin tuaj

Keni temperaturë? Apo po vuani nga një kollë apo i ftohti? Epo atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të takoni doktorin tuaj kështu që ai mund t’ju japë një përshkrim të recetës me antibiotikë. Antibiotikët janë medikamente që parandalojnë rritjen e baktereve. Antibiotikët konsiderohen si fenomeni...

Read More

PROTIDET- PROTEINAT- PREZANTIM

Emri proteinë ka origjinë greke dhe do të thotë “substance e rendit të parë”. Proteinat janë substance kuaternarie sepse janë të përbëra nga karbon, hidrogjen, oksigjen dhe azot; në disa raste përmbajnë substanca të tilla si fosfor dhe squfur. Janë përbërës të formuar nga zinxhir aminoacidesh të përbërë kryesisht...

Read More

Gjithcka për mungesën e vitaminës B12

Kur jemi sëmurë, shpesh injorojmë shkaqet e sëmundjes dhe thjesht trajtojmë simptomat. Kjo është një mënyrë që largon simptomat por nuk e kuron plotësisht atë. Mungesa e vitaminave është një problem tjetër. Jemi kaq të zënë në jetën e përditshme, saqë harrojmë sinjalet që trupi jonë na jep. Kështu...

Read More

Përmbledhje e vitit 2017

Gëzuar festat nga Anila Kalleshi’s Center dhe ALMA Albanian Lifestyle Medicine Association . Viti 2017 ka qenë një vit mjaft pozitiv. intensiv tē pasur me evente dhe iniciativa mjaft tē rëndësishme për karrierën time profesionale . ▶️ Një sërë projektesh mbi kequshqyerjen në disa nga shkollat e njohura në...

Read More

UJI

6.1. UJI- PREZANTIM Shkëputur nga libri “Dieta?! Jo vetëm?!2014  Anila Kalleshi – Dietologe klinike Uji është elementi bazë i trupit tonë. 65-70% ( sasia zbret në 45% në rast të obezitetit) është përqindja e trupit tonë, çka tregon se ne jemi përbërë kryesisht nga ujë. Për të konfirmuar këtë...

Read More

LIPIDET OSE YNDYRNAT

Lipidet Shkëputur nga libri “Dieta ?! Jo vetëm 2014 – Anila Kalleshi -Dietologe klinike Lipidet janë formuar nga përbërës karboni ( numri i të cilave përcakton gjatësinë e zinxhirit, që mund të jetë nga 2 deri në 24) oksigjen dhe hidrogjen. Duhet të theksojmë se në lipidet prezenca e...

Read More

5 receta me smoothie për humbjen e peshës

1.Smothie me banane dhe luleshtrydhe Përbërësit: -1 kupë luleshtrydhe -1/2 banane -2 lugë gjelle arra të thërrmuara -1 lugë caji fara chia -1/4 e kupës granola (ato pa sheqer) -1 kupë kos natyral pa sheqer -1 lugë caji mjaltë Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të...

Read More

Smoothie me brokoli për të lehtësuar dhimbjen e artritit

Studimet më të fundit kanë provuar që brokoli është një super ushqim që ka veti antioksidante dhe antiinflamatore. Kombinimi me përbërës të tjerë si kale apo spinaqi mund të sjellë një smoothie tepër efektiv në lehtësimin e dhimbjeve. Përbërësit: -4-5 copa brokoli -1 dorë kale -1/2 e një...

Read More

5 receta smoothie për përmirësimin e sistemit imunitar

1.Smothie me portokall dhe mango Përbërësit: -1/2 e një portokalli të qëruar -1/2 e kupës me ananas të prerë në copa -1/2 e kupës papaja të prerë në copa -Ujë Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin një trajtë perfekte. 2.Smoothie për fuqizimin e sistemit imunitar...

Read More

5 smoothie për aneminë

1.Smoothie që ju ndihmon të parandaloni aneminë Përbërësit: -1/2 e kupës luleshtrydhe -1 banane -1 dorë spinaq -1 kupë lëng molle Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin një trajtë perfekte. Pijeni dy herë në ditë për të parandaluar aneminë. 2. Smoothie për më shumë hekur...

Read More

Smoothie për një bark të sheshtë

Nëse doni një bark të sheshtë, të hollë dhe doni të hiqni qafe fryrjen e barkut, ju duhet të bëni ndryshime në stilin e jetësës duke përfshirë një kombinim të ngrënit shëndetshëm dhe ushtrimeve të rregullta. Më poshtë do të gjeni 5 smothie të cilat me konsumim të...

Read More

Smoothie antiinflamator me boronica dhe kale

Boronicat janë njohur me kohë si një superushqim. Studimet kanë provuar efektet e tyre inflamatore dhe antioksidante. Përbërësit: -¾ kupa boronica -1 kupë kale -1 banane -4-5 kokrra bajame -1/2 lugë gjelle gjalpë bajameje -Qumësht lope ose qumësht bajameje pa yndyrë Përgatitja: Vendosini të gjithë përbërësit në një blender...

Read More

Smothie antiinflamator me ananas

Lëngu i ananasit është i pasur në enzima që reduktojnë dhimbjen, ku më e dokumentuara është bromelina. Lakra, koriandra, dhe xhinxher të gjithë kanë vetitë e tyre individuale, duke e bërë këtë smoothie tepër efektiv. Përbërësit: -1/2 ananas -2 degë selino -1 kokërr lakër jeshile -1 grusht koriandër -Pak...

Read More

Smoothie mëngjesi për të luftuar inflamacionin

Shafrani është mrekullibërës. Curcumina, një substancë në shafran, mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit. Studime të tjera sugjerojnë që mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të osteoartritit dhe artritit reumatoid, si dhimbja dhe inflamacioni. Përbërësit: -1 dorë spinaq ose kale -1/2 e kupës me copa ananasi të...

Read More

3 vajërat esencialë me efektivë për humbjen e peshës

Shumë njerëz duan të humbin peshë në ditët e sotme në mënyrë të sigurtë dhe efektive. Për këtë arsye, vajërat esencialë për humbjen e peshës janë një nga zgjedhjet më të mira. Nuk do të humbni në mënyrë direkte 10-15 kile, por do t’ju ndihmojë në shkrirjen e kilogramëve...

Read More

Përse një laborator gjerman po rrit domate në urinë?

Një rezervuar peshku plot me urinë është gjëja e parë që sheh kur hyn në zyrën e Jens Hauslage, në agjensinë hapësinore gjermane,DLR afër Cologne. I ulur në tavolinën e tij, i rrethuar nga libra, statistika dhe kërkime shkencore. Të ngritura nga qendra e rezervuarit janë dy kolona cilindrike...

Read More

Rose of paracelcus

ROSE OF PARACELSUS Sot konsiderohet prestigjioze për të marrë një certifikatë nga organizatat botërore me influence, duke përfshirë Programin e Akreditimit të Shëndetit të Komunitetit (CHAP), Komisionin e Përbashkët, Komisionin e Akreditimit për Shëndetësinë, Inc (ACHC), HQAA, Skemën e Akreditimit Trent, SOFIHA dhe shumë më tepër. Këta dhe...

Read More

8 kura natyrale për hipotiroidizmin

Pyetjet mbi mosbalancën e hormoneve dhe ngadalësimin e metabolizmit, janë gjithmonë të shpeshta. Por cilat janë shkaqet që sjellin tërë këto probleme? Problemet me tiroidet. Më poshtë do të gjeni një kurë natyrale për problemet me tiroidet. Sipas “United States National Library of Medicine and National Institutes of Health”...

Read More

Stop anoreksisë

Emelle Lewis, një studente e psikologjisë në Huddersfield, në Britaninë e Madhe, sot mund të cilësohet si një heroinë në luftën e gjatë me anoreksinê. Vajza e re 22 vjeçare vendosi t’a bënte historinë e saj publike në drejtim social Instagram duke dhënë një shembull të shkëlqyer në luftë...

Read More

Si t’a ulim kolesterolin e lartē me 2 përbërës

Në Tibet kjo përzierje është përdorur rreth 5000 vite më parë për të qetësuar dhimbje. Më vonë u zbulua se duke konsumuar këtë përzierje ndihmohej në uljen e kolesterolit të keq, shërohej astma, të sëmurët me bronkit shëroheshin. Po kështu problemet me gastritin kishin shumë përmirësime. Me këtë përzierje...

Read More

Flet legjenda e peshëngritjes shqiptare & Nderi i Kombit, Faruk Kalleshi që mban në zemër Presheven dhe Janinën

Intervistë e dhënë eksluzivisht për portalin “ Presheva Jonë” Fillimisht “Presheva jonë”, nje agjenci lajmesh, medium ky i vetëm shqiptare ne Serbi (Luginen e Preshevës) alias Kosovën Lindore uron 72-vjetorin sportistit tonë te mirenjohur “NDERI KOMBIT” Faruk KALLESHI, ky peshengrites i madh i Partizanit, Vllaznise dhe ekipit kombetar, me...

Read More

Ushqime të shëndetshme për futbollistët

Të plotësoni nevojat ushqimore që trupi juaj kërkon është një faktor thelbësor për një performancë të sukseshme në futboll. Për shkak të kërkesave fizike që ky sport ka, në të cilin një lojtar duhet të japë më të mirë dhe të ketë energjinë e nevojshme, ata duhet të hanë...

Read More

Humbja e peshës së këngëtares Adele

Humbja e peshës së Adele u vu re fillimisht në “2017 Grammy Awards”. Bukuroshja britanike bëri debutimin e saj të parë para 10 vitesh me albumin e saj “Red” me stilin klasik të saj. Ajo u përball me shumë kritika për shkak të peshës së saj, por përpos kësaj...

Read More

Kura shtepiake për lëkurën e thatë të kokës

1. Masazh me vaj të ngrohtë Një masazh me vaj të ngrohtë  është mënyra më e mirë dhe më efektive për të rikthyer lagështinë e humbur dhe për të trajtuar flokët e thatë. Masazhimi me vaj stimulon prodhimin natyral të yndyrës, përmirëson qarkullimin e gjakut në folikulet e flokëve...

Read More

Ndryshim drastik aspak femëror

E pakënaqur nga format e saj trupore holandezja Shannen Delilah, 25 vjeç, e cila është një punonjëse sociale, në qershorin e vitit 2015 mori vendimin të ndiqej nga  një trajner personal, i cili e ndihmoi atë të arrinte këtë ndryshim drastik të trupit të saj. Në dhjetor të...

Read More

Ndikimi i celularëve në shëndetin tonë

Vetëm në pak dekada, celularët e kanë marrë plotësisht në dorë jetët tona. Shumë herë për më mirë. Kur ka qenë hera e fundit që keni marrë një hartë në dorë për të shkuar në një vend, në vend se të navigoni nëpërmjet celularit? Cilat janë ndikimet që celularët...

Read More

” Histori Suksesi” Albanian Exellence 2017

Në 12 dhjetor 2017 në një mbrëmje gala që u zhvillua me rastin e 5 vjetorit të Albanian Exellence, në ambientet e Hotel Sheraton, u prezantuan personazhet, që ishin përzgjedhur si shqiptarët më të suksesshëm në fusha të ndryshme të botës të artit, kuturës dhe të shkencës. E gjithë mbrëmja...

Read More

Ja porcionet e ndryshme me 200 kalori

1. Selino Eshte nje burim i shkëlqyer i antioksidantë dhe enzimave të dobishme, përveç vitaminave dhe mineraleve të tilla si vitaminë K, vitaminë C, kalium, folate dhe vitaminë B6. 200 kalori = 1425 gr selino 2. Brokoli Brokoli është ushqim thelbësor për shtatzënat, sepse është i pasur me proteina,...

Read More

Kirk Douglas – sekreti 101 vjeçar I jetëgjatësise

Kirk Douglas aktori I famshēm Hollivudian, lindi më 9 dhjetor 1916, në New York. Ai është një aktor dhe producent filmash amerikan i njohur për zërin e tij kumbues dhe rolet e tij të arrira. Kirk Douglas së bashku me bashkëshorten e tij  Anne shfaqen kete moment teksa aktori...

Read More

Testi Gjenetik në ADN

ZBULO FUQINË TËNDE, VËZHGO GJENET E TUA. Do të njohësh organizmin tënd dhe të kuptosh se cilat janë ushqimet më të mira për ty? Do të doje të dije se pse nuk bie dot nga pesha? Mendon se mund të vuash nga ndonjë lloj intolerance (ndaj glutenit, ndaj laktozës,...

Read More

Legjenda e Rozafës

Në fakt legjenda e Shkodrës ndryshe nga legjendat e tjera ka 2 pika të forta që lidhen me ushqyerjen dhe ushqimin: vakti kryesor I drekës dhe gjidhënia e cila është shumë e rëndësishme në rritjen e shëndetshme të një fëmije. “Krenare ngrihet mbi Bunën e gjanë e mbi qytetin...

Read More

Lotet e arres!

Dikur jetonin  dy vellezer e nje moter. Vellezerit shquheshin per burimin e tyre te famshem me uje cudiberes,qe sheronte cdo semundje,kurse motra per bukurine e mahniteshme.Shume kishin kerkuar doren e saje,por asnje s’kishte arritur t’i fitonte zemren.Nje dite aty prane kalon nje magjistar,i cili u mahnit nga bukuria e...

Read More

Mjalti i luleshtrydhes

Vetitë dhe benefitet e pemës së luleshtrydhes: Pema e luleshtrydhes është një lloj i një peme të vogël që është burim i një mjalti paksa të hidhur të njohur si pema e mjaltit të luleshtrydhes ose miele di corbezzolo. Ajo cka e bën këtë varietet të mjaltit kaq popullor...

Read More

Përmasat ideale

Duhet të dobësoheni apo jeni në formë të mirë? Nuk ekziston problemi vetëm te kilogramët e tepërt. Çdo gjë varet nga konstrukti i trupit! Cila është pesha e juaj e vërtetë? Sa herë kur e matni peshën tuaj trupore kujtohuni se kufijtë idealë të peshës për gjatësinë tuaj mund...

Read More

Yndyra

Yndyra është një lëndë ushqyese shumë e pasur me energji. Përmbajtja e energjisë në 1 gram yndyrë është 9 kalori. Yndyra gjendet në indin dhjamor, në sistemin nervor qendror dhe në çdo membranë qelizore të trupit. Ajo ka për detyrë të mbrojë organet e brendshme duke  izoluar trupin,në mënyrë...

Read More

Proteinat

Proteinat  janë thelbësore në dietën tonë dhe përbëjnë 20% të peshës sonë trupore. Ajo është komponenti kryesor i muskujve, i flokëve, e lëkurës, i  syve dhe e organeve të brendshme, sidomos së zemrës dhe trurit. Proteina, nëpërmjet tretjes, shpërbëhet në aminoacide dhe përthithet nëpërmjet murit të zorrës së trashë...

Read More

Karbohidratet

Që të shpjegojme më thjeshtë  se cfarë janë karbohidratet mund të themi që ato kanë lidhje me gjithçka që nuk është yndyrë, proteinë dhe alkol. Karbohidratet i gjejmë në formën e nishestes ( amidonit) ose të sheqerit  në makarona, oriz, patate, bukë, drithëra, perime, fruta, qumësht, ëmbëlsira, edhe shumë...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!