Dietat pas festave: receta dhe këshilla për tu pastruar dhe për t’u kthyer në formë

Dietat pas festave: receta dhe këshilla për tu pastruar dhe për t’u kthyer në formë

 

Gjatë drekave dhe darkave të festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të ri, a keni shtuar disa kile?
Mos e bëni një dramë. Këtu keni një udhëzues me dietë pas festave: Këto janë sugjerime të vlefshme për të gjithë ata që në ditët e para të vitit të ri po fillojnë kërkimin për mënyrën më të shpejtë dhe më efektive për të humbur kilet e fituara mes Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Mjafton disa gjeste të përditshme por të vazhdueshme për të ndihmuar trupin për tu pastruar.
Këtu janë disa rregulla( të thjeshta) që duhet të ndiqni për dietën pas pushimeve.


1. Jo dietave drastike.
Nëse ju gjatë pushimeve e keni ekzagjeruar me ëmbëlsirat dhe ushqimet e përpunuara, tani është koha për të ndryshuar regjimin . Ju nuk keni nevojë të bëni dieta drastike : ato ju bëjnë të humbni vetëm ujë dhe nuk ju sjellin një rezultat real , duke ju larguar nga qëllimet e tua për tu kthyer ne formë gjatë vitit që po fillon.
Para së gjithash duhet të eliminoni ushqimet e shpejta: patate të skuqura, çokollatë, ushqime të skuqura, pijet me sheqer … Stop edhe mishit të kuq, salçiçeve, ushqimet e konservuara, gjalpit dhe majonezës

2. Ushqyerja e thjeshtë dhe e lehtë

Dita pas një dreke apo darke të bollshme shmangni mbetjet e ushqimeve dhe ndiqni një dietë të ekuilibruar, të pasur me shumë perime, fruta, dhe proteina. Para vakteve kryesore përgasni një supë me perime për të ndërprerë urinë. Ndërmjet perimeve rekomandohen: sidomos spinaqi, selino, brokoli, radhiqet, cikorja, sallata, panxhari, karçofët, kopra dhe karrotat .
Sa për frutat: portokalli, mandarina, molla, por edhe dardha dhe kiwi, të cilat me saj të vitaminave të shumta shtojnë mbrojtjen imunitare .
Thuajeni po, mishit të bardhë, si pula, lepuri, gjeldeti, dhe peshku , të gatuar në zgarë, në furrë ose të pjekura. Shmangni skuqjen, përdorni 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër në ditë për të marrë yndyrat e mira. Në dietën pas pushimeve nuk duhet të mungojnë fasulet, qiqrat, bizelet dhe thjerrëzat : të spërkatur me lëng limoni të freskët, ato janë gjithashtu burime të hekurit vegjetal të asimilueshëm.

3. Hidratimi I rregullt
Hidratimi i duhur është një hap paraprak, që nuk duhet të shmanget, për të marrë rezultatet e dëshiruara. Në fakt, një trup i pastruar tashmë do t’i përgjigjet më mirë një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Është e domosdoshme që të pini të paktën 2 litra ujë në ditë , duke ndihmuar në pastrimin e mëlçisë dhe zorrët për të punuar më mirë. Gjithashtu përpiquni të konsumoni dy gota ujë të ngrohtë në një stomak bosh për të ndihmuar eliminimin e mbeturinave.
Edhe çaji rooibos ose çaji i kuq mund të jetë një ndihmë e vlefshme në një dietë pas pushimeve . Ju lejon të tretet dhe të zhdukni yndyrën e tepërt në mënyrë të natyrshme, duke siguruar një rezultat të shpejtë pas ushqimit të bollshëm në festa.
Kundër fryrjes dhe rëndesës në stomak provoni të pini ujë pastrues dhe tretës gjatë gjithë ditës . Eshtë e mirë, me ngjyrë dhe e shëndetshme, është shumë e lehtë për t’u përgatitur në shtëpi : thjesht frutat dhe perimet (mundësisht organike) ti futni në ujë të ftohtë për të paktën 5 orë. Ju gjithashtu mund të shtoni erëza të tilla si kanellë ose erëza aromatike të tilla si salvia dhe nenexhik. Sa më gjatë të jetë koha e infuzionit, aq më të mëdha do të jenë përfitimet: frutat do të nxjerrin në ujë një sërë substancash të çmuara për trupin, përfshirë vitaminat, mineralet dhe antioksidantët. Nëse nuk jeni mësuar të pini shumë ujë gjatë ditës, uji detoks mund t’ju ndihmojë të merrni këtë zakon të shëndetshëm dhe t’ju pastrojë me shije.
Dollitë dhe pijet në orët e vona nuk janë sigurisht aleatë të linjave dhe të shëndetit në përgjithësi . Rreziku është për të shkuar vazhdimisht gjatë shtimit në peshë. Prandaj përpiquni të eliminoni alkoolin, i cili rrit shkallën e glikemisë , shumëfishon veprimin e radikaleve të lira, shton punën për pastrimin mbeturinat e prodhuara nga trupi, duke lodhur
mëlçinë.


4. Më shumë aktivitet fizik.
Menjëherë pas drekës, dilni dhe ecni me hapa të shpejtë për të paktën gjysmë ore. Merrni shkallët në vend të marrjes së ashensorit. Nëse me të vërtetë nuk mund të bëni pa makinë, përpiquni ta parkoni atë sa më larg që të jetë e mundur . Adhuroni të bërit pazar? Një pasdite nëpër dyqane, duke u përpjekur të zgjidhni rroba, ju lejon të digjni shumë ‘kalori’. Të gjitha këto veprime ndihmojnë për të përshpejtuar metabolizmin tuaj, të cilin e keni ulur gjatë pushimeve . Gjëja e rëndësishme është të lëvizësh. Dhe nëse do t’i bëni gjërat seriozisht, regjistrohuni në një palestër, një klasë gjimnastikore, një kurs boksi ose në pishinë për të mos u mërzitur me rutinën e zakonshme.

5. Saunat për të pastruar trupin.
Në ditët pushim lejojani vetes një trajtim me sauna ose banjo turke, të cilat eliminojnë përmes djersës, toksinat dhe mbeturinat e trupit . Sauna pastron lëkurën dhe pastron trupin, duke ju dhënë një energji të madhe. Por duhet të kontrolloni gjendjen tuaj shëndetësore, në veçanti funksionet kardio-vaskulare dhe vlerat e presionit të gjakut.

6. Kanella pastruese.
Në dietën pas pushimeve nuk mund të humbasë kanella, një bekim për trupin: promovon tretjen dhe eliminimin e gazrave në zorrë, përveç se bën dhe forcimin e sistemit imunitar. Ajo gjithashtu redukton absorbimin e yndyrave, duke ndihmuar për të luftuar kilogramët e tepërt dhe mbajtjen e lëngjeve . Ju mund ta merrni atë në pluhur ose kapsula para ngrënies.

7. Mëngjesi vegan
Një mëngjes i shëndetshëm siguron sheqernat e thjeshta që nevojiten për të përballuar ditën me energjinë e duhur dhe për të vënë metabolizmin në lëvizje, pa rënduar procesin e tretjes. Në veçanti, një mëngjes vegan do t’ju mbushë me energji, vitamina dhe minerale. Dhe lejon trupin të ketë ndjenjën e ngopjes.

8.Ngrëniet ndërmjet vakteve.
Dobësim nuk do të thotë vetëm humbje e peshës, por edhe shfryrje, eliminim i toksinave dhe lëngjeve të tepërta. Lëngjet janë një aleat i përsosur për të rifituar siluetën e humbur: është i shkëlqyer si një vakt I ndërmjetëm, në mes të mëngjesit dhe drekës, në mënyrë që të mos e teprojmë me ushqimin gjatë vakteve kryesore. I shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur, është i bazuar në fruta dhe perime të freskëta që mund të kombinohen sipas dëshirës. Lëngu mund të pihet në moment, por gjithashtu mund ta mbani dhe në frigorifer. Pa harruar se këto lëngje janë të pasura me kalium, magnez, bakër, hekur dhe vitamina.

9. Majaja Detox
Maja e birrës është një shtojcë e vlefshme natyrore, e pasur me lëndë ushqyese : detoksifikon, përmirëson tranzitin e zorrëve dhe rrit sistemin imunitar. Konsumojeni atë gjatë mëngjesit në pluhur, për të përballuar ditën me më shumë energji .

error: Nuk lejohet kopjimi!