Archive for Category: artikuj

Ushqimet qe detoksikojne trupin tone

Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi” Nivelet e larta të ekspozimit ndaj 23 metaleve mjedisore qe konsiderohen si “metalet e rënda” të tilla si: plumbi, merkuri, arseniku, alumini, etj mund të shkaktojnë toksicitet akut ose kronik. Kjo mund të rezultojë në dëmtimin ose në reduktimin e funksionimit...

Read More

Kalçiumi – ndërtuesi i kockave

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Rreth 1.3 kg e peshës tuaj trupore përbëhet nga kalciumi, dhe 99 përqind është në kockat tuaja dhe dhëmbët. Kalciumi është nevojitur për të siguruar strukturën e duhur të skeletit. Është shumë e nevojshme gjatë fëmijërisë kur kockat po rriten dhe gjithashtu...

Read More

Sodiumi – për transmetimin nervor dhe balancën e ujit

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Sodium, është ngrënë kryesisht në formën e sodium kloride, e njohur familjarisht si kripë; ekziston 92 gram në trupin e njeriut. Më shumë se gjysma është në lëngjet që rrethojnë qelizat, ku luan një rol jetësor në transmetimin nervor dhe në ruajtjen...

Read More

Kontrolli i tolerancës së glukozës

Shkeputur nga libri” Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Përgjigjuni pyetjeve më poshtë, duke nënvizuar ato që ju i përgjigjeni po. Nëse ju nënvizoni katër ose më shumë, ka një mundësi të fortë që trupi juaj është duke hasur vështirësi me nivelet e sheqerit në gjak. · A zgjoheni ju brënda...

Read More

Potassium – partneri i sodiumit

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Ky mineral funksionon në lidhje me sodium në ruajtjen e balancës së ujit dhe nervave dhe impulseve të muskujve. Pjesa më e madhe e potassium në trup është brënda qelizave. Sa më shumë sodium që të konsumohet aq më shumë potasium kërkohet,...

Read More

Fibrat

Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Jo të gjitha llojet e karbohidrateve mund të treten dhe të kthehen në glukozë. Karbohidratet e patretshme quhen fibra. Kjo është një zëvendësues i një diete të shëndetshme, të lartë në fruta, zarzavate, thjerrëza, fasule dhe drithëra, dhe duke ngrënë një...

Read More

SKANDALI I VITAMINAVE

Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Çdo studim që është bërë që nga 1980 tregon që edhe ato që thonin se kishin ngrënë një dietë të balancuar, dështuan për të ngrënë çdo gjë.Vlerat ushqimore të nevojave ditore të përcaktuara nga qeveria parandalonin sëmundjet, por ato sigurisht nuk...

Read More

Hekuri

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Gjurmët minerale Hekuri – mbartësi i oksigjenit Hekuri Hekuri është një komponent shumë jetësor i hemoglobinës, që transporton oskigjenin dhe dioksidin e karbonit drejt dhe nga qelizat. Gjashtëdhjetë përqind e hekurit brënda nesh është në formën e pigmentit të kuq. Kjo është...

Read More

Bakri – i mirë dhe i keq

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Bakri është ushqyes dhe një element toksik i mirë. Ai është i kërkuar nga trupi i njeriut në doza të vogla, 2 mg në ditë. Shumë rrallë në trupin e njeriut rezulton në mungesë. Ai është i nevojshëm ndërmjet mineraleve të tjera....

Read More

Magnezi

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/Nutricioniste Magnezi – minerali i harruar Ky mineral është njohur që të jetë i përfshirë në jo më pak se njëzetë sisteme enzimash në trup. Një ndër më kritikët është SOD, që vepron si antioksidant, duke ndihmuar në çarmatimin...

Read More

Të maturit e homocisteinës tuaj

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Niveli juaj i homocisteinës është shumë i lehtë për t’u matur në shtëpi. Homocisteina matet në mmol/l. Ne më përpara mendonim se niveli më i lartë ishte 15 njësi mmol/l. Kjo është sasia që rrit rrezikun e atakut të zemrës dhe dyfishon...

Read More

Zinku – një rol madhor

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Një pjesë e madhe e popullsisë është në rrezikun e të qënit në mungesë ndaj hekurit. Me gjysmën e popullsisë që konsumon më pak se gjysmën e sasisë së rekomanduar (RDA) , më pak njerëz marrin mjaftueshëm nga dieta e tyre. Simptomat...

Read More

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone, mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presionit te gjakut. Shpeshhere ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume aresye si: mosushqyerit shendetshem, konsum i...

Read More

Profili juaj personal i antioksidantëve

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Testoni fuqinë tuaj të parandalimit dhe shënoni një pikë për cdo përgjigje Po. ANALIZA E SIMPTOMAVE · A vuani shpesh nga infeksionet (kolla, të ftohurat)?Po/Jo · A gjeni të vështirë për të larguar një infeksion? Po/Jo · A keni një infeksion të...

Read More

HOMOCISTEINA – STATISTIKA JUAJ MË E RËNDËSISHME E SHËNDETIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Harrojeni presionin tuaj të gjakut, kolesterolin, madje edhe peshën tuaj. Ekziston vetëm një faktor që mund të përcaktojë më së miri, nëse do të jetoni gjatë dhe shëndetshëm ose do të vdisni të rinj. Kjo quhet homocisteina. Homocysteina është një lloj proteine,...

Read More

Selenium – minerali anti-kanceroz

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Mungesa e këtij minerali është zbuluar për herë të parë në Kinë si arsye e sëmundjes Keshan, një lloj sëmundjeje zemre mbizotëruese në zonat të cilat toka kishte mungesa të selenium. Kjo ka qënë e lidhur edhe me një sëmundjes tjetër rajonale,...

Read More

ANTIOKSIDANTËT – FUQIA E PARANDALIMIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Që nga 1980, shumë e shumë kërkime kanë konfirmuar se disa nga sëmundjet më të zakonshme të shekullit të njëzetë janë të lidhura me shkurtimin e ushqyesve antioksidant dhe të ndihmuara nga suplementet e tyre. Aq e rëndësishme është roli i antioksidantëve...

Read More

Truri dhe lidhja e tij me konsumin e grurit

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Është gjithçka në mëndjen tuaj Mesa duket, gruri kompromenton funksionet e zorrëve, stimulon urinë dhe bën të mundur krijimin e një barku të madh, që bëhet objektiv tallës dhe batutash e miqve tanë. Por është gjithçka këtu? Gruri ushtron efekte...

Read More

Gruri dhe neuropatia periferike

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Nëse ataku celebral vjen për shkak të reaksioneve imunitare të shkaktuar nga gruri që prekin trurin, një çrregullim paralel prek nervat e këmbëve, të mesit dhe organeve të tjera. Bëhet fjalë për një çrregullim të quajtur “neuropati periferike”. Një gjëndje...

Read More

Celuliti-Faktorët që kontribuojnë në formimin e celulitit

Llojet e celulitit janë : celuliti i fortë ose solid, celuliti i shkrifët. Celuliti i fortë ose solid, zakonisht gjendet në gratë aktive si balerinat, atletet etj. Ky lloj celuliti është i vështirë të eliminohet sepse nuk drenohet kollaj nga trupi. Nga ana tjetër në disa raste është i...

Read More

Menyrat e trajtimit te celulitit

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/ Nutricioniste Masazhi Një masazh i thellë anticelulit me lëvizje rrethore shton sasinë e gjakut dhe ndikon në përmirësimin e qarkullimit limfatik. Akupunktura Eshtë metodë e vjetër kineze. Nëpërmjet nguljes së gjilpërave, ajo rrit qarkullimin e gjakut...

Read More

Ndryshimi midis celulitit dhe dhjamit

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Nutricioniste klinike Edhe pse të gjithë kemi nga një shtresë dhjamore, sasia individuale e tij varet nga pesha, mënyra e jetesës dhe faktorët gjenetikë. Kjo shtresë dhjami është një lloj mbrojtësi për trupin dhe mbështjellëse për organet,muskujt e...

Read More

Selinoja dhe vlerat e e saj ushqyese ne organizem

Selino është një perime shumë e vjetër.Të dhënat tregojnë se selino ishin gjetur te eshtrat e gjetura në varrin e faraonit “mbretit Tutankhamun”, i cili vdiq në 1323 para Krishtit. Në Greqinë e lashtë, gjethet e selinose janë përdorur si zbukurim I oborreve për të vdekurit dhe për të...

Read More

Pse është shumë e shëndetshme receta e Guakamole-s?

Baza e kësaj recete i referohet avokados e cila kur konsumohet ka këto veti të mrekullueshme në organizëm: – Parandalon kancerin e prostatës. – Përbërësit e saj janë në gjendje për të kërkuar qelizat parakanceroze dhe kanceroze te kancerit ne goje dhe asgjësimin e tyre pa dëmtuar qelizat e...

Read More

Alumini

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Alumini është në një përdorim të gjërë në paketimet ushqimore dhe në shumë produkte të zakonshme shtëpiake. Është tek antacidet, kolinozët, parfumet, vazot, tiganet dhe uji. Jo të gjithë aluminet mund të hyjnë në trup. Vetëm në rrethana të caktuara, përshembull, nga...

Read More

ANTIOKSIDANTËT – FUQIA E PARANDALIMIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Që nga 1980, shumë e shumë kërkime kanë konfirmuar se disa nga sëmundjet më të zakonshme të shekullit të njëzetë janë të lidhura me shkurtimin e ushqyesve antioksidant dhe të ndihmuara nga suplementet e tyre. Aq e rëndësishme është roli i antioksidantëve...

Read More

Profili juaj personal i antioksidantëve

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Testoni fuqinë tuaj të parandalimit dhe shënoni një pikë për cdo përgjigje Po. ANALIZA E SIMPTOMAVE · A vuani shpesh nga infeksionet (kolla, të ftohurat)?Po/Jo · A gjeni të vështirë për të larguar një infeksion? Po/Jo · A keni një infeksion të...

Read More

HOMOCISTEINA – STATISTIKA JUAJ MË E RËNDËSISHME E SHËNDETIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Harrojeni presionin tuaj të gjakut, kolesterolin, madje edhe peshën tuaj. Ekziston vetëm një faktor që mund të përcaktojë më së miri, nëse do të jetoni gjatë dhe shëndetshëm ose do të vdisni të rinj. Kjo quhet homocisteina. Homocysteina është një lloj proteine,...

Read More

Të maturit e homocisteinës tuaj

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Niveli juaj i homocisteinës është shumë i lehtë për t’u matur në shtëpi. Homocisteina matet në mmol/l. Ne më përpara mendonim se niveli më i lartë ishte 15 njësi mmol/l. Kjo është sasia që rrit rrezikun e atakut të zemrës dhe dyfishon...

Read More

Truri dhe lidhja e tij me konsumin e grurit

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Është gjithçka në mëndjen tuaj Mesa duket, gruri kompromenton funksionet e zorrëve, stimulon urinë dhe bën të mundur krijimin e një barku të madh, që bëhet objektiv tallës dhe batutash e miqve tanë. Por është gjithçka këtu? Gruri ushtron efekte...

Read More

Gruri dhe neuropatia periferike

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Nëse ataku celebral vjen për shkak të reaksioneve imunitare të shkaktuar nga gruri që prekin trurin, një çrregullim paralel prek nervat e këmbëve, të mesit dhe organeve të tjera. Bëhet fjalë për një çrregullim të quajtur “neuropati periferike”. Një gjëndje...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!