Archive for Category: artikuj

KOEFICENTI   BMI

TREGUESI DHE PERCAKTUESIT E MASES DHJAMORE Koefiçenti i masës dhjamore BMI Metoda e llogaritjes së dhjamit që përdoret gjerësisht është koefiçenti i masës dhjamore të trupit BMI (Body Mass Index) : PESHA e TRUPIT ( në Kg ) / GJATESIA e TRUPIT ( m ) x GJATESIA e TRUPIT...

Read More

OBEZITETI

Obeziteti është një problem mjaft i madh në kohët e sotme , jo vetëm në planin individual , por edhe në atë shoqëror , pasi me ndërlikimet e tij shkaktohen një numër i madh sëmundjesh  si dhe bëhet shkak i shkurtimit të mesatares së jetës . Pesha e trupit...

Read More

8 benefite shëndetsore që ka aloe vera

Aloe Vera prodhon dy substanca që përdoren në mjekësi: Xheli që nxirret nga qelizat në qendër si dhe lateksi që nxirret nga qelizat e lëkurës së gjethes. Shumë njerëz përdorin xhelin e aloe verës si kurë për shumë sëmundje të lëkurës, djegiet, psoriazën, dhe flluskat/plagët. Gjithashtu përmendim benefite të...

Read More

ANTIOKSIDANTËT – FUQIA E PARANDALIMIT

Që nga 1980, shumë e shumë kërkime kanë konfirmuar se disa nga sëmundjet më të zakonshme të shekullit të njëzetë janë të lidhura me shkurtimin e ushqyesve antioksidant dhe të ndihmuara nga suplementet e tyre. Aq e rëndësishme është roli i antioksidantëve saqë shkenca mjekësore ka filluar duke konsideruar...

Read More

Hormonet – një problem zhvillimi

Pjesa më e madhe e mishërave sot, çfarëdoqoftë pulë, biftek, qingj, kanë marrë trajtime hormonale. Qumështi gjithashtu, është një burim i pasur me hormone, veçanërisht me hormonin estrogjen. Shumë hormone që përdoren gjerësisht në Amerikë  janë të ndaluara në Europë, gjithashtu ekzistojnë presione reklamash për të anulluar ndalimin.  Këto...

Read More

Përfitimet e ushqimeve të pasura me kalium

1. Përmirësimi i shëndetit të zemrës Një zemër e shëndetshme patjetër që rreh sic duhet. Kur flitet për ritmin e zemrës, potassiumi luan një rol të drejtpërdrejtë për t’u siguruar që ritmi është normal. Nëse keni probleme me ritmin e zemrës, një mangësi kaliumi mund të jetë një shkak...

Read More

Top ushqimet e pasura me kalium

Ka shumë arsye për t’u siguruar që po konsumoni një sasi të mjaftueshme të ushqimeve të pasura me kalium. Kaliumi është një lëndë ushqyese thelbësore e përdorur për të ruajtur ekuilibrin e lëngjeve dhe elektroliteve në trup. Është gjithashtu minerali i tretë më i bollshëm në trup dhe...

Read More

Sallatê me drithêra e fruta pylli

Sasia: rreth 4 kupa Koha e pregatitjes: 5 minuta Koha e gatimit: rreth 20 minuta per drithrat Koha Totale: rreth 25 minuta Perberesit: • Sallate : rreth 2 kupa drithra te gatuara( zakonisht perdorim manaferra gruri,provoni sallate quinoa , elb etj.. dhe miksojini ose pershtatini sipas deshires) • Rreth...

Read More

Helmimi nga mërkuri, simptomat dhe kura natyrale

Helmimi nga Mërkuri vjen si rezultat i ekspozimit nga mërkuri, një metal i rëndë që është jashtëzakonisht toksik ndaj shëndetit tonë. Shumë studime kanë treguar që ekspozimi i lartë ndaj ndryshimeve të mëkurit, helmon sistemin qendror nervor që mund të sjellë irritim, lodhje, ndryshime në sjellje, dhimbje koke, humbje...

Read More

Variçet dhe disa kura natyrale për t’i trajtuar

Shkëputur nga libri “Jeto shëndetshëm ” Anila Kalleshi Arsyeja pse shumë varice shfaqen në blu është për shkak se ato mbajnë gjak të pa oksigjenuar. Ato zhvillohen më së shumti në këmbë, por ato mund të shfaqen dhe një pjesë të ndryshme të trupit, duke përfshirë fytyrën, stomakun dhe...

Read More

Alternativat e suplementëve natyralë për humbjen e peshës

Që humbja e peshës të jetë e qëndrueshme, duhet të jetë dicka që vërtet t’ju mbajë të gjallëruar, realisht. Duke marrë parasysh kohën dhe përpjekjet që harxhoni për ushtrimet dhe ndryshimet në planin ushqimor, suplementet natyrale mund të duken vërtet si një mënyrë “tërheqëse” për të ndjekur për të...

Read More

Anoreksia Nervore

Anoreksia nervore është një çrregullim i të ushqyerit në të cilën personi bie shumë në peshë sepse e kufizon të ngrënit. Ky problem vihet re më dendur te gratë e reja dhe vajzat adoleshente se sa te meshkujt. Shkaqet e anoreksisë nuk janë zbuluar tërësisht, megjithatë ka të ngjarë...

Read More

Ushqimet dhe veset e demshme per trurin

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” MSC Anila Kalleshi Truri i njeriut po plaket shume shpejt, A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë për shkak se ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur...

Read More

Dieta anticelulit

Kjo diete duhet të jetë e lehtë, e pasur me kos, fruta dhe perime. Sepse të japin një ndjenjë ngopjeje pa e furnizuar trupin me kalori e për më tepër përmbajnë vitamina dhe minerale E hënë Mëngjesi – kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori –...

Read More

Si ndikon dieta mesdhetare ne semundjet kardiake

Rreth 30 për qind e atakëve kardiakë, bllokimit të arterieve dhe vdekjeve nga sëmundjet e zemrës mund të parandalohen mes njerëzve me rrezik të lartë nëse ata kalojnë te dieta mesdhetare, e cila është e pasur me vaj ulliri, peshk, fasule, fruta arrore , fruta dhe zarzavate dhe madje...

Read More

Dieta për sëmundjet e mëlçisë

Shkeputur nga “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Dietologe klinike Mëlçia e zezë dhe lëngu që prodhohet prej saj luajnë rol të rëndësishëm në procesin e tretjes se ushqimit. Funksionet e mëlçisë – Mëlçia e zezë është gjëndër e madhe, e njohur si laborator biokimik i organizmit, pasi kryen një...

Read More

10 ushqimet qe duhet te jene prezent ne tavolinen tuaj

Te gjitheve na pelqen te konsumojme here pas here gjate dites ushqim, ose ushqime qe na japin kenaqesi. Eshte gjithmone e keshillueshme te konsumoni ushqime te shendetshme midis vakteve te cilat jo vetem qe do ta mbajne trupin tuaj te shendetshem por gjithashtu te stabilizojne nivelin e sheqerit ne...

Read More

Vitamina D (ergosteroli-kalciferoli)

Shkeputur nga libri ”Dieta?! Jo vetem…” Anila Kalleshi Që nga viti 1922 është vëzhguar se si tek fëmijët të prekur nga raketizmi, ekspozimi në dritën e diellit ndihmonte në shërimin e patologjisë, fakt i cili çonte në supozimin se drita favorizonte formimin e një faktori endogjen esencial për metabolizmin...

Read More

Si te ushqeheni kur keni probleme me guret ne veshka

Cfare mund te konsumojme per te parandaluar shfaqjen e gureve te veshkave ne te ardhmen?! Ju mund te jeni te afte te parandaloni shfaqjen e kesaj semundjeje duke bere ndryshime ne dieten tuaj ushqimore, e cila sjell ndryshime ne sasine e natriumit, proteinave, kalciumit qe ju konsumoni. Nje dietolog...

Read More

Çfarë shkaktojnë hormonet tek organizmi i njeriut

Shkeputur nga libri”Dieta?! Jo vetem… Anila Kalleshi – Dietologe klinike Pasoja shëndetësore janë disa: 1-Rritja me shpejtësi dhe e sforcuar e produktit sjell dëme në shëndet sikurse rritet më sforcim ashtu e sforcon dhe organizmin deri në krijimin e masave tumorale; 2-Nxitja me ngjyrues të parakohshëm çon në dëmtime...

Read More

PESHA IDEALE TEORIKE

Shkeputur nga libri “Dieta?!Jo vetem.. “ Anila Kalleshi Për të përcaktuar metabolizmin bazë është e nevojshme të njohim peshën formë, e cila zakonisht llogaritet në bazë të moshës, gjatësisë dhe gjinisë. Ekzistojnë shumë tabela, të cilat bazuar në studime të ndryshme, të cilat llogarisin peshën ideale në bazë të...

Read More

Indeksi glicemik

Shkeputur nga libri “Dieta?! Jo vetem” Anila Kalleshi “Indeksi glicemik (IG ose glycemic Indeksi GI) i një ushqimi tregon shpejtësinë me të cilën rritet niveli i sheqerit në gjak (sasia e glukozës në gjak), pas marrjes së një sasie ushqimi që përmban 50 gram karbohidrate. Me fjalë të tjera,...

Read More

Etiketa e të ushqyerit

Etiketa e të ushqyerit jep një informacion shume preçiz që lejon të krijosh një ide mbi ushqimin. Zakonisht tregohen vlerat ushqyese për 100 gr produkt dhe për porcion. Këshilla jonë është të marrësh parasysh gjithmonë informacionet për 100 gr, në mënyrë që të mund të krahasosh sa më shpejt...

Read More

MAKRONUTRIENTËT DHE SPORTI

Cilësia dhe funksioni i një sërë makronutrientësh mbetet i pandryshuar për sa i përket ushqimit në rast të aktivitetit sportive; ajo që duhet të rregullohet është përqindja e ushqimeve të ndryshme në lidhje me sasinë kalorike totale të dietës. Koncepti i dietës së ekuilibruar , është një përkufizim i...

Read More

Karakeristika e ujit dhe ujit mineral

Në natyrë ujë është prezent në formë likuide ( dete, liqene, lumenj) ngurtë (akull) dhe avull ( atmosfeerik dhe re) . Këto forma penetrojnë në terren dhe pasurohen me substanca të ndryshme që hasin, kryesisht kripëra. Ndër më të rëndësishmet: · Katione ( kalcium, magnez, natrium,potas etj); · Anion...

Read More

Aminoacidet dhe proteinat

Shkeputur nga libri Dieta ?! Jo vetem… Efektet e kundërta e një furnizimi të lartë me proteina /aminoacide Një studim Martin 2005 në lidhje me raportin midis marrjes proteinike dhe funksionimit të veshkës konkludon se: në gjendjen aktuale nuk ka të dhëna të mjaftueshme përse miratohen udhëzime publike për...

Read More

Dieta ?! Jo vetëm

Jetojmë në një kohë ku ushqimi është shumë i rëndësishëm dhe e gjithë qenia jonë është e lidhur ngushtësisht me të. Një kujdes mjaft i madh vazhdimisht i është kushtuar shkencave të mirëfillta mjekësore si: biokimisë, farmakologjisë, fiziologjisë, etj., duke anashkaluaratë shkencë që ka lidhje të drejtëpërdrejte me qënien...

Read More

Energjia dhe metabolizmi

MSC Anila Kalleshi Dietologe klinike – Shkeputur nga “Dieta ?! Jo vetem… Trupi njerëzor mund të përcaktohet si një makinë e sofistikuar, për të transformuar energjinë kimike të prejardhur nga ushqimet, në energji mekanike, prodhuar nga tërësia e muskujve dhe të artikulacioneve. Aftësia për të përthithur energji nga ushqimet...

Read More

Dieta e 40 vjeçareve: këshilla për t’u dobësuar

Dietë në moshën 40 vjeçare? Ja disa shembuj praktik per t’u dobësuar: Pas të 40-ave, në fakt, është më e lehtë të akumulohen disa kg pasi metabolizmi ynë ka tendencën të ngadalësohet, trupi i nënshtrohet ndryshimeve hormonale dhe djegia e yndyrave bëhet gjithmonë e më e vështirë. Në këtë...

Read More

Matjet bioimpedenziometrike

Te dobesohesh duke humbur mase dhjamore apo mase muskulare? Kur dikush vendos të beje diete teorikisht do te kerkonte te humbiste mase dhjamore dhe kjo shpjegohet me faktin qe kg me pak ne peshore do te ishin te barazvlefshme me më pak masë dhjamore. Sa here degjojme dike qe...

Read More

Si te mos na ndryshojne ngjyre frutat pas prerjes

Oksidimi i frutave ndodh kur frutat e prera jane te ekspozuara ne ajer. Mollet,pjeshket dhe bananet jane fruta te cilet nuk durojne shume, por ndryshojne ngjyre pak minuta pasi qerohen per shkak te polifenoleve qe ato permbajne. Enzimat te cilat krijojne oksidimin e ketyre frutave jane pergjegjese per prodhimin...

Read More

Forme trupore perfekte edhe ne moshen 50 vjece

Gjithmone e me shpesh mbetemi te mahnitur perpara fytyres dhe trupit ne nje gruaje jo me te re, per te cilat koha duket se nuk ka kaluar.Te qendrosh ne forme gjate pleqerise, tashme nuk eshte nje luks i rezervuar per yjet e televizonit dhe trashegimtaret e pasura.Pervec dhurates se...

Read More

Shkaqet dhe faktoret qe cojne ne obezitet

Shkeputur nga “ Si te dobesohemi” Anila Kalleshi Shkaqet e mbipeshës Dikush mund të mendojë nëse dhjamosja është trashëgimi apo fryt i mjedisit. Trupi i njeriut vetvetiu depoziton kalori të tepërta që t’i shfrytëzojë në rast nevoje për të ardhmen. Një ndër shkaqet kryesore të dhjamosjes mbetet mënyra e...

Read More

Shenjat e dhjamosjes – Simptomat

Shkeputur nga “ Si te dobesohemi” Anila Kalleshi · Vështirësi në frymëmarje – pa patur sëmundje pulmonare apo kardiake (në rastet kur kryen lëvizje paksa të shpejta, apo ulje e ngjitje nëpër shkallë). Kjo ndodh për shkak të lidhjes të mekanizmave ( mbipeshë ) dhe metabolik ( shtohet nevoja...

Read More

Alkoli

Shkeputur nga libri “ Dieta?! Jo vetem” Anila Kalleshi Alkoli është një element i vecantë, i cili i sapo marrë, shpërndahet menjëherë në të gjithë ujin trupor. Eleminohet nga organizmi, kryesisht për oksidim. Enzima përgjegjëse (dehidrogjenaz alkoolik) ngopet kur substanca ka një përqëndrim më të madh se 10 mg%....

Read More

Obeziteti – pandemia qe quhet GLOBEZITET

Marre nga libri @ Si te dobesohemi Anila Kalleshi Vite më parë ekzistonte një shprehje që përdorej për njerëzit që kërkonin të dukeshin si të fuqishëm ”mos më bëj si një person 100 kilogramësh”. As që mendohej se do të vinte dita kur në vendin tonë shëndeti i tepërt,...

Read More

Kufizimet kalorike

Shkeputur nga “Si te dobesohemi” Anila Kalleshi Kufizimi kalorik është gjëja vendimtare në programin e uljes të peshës. Në përgjithësi duhet të humbasim 7700 kalori, për të humbur rreth 1kg dhjam. Duke vlerësuar nevojat kalorike të përditshme të një obezi (afërsisht 33 kilokalori / kg), mund të llogariten nevojat...

Read More

Si ndikojnë dietat tek rënia në peshë

Shkeputur nga “Si te dobesohemi” Anila Kalleshi Për të rënë në peshë çdokush duhet të dijë momentin kur trupi i tij djeg yndyrna. Për këtë duhet të dimë se: 1.Trupi ynë me të vërtetë ka filluar të djegë dhjamin e depozituar në trup çasti kur fillon të na zërë...

Read More

PËRCAKTIMI I USHQYERJES TË SHËNDETSHME

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Mëngjes për mëngjes, ne qëndrojmë pëpara pakove të kornflekseve, duke lexuar……“RDA”, një mëngjes i cili përfshin thiaminë, riboflavinë, niacinë, dhe të gjitha së bashku me reklamat e zgjuara, na sigurojnë neve një dietë të mirëbalancuar që na jep neve çdo gjë për...

Read More

Alergjite ushqimore

Ushqimi i një njeriu….. Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi 1 në 3 njerëz vuan nga alergjitë në një pikë të caktuar të jetës së tyre, me ushqimet që janë provokuesit më të zakonshëm të simptomave alergjike. Ashtu sikundër ka thënë Lucretius në 50 B.C, “ushqimi i...

Read More

Ushqimet që djegin yndyrën

Shkeputur nga “Si te dobesohemi” Anila Kalleshi 1.Qitro është një frut mjaft i mirë. Në qoftë se një person do të konsumojë 1 kokërr qitro në çdo vakt (pa shtese sheqeri) , do të arrijë një humbje të peshës 2 kg për 12 javë. Qitrot janë të pasura me...

Read More

IDEJA E RE PËR SHËNDETIN

Shkeputur nga libri” Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Në vënd që të mendohet trupi si një makinë dhe sëmundja si një majmun që mund të largohet ose shkatërrohet me ilaçe, kirurgji, mjekim shkencor, po shihet tani qënia njerëzore si një sistem kompleks, më shumë si një xhungël e paorganizuar sesa...

Read More

Drithera?! Bulmet?!

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Zakonet moderne njerëzore të të ngrënit kanë ndryshuar plotësisht, dhe në të njëjtën mënyrë edhe ushqimet që ne zgjedhim. Paraardhësit tanë ishin të destinuar që të shkonin drejt karbohidrateve, dhe kishin një ndjesi natyrale drejt të ëmblave. Me zhvillimin, ne kemi mësuar...

Read More

Ushqimet që luftojnë metalet e rënda

Shkeputur nga “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Në kuptimin e ushqimeve specifike, ekzistojnë disa që mund të ndihmojnë për ta patur trurin tuaj të pastër. Amino acidet me përmbajtje sulfuri janë gjetur si proteina tek hudhra, qepa, dhe vezët. Amino acidet specifike janë quajtur methionine dhe cytine dhe mbrojnë kundër...

Read More

Ushqimet qe detoksikojne trupin tone

Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi” Nivelet e larta të ekspozimit ndaj 23 metaleve mjedisore qe konsiderohen si “metalet e rënda” të tilla si: plumbi, merkuri, arseniku, alumini, etj mund të shkaktojnë toksicitet akut ose kronik. Kjo mund të rezultojë në dëmtimin ose në reduktimin e funksionimit...

Read More

Kalçiumi – ndërtuesi i kockave

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Rreth 1.3 kg e peshës tuaj trupore përbëhet nga kalciumi, dhe 99 përqind është në kockat tuaja dhe dhëmbët. Kalciumi është nevojitur për të siguruar strukturën e duhur të skeletit. Është shumë e nevojshme gjatë fëmijërisë kur kockat po rriten dhe gjithashtu...

Read More

Sodiumi – për transmetimin nervor dhe balancën e ujit

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Sodium, është ngrënë kryesisht në formën e sodium kloride, e njohur familjarisht si kripë; ekziston 92 gram në trupin e njeriut. Më shumë se gjysma është në lëngjet që rrethojnë qelizat, ku luan një rol jetësor në transmetimin nervor dhe në ruajtjen...

Read More

Kontrolli i tolerancës së glukozës

Shkeputur nga libri” Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Përgjigjuni pyetjeve më poshtë, duke nënvizuar ato që ju i përgjigjeni po. Nëse ju nënvizoni katër ose më shumë, ka një mundësi të fortë që trupi juaj është duke hasur vështirësi me nivelet e sheqerit në gjak. · A zgjoheni ju brënda...

Read More

Potassium – partneri i sodiumit

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Ky mineral funksionon në lidhje me sodium në ruajtjen e balancës së ujit dhe nervave dhe impulseve të muskujve. Pjesa më e madhe e potassium në trup është brënda qelizave. Sa më shumë sodium që të konsumohet aq më shumë potasium kërkohet,...

Read More

Fibrat

Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Jo të gjitha llojet e karbohidrateve mund të treten dhe të kthehen në glukozë. Karbohidratet e patretshme quhen fibra. Kjo është një zëvendësues i një diete të shëndetshme, të lartë në fruta, zarzavate, thjerrëza, fasule dhe drithëra, dhe duke ngrënë një...

Read More

SKANDALI I VITAMINAVE

Shkeputur nga libri “ Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Çdo studim që është bërë që nga 1980 tregon që edhe ato që thonin se kishin ngrënë një dietë të balancuar, dështuan për të ngrënë çdo gjë.Vlerat ushqimore të nevojave ditore të përcaktuara nga qeveria parandalonin sëmundjet, por ato sigurisht nuk...

Read More

Hekuri

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Gjurmët minerale Hekuri – mbartësi i oksigjenit Hekuri Hekuri është një komponent shumë jetësor i hemoglobinës, që transporton oskigjenin dhe dioksidin e karbonit drejt dhe nga qelizat. Gjashtëdhjetë përqind e hekurit brënda nesh është në formën e pigmentit të kuq. Kjo është...

Read More

Bakri – i mirë dhe i keq

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Bakri është ushqyes dhe një element toksik i mirë. Ai është i kërkuar nga trupi i njeriut në doza të vogla, 2 mg në ditë. Shumë rrallë në trupin e njeriut rezulton në mungesë. Ai është i nevojshëm ndërmjet mineraleve të tjera....

Read More

Magnezi

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/Nutricioniste Magnezi – minerali i harruar Ky mineral është njohur që të jetë i përfshirë në jo më pak se njëzetë sisteme enzimash në trup. Një ndër më kritikët është SOD, që vepron si antioksidant, duke ndihmuar në çarmatimin...

Read More

Të maturit e homocisteinës tuaj

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Niveli juaj i homocisteinës është shumë i lehtë për t’u matur në shtëpi. Homocisteina matet në mmol/l. Ne më përpara mendonim se niveli më i lartë ishte 15 njësi mmol/l. Kjo është sasia që rrit rrezikun e atakut të zemrës dhe dyfishon...

Read More

Zinku – një rol madhor

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Një pjesë e madhe e popullsisë është në rrezikun e të qënit në mungesë ndaj hekurit. Me gjysmën e popullsisë që konsumon më pak se gjysmën e sasisë së rekomanduar (RDA) , më pak njerëz marrin mjaftueshëm nga dieta e tyre. Simptomat...

Read More

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone, mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presionit te gjakut. Shpeshhere ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume aresye si: mosushqyerit shendetshem, konsum i...

Read More

Profili juaj personal i antioksidantëve

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Testoni fuqinë tuaj të parandalimit dhe shënoni një pikë për cdo përgjigje Po. ANALIZA E SIMPTOMAVE · A vuani shpesh nga infeksionet (kolla, të ftohurat)?Po/Jo · A gjeni të vështirë për të larguar një infeksion? Po/Jo · A keni një infeksion të...

Read More

HOMOCISTEINA – STATISTIKA JUAJ MË E RËNDËSISHME E SHËNDETIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Harrojeni presionin tuaj të gjakut, kolesterolin, madje edhe peshën tuaj. Ekziston vetëm një faktor që mund të përcaktojë më së miri, nëse do të jetoni gjatë dhe shëndetshëm ose do të vdisni të rinj. Kjo quhet homocisteina. Homocysteina është një lloj proteine,...

Read More

Selenium – minerali anti-kanceroz

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Mungesa e këtij minerali është zbuluar për herë të parë në Kinë si arsye e sëmundjes Keshan, një lloj sëmundjeje zemre mbizotëruese në zonat të cilat toka kishte mungesa të selenium. Kjo ka qënë e lidhur edhe me një sëmundjes tjetër rajonale,...

Read More

ANTIOKSIDANTËT – FUQIA E PARANDALIMIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Që nga 1980, shumë e shumë kërkime kanë konfirmuar se disa nga sëmundjet më të zakonshme të shekullit të njëzetë janë të lidhura me shkurtimin e ushqyesve antioksidant dhe të ndihmuara nga suplementet e tyre. Aq e rëndësishme është roli i antioksidantëve...

Read More

Truri dhe lidhja e tij me konsumin e grurit

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Është gjithçka në mëndjen tuaj Mesa duket, gruri kompromenton funksionet e zorrëve, stimulon urinë dhe bën të mundur krijimin e një barku të madh, që bëhet objektiv tallës dhe batutash e miqve tanë. Por është gjithçka këtu? Gruri ushtron efekte...

Read More

Gruri dhe neuropatia periferike

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Nëse ataku celebral vjen për shkak të reaksioneve imunitare të shkaktuar nga gruri që prekin trurin, një çrregullim paralel prek nervat e këmbëve, të mesit dhe organeve të tjera. Bëhet fjalë për një çrregullim të quajtur “neuropati periferike”. Një gjëndje...

Read More

Celuliti-Faktorët që kontribuojnë në formimin e celulitit

Llojet e celulitit janë : celuliti i fortë ose solid, celuliti i shkrifët. Celuliti i fortë ose solid, zakonisht gjendet në gratë aktive si balerinat, atletet etj. Ky lloj celuliti është i vështirë të eliminohet sepse nuk drenohet kollaj nga trupi. Nga ana tjetër në disa raste është i...

Read More

Menyrat e trajtimit te celulitit

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/ Nutricioniste Masazhi Një masazh i thellë anticelulit me lëvizje rrethore shton sasinë e gjakut dhe ndikon në përmirësimin e qarkullimit limfatik. Akupunktura Eshtë metodë e vjetër kineze. Nëpërmjet nguljes së gjilpërave, ajo rrit qarkullimin e gjakut...

Read More

Ndryshimi midis celulitit dhe dhjamit

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Nutricioniste klinike Edhe pse të gjithë kemi nga një shtresë dhjamore, sasia individuale e tij varet nga pesha, mënyra e jetesës dhe faktorët gjenetikë. Kjo shtresë dhjami është një lloj mbrojtësi për trupin dhe mbështjellëse për organet,muskujt e...

Read More

Selinoja dhe vlerat e e saj ushqyese ne organizem

Selino është një perime shumë e vjetër.Të dhënat tregojnë se selino ishin gjetur te eshtrat e gjetura në varrin e faraonit “mbretit Tutankhamun”, i cili vdiq në 1323 para Krishtit. Në Greqinë e lashtë, gjethet e selinose janë përdorur si zbukurim I oborreve për të vdekurit dhe për të...

Read More

Pse është shumë e shëndetshme receta e Guakamole-s?

Baza e kësaj recete i referohet avokados e cila kur konsumohet ka këto veti të mrekullueshme në organizëm: – Parandalon kancerin e prostatës. – Përbërësit e saj janë në gjendje për të kërkuar qelizat parakanceroze dhe kanceroze te kancerit ne goje dhe asgjësimin e tyre pa dëmtuar qelizat e...

Read More

Alumini

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Alumini është në një përdorim të gjërë në paketimet ushqimore dhe në shumë produkte të zakonshme shtëpiake. Është tek antacidet, kolinozët, parfumet, vazot, tiganet dhe uji. Jo të gjithë aluminet mund të hyjnë në trup. Vetëm në rrethana të caktuara, përshembull, nga...

Read More

ANTIOKSIDANTËT – FUQIA E PARANDALIMIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Që nga 1980, shumë e shumë kërkime kanë konfirmuar se disa nga sëmundjet më të zakonshme të shekullit të njëzetë janë të lidhura me shkurtimin e ushqyesve antioksidant dhe të ndihmuara nga suplementet e tyre. Aq e rëndësishme është roli i antioksidantëve...

Read More

Profili juaj personal i antioksidantëve

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Testoni fuqinë tuaj të parandalimit dhe shënoni një pikë për cdo përgjigje Po. ANALIZA E SIMPTOMAVE · A vuani shpesh nga infeksionet (kolla, të ftohurat)?Po/Jo · A gjeni të vështirë për të larguar një infeksion? Po/Jo · A keni një infeksion të...

Read More

HOMOCISTEINA – STATISTIKA JUAJ MË E RËNDËSISHME E SHËNDETIT

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Harrojeni presionin tuaj të gjakut, kolesterolin, madje edhe peshën tuaj. Ekziston vetëm një faktor që mund të përcaktojë më së miri, nëse do të jetoni gjatë dhe shëndetshëm ose do të vdisni të rinj. Kjo quhet homocisteina. Homocysteina është një lloj proteine,...

Read More

Të maturit e homocisteinës tuaj

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Niveli juaj i homocisteinës është shumë i lehtë për t’u matur në shtëpi. Homocisteina matet në mmol/l. Ne më përpara mendonim se niveli më i lartë ishte 15 njësi mmol/l. Kjo është sasia që rrit rrezikun e atakut të zemrës dhe dyfishon...

Read More

Truri dhe lidhja e tij me konsumin e grurit

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Është gjithçka në mëndjen tuaj Mesa duket, gruri kompromenton funksionet e zorrëve, stimulon urinë dhe bën të mundur krijimin e një barku të madh, që bëhet objektiv tallës dhe batutash e miqve tanë. Por është gjithçka këtu? Gruri ushtron efekte...

Read More

Gruri dhe neuropatia periferike

Shkeputur nga libri ”Te jetosh pa grurë” Anila Kalleshi Nëse ataku celebral vjen për shkak të reaksioneve imunitare të shkaktuar nga gruri që prekin trurin, një çrregullim paralel prek nervat e këmbëve, të mesit dhe organeve të tjera. Bëhet fjalë për një çrregullim të quajtur “neuropati periferike”. Një gjëndje...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!