Përfitimet e uthullës së mollës kundrejt humbjes së peshës.

Përfitimet e uthullës së mollës kundrejt humbjes së peshës.

Një studim i dyfishtë, i kryer nga placebo, zbuloi se pesha e trupit dhe yndyra e barkut u zvogëluan në mënyrë të konsiderueshme duke shtuar vetëm një lugë gjelle uthulle molle në ditë.
A ka ndonjë përfitim kur konsumojmë uthullën e molles  nëse nuk jemi mbipeshë?

Subjekti i triglicerideve normalizohet për ata që merrnin dozë më të madhe prej dy lugësh gjelle në ditë, kishin një rënie të presionit të gjakut. Këto efekte mund të jenë dhe për shkak të humbjes së peshës.

Nëse njerëzit konsumojnë një gjysmë filxhani sheqer, funksioni i arteries mund të dëmtohet. Sheqernat depërtojnë më shumë tek arteriet dhe ato mund të marrin një goditje. Megjithatë, ekziston ilaçet që mund të bllokojnë përthithjen e sheqerit.Duke e ulur konsumin e sheqerit në gjak me këto ilaçe, ju mund ta parandaloni disfunksionin arterial.

Kjo tregon se ndoshta është mirë për zemrën tuaj nëse nuk keni rritje të mëdha të sheqerit në gjak pas ngrënies. Në fakt, sa më të larta të jenë sheqernat në gjakun tuaj pas një vakti aq më shumë rritet shkalla e vdekshmërisë kardiovaskulare.

Njerëzit që konsumojnë ushqime të larta glicemike, si ushqimet me sheqer dhe drithërat e rafinuara, priren të kenë më shumë sulme në zemër dhe goditje.Ata gjithashtu kanë më shumë të ngjarë të arrijnë dhe në sëmundjen e diabetit.

Dietat që janë të kontrolluara parandalojnë diabetin sepse ato janë të përqendruara në uljen e yndyrës së ngopur dhe rritjen e konsumit të ushqimeve të mbushura me fibra, të tilla si fruta, perime dhe drithërat e plota, duke marrë parasysh dhe kaloritë.Ilaçet kanë testuar se ulin sheqerin në gjak pas ngrënies duke zvogëluar rrezikun e zhvillimit të diabetit, si dhe duke zvogëluar rrezikun e sulmeve në zemër dhe presionin e lartë të gjakut.

Por a ka ndonjë mënyrë për të parandaluar këto shenja të sheqerit në gjak pa pasur nevojë të marrim ilaçe?
Një mënyrë do të ishte që të mos konsumosh sheqerna!
Ilaçet mund të ngadalësojnë përparimin e aterosklerozës. Arteriet që shkojnë në trurin tuaj ngushtohen më ngadalë me atë të ilaçeve sesa pa to. Dietat e shëndetshme e të përqendruara rreth ushqimeve me bazë frutash e perimesh, yndyrnat e lidhura me vaktet – oksidimin dhe inflamimin – parandalojnë rritjen e sheqerit në gjak. Përdorimi i gjalpit të bajameve, gjithashtu dhe shtimi i uthullës balsamike në sallatën tuaj parandalon sheqerin në gjak nga karbohidratet e rafinuara.

Konsumi i uthullës se molles në ushqim është përdorur si një ilaç shtëpiak për diabetin para ardhjes së terapisë farmakologjike për uljen e glukozës.
“Në fund të fundit, sa para mund të fitohen nga uthulla? Sipas institutit të uthullës se molles, miliona dollarë mund të bëhen! Por një ilaç i vetëm për diabetin, si Rezulin, mund të nxjerrë miliarda, derisa u tërhoq nga tregu për shkaktimin e vdekjes të shumë njerëzve, dhe duke I gënjyer ata me një dëmshpërblim të ulët për ta.

Përdorimi i gjalpit të kikirikut çon në përgjysmimin e sheqerit në gjak,
Në mënyrë të ngjashme, pirja e katër lugëve uthull molle të holluar në ujë jep të njejtën ulje të niveleve të insulinës në gjak. Gjithashtu duke përdorur salmon ulet trefish niveli i insulinës.

Vera e kuqe rrit nivelet e insulinës, megjithëse jo aq shumë sa peshqit, dhe gjithashtu nxit trigliceridet.
Verë e kuqe jo alkoolike, nuk shkakton të njëjtin problem.
Një lugë uthull jo vetëm që mund të përmirësojë kolesterolin dhe trigliceridet me kalimin e kohës, por ajo mund të ulë ato brenda një ore pas një vakti, si dhe bën uljen e sheqernave në gjak dhe rritjen e insulinës, në mënyrë potenciale duke ofruar më të mirën nga të gjithë produktet.

error: Nuk lejohet kopjimi!