Cfarë ndodh me trupin tuaj kur ndaloni të pini alkool ?

Cfarë ndodh me trupin tuaj kur ndaloni të pini alkool ?

Sipas Organizatës Boterore të Shëndetësisë, në botë çdo person në moshën mbi 15 vjeç konsumon 13.5 gram alkool në ditë. Duke pasur parasysh se pothuajse gjysma e popullsisë së botës nuk pinë fare alkol ndersa gjysma tjetër pinë shumë.

Ja çfarë ndodh në organizëm  nëse ndalojmë konsumin e alkolit:

 

1. Humor më i mirë 

Alkoli është një depresiv, mund të “mbysë” gjendjet shpirtërore. Kjo nuk mund të duket kështu kur “pini alkol gjatë festave”, por kjo ndjenjë vjen nga vetë alkooli që pengon pjesën e trurit që përdoret për të kontrolluar veprimet. Sa më shumë që pini,  më shumë emocione negative si ankthi, zemërimi dhe depresioni mund tju përfshijnë. Kjo është arsyeja pse lehtë e lehtë shoqërohet me nivelet më të larta të depresionit, vetë-dëmtimit, vetëvrasjes dhe dhunës.

2. Përmirësim i kujtesës

Pirja e alkolit shoqërohet gjithashtu me “ndërprerje” të rënda të kujtesës që mund të shkojnë nga zbrazetirat e vogla deri në më serioze, si harresa e një mbrëmje të tërë. Alkooli shkakton këtë për shkak se zvogëlon aktivitetin elektrik të neuroneve në hipokampus, pjesë e trurit përgjegjëse për formimin e kujtesës afat shkurtër. Pirja në një mënyrë të përsëritur mund të dëmtojë përhershëm hipokampusin dhe të çojë seriozisht në problemet njohëse. Një studim i publikuar nga British Journal Medical në vitin e kaluar tregoi se ata që pinin 14-21 gota verë në javë zhvilluan një rrezik tre herë më të madh për të dëmtuar pjesën e trurit dhe predispozita për të humbur kujtesën. Adoleshentët janë më të ndjeshëm ndaj humbjes së kujtimeve, por më pak ndaj efektit te intoksikimit ndaj alkoolit. Kjo do të thotë se ata “duhet të” pinë më shumë për t’u ndjerë “të dehur” si një i rritur dhe kjo shkakton dëmtimet e trurit më keq.

3. Rikthim i bukurisë

Alkooli mund të ketë një efekt të rëndësishëm në pamjen e një personi.
Së pari dehidraton lëkurën, që do të thotë lëkurë të kuqe dhe e rrudhur. Ajo gjithashtu mund të promovojë puçrat, një gjendje që shkakton skuqje, dhe ënjtje në fytyrë.
Përveç kësaj, fraza “mban erë alkol
” është e vërtetë dhe jo vetëm që ndikon në frymëmarrje: në kohën në të cilën mëlçia është e angazhuar për të asimiluar një pije, I duhet mesatarisht një orë, pjesët e tjera të trupit nxjerrin alkool përmes frymës, por edhe përmes urinës dhe djersës.

4. Më shumë gjumë rigjenerues

Edhe pse dihet se disa lloje alkoli mund të ndihmojnë të biem në gjumë më shpejt, natën për shkak të tij trupi vuan nga një gjumë shumë I lehtë: gjumi nuk behet I qetë kur ju pini. Gjumi pa alkol do të jetë më relaksues, gjë që do të thotë humor më të mirë, përqendrim dhe performancë mendore.

5. Më pak ushqim

Sipas një studimi të publikuar në revistën Obesity, alkooli është një nga faktorët kryesorë të konsumit të tepert të ushqimit. Studiuesit zbuluan se disa gra që kishin marrë një “infuzion” alkooli të barabartë me dy pije (pije “standarde”: një gotë vere, një birrë të vogël, një gotë liker të fortë) pastaj ato hëngrën 30 % të ushqimit më shumë se ata që bën një tjetër zgjidhje. Një hulumtim i mëparshëm kishte gjetur se njerëzit hanë më shumë kur pijnë një aperitiv para darkës.

6. Më pak kilogram

Alkooli ka një mënyrë delikate të rritjes së marrjes së përditshme kalorike pa e vërejtur. Një margarita mund të përmbajë 300 kalori ose më shumë, kryesisht sheqer. Një koktejl mund të ketë 450 kalori, si një sanduiç i madh ushqimor i shpejtë. Një studim i SHBA zbuloi se burrat konsumojnë 433 kalori më shumë në ditët që pijnë pije. Për gratë, 300 kalori. Ndaloni pirjen dhe mos zëvendësoni pijen me ëmbëlsirat do të shkaktojë humbje peshe pa shumë përpjekje. Alkooli, pra, nuk ka vlerë ushqyese, por përmban 7 kalori për gram: më shumë se proteina dhe madje edhe karbohidratet, të cilat të dy kanë 4 kalori. Yndyrnat kanë 9 kalori për gram. Por ku kalojnë të gjitha këto kalori boshe?

7. Për të ulur rrezikun e kancerit

Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit, konsumi i alkoolit është i lidhur me një rritje të rrezikut të kancerit të gojës, mëlçisë, gjirit, zorrës së trashë dhe rektumit. Rreziku rritet sa më shumë që pini. Një arsye e fortë është se alkooli dobëson sistemin tonë imunitar, duke na bërë më të ndjeshëm ndaj inflamacion, një forcë shtytëse e kancerit; dhe kjo cënon integritetin e mikrobiomës në traktin tonë të tretjes.

8. Ulet rreziku nga Alzheimeri

Pirja e shumtë dhe shpeshtë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të demencës dhe Alzhaimerit. Lidhja u demonstrua në një studim të madh të publikuar në Lancet Public Health nga një ekip ndërkombëtar i hulumtuesve frëngjisht-kanadezë, të cilët analizuan zakonet dhe shëndetin e mbi një milion francezëve të shtruar në spital në mes të 2008 dhe 2013. Më shumë se një e treta e 57,000 rasteve të demencës së hershme ishin të lidhura drejtpërdrejt me konsumimin e alkoolit dhe në përgjithësi tregoi se njerëzit alkoolikë kanë një rrezik tre herë më të lartë për zhvillimin e çdo lloji të çmendurisë. Për disa kohë ne e dimë se alkooli është neurotoksik: mungesa e tiaminës në pijet alkoolike shkatërron kujtesën dhe kushtet e lidhura me alkoolin si cirroza dhe epilepsia të cilat mund të dëmtojnë trurin

9. Kujdes ndaj diabetit

Lidhja midis alkoolit dhe diabetit është e komplikuar. Studimet tregojnë se pirja e moderuar më shumë se tre ose katër ditë në javë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2. Sidoqoftë, pirja e shumë rrit rrezikun e njëjtë (pasi kemi shpjeguar gjithashtu se si e rrit oreksin tuaj për ushqim) inflamon pankreasin, i cili është përgjegjës për sekretimin e insulinës për të rregulluar sheqernat në gjak. Përveç kësaj, nëse vuani nga diabeti, alkooli mund të ndërveprojë me barna të ndryshme dhe të çojë në hipogliceminë, një nivel I rrezikshëm i ulët i sheqerit në gjak. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë që kurrë të mos pini në stomak bosh.

10. Çfarë ndodh me zemrën?

Për vite të tëra është thenë se të pirit në moderim (një pije “standarte” në ditë per gratë dhe dy për meshkujt) ështe i lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare. Por studimet e kohëve të fundit po vënë në pikëpyetje ketë traditë tē gjatë. Shkenca tani thotë se kjo varet nga mosha dhe zakonet e konsumit. Nje studim i vitit 2017 prej gati 2 milionë britanikëve që nuk kanë një rrezik kardiovaskular është gjetur se një pirje e moderuar ka një përfitim modest, veçanërisht per femrat mbi 55 vjeç. Për të gjithë të tjeret, efekti i vogël mbrojtes në zemër ishte i dukshëm vetëm nese pijet ishin shpërndara gjatë javës. Pirja e jashtëkontrollit lidhej me sulmet ne zemër. Një studim amerikan i Haward Medical School u përpoq për të përcaktuar sasinë e nivelit të alkoolit të “shëndetshme” për trupin e njeriut në një artikull të botuar: rritja e sasisë së alkoolit të konsumuar çdo dite, rrit anomalitë kardiake ,kjo sasi ishte dy gota verë në ditë për burrat dhe një gotë verë për gratë.

11. Kurseni më shumë para

Pirja, sidomos një gotë verë apo një skoç, është me të vërtetë e kushtueshme. Le të bëjmë një llogari të tjeshtë, duke i shtuar atë që ne harxhojmë në shtëpi dhe jashtë saj mund të themi se na leverdis të kursejmë duke mos e konsumuar fare atë ose (duke u munduar t’a ulim sasine e konsumimit te tij ne minimum)

error: Nuk lejohet kopjimi!