Archive for Category: artikuj

SI TË PASTRONI QEPËT, PA JU DJEGUR SYTË

Përse lotojmë kur pastrojmë qepët? Sapo fillojmë të pastrojmë qepën e pare,fillojnë sytë te lotojnë. Arsyeja që kjo ndodh është sepse gjatë zhvillimit të tyre qepët absorbojnë squfurin. Gjatë prerjes së tyre në feta ato lëshojnë një substancë kimike dhe gazra të cilat irritojnë sytë. Lotët janë vetëm...

Read More

Lulelakër e brokoli me djath grana

PËRBËRËSIT ·250 g lulelakër e ngrirë 250 gr brokoli i grirë ·Pak gjalpë ·3 lugë bukë e thermuar ·2 lugë djath grana ·Kripë PËRGATITJA Shkrijmë gjalpin në një tigan, kavërdisim topkat e lulelakrës dhe brokolit me zjarr të fortë derisa të zbuten e të skuqen lehte.( nesë lulelakra...

Read More

Supë krem me karrota e domate të thara

°300 g karrota ( edhe të ngrira) °1patate mesatare °1 qepë °Pak gjalpë °100ml panë e freskët °1 e verdhë veze °4_5 domate të thara °Kripë e piper I zi Kavërdisim ngadalë qepën me gjalpin, shtojmë karotën dhe pataten e qëruar e të prerë në copa të vogla. Hedhim...

Read More

Spageti integrale me perime

·350g spageti integrale ·4 thelpinj hudhër ·Spec djegës ·1spec i verdhë ·1 patëllxhan I vogël ·1kungull I vogël ·1 lugë kaperi ·250g domate qershiza ·1 tufë borzilok ·Vaj ulliri · Kripë Kavërdisim në një tigan me shumë vaj thelpinjtë e hudhrës dhe specin djegës, shtojmë perimet e prera në...

Read More

GLIFOSTATI DËMTIMET NË SHTATËZANI

Ekspozimi i glifostatit gjatë shtatëzanisë mund të rezultojë në lindje të hershme. Studiuesit thonë që glifostati gjendet në mjedis, në kulturat kryesore dhe në ushqimet që njerëzit përfshirë dhe gratë shtatëzëna ,konsumojnë çdo ditë. Atë e kanë gati 90 % e grave shtatëzënë,asnjë kampion i ujit të pijshëm nuk...

Read More

Rosto me limon e xhinxher

• 1 kg e 1/2 kontrofileto • 4 karrota • 3 qepë të njoma • 1 degë selino • miell • gjalpë • 2 limona • 1 rrënjë xhenxhefil • kripë e piper i zi • sallatë jeshile për zbukurim Presim perimet në copa të mëdha ,që të mos...

Read More

Supë-krem me kërpudha

Kërpudhat janë burim shumë i mirë për të rritur nivelet e vitaminës D. Kërpudhat janë gjithashtu burimi i vetëm vegjetarian i vitaminës D. Ergosteroli që gjendet tek kërpudha kthehet në vitaminë D kur ekspozohet në dritën e diellit. Seleniumi dhe ergothioneine që gjenden tek kërpudhat mund të ndihmojnë në...

Read More

Si të shtoni më shumë hekur në dietën tuaj

Nëse nuk merrni sasinë e rekomanduar të hekurit mund të përjetoni dhimbje koke, lodhje dhe marrje mendsh. Hekuri ka një rol vital në shumë funksione të trupit. Eshtë celësi për transportimin dhe ruajtjen e oksigjenit dhe gjithashtu është një komponent i enzimave të caktuara që janë të nevojshme për...

Read More

Arsyet e fshehura pse ju nuk po humbni dot peshë

Nëse po ndiqni të gjithë hapat si duhet, por sërish nuk po humbni peshë, janë disa faktorë që mund t’i merrni me konsideratë. Ju mund ta keni dëgjuar me mijëra herë: Humbja e peshës është e thjeshtë, thjesht hani më pak e ushtrohuni më shumë. Epo, ndoshta jo! Janë...

Read More

6 ushqimet që duhet (ose jo) të konsumoni nëse po përpiqeni të bëheni nënë

Perimet me gjethe jeshile Perimet me gjethe jeshile janë të pasura me përbërje beneficiale që përfshijnë antioksidantët, lëndët ushqyese që mbështesin detoksifikimin e shëndetshëm, fibrat që mbështesin tretjen dhe hekurin për nivele të shëndetshme të energjisë. E rëndësishme është dhe prania e folatit. Folati është një vitaminë me të...

Read More

10 proteinat më të mira për humbje peshe

Nëse po përpiqeni të humbni disa kile, sigurohuni që të konsumoni proteinat e duhura. Ushqimet që kanë përmbajtje të lartë proteinike kërkojnë më shumë kohë për t’u tretur dhe metabolizuar që do të thotë që do të humbni më shumë kalori në përpjekje për t’i tretur ato. Jo vetëm...

Read More

Rreziqet e nitritit të natriumit që nuk mund t’i injoroni

Të klasifikuar në 2015 si kancerogjenë, mishrat e përpunuar kanë qenë në qendër të interesit publik dhe kërkimet shkencore kanë treguar që mishërat e përpunuar çojnë në gjendje vdekjeprurëse. Pra si është puna me mishrat e përpunuar që sjellin efekte kaq negative në shëndet? Pjesa e problemit shtrihet në...

Read More

3 mënyra për të përmirësuar tretjen dhe shëndetin e zorrëve

 Stresi, hormonet, ushtrimet madje dhe gjenetika luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e sistemit tuaj tretës. Por rolin më të rëndësishëm e luajnë zgjedhjet tuaja ushqimore. Zorrët tuaja janë qendra e gjendjes suaj fizike dhe mendore pasi ju udhëzojnë drejt mirëqënies në përgjithësi. Ushqimi që hani “udhëton” nga...

Read More

Mikrobioma-Implikime për shëndetin global

Përfundimet që shkenca ka nxjerrë gjatë dekadës së fundit tregojnë më shumë për rolin e mikrobeve në shëndetin tonë. Tashmë është e qartë që më shumë se 100 trilionë mikrobe jetojnë brenda nesh, duke luajtur një rol thelbësor në trupin e njeriut. Bakteriet që jetojnë brenda zorrës së trashë...

Read More

15 ushqimet më të mira anti-inflamatore

Kur mendojmë për sëmundjet që kanë kapluar shoqërinë tonë- si artriti, sëmundjet e zemrës, diabeti, presioni i lartë i gjakut, astma, sëmundja e zorrëve inflamatore-ne shohim që ndryshimet afatgjata të stilit të jetesës janë të nevojshme. Inflamacioni është rrënja e shumë sëmundjeve. Duke njohur ushqimet anti-inflamatore, jo vetëm që...

Read More

10 ushqime me përmbajtje të lartë antioksiduese

Çdokush prej nesh ka antioksidantë ose radikalë të lirë të pranishëm në trup. Disa antioksidantë janë të prodhuar nga vetë trupi, ndërkohë që të tjerët mund t’i marrim duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë. Trupat tanë gjithashtu prodhojnë dhe radikalë të lirë, si nën produkte të reagimeve...

Read More

8 ushqimet më të mira që mund të konsumoni për të humbur peshë

Janë disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë për të humbur peshë. Shumë prej ushqimeve që janë të përfshira në një dietë për humbje peshe, kanë disa gjëra të përbashkëta: ato janë të pasura me fibra (të cilat ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur) dhe kanë një densitet të...

Read More

Pse orizi integral është më prioritar se i bardhi?

  Më poshtë do të gjejmë shumë motive të mirë për të preferuar atë “të zbardhur” dhe se cilat janë karakteristikat kryesore. Duke ecur nëpër raftet e çfarëdo supermarket vëmë re dukshëm sesa industria ushqimore ndikon ndjeshëm në zgjedhjet tona, shpesh herë duke komprementuar mundësinë tonë për të...

Read More

5 receta smoothie për kapsllëkun

Kaspllëku është një proces tretës. Zë vend kur zorrët përjetojnë ndryshime në funksionimin e tyre. Kapsllëku është një nga gjendjet shëndetësore me të zakonshme në ditët e sotme. Simptoma kryesore është vështirësi në nxjerrjen e mbetjeve. Kjo gjithashtu shoqërohet me gazra, inflamacion dhe dhimbje barku. Edhe pse nuk është...

Read More

Recetë me buxhet të ulët dhe e shëndetshme

Lëng kastraveci, molle dhe spinaqi Fillojeni mëngjesin me një recetë të mrekullueshme ku kombinohen shije unike. Faktet e nutrientëve: Kcal-84 Yndyrë-1 gr Yndyrë e ngopur-0 gr Karbohidrate-16 gr Sheqerna-16 gr Fibra-2 gr Proteina-2 gr Kripë-0.2 gr Përbërësit: -Kastravecë të prerë në copa -1 selino, të prerë në copa -1...

Read More

5 receta me smoothie për dhimbjen e kyçeve

1. Smothie për reduktimin e dhimbjeve të kyçeve Përbërësit: -1 kupë mjedër -1/2 grejpfrut ose qitro Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në Nutribullet derisa të marrin një trajtë perfekte. 2. Recetë smoothie për lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve Përbërësit: -1 tufe selino -2 kastravecë të mëdhenj – 4...

Read More

Reduktimi i inflamacionit me smoothie të shëndetshëm

Inflamacioni është një proces natyral që ndodh në trup si përgjigje ndaj qelizave të dëmtuara, patogjenëve pushtues, kimikatet irrituese, dhe faktorë të tjerë negativë. Eshtë një pjesë normale e reagimit të sistemit tuaj imunitarë ndaj këtyre stimujve. Megjithatë, kur inflamacioni ndodh në mënyrë kronike, për një periudhë të gjatë...

Read More

Si tē digjni yndyrat

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të natyrshme për të humbur peshe shtesë ose thjesht për të larguar toksinat nga trupi juaj duke rritur metabolizmin tuaj dhe si rezultat trupi juaj do te djeg më shumë yndyrë ,mund te perdorni nje pije te tille: Hidhni 7 gota të çajit...

Read More

20 vjet Anila Kalleshi Center, festa dhe të ftuarit VIP

URBAN > VENDE DHE EVENTE E MARTË 6 MARS 2018 Keshtu e ka pasqyruar Revista Class eventin e 20 vjetorit te Anila Kalleshi Center. Falenderim special per Alketa Vejsiun qe se bashku me Class event krijuan nje ambient magjepes. Faleminderit Revista Class per kete artikull. Të gjitha femrat duan një...

Read More

Plani detox dietik 3-ditor

Po kërkoni një plan dietik detox 3-ditor për të përmirësuar lëkurën tuaj, për të pasur energji dhe të humbni pak peshë? Mos kërkoni më! Janë vetëm 5 ushqime të përfshira në këtë detox. Thjesht 5 ushqime! Këto 5 ushqime janë: -Boronicat për antioksidantë dhe energji -kosi  (yndyra është në...

Read More

5 receta smoothie-sh për përmirësimin e sistemit imunitar

1.Smothie me portokall dhe mango Përbërësit: -1/2 e një portokalli të qëruar -1/2 e kupës me ananas të prerë në copa -1/2 e kupës papaja të prerë në copa -Ujë Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin një trajtë perfekte. 2.Smoothie për fuqizimin e sistemit imunitar...

Read More

Qeshja është ilaçi më i mirë…

Ekspertët tani pranojnë se ka shumë të vërteta në këtë thenie te vjeter. Studiuesit kanë kaluar vite duke studiuar efektet e dobishme të të qeshurit. Gelotologjia është emri i kësaj dege të shkencës. Studimet tregojnë se qeshja mund të stimulojë sistemin kardiovaskular, të lehtësojë stresin, të ulë presionin...

Read More

Mbipesha tek fëmijë lidhet me…

Mbipesha e fëmijëve eshte e lidhur me kohen që shpenzojnë femijet ne televizorë, kompjuterë, smartfonë dhe tableta, thonë mjekët evropianë… Rreth një në pesë fëmijë dhe adoleshentë në Evropë janë ne mbipeshë , sipas një studimi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë 2017. Sot, 97% e familjeve evropiane kanë TV...

Read More

500.000 infeksione rezistente ndaj antibiotikëve

Alarmi i OBSH-se: Eshte gati gjysem milion numri i rasteve të rënda të infeksioneve bakteriale kundër të cilëve antibiotikët nuk funksionojnë më. Vendet e përfshira janë 22 . Bakteriet rezistente më të zakonshme janë Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus dhe Streptococcus pneumoniae, të ndjekur nga Salmonella. Sistemi nuk...

Read More

5 smoothie që ndihmojnë në humbjen e peshës

Luleshtrydhe dhe banane Përbërësit: -1 kupe luleshtrydhe -1/2 banane -1/4 e kupës granola -2 lugë gjelle arra të grira -1 kupë kos -1 lugë çaji fara chia Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëfte mirë! 2.Smoothie me ananas dhe kale...

Read More

Smoothie me boronicë për të ftohtin dhe gripin

Ju nuk mund të kuroni të ftohtin e zakonshëm, por mund të shkurtoni kohëzgjatjen e simptomave me vitaminë C. Boronicat përmbajnë sasi të larta të vitaminës C. Smoothie-t me boronicë sigurojnë një mënyrë të mirë për të rritur nutrientët kur përzihen me lëngje të tjera natyralë frutash. Substancat në...

Read More

Trashëgimi i ngjyrës të syve?

Ngjyra e syve trashëgohet nga prindërit, me kombinimin e gjeneve dominante. Prindërit me sy të hapur kanë fëmijë me sy të hapur. Trashêgimia e ngjyrës së syve ndodh në dy mënyra. Sipas mënyrës të parë, për ngjyrën e syrit është përcaktues aleli dominant ose reçesiv – ngjyra e errët...

Read More

Receta e supës që lufton gripin

Eshtë kjo kohë e vitit kur të gjithë ankohen për gripin që po vërtitet anë e mbanë. Supa e pulës është një opsion që të ndihemi më mirë dhe më rehat me veten. Por për vegjetarianët a ka ndonjë opsion në kohë të tilla? Patjetër që po! Përgjigja është...

Read More

Infeksioni i veshëve: Trajtime natyrale

Infeksionet në vesh janë sëmundja e dytë me e zakonshme te fëmijët dhe mund të jenë tejet serioze nëse nuk trajtohen. Infeksionet në vesh mund të shkaktohen nga noti, dicka e bllokuar në vesh ose faktorë të tjerë. Kur mund të kërkohet kujdesi mjekësor: Udhëzimet e reja  rekomandojnë një...

Read More

Vendosja e qepëve në çorape: E shëron gripin?

Vendosja e qepëve në corape mund t’ju duket si dicka e vjetër, por disa njerëz betohen që është trajtim për infeksionet, si i ftohti apo gripi. Sipas gojëdhënave, nëse keni grip apo të ftohtë, ajo që duhet të bëni është të prisni disa feta qepë të kuqe...

Read More

GREHLINA DHE LEPTINA

Ghrelina dhe leptina janë dy hormone të cilat ndihmojnë në rregullimin e oreksit. Leptina konsiderohet si anoreksigjenik (dmth që “shtyp” oreksin) ndërsa ghrelina është oreksigjenik (që stimulon oreksin). Ato janë të sekretuara në një ritëm reciprok, të ndikuara nga sistemi neuropeptid Y (NPY) në hipotalamus, i cili sillet bazuar...

Read More

Supa Tajlandeze me kungull

Një supë kremoze me kungull e balancuar me pak shije tajlandeze. Kjo recetë mund të gatuhet për rreth 30 minuta. Pse funksionon: Perimet bëhen super të buta duke u bërë perfekte për një supë kremoze. Ju mund ta hani menjëherë ose mund ta paketoni për drekë, dhe një...

Read More

Supë velvet me karrotë e koriandër

E thjeshtë dhe me pak kosto, si dhe me një shije magjike. Velvet e butë dhe paksa kremoze (madje edhe pa shtuar krem në të,zgjedhja mbetet opsionale). Perfekte për një drekë të shpejtë apo një darkë relaksuese. Mos harroni të përdorni rrënjë koriandre, pasi janë po aq të shijshme...

Read More

Thin Spiration -efektet shqetësuese të rrjeteve sociale në crregullimet e së ngrënit

Rrjetet sociale si Pininterest, Tumblr, Instagram dhe Youtube shpesh bëhen “mikëpritës” të përmbajtjeve të ndryshme që promovojnë çrregullime të së ngrënit. Të njohura si “thinspo”, “pro-ana” dhe “pro-mia” kërkimet tregojnë që këto terma ndikojnë në imazhin e trupit në ditët e sotme dhe sugjerojnë zhvillimin e një crregullimi të...

Read More

Leksion i hapur në UET

Shkaqet kryesore të vdekshmërisë dhe shpenzimeve të kujdesit shëndetësor në mbarë botën janë sëmundjet kronike, që rezultojnë nga stili i jetesës dhe faktorët e mjedisit. Barra ekonomike e zgjedhjes së varfër së stilit të jetesës nuk është më e qëndrueshme dhe është e pamundur të injorohet. Shumica e sëmundjeve...

Read More

10 ushqimet më të këqija për acidin refluks

Të gjithë ushqimet që hani, “udhëtojnë” nëpërmjet gojës suaj, poshtë në ezofag dhe direkt e në stomak. Por nëse keni acid refluks, gjërat mund të bëhen të dhimbshme. Shumë ushqime mund të përkeqësojnë acidin tuaj refluks duke ulur tonin e valvulës që ndan ezofagun nga stomaku, duke zgjatur kohë...

Read More

Cdo gjë që duhet të dini për vitaminat dhe suplementet

Të konsumoni një dietë të balancuar me ushqime të freskëta dhe organike është strategjia më e mirë shëndetësore që cdokush duhet të implementojë. Por megjithatë, jo cdokush ka mundësi të gatuajë shëndetshëm cdo herë. Për shembull, disa njerëz që përpos përpjekjeve të tyre, nuk kanë mundësi të gatuajnë në...

Read More

Cindy Crawford topmodelja e parivalizuar

Cindy Crawford apo Cynthia Ann Crawford ka lindur në DeKalb në Illinois USA me 20 shkurt 1966. Është ikona e modeleve të viteve 90. Rastësisht u zbulua nga një fotograf i një gazete, i cili e zbuloi atë në moshēn 16 vjeçare ku gjatë punës që bënte...

Read More

TROFEA TRIUMF NE DUBAI NENTOR 2017

KONFEDERATA BOTERORE E BIZNESIT NDERON ANILA KALLESHIN DUKE U NDERUAR ME THE BIZZ 2017 ME TROFENE ” TRIUMF” NE NENTOR 2017 NE  DUBAI. Triumph Anila Kalleshi’s Center in Dubai! We share a great deal of information that in the finals of The BIZZ Awards 2017, the international Confederation of...

Read More

A është vera e mirë për zemrën?

Me fundjavën që po afron, njerëzit po hapin shishet e verës në bare apo restorante apo dhe në shtepi për pakëz relaksim. Lidhja me verën ka një histori të gjatë. Kantina më e vjetër e verës, daton në 4100 B.C, që u zbulua nga arkeologët në një shpellë...

Read More

Ndiheni fajtorë kur pini? Epo pyesni shenjtorët

Çdo vit pushimet sjellin me vete një rritje si në konsumimin e alkoolit dhe në shqetësimin për efektet e dëmshme të pijes. Abuzimi me alkoolin nuk është çështje qesharake, por a është mëkat për të pirë dhe për të qenë të lumtur, duke pirë në mënyrë të moderuar dhe...

Read More

Çfarë tregon jashtëqitja juaj?

Besojeni apo jo, jashtëqitja juaj mund të tregojë nëse jeni të shëndetshëm apo jo Përpos njohurisë universale, jashtëqitja është një temë shumë tabu, që për arsye të ndryshme nuk flitet shumë për të. Kjo është arsyeja pse shumë prej nesh nuk ja kanë idenë e asaj cfarë është...

Read More

Trajtime efektive në kushte shtëpie për kataraktin

Katarakti është një dëmtim që ndodh gjatë një moshe të vjetër. Bazikisht është “perdja e syrit” që mund të vështirësojë shikimin duke ndikuar në qartësinë e tij. Katarakti ndodh në moshat e vjetra natyralisht. Përgjatë jetës së tyre, sytë e tyre kanë qenë subjekt të dritës së diellit në...

Read More

Format e kërthizës tregojnë shumë për personalitetin tuaj

Kur flasim për shëndetin, fitnesin apo temperamentin, ne marrim në konsideratë shumë faktorë që mund të ndikojnë në mirëqënien tonë të përgjithshme. Rrahja e zemrës, pulsi, sytë, ngjyra, forma e thonjve janë disa nga faktorët që na ndihmojnë të kuptojmë më shumë rreth cilësive tona mendore dhe fizike. Eshtë...

Read More

Ushqimet per stinen e dimrit

Ushqimet per stinen e dimrit Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk duhet të mungojë...

Read More

Testi Gjenetik në ADN

“Klinika Italiane San Antonio” në bashkëpunim me “Albanian Lifestyle Medicine Association”, “Anila Kalleshi’s Center” dhe “Italian Lifestyle Medicine Association” na lejon të gjejmë variante gjenetike të ndryshme që mund të ndikojnë mbi karakteristikat metabolike dhe fiziologjike. Këto informacione janë të rëndësishme për të përmirësuar stilin tuaj të jetesës...

Read More

Si të heqim njollat e zeza poshtë sqetullave

Mënyra natyrale për të zbardhuar njollat e errëta nën sqetull Njollat e errëta nën sqetull janë arsyeja pse dollapi juaj është plot me bluza dhe fustane me mëngë, apo ? Ndoshta për shkak se kurrë nuk ndiheni të sigurta për pamjen tuaj. Njollat e errëta nën sqetull mund të...

Read More

Benefitet shëndetësore të bajameve te njerëzit me diabet

Ndërkohë që arrat përmbajnë në përgjithësi sasi të lartë yndyre dhe jo gjthmonë janë konsideruar si një opsion i mirë, në dietat miqësore me diabetin, bajamet janë një rast special. =Të pasura në yndyrna të mira Bajamet kanë një përqëndrim të lartë të yndyrnave të mono-të panngopura ose yndyrnave...

Read More

Smoothie

  ? 1 mollë jeshile 1 grusht spinaq 1/2 gotê kefir 1/2 lugë çaji spirulinē Banane ? Kefir Luleshtrydhe ? Acai Berry pluhur

Read More

3 receta uje detox për humbje peshe

Nuk ka rregull më të rëndësishëm detoks sesa ky: hidratimi! Kur po mundoheni të humbni peshë, ose të hiqni toksinat jashtë trupi, hidratimi është çelësi për ta bërë të suksesshëm këtë qëllim. Filloni çdo mëngjes duke pirë 2 gota të mëdha me ujë për të “zgjuar”metabolizmin tuaj dhe ta...

Read More

Si ndikon shafrani në humbjen e peshës

Shafrani e ka origjinën nga Azia jugore. Eshtë përdorur si mjekim në Indi për shekuj. Curcumina, është përgjegjëse për ngjyrën e hapur dhe gjithashtu përgjegjëse për shkrirjen e yndyrës. Shafrani ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq në gjak dhe ndihmon në reduktimin e inflamacionit. Si mund...

Read More

Dobêsohu me farat Koriandër

Farat Koriandër Kjo erëz aromatike përdoret gjerësisht në kuzhinën Indiane, Bangladeshit dhe Pakistanit . Eshtë e pasur me antioksidantë, yndyrna të shëndetshme, minerale si bakri, kaliumi, zinku, kalciumi dhe magnezi. Eshtë e pasur gjithashtu me vitaminë C që fuqizon imunitetin. Si mund ta konsumoni? Mund ta konsumoni si erëz...

Read More

Si ndikon xhinxheri në dobësim

Xhinxheri fuqizon metabolizmi me 20% dhe përshpejton proçesin e djegies së kalorive. Përfshini pak nga kjo bimë në gatimet tuaja dhe shikoni si lufton obezitetin. Gjithashtu mund të përdoret për të luftuar një sërë gjendjesh të tjera mjekësore. Ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që qetësojnë zorrët. Xhinxheri gjithashtu ka...

Read More

Piperi i zi – Ja si ndikon në humbjen e peshês

Kur flasim për piperin, mos të harrojmë dhe piperin e zi. Piperi i zi është i pasur në piperine. Piperina i jep piperit të zi shijen karakteristike. Një nga karakteristikat është të parandalojë krijimin e qelizave yndyrore, që ndihmojnë në reduktimin e peshës. Ju mund të kombinoni piperin e...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!