Nëse doni të jetoni sa më gjatë dhe shëndetshëm ja çfarë duhet të konsumoni

Nëse doni të jetoni sa më gjatë dhe shëndetshëm ja çfarë duhet të konsumoni

 

Vezë

E bardha e vezës është plot proteina. Ndërsa, e verdha e vezës mund të luajë një rol të keq për shëndetin tonë. Megjithatë, studimet e kohëve të fundit treguan se konsumimi i të verdhës së vezës dhe të bardhës së bashku është shumë më e shëndetshme nëse hani vetëm të bardhën.

Hudhër

Nëse nuk konsumoni hudhër të freskët, atëherë ju ndodheni në një rrezik të vazhdueshëm. Hudhra ndihmon në shuarjen e mikroorganizmave të dëmshme dhe të mbajnë trupin tuaj të pastër. Ajo gjithashtu përmirëson sistemin tuaj imunitar.

Fasule

Fasule janë një burim i proteinave bimore të shëndetshme e cila është mënyra më e lehtë për të ndërtuar trupin tuaj. Fasulet kanë fibra që ndihmojnë trupin të tretet dhe nuk përmban burim i yndyrave të këqija.

Spinaq

Kjo perime me gjethe jeshile përmban një sasi te madhe luteine. Konsumi i spinaqit ndihmon në mbrojtjen e sistemit imunitar, syve dhe shëndetit të grave.

Vaj ulliri

Ndër të gjitha llojet e ndryshme të vajit, vaji i ullirit është i mbushur me yndyrna, acide dhe substance të shëndetshme. Kjo ndihmon në rritjen e shëndetit të zemrës, dhe për të ndërtuar enë të forta dhe elastike të gjakut. Sigurohuni që të përfshini vajin e ullirit në dietën tuaj të përditshme.

Kos

Qumështi i freskët duhet konsumuar çdo ditë. Por kosi ka veti të mrekullueshme për të gjithë njerëzit. Ndihmon në krijimin dhe mirëmbajtjen e mikroflorës së trupit dhe ndihmon në tretjen e plotë të ushqimit që hani.

Frutat e thata

Këto opsione janë veçanërisht të dobishme gjatë stinës së ftohtë të dimrit kur nuk ka fruta të freskëta. Por, frutat e thata ruajnë shumë mikroelemente të shëndetshme dhe vitamina. Ata gjithashtu krijojnë fuqi imunitare shtesë gjatë muajve të ftohtë të vitit.

Salmon

Nëse nuk jeni vegjetarian, sigurohuni që në dietën tuaj të përmbani salmon të pasur me proteina. Ai gjithashtu ju siguron yndyrna të shëndetshme që nuk kanë gjasa të gjenden kudo tjetër.

Arra

Arrat janë plot me mikroelemente vitale për trupin dhe trurin tuaj. Shumë yndyrna të shëndetshme ndihmojnë për të mbështetur sistemin nervor të njeriut. Hani të paktën ¼ filxhan në ditë për të furnizuar trupin tuaj me mineralet e nevojshme.

Limon

Limonët janë ndoshta ushqimi më i mirë për të ngrënë në qoftë se ju mungon vitamina C. Limoni ndihmon në uljen e rritjes së qelizave të kancerit si dhe mund të ndihmojë në parandalimin e një sërë sëmundjesh të tjera, siç mund të jetë gripi.

Brokoli

Brokoli është një burim i mrekullueshëm i vitaminës K, që ndihmon në ndërtimin e kockave të forta dhe mbështet sistemin tuaj imunitar për të luftuar sëmundjet. Sigurohuni që ta gatuani atë në mënyrë korrekte.

Çokollata e zezë

Mos hani asnjë copë çokollatë me rrush të thatë dhe arra brenda. Çokollata e errët është opsioni i duhur për të mbajtur një balancë të shëndetshme por sidomos ato çokollata që përmbajnë përqindje të lartë të kakaos.

Domate

Llojet e ndryshme të domateve janë të mrekullueshme për të ndihmuar në luftimin e qelizave të kancerit. Ata gjithashtu sigurojnë trupin tuaj me përbërës të nevojshëm për të pasuruar gjakun. Çdo person duhet të konsumojë të paktën 1 domate të mëdha çdo javë.

Avokado

Mes të gjitha llojeve të frutave, avokadot duket se jane alternativa më e shëndetshme. Ata janë të pasura me vitamina dhe mikroelemente për t’ju mbajtur të shëndetshëm. Është vërtetuar që avokadot të ulin sëmundjet e ndonjë ataku kardiak.

Mana

Të gjitha manat e freskëta janë fruti më i mrekullueshëm për tu konsumuar. Por është mirë ti hani në kohën e stinës, por manaferrat e ngrira janë alternativa më e mirë.

error: Nuk lejohet kopjimi!