Simptomat kur keni mungesë të vitaminës B12

Simptomat kur keni mungesë të vitaminës B12

Vitamina B12 është vitaminë e rëndësishme për trupin. Kjo vitaminë e ndihmon trupin t’i krijojë qelizat e kuqe të gjakut, ndërkaq mungesa e vitaminës B12 rezulton në dështimin e trupit për të krijuar mjaftueshëm vitamina të tilla.
Furnizimi i shkurtë me qeliza të kuqe të gjakut mund t’i shkaktojë indet dhe organet në trup të kenë mungesë oksigjeni, gjë e cila shkakton anemi.
Anemia mund të shpijë në probleme të zemrës dhe mushkërive.
Ka shumë simptoma të ndryshme të cilat tregojnë se keni mungesë të kësaj vitamine, duke filluar nga zverdhja e lëkurës e deri te të dridhurat e zemrës.
Megjithatë, një shenjë tjetër e cila tregon qartë se keni mungesë të vitaminës B12 është era e keqe e gojës.
Kjo për shkak se mungesa e vitaminës shkakton që një numër i enzimave të cilat ndihmojnë në sistemin e tretjes të zvogëlohen në enë të gjakut.
Kjo pastaj e rritë sasinë e toksinave në gjak, e cila ka potencial të shkaktojë erë të keqe të gojës.
Normalisht se në raste të tilla kura më e mirë natyrale është konsumimi i ushqimeve të duhura që përmbajnë sasi të mjaftueshme të vitaminës B12.
Ushqimet që përmbajnë vitaminën e tillë janë frutat, perimet, produktet arrore, farat, mishi, vezët dhe yndyrat e shëndetshme si vaji i kokosit, avokado dhe vaji i ullirit.
Simptomat tjera të mungesës së vitaminës B12 janë këto:
Lodhja e tepërt
Problemet me frymëmarrje pas aktiviteteve të pakta fizike
Të rrahurat ndryshe të zemrës
Dhimbjet e kokës
Humbje oreksi
Goja e tharë
error: Nuk lejohet kopjimi!