Dieta Candida për të shëruar autoimunitetin

Dieta Candida për të shëruar autoimunitetin

Mbishtimi i majasë, oksalati me shumicë dhe çrregullimet autoimune shpesh shkojnë dorë më dorë dhe përkeqësojnë njëri-tjetrin. Shumë njerëz përballen me mjegullën e trurit, problemet me tretjen, lodhjesh, dëshirën për sheqerna; po luftojnë me këto tri gjëra dhe as që ja kanë idenë. Kur një person e zbulon këtë, kjo situatë mund të jetë dekurajuese dhe frikësuese. Por ky artikull ju vjen në ndihmë.

10 simptoma të zakonshme të candidës:
1. Alergji sezonale dhe kruajtje lëkure
2. Energji e ulët, lodhje
3. Probleme me tretjen si fryrja, kapsllëku ose diarrea
4. Sëmundjet autoimmune të tilla si artriti reumatoid, tiroiditi i Hashimotos, lupusi, psoriaza, koliti ulçeroz, sëmundja crown, skleroza e shumëfishtë ose skleroderma
5.Infeksionet e lëkurës dhe thonjve (siç janë këmbët e atletit ose kërpudhat e thonjve)
6. Probleme me lëkurën si psoriaza, ekzema ose puçrra
7. Probleme me humorin, ankthin, depresionin dhe irritimin
8. Infeksione vaginale, kruarje vaginale ose rektale
9. Mjegull truri, ADHD, probleme me përqëndrimin dhe memorie e dobët
10. Sheqer i fortë dhe dëshira për karbohidrate të rafinuara

Çfarê është Candida Albicans?
Candida Albicans është një maja kërpudhore që ndodh në mënyrë natyrale në trupin e njeriut në vende si trakti i zorrëve, gojë, fyt dhe organet gjenitale. Megjithatë, këto specie mund të popullohen dhe kur kjo ndodh, ajo është në gjendje të mbushë vrima përgjatë rreshtimit të zorrëve dhe të hyjë në rrjedhën e gjakut. Kur majaja bëhet e rrezikshme dhe çliron rreth 70 toksina të ndryshme në trup që janë tejmase të rrezikshme dhe dëmtojnë mëlçinë, sistemin nervor dhe sistemin tretës. Disa nga toksinat si gliotoksina, lidhen me dëmtimin e mëlçisë dhe qelizave imune si dhe me shfaqje të çrregullimeve autoimune, si skleroza e shumëfishtë. Mbipopullimi i majasë zakonisht ndodh kur dieta e dikujt konsiston në sheqerna, drithëra, niseshte, ushqime të përpunuara dhe të konservuara pasi të gjitha këto ndikojnë në rreshtimin e zorrëve dhe ushqejnë organizmat e majasë candida.

Dëmtimi i rreshtimit të zorrëve
Pasi rreshtimi i zorrëve është dëmtuar, ndodhi e njohur gjithashtu si zorrë poroze , grimcat e mëdha janë në gjendje të kalojnë përmes rreshtimit të zorrëve që normalisht do të ndahen më tej para se të hyjnë në rrjedhjen e gjakut. Këto pjesë të mëdha mund të përfshijnë pjesë proteinash në ushqime, oksalat, dhe patogjenë. Eshtë e zakonshme për njerëzit me mbipopullim të candida-s që të kenë oksalat të lartë sepse candida prodhon oksalat.

Autoimuniteti
Autoimuniteti ndodh kur këto pjesë të mëdha dhe të patretura kalojnë nëpërmjet gropave në traktin intestinal dhe në rrjedhën e gjakut para kohe. Sistemi imunitar do të shënojë disa nga këto pjesë si trupa të huaj pasi nuk janë thyer plotësisht. Kur diçka shënohet, sistemi imunitar do të godasë çdo pjesë që duket si trup i  huaj pushtuese. Ai do të sulmojë substancën edhe nëse gjendet në tiroide, në nyje, në indet e sistemit nervor ose kudo tjetër. Kjo mund të rezultojë në gjendje kronike autoimune. Mund të ndiqni një dietë eliminimi dhe të reduktoni ushqimet që nxisin një përgjigje imunitare si dhe të ndiqni një dietë antiinflamatore.

Oksalatet
Oxalates janë komponimet e zakonshme që gjenden në ushqime, veçanërisht ushqime të shëndetshme. Oksalatet e tepërta mund të rezultojnë në dhimbje të kyceve, gurët e veshkave dhe gjendjet autoimune. Të gjitha këto mund të jenë jashtëzakonisht të dhimbshme dhe dobësuese. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se cilat ushqime i përmbajnë ato dhe se si ato ndikojnë tek njerëzit që vuajnë nga zorrët poroze. Oksalatet mund të sintetizohen nga përbërje të ndryshme si vitamina C me tepricë, fruktoza, si dhe majaja. Mungesa e vitaminës B-6, magnezit, tiaminës janë disa nga rrethanat që cojnë në rritje të sintezës së oksalatatit. Ushqime si rrepat, patatet e ëmbla, spinaqi, orizi kaf, soja, arrat dhe cokollatat duhen shmangur për shkak të përmbajtjes së lartë të oksalatit.

7 hapa për të reduktuar nivelet e majasë dhe oksalatit

Këtu janë disa hapa se si të merrni veten nga candida dhe si të reduktoni nivelet e oksalatit. Ju gjithashtu duhet të konsultoheni me mjekun përpara se të ndaloni ose të ndryshoni mjekimet si dhe të ndërmerrni strategji të reja shëndeti.

1. Hani yndyrna të shëndetshme
Filloni duke menduar për burimet e ushqimore. Çdo qelizë e vetme në trupin tonë është e rrethuar nga një membranë lipidesh e përbërë nga kolesteroli, acidet yndyrore dhe kanalet e transportit të proteinave. Dieta me yndyrë të ulët nuk siguron nutrientët që na nevojiten për të rindërtuar qelizat tona. Ato konsistojnë një dieta të larta me karbohidrate që ushqejnë majanë dhe organizma të tjerë të padëshiruar në trup. Fokusohuni në marrjen e kalorive nga yndyrna të shëndetshme si vaji i kokosit, gjalpi dhe vaji i ullirit.

2. Hani një dietë të pasur me antioksidantë
Maja Candida lëshon toksina që e lënë trupin shumë acidik  dhe rrit sasinë e radikalëve të lirë që rrinë përreth. Radikalet e lira përshpejtojnë procesin e plakjes dhe gjithashtu ndikojnë në shfaqjen e sëmundjeve të tjera. Të konsumoni sasi të mëdha perimesh të pasura me antioksidantë dhe barna herbale, reduktojnë sasinë e radikalëve të lirë dhe reduktojnë rritjen e majasë së candidës dhe stresit që nxit sëmundjet. Jini të kujdesshëm në shmangien e ushqimeve me oksalat të lartë.

3. Hiqni toksinat dhe kimikatet nga dieta juaj
Këto substanca ishin mjaft të njohura për prishjen e rreshtimit në zorrë si dhe ushqyerjen e organizmave si candida. Shtuesit e zakonshëm ushqimorë që duhen shmangur përfshijnë: soja, fruktoza e lartë (shurupi i misrit), sheqer, sukraloza, aspartame, vaji i kanolës dhe shumë të tjera. Të gjitha këto kontribuojnë në proceset e sëmundjes inflamatore.

4. Hiqni sheqernat, drithërat dhe ushqimet me niseshte
Nga dieta juaj:
Këto ushqime janë irritantë të zakonshëm që duhen shmangur, sidomos nëse po përpiqeni të shëroheni nga maja, autoimuniteti dhe zorrët poroze. Këto ushqime gjithashtu nxisin kriza në insulinë dhe sheqerin në gjak që shkaktojnë inflamacion.

5. Rritja e niveleve të vitaminës D
Vitamina D luan një rol të madh në rregullimin e sistemeve imunitare hiperaktive dhe qeliza të kancerit. Pjesa më e madhe e popullsisë ka mangësi në vitaminën D, sidomos gjatë dimrit dhe pranverës. Rekomandohet të merrni 5000 IUS ose rreth 30 minuta ekspozim ndaj diellit rregullisht, për të mbajtur nivele të mira të vitaminës D. Flisni me mjekun për të zbuluar cila është doza e duhur për ju.

6. Përdorni suplemente anti-mikrobiale
Rregullatori GI është një suplement që mund të përdoret. Përmban berberinë-një alkaloid bimor që ndikon në aktivitetin e mikroorganizmave në traktin gastrointestinal, mbështet sistemin imunitar dhe ndikon në përgjigjen inflamatore natyrale. Përmban farë të grejpfrutit, të cilat plotësojnë veprimet e berberinës për të mbështetur aktivitetin e shëndetshëm mikrobial, stimulon qarkullimin dhe promovon shëndetin e membranës së mukozës. Zinku është i përfshirë në këtë formulë për shkak të efekteve mbështetëse të imunitetit.

7. Përdorni qymyr druri të aktivizuar
Qymyri i drurit të aktivizuar është një mënyrë e mirë për të reduktuar si oksalatin si majanë në sistemin tuaj. Kjo sepse qymyri i drurit lidh këto substanca dhe i mban derisa dalin me feet. Kjo nuk pengon rreshtimin e mukozës së zorrëve por në vend të kësaj vepron në thyerjen e majasë, parazitëve dhe biofilmeve të baktereve patogjene dhe pastron zorrët. Rekomandohet 1 gr qymyr druri të aktivizuar të kokosit, 2 herë në ditë, ndërmjet vakteve për individë me mbipopullim të candida-s dhe oksalatit të lartë.

error: Nuk lejohet kopjimi!