Archive for Category: Patologji A-Z

Sëmundja e mëlçisë të dhjamosur

Sëmundja e mëlçisë të dhjamosur mund të jetë një nga sëmundjet që ju kurrë mund të mos keni dëgjuar. 1 në 4 njerëz e kanë, një raport që është më shumë njerëz sa mund të ketë kombinimi i diabetit dhe artritit. Dhe shumë nga ata që e kanë,...

Read More

Si të hiqni qafe variçet me 5 trajtime natyrale

Megjithëse më së shumti shihet si një problem femrash, të dy gjinitë si meshkujt, si femrat zhvillojnë variçe-që zakonisht shfaqen me ngjyrë të errët (blu ose lejla). Në fakt sipas departamentit të shëndetit dhe shkencave humane, rreth 50-55% e femrave dhe 40% -45% e meshkujve në SHBA vuajnë nga...

Read More

9 lëndët ushqyese që balancojnë hormonet tuaja

Progesteroni sjell mjaft përfitime në organizëm. Shumë femra me shenja të balancës jo-të rregullt hormonale kanë nivel të ulët progesteroni në mënyrë kronike, pa e kuptuar që kjo situatë po ndikon në shëndetin e tyre. Shumë femra po përballen me probleme psikologjike dhe fizike për shkak se balanca...

Read More

Plani ushqimor bazik për diabetikët

Diabeti është një gjendje në të cilën trupi juaj nuk mund të përdorë si duhet apo të ruajë ushqimin për energji. Ajo cfarë i nevojitet trupit tuaj, quhet glukozë, një formë sheqeri. Glukoza vjen nga ushqime si frutat, qumështi, disa perime, ushqimet me niseshte dhe sheqer. Për të kontrolluar...

Read More

Plani ushqimor për diabetikët 3-ditor: 1200 kalorik

Ushqyerja e shëndetshme është një pikë e rëndësishme në menaxhimin e diabetit, pra me pak fjalë është një sfidë për të zgjedhur ushqimet e duhura për të balancuar sheqerin në gjak. Më poshtë do të gjeni një plan ushqimor për diabetikët 3-ditor. Në këtë plan do...

Read More

25 ushqimet më të mira për zemrën tuaj

A munden disa përbërës në kuzhinën tuaj që t’u shpëtojnë jetën? Një sërë studimesh sugjerojnë që ajo cka hani apo pini mund të mbrojë trupin tuaj nga një sërë shqetësimesh-dhe studimet kanë treguar që rreth 70% e sëmundjeve të zemrës janë të parandalueshme me zgjedhjet e...

Read More

Top ushqimet për një zemër të shëndetshme…

1.Bajamet reduktojnë kolesterolin LDL, presionin e ulët të gjakut dhe mbrojnë enët e gjakut. 2.Acidet yndyrore Omega 3 në salmon hollojne gjakun dhe mund të zvogëlojne kalcifikimin e enëve të gjakut. 3.Kaliumi në banane ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe magnezi stabilizon rrahjet e...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!