10 ushqyes për të përmirësuar funksionin e tiroides

10 ushqyes për të përmirësuar funksionin e tiroides

Funksioni i tiroides përcaktohet nga nivelet e mikronutrienteve dhe shëndeti ynë tretës. A e dinit që mënyra më e mirë për të mbështetur shëndetin e tiroides dhe mirëqënien e tërë të trupit është një plan optimal ushqyerjeje?

Funksioni i tiroides dhe ritmi metabolik mbështeten në sinjalet reaguese të lëndës ushqyese. Pa nutrientë specifikë, ekziston mungesa e shprehjes nga një sërë aktivitetesh fiziologjike që në fund të fundit shkakton një rënie në shëndetin total.

Riktheni vitalitetin tuaj duke adresuar 10 pikat kyçe të nutrientëve të theksuar në këtë artikull për të përmirësuar funksionin e tiroides dhe për të parë ndryshime pozitive në energjinë tuaj dhe qartësinë e mendjes.

 

Funksioni i tiroides dhe faktorët ndërprerës:

Mbështetja e funksionit të tiroides është esenciale për promovimin e metabolizmit dhe ndihmën që jep në rritjen normale dhe zhvillimin neurologjik. Kur shëndeti i tiroides vuan, aftësia e tërë trupit për të ruajtur homeostazën hiqet nga ekuilibri.

Gjendra e tiroides komunikon me gjëndrat e veshkave, hipofizës dhe hipotalamusit si dhe veshkat, muskujt e mëlcisë dhe muskujve skeletalë. Kur funksioni i tiroides është nën-optimal, qindra procese enzimatike ndikohen në trup. Shumë faktorë kontribuojnë në rënien e shëndetit të tiroides. Ndikimet mjedisore dhe psikologjike që mund të luajnë një rol janë:

-Ndotje e metaleve të rënda
-Pesticide, herbicide dhe toksina të tjera mjedisore
-Diosbioza e zorrëve
-Rrjedhje hormonale
-Mjekimet si antibiotikët

Mungesa e nutrientëve më së shumti është e lidhur me kequshyerjen, dietën e varfër ose absorbimin e ulët të nutrientëve nga crregullime si IBD (sëmundja e zorrëve të irrituara).
-Infeksione kronike në sajë të problemeve autoimunitare ose stresi i lartë
-Karcinogjenë nga dieta si mishi i gatuar në temperatura të larta ose faktorë të stilit të jetesës si duhanpirja
-Pirja e alkoolit
-Probleme me gjumin

Simptoma të mos-funksionimit të tiroides
Hipotiroidizmi ose shumë hormone të tiroides, rregullon procese specifike si rritja e energjisë që rezulton në humbje peshe. Për fat të keq, e kundërta është më shpesh e vërtetë në kulturën e sotme perëndimore.

Përqëndrime të ulëta të niveleve të hormoneve të tiroides mund të shkaktojnë një ngadalësim të tiroides të karakterizuar nga:

-Harxhim i ngadaltë i energjisë (reduktimi i aftësisë për të djegur yndyrën)
-Nivele të larta të kolesterolit
-Rritja e ruajtjes së yndyrës
-Reduktim i ndarjes së energjisë për trurin
-Shtim në peshë

Stresi oksidues rritet në kushtet e mungesës së lëndës ushqyese dhe më tej shkakton një problem në rrugët metabolike. Mangësitë në nutrientë mund të manifestohen në trup në mënyra të ndryshme.

Disa nga këto përfshijnë:

-Probleme me humorin, lodhjen dhe mendimet njohëse (Vitamina B6, tirozina, omega-3 dhe mangësia e selenit.)

-Ndryshimet në flokë duke përfshirë brishtësinë, humbjen e pigmentit dhe alopecia-n. Gjithashtu mund të ndikojë në vetulla, qerpikë dhe thonj (mungesa e zinkut)

-Irritim, depresion dhe pucrrat e lëkurës (Zink, jod dhe mungesa e vitaminës B12)

-Anemia (Vitamina B6, B12 dhe hekuri)

-Komplikime gastrointestinale si kapsllëku, fertiliteti dhe shëndeti riprodhues seksual, mpirje dhe / ose dhimbje të mprehtë në skajet që rezultojnë nga dëmtimi nervor (Vitamina B12 dhe / ose omega-3)

-Nivelet e larta të kolesterolit (acidet yndyrore Omega-3)

-Imuniteti i dobësuar (Vitamina C, D, selenium dhe / ose mungesa e zinkut)
10 nutrientë për të përmirësuar shëndetin e tiroides:

Ushqimi adekuat është një faktor integral për sintetizimin e hormoneve tiroidale për funksionim optimal. Sigurohuni që t’i përfshini këto nutrientë në dietën tuaj rregullisht për të reduktuar shfaqjen e mangësive që mund të shkaktojë hipotiroidizëm dhe të cojë në sëmundjet autoimunitare.

1. Jodi

 


Funksioni i tiroides varet nga prania e jodit që përdoret për prodhimin e hormoneve të tiroides T3
Thyroid function is dependent on the presence of iodine used to manufacture thyroid hormones T3 (triiodothyronine) dhe T4 (thyroxine). Megjithatë, balanca e jodit në trup është e rëndësishme sepse mangësia dhe Jodi i tepërt janë të dyja të lidhura me dis-funksionimin e tiroides. Përqëndrimet e jodit janë treguar që favorizojnë gjendrën e tiroides e cila më pas alternon sistemin nervor. Ata që janë më të ndjeshëm ndaj mangësive të jodit pësa i përket aspektit psikologjik dhe neurologjik janë të porsalindurit para kohe dhe fëmijët.

2. Seleni

 


Përqendrimi i selenit në qeliza është thelbësor për konvertimin e T4 në T3. Është gjithashtu esencial për mbështetjen e enzimës 5-dioodinase që konverton T4-T3 dhe degradon rT3-në joaktive dhe redukton formimin e anti-trupave tiroidale.
Mungesa e selenit është lidhet me një sistem imunitar të dobësuar dhe sëmundje autoimune duke përfshirë kancerin dhe tiroiditin e Hashimotos. Rivendosja e niveleve të selenit përmes dietës së një individi mbështet rrugët antioksiduese, përmirëson metabolizmin e hormoneve, kontrollon përgjigjet inflamatore dhe riparon qelizat e tiroideve dhe dëmtimet e indeve.
Burimi më i mirë i selenit gjendet në arrat e Brazilit që ofrojnë vlerën e rekomanduar ditore të selenit në vetëm 2 arra. Burime të tjera të shkëlqyera përfshijnë sardelet, shpendët e rritur në kullota si gjeldeti, pulat dhe vezët. Nëse keni problem serioz të tiroides, me shumë gjasa keni kompromentuar marrjen e selenit nga burimet ushqimore. Kjo është arsyeja pse nutricionistët nuk u rekomandojnë individëve të diagnostikuar me hipotiroidizëm që të marrin sasinë e selenit vetëm nga ushqimet. Në këto raste është më mirë të suplementohet me një cilësi më të lartë, L-selenometioninë për të rikthyer përqendrimet e shëndetshme të selenit.

3. Zinku

 


Zinku është një mineral gjurmë që kërkohet për sintezën e hormonit të tiroides ndërmjet të gjitha proceseve të tjera vitale që rregullojnë antioksidantët dhe një përgjigje të shëndetshme imune.
Një studim klinik i një gruaje me mungesë zinku dhe hipotiroidizmi shfaqte zona të lëkurës së thatë dhe me luspa, humbje të flokëve, dobësi, mungesë oreksi dhe depresion të mundshëm. Pas marrjes së suplementit të zinkut për një muaj, plagët e saj të lëkurës u shëruan plotësisht, depresioni i perceptuar ishte përmirësuar ndjeshëm dhe për 4 muaj flokët e saj ishin rritur plotësisht. Burimet ushqimore të pasura në zink përfshijnë vezë organike nga pulat e rritura në kullota, salmon i egër, kungull, fara chia si dhe spinaqi e bajamet.

4. Vitamina të tretshme në yndyrë:
Homeostaza tiroidale përfshin lakun e reagimit të prekur nga hipotalamusi, hipofiza dhe gjëndra tiroidale. Ajo luan një rol parësor në qarkullimin e hormonit të tiroides për të rregulluar shëndetin kardiovaskular, kockor dhe të trurit, si dhe funksionimin e mëlçisë dhe marrjen e ushqimit.

Vitamina të tretshme në yndyrë, A, E, D dhe K2 janë esenciale për nutrientët që mbështesin tiroidin në ruajtjen e këtyre funksioneve në përputhje me rrethanat:
Vitamina A: Përfshirë në prodhimin dhe sekretimin e hormoneve tiroide. Ndihmon në konvertimin e T4 në T3, normalizon përqendrimet e TSH (hormoni stimulues i tiroides) dhe ndihmon në marrjen e jodit nga tiroidi.

Burimet më të pasura të vitaminës A mund të gjenden në perime portokalli si karrota, patate e ëmbël dhe kunguj dimëror. Burime të tjera diete përfshijnë spinaq,kale dhe zarzavate me gjethe të errëta.

Vitamina D: Nivelet e ulëta të vitaminës D lidhen me një rrezik në rritje të humbjes së densitetit të kockave të implikuar nga hipertiroidizmi.
Vitamina D gjendet me së shumti dhe absorbohet lehtë në trup nga burime si salmon i egër, sardelet, e verdha vezës , bulmet i fermentuar dhe kërpudhat.

Vitamina E: E treguar në një studim që siguron benefite antioksiduese që ulin stresin oksidativ dhe normalizojnë një përgjigje më të shëndetshme auto-imunitare të lidhur si me hipo- dhe hiper-tiroidizmin. Trajtimi i individëve me kombinimin e vitaminës E dhe antioksidantëve të tjerë ka një reduktim të ngjashëm në simptoma si grupi i pacientëve i trajtuar me mjekime për të stabilizuar sintezën e hormoneve të tiroides. Rrisni konsumin e bajameve, zarzavateve, kale dhe spinaqit, si dhe avokadot dhe ullinjtë.

Vitamina K2: Efektet e vitaminës K2 në mbështetjen e shëndetit të tiroides nuk nënkuptohen drejtpërdrejt si vitamina të mëparshme yndyrore. Vitamina K2 shfaq efekte sinergjitike në promovimin e aktivitetit të vitaminës D në trup për të mbështetur shëndetin kardiovaskular dhe të kockave.

5. Hekuri

 


Minerali gjurmë hekuri parandalon formimin e rezervave të T3 jo-aktiv të quajtur Rt3. Duke pasur parasysh vetitë aktive të T3 dhe ciklin e tij të shkurtër, hekuri është i nevojshëm për mbështetjen e funksionit të tiroides. Mungesa e hekurit ka një efekt të kundërt në metabolizmin e hormones së tiroides duke ulur nivelet e T4 dhe T3 dhe shtyp enzimat që konvertohen në T4 në T3. Mungesa e hekurit lidhur me hipotiroidizmin është treguar në një studim që rrit përgjigjen e sistemit nervor simpatik duke cuar në nivele të lartë të hormoneve të stresit. Ndihmoni të rikuperoni përqëndrimet e hekurit duke reduktuar irritantët që po shkatërrojnë shëndetin e zorrës. Shtoni mjaft ushqime të pasura në hekur në dietën tuaj si arrat, mishi lopës, quinoa dhe thjerrëza.

6. B-komplekse

 


Vitamina B luan një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin e njeriut, nga të cilat disa prej tyre ndikojnë drejtpërdrejt në funksionin e tiroides. Për fat të keq, shumë praktika të zakonshme sot rrisin rrezikun për mungesën e vitaminës B duke përfshirë përdorimin e medikamenteve dhe marrjen e sheqerit.
Vitamina B6 ushqen prodhimin e hormonit të tiroides që është treguar që ndikon në simptomat e hipotiroidizmit. Ndihmon në sigurimin e një përgjigje të shëndetshme të stresit, duke lehtësuar simptomat e sëmundjeve autoimune të tiroides. Mungesa e B12 dhe B2 është më e zakonshme në individë më sëmundje të tiroides. Suplementimi i vitaminave B-komplekse në dietën tuaj mund të reduktojë simptomat që lidhen më sëmundjen e tiroides. Rritja e marrjes së vitaminës B12 mund të përmirësojë problemet gastrointestinale që lidhen me shëndetin e tiroides. Gjithashtu marrja e një suplementi me cilësi të lartë, përmirëson shëndetin e tiroides. Përfshini në dietën tuaj: specat e mëdhenj, spinaqi, mishi i rritur në kullota, pistakë, vezë fshati, salmon i egër dhe peshk tuna.

7. Tirozina

 

Amino-acidi i tirozinës punon së bashku me jodin për të prodhuar hormone të tiroides si T4 dhe T3. Tirozina siguron një bazë strukturore për hormonet e tiroides. Nivelet e ulëta të niveleve të tirozinës lidhen me një reduktim në hormonet e tiroides dhe një ulje në neurotransmetuesit si dopamine duke ndikuar në sistemin qendror nervor. Në kushtet e stresit të lartë, humbja e tirosinës në dispozicion në tru shkakton humbjen e interesit, lëvizjen më të ngadaltë dhe rënien e shëndetit fizik. Nivelet e ulëta të tirosinës së bashku me stresin kronik çojnë në një rënie në veprimtarinë enzimatike përgjegjëse për prodhimin e hormoneve. Këto ndikojnë në hipotalamus dhe gjëndra e veshkave që çon mosfunksionimin e tiroides. Rritja e tirozinës në studimet klinike në pacientët me hormone të ulëta të tiroides, të cilët shfaqën shenja të depresionit, lodhjes dhe imunitetit të dobet, patën përmirësim në nivelet e stresit, funksionet neurologjike dhe nivele më të larta të hormoneve tiroidale qarkulluese.
8. Vitamina C
Individët me sëmundje tiroidale raportohen se kanë nivele të ulëta të antioksidantëve që qarkullojnë. Vitamina antioksidante C trajton traumat që rezultojnë nga prodhimin i tepërt i hormoneve të tiroides, me gjasa duke parandaluar stresin oksidativ në inde. Vitamina C mbështet shëndetin e gjendrës adrenale aty ku është më shumë e përqëndruar në trup. Kur vitamina C mungon, gjendra adrenale nuk i përgjigjet si duhet stresit duke krijuar probleme për tiroiden. Në një studim të pacientëve që kishin pasur hipotiroidizëm dhe komplikime auto-imune morën një suplementim të vitaminës C për një periudhë 6 mujore. Duke ndjekur këtë studim, këta individë kishin nivele të përmirësuara të hormoneve tiroidale T4, T3 dhe TSH. Pjesëmarrësit gjithashtu treguan një përmirësim në problemet e keq-absorbimit që ata kishin nga problemet gastrointestinale.
9.Acidet yndyrore omega-3
Reduktimi i inflamacionit dhe mbështetja e rrugëve antioksiduese që mbrojnë nga dëmtimi i indeve të tiroides dhe organeve mbështetëse të tij është çelësi për shëndetin. Shumë njerëz në ditet e sotme konsumojnë një dietë me përmbajtje të lartë të acidev yndyrore omega-6 sesa yndyrnat omega-3. Ky çekuilibër rezulton në pasoja të rënda shëndetësore dhe zvogëlon funksionin e tiroides. Mungesa e omega-3 redukton sekrecionet e hormoneve të tiroides dhe dëmton funksionimin normal të trurit si kujtesa dhe mendimet njohëse. Në një studim, marrja e omega-3 ka treguar që përmirëson deficitet neurologjike duke rritur antioksidantët dhe mbrojtjen nga hipotiroidizmi. Përmirësimi i niveleve të hormoneve të tiroides është parë sërish në studimin e mëlcisë. Hormonet e tiroides stimulojnë metabolizmin e lipideve ku shihet që suplementimi i omega-3 përmirëson situatën. Omega-t 3 më të rëndësishme janë EPA dhe DHA me zinxhirë të gjatë, të cilat gjenden në përqendrimet më të larta në peshqit e ujit të ftohtë. Salmoni i egër, lopa e rritur në kullota (mishi) dhe suplementet me cilësi të lartë të vajit të peshkut janë burime të shkëlqyera të këtyre acideve yndyrore omega-3. Normalizimi i shkallës së acideve yndyrore omega-3 dhe atyre të omega-6 mund të reduktoje inflamacionin dhe stresin oksidativ në trup duke përmirësuar funksionin e tiroides.
10. Gjëndrat bovine të tiroides
Suplementet glandulare nga koncentrati tiroidal i bovinës (lopës) është një alternativë mjaft popullore në trajtimin e gjendjeve që ndikojnë në gjëndrën adrenale dhe të tiroides. Gjëndra bovine e tiroides janë një ekstrakt i indeve nga hormonet që prodhojnë tiroidet e lopëve. Suplementimi është përdorur për të trajtuar hipotiroidizmin, sepse përmbajnë nutrientë nga funksioni i tiroides.
Sugjerohet për të rritur disponueshmërinë e hormoneve T3 dhe T4. Suplementet mund të ndihmojnë gjithashtu njerëz që përjetojnë simptoma të lodhjes në kombinim me ngadalësimin e tiroides. Mbështetja e gjëndrës siguron antioksidantë për riparimin e indeve të dëmtuara dhe normalizimin e niveleve të kortizolit për një tiroide të shëndetshme. Eshtë e rëndësishme mos të kaloni dozën e rekomanduar pasi mund të ketë rreziqe të mëtejshme.

error: Nuk lejohet kopjimi!