Archive for Category: Patologji A-Z

DIETA E INTOLERANCES USHQIMORE

Cikli 1: 21 ditë Hiqni dorë nga ushqimet kryesore me IU të lartë Furnizojeni sistemin tuaj me ushqime dhe suplemente shëruese Cikli 2: 28 ditë Çdo javë për 4 javë, testoni një ushqim potencial me IU të lartë: gluten, sojë, vezë ose bulmet. Në bazë të përgjigjeve, përcaktoni...

Read More

NDALONI SË NUMËRUARI KALORITË

Shkeputur nga “Dieta Sfidë” Anila Kalleshi Këshilla ime e parë mund të ju shokojë: ndaloni së numëruari kaloritë. Unë po ju sugjeroj që të ndaloni së numëruari kaloritë, sepse trupi juaj nuk është një bankë kursimi ose një kalorimetër. Është një laborator kimik. Megjithëse numri total i kalorive...

Read More

Helmimi nga ushqimi

Helmimi nga ushqimi është një sëmundje e shkaktuar kur konsumoni ushqim të ndotur. Nuk është shumë serioze dhe shumë njerëz bëhen më mirë me disa ditë trajtim. Në shumë raste të helmimit nga ushqimi, ushqimi është i ndotur nga bakteriet si salmonela Escherichia coli (E.coli), ose një virus si...

Read More

Alergjitë ushqimore që shkaktojnë dhimbje në shpatull e në gju

Kur mendoni për alergjitë ushqimore, dhimbja e shpatullës dhe e gjurit nuk është pikërisht ajo simptomë që ju vjen në mendje. Për njerëzit që vuajnë nga artriti dhe gjendje të tjera inflamatore të kyceve, alergjitë mund të shkaktojnë një dhimbje “shpërthyese”, të shkaktuar nga inflamacioni. Sipas “Center for...

Read More

Trajtime natyrale për problemet me frymëmarrjen

Më shumë se 200 viruse mund të sulmojnë traktin e sipërm të frymëmarrjes dhe të shkaktojnë probleme me frymëmarrjen Përvec kësaj, janë shumë shkaqe të tjera që çojnë në vështirësi në frymëmarrje, duke renditur nga alergjitë te astma. Trajtimet natyrale mund të ndihmojnë në kontrollimin e simptomave tuaja...

Read More

Alergjitë më të zakonshme nga frutat

Një alergji ushqimore shkaktohet nga trupi që prodhon antibiotikë të imunoglobinës E ose IgE në një ushqim të caktuar. Është një reaksion i sistemit imunitar që ndodh pas konsumimit të një ushqimi të caktuar. Edhe një gjurmë e ushqimit mund të shkaktojë shenja dhe simptoma të një reaksioni, të...

Read More

Mjekësia alternative për astmën

Praktikat mjekësore plotësuese dhe alternative po përdoren gjerësisht për trajtimin e astmës. Termi “plotësues” i referohej praktikave tradicionale që përdoren në kombinim me qasjet e mjekësisë konvencionale. Termi “alternative” i referohej praktikave tradicionale që zëvendësojnë mjekësinë alopatike. Astma dhe alergjitë renditen në 15 gjendjet më të zakonshme mjekësore për...

Read More

Alergjitë më të çuditshme

Alergjitë e sotshme prekin rreth 1 bilion njerëz në mbarë botën. Penicilina, kikirikët, macet, të gjithë alergjenë të njohur.Por substancat e çuditshme që shkaktojnë reaksione alergjike është më shumë se një fenomen modern. “Nëse do jetonit 120 vite më parë, çdo alergji do të konsiderohej si e pazakonte pasi...

Read More

Cfarë duhet të dinë të gjithë për atakun kardiak

E dinit që sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve  në mbarë botën? Simptomat tipike të sëmundjeve të arteries koronare përfshijnë dhimbje në mes të kraharorit ndërkohë që ecni, të ngrini pesha të rënda ose të kapërceni shkallët. Nëse kjo është një shenjë paralajmëruese e një sulmi zemre,...

Read More

Mjekesia alternative për alergjitë e sezonit

Efikasiteti i kufizuar i trajtimit të alergjisë konvencionale është një arsye për interesin në rritje në terapitë alternative dhe komplementare. Në rastin e astmës, më pak se një në tre njerëz gëzojnë atë që konsiderohet të jetë një nivel adekuat i kontrollit të simptomave. Disa modalitete të trajtimit alternativ...

Read More

Ilaçe dhe trajtime për alergjitë sezonale

Trajtimi mjekësor i alergjive sezonale bazohet në bllokimin e mekanizmave që prodhojnë simptoma. Prodhimi i simptomave të mbindjeshmërisë së Tipit 1 varet nga një rënie e ngjarjeve biokimike në trup. Fillimisht, antitrupat IgE bashkëngjiten në sipërfaqen e qelizave që më vonë do të prodhojnë përgjigje alergjike. Këto quhen “qeliza...

Read More

Ushqyerja, fitnesi dhe zgjedhjet e stilit të jetesës për alergjitë sezonale

Ushqimet dhe nutrientët na mbrojnë kundrejt zhvillimit të alergjisë. Bioflavonoidet, një klasë antioksidantësh e gjendur në perime, fruta, çajëra, barna dhe erëza, parandalojnë aktivitetin e tepër të enzimës NOX, që kontribuon në dëmtimin e traktit respirator në njerëzit me astmë dhe rinitis. Konsumi i lartë dietetik i bioflavonoideve ul...

Read More

Trajtime natyrale në kushte shtëpie për Vitiligo

Një përqind e popullsisë vuan nga vitiligo, gjendja e lëkurës që shkakton njolla të lëkurës që kanë humbur pigmentimin e tyre. Vitiligo mund të prekë burrat dhe gratë e çdo etnie. Çfarë është vitiligo? Simptoma kryesore e Vitiligo është njolla të bardha, të sheshta, pa ndonjë Rregullim në lëkurën...

Read More

Shenjat dhe simptomat e alergjisë sezonale

Simptomat e alergjisë varen nga pjesë të trupit që janë “targetuar” për përgjigje imunitare. Për shkak se inflamacioni alergjik fillon me një reagim ndërmjet alergjenëve sezonale dhe anti-trupave IgE të prodhuara nga sistemi imunitar, ato zona që ndërhyjnë në mënyrë direkte në mjedisin tuaj, si trakti i frymëmarrjes (hunda,...

Read More

Receta me smoothie për diabetikët

Përbërësit: -1 kupë me qumësht bajameje -1 lugë gjelle pluhur kakaoje pa ëmbëlsues -1 lugë gjelle çaj jeshil -1 dorë me mjedra të ngrira Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë! Përbërësit: -1/2 e mollës, e qëruar dhe...

Read More

3 trajtime natyrale për dhimbjet e dhëmbit

Të gjithë e dimë sa e padurueshme mund të jetë dhimbja e dhëmbit. Më poshtë do të gjeni disa nga trajtimet natyrale që mund t’ju ndihmojnë që ta kaloni sa më shpejt. 1. Vaj esencial karafili Gjëja e parë që duhet të përdorni janë vajërat esencialë. Vaji më i...

Read More

Psoriaza – trajtimet me Aloe Vera

Për njerëzit që nuk janë diagnostikuar me të, psoriaza mund të duket si një shqetësim i vogël që mund të jetë pak irritues. Por në të vërtetë, mund të jetë një gjendje shëndetësore e lëkurës në periudhë afatgjatë, e karakterizuar nga njolla në lëkurë kudo në trup, që mund...

Read More

41 ushqime të mrekullueshme të pasura në hekur

Hekuri është një mineral esencial që kërkohet për funksionimin e duhur të trupit. Eshtë një nga komponentët më të mëdhenj të hemoglobinës dhe kërkohet për mbajtjen e oksigjenit nëpërmjet trupit. Hekuri është gjithashtu pjesë e disa enzimave apo proteinave në trup. Eshtë e nevojshme për mbajtjen e një funksioni...

Read More

6 trajtime natyrale për alergjitë ushqimore

Përpos rrezikut për zhvillimin e reaksioneve të ndryshme alergjike, nuk ka një kurë për alergjitë ushqimore. Gjendja mund të menaxhohet vetëm duke shmangur ushqimet e caktuara ose trajtimi i simptomave të alergjisë ushqimore. Megjithatë, fatmirësisht janë disa trajtime natyrale për alergjitë ushqimore dhe suplementë që mund t’ju ndihmojnë të...

Read More

13 kura për të trajtuar të djegurat në shtëpi

Copyright anilakalleshi.com / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit Të djegurat janë mëse të zakonshme në jetën e secilit prej nesh. Një udhëtim i vogël në kuzhinë për një vakt të shpejtë shpesh mund të rezultojnë në të djegura. Kjo situatë është mëse e zakonshme, dhe shumë...

Read More

Dieta për pacientët me tiroide

Ushqimet që duhen përfshirë dhe duhen shmanguar Gjendra e fluturës në bazën e qafës suaj prodhon hormonet triiodotironinë(T3), tiroksinë (T4) dhe calcitoninë që influencon në ritmin metabolik, zhvillimin e trurit dhe funksionin e tij, rritjen, ciklin menstrual, ritmin e zemrës, gjumin dhe procesin e të menduarit. Një tiroide e...

Read More

Jargaviteni gjatë natës?! Mos u shqetësoni!

Nëse jargaviteni gjatē natës kur flini mos u shqetësoni. Ja shpjegimi.. Jargavitja nuk është diçka që të ju bëjë të ndiheni në turp. Përkundrazi! Jargavitja zakonisht është e pakëndshme, por mund të jetë një tregues që ju jeni qetësuar shumë mirë. Ëndrra ka disa faza me kohëzgjatje pak a...

Read More

Trajtime natyrale për psoriazën dhe disa këshilla

Mund të ndodhë në cdo pjesë të trupit , por megjithatë zonat më të prekura janë gjunjët, skalpi, bërrylat, pjesa e pasme dhe zonat sakrale. Janë shumë pak raste kur njerëzit diagnostikohen me psoriazë në thonj. Psoriaza e skalpit është gjithashtu një problem i zakonshëm në ditët e...

Read More

Infeksioni në vesh: simptomat, shkaqet dhe metoda natyrale

Po vrisni mendjen nëse simptomat që ndjeni po ju drejtoni drejt një infeksioni të veshëve dhe cfarë do të bëni për të ndihmuar që këto simptomat të ikin? Simptomat e infeksionit të veshëve zakonisht përfshijnë dhimbje në vesh, ndonjëherë temperaturë dhe shenjat e një inflamacioni. Megjithëse antibiotikët mendohen si...

Read More

Si të hiqni qafe të përzierat – kura natyrale

Të gjithë kemi disa momente në jetë që kemi një ndjesi të cuditshme në stomak që rritet ngadalë dhe ju sjell parehati. Të përzierat nuk janë një ndodhi e këndshme dhe mund të vijë si shkak nga faktorë të ndryshëm, të dy psikologjike dhe fizikë në origjinë, kështu që...

Read More

Celuliti 

Celuliti është një lloj indi dhjamor në shtresën e nënlëkurës ,që përmban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, që varion në trashësi dhe është i ndërthurur me qelizat dhjamore, mbahet në atë pozicion nga një rrjet fibrash që e mbron trupin tonë, duke rrethuar muskujt dhe organet. Ai është...

Read More

Klamidia – ushqimet dhe kurat

Klamidia, kini kujdes nga ky infeksion seksualisht i transmetueshëm Klamidia është një nga infeksionet më të zakonshme seksuale të transmetueshme që raportohen në SHBA. Është një infeksion bakterial i shkaktuar nga një lloj i quajtur “Chlamydia trachomatis” që përhapet me anë të kontaktit seksual (vaginal, anal ose oral) me...

Read More

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone, mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presionit te gjakut. Shpeshhere ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume aresye si: mosushqyerit shendetshem, konsum i...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!