NDALONI SË NUMËRUARI KALORITË

NDALONI SË NUMËRUARI KALORITË

 

Shkeputur nga “Dieta Sfidë” Anila Kalleshi

Këshilla ime e parë mund të ju shokojë: ndaloni së numëruari kaloritë. Unë po ju sugjeroj që të ndaloni së numëruari kaloritë, sepse trupi juaj nuk është një bankë kursimi ose një kalorimetër. Është një laborator kimik. Megjithëse numri total i kalorive ka rëndësi, është thjesht pjesë e historisë. Burimi i kalorive ka më shumë rëndësi. Nëse kaloritë vijnë nga ushqimet që shkaktojnë probleme të trupit, atëherë nuk ka rëndësi sesa shumë ose sa pak ke ngrënë. Edhe një sasi e moderuar e ushqimeve problematike e vendos trupin tuaj në fitim të peshës. Dhe siç e kemi parë, këto ushqime problematike nuk janë vetëm biskota, tortë dhe soda me shumë sheqer. Ato përfshijnë  sheqerna artificiale dhe soda dietike, kos me pak yndyrë, vezë, sojë dhe drithëra.

JO MË SHUMË MODERIM

Këtu është çelësi i dietës së intolerancës ushqimore: kur vjen tek humbja e peshës dhe e ngrënia e shëndetshme, moderimi nuk funksionon.

Fitimi i peshës ndërmjet jo-obezëve është zakonisht graduale,  mesatarisht pothuajse një cm në vit si rezultat i ndryshimeve të moderuara në dietë dhe aktivitet. Po, nëse teprohet me patate apo akullore, do të shtoni shumë shpejt në peshë. Por kjo nuk është mënyra sesi pjesa më e madhe e njerëzve shtojnë në peshë, pasi ka mjaft persona që po të konsumojnë ndoshta vetëm një lugë kuzhine gjalpë, ato kanë shtuar ½ kg në vit, që do të thotë 5 kg në 10 vite dhe 10 kg në 20 vite. Është ajo një kg në vit që shkakton të gjithë shqetësimin.

Në fjalë të tjera, mesatarja e një personi 30 vjeçar që konsumon një dietë të moderuar kalorike ndërkohë që konsumon ushqime të gabuara do të jetë 5 kg më shumë në moshën 40 vjeçare, e cila mund të duket pa asnjë arsye. Dhe nëse në ndonjë pikë përgjatë rrugës, ai person tenton të humbasë peshë – zakonisht duke kufizuar kaloritë – do ta ketë shumë të vështirë për të humbur në peshë. Kështu që, nëse doni që të largoni atë peshë ekstra të fituar, duhet të qetësoni kiminë e trupit tuaj.

KUIZ: ÇFARË  TOLERON TRUPI JUAJ

Ky  kuiz ju ndihmon për të zbuluar nëse keni probleme me intolerancën ushqimore.

A është toleranca ushqimore që po ndikon në trupin tuaj?

 • Nëse një nga simptomat më poshtë mund të jetë prezent në trupin tënd në 1 ose 2 herë në javë në një nivel mesatar në të moderuar vendos 2 pikë.
 • Nëse ke simptoma mesatare në të moderuara 3 herë në javë ose simptoma të rënda 2 ose më shumë herë në javë, vendos 4 pikë.

 

 • Gazra dhe fryrje
 • Dhimbje koke
 • Paaftësi për të humbur peshë
 • Dhimbje nyjesh
 • Ndryshim humori
 • Dhimbje muskujsh
 • Psoriazë
 • Sinozit
 • Skuqje të lëkurës
 • Pastrim të fytit
 • Ngërç barku
 • Akne/rosacea
 • Hiperaktivitet
 • Artrit (osteoporoza ose reumatoid)
 • Astma
 • Turbullim të trurit
 • Mukus kronik/hundë që rrjedhin
 • Kongjestion
 • Kapsllëk dhe/ose diarre
 • Rradhë të zinj poshtë syve
 • Depresion
 • Ekzemë
 • Lodhje
 • Neps

 

PIKËT TOTALE

 

Pikët tuaja të intolerancës ushqimore

 

Nëse ju keni mbledhur nga 1 deri në 5: Intolerancë ushqimore  e ulët

Për momentin, duket që duhet të vuani nga shumë pak ushqime alergjike ose intolerante. Pjesa më e madhe e njerëzve ndihen dhe duken më mirë nëse heqin dorë nga ushqimet me IU të lartë dhe shpesh janë duke reaguar ndaj një ose më shumë prej tyre pavarësisht faktit nëse kanë ose jo ndonjë simptomë të dukshme.

Nëse ju keni mbledhur nga 5 deri në 14: Intolerancë ushqimore  mesatare

Ju vazhdimisht vuani nga shqetësime të buta në të moderuara dhe fryrje nga ushqime të ndryshme,  por gjithashtu përjetoni edhe periudha lirimi. Me kalimin e kohës ka mundësi që të keni vënë re fitim të peshës edhe pse dieta juaj nuk ka ndryshuar. Lëkura juaj dhe flokët mund të duken pak të dobët, dhe keni tendencë që të dukeni pak më të lodhur ose më të stresuar sesa në fillim.

 

Nëse ju keni mbledhur nga 15+: Intolerancë ushqimore  e lartë

Ndihmë! Ju nuk e kujtoni herën e fundit kur jeni ndjerë më të lehtë pas ushqimit, dhe ndihet nëpërmjet stomakut tuaj që pëson vazhdimisht fryrje. Ju keni bërë çdo gjë që mendoni për të humbur peshë, dhe nuk ka funksionuar. Çdo herë që shikohesh në pasqyrë, mendon. Pse jam plakur kaq shumë?! Pse dukem kaq e lodhur?!

 

USHQIMI ËSHTË INFORMACION

 

Ushqimi nuk është vetëm kalori ose gram yndyrnash, proteinash, karbohidratesh ose burim energjie.

 

Çdo kafshim ushqimi që vendos në gojë i dërgon trupit tuaj mesazhe . Disa nga këto mesazhe lidhen me sheqerin në gjak dhe prodhimin e insulinës. Disa mesazhe të tjera drejtojnë ndjenjat tona të urisë dhe të ngopjes. Të tjerat shqetësojnë djegien e kalorive dhe metabolizmin, dhe të tjera përfshijnë flokët, lëkurën,  humorin dhe funksionimin mendor. Jo të gjitha kaloritë janë krijuar në mënyrë të barabartë. Ti mund të përcaktosh porcionin e biskotës, hamburgerit dhe të lulelakrës, në mënyrë që të kenë të njëjtin sasi kalorish, por secila prej këtyre 3 ushqimeve do t’i dërgojë trupit tuaj mesazhe shumë të ndryshme. Dhe janë mesazhet për të cilat ne kujdesemi, jo për kaloritë.

Faktikisht, nuk është vetëm ajo që ha që i jep trupit tuaj informacione.  Ka të bëjë edhe me sasinë që ha në të njëjtën kohë, sa shpejt ha, çfarë kombinimesh ha, si ndiheni gjatë kohës që po hani dhe madje edhe se çfarë pini gjatë kohës që hani. Çdonjëra prej këtyre gjërave është e rëndësishme sepse i dërgon trupit tuaj mesazhe: djeg yndyrnat ose i depoziton ato; krijon muskuj ose i humbet ato; ngadalëson proçesin e plakjes ose e përshpejton atë; krijon qëndrueshmëri, krijon energji ose i djeg ato brënda pak orëve. Mos u shqetësoni nëse kjo ju tingëllon e komplikuar.

 

ALERGJITË USHQIMORE: TË RRALLA POR TË RREZIKSHME

Alergjitë ushqimore janë faktikisht tepër të rralla, dhe ato marrin të gjithë shtypjen negative sepse ato janë të përgjegjshëm për problemet e vërteta dramatike që ne kemi dëgjuar, siç është rasti kur fëmija kafshon kikirikun dhe më pas i duhet të vrapojë për në spital. Alergjitë ushqimore përkeqësojnë antitrupa të veçantë në gjak të njohura si imunoglobulina E ose IgE, sistemin mbrojtës më agresiv që trupat tanë kanë. Antitrupat IgE çlirojnë sasi të mëdha histamine, një substancë që shkakton ënjtje, mukus, kongjestion dhe të gjitha simptomat e tjera që normalisht do të modifikohen me antihistaminë.

Është reaksioni i ënjtjes që i bën alergjitë ushqimore kaq të rrezikshme. Në raste të rënda, fyti dhe rrugët e frymëmarrjes fryhen aq shumë saqë pengojnë furnizimin me ajër, duke bërë të pamundur frymëmarrjen.

Edhe pas përgjigjeve të tilla vdekjeprurëse, megjithatë, antitrupat agresiv IgE prodhojnë reaksione të shpejta, dramatike, që shfaqen brënda minutave ose sekondave pas konsumimit të ushqimit. Reaksione të tjera alergjike përfshijnë skuqjet, urtikarien, kruarjen, ekzemën, përzierje, dhimbje stomaku, diarrea, ngushtim frymëmarrjeje dhe dhimbje kraharori, ashtu sikundër edhe fryrje, përzierje, ngërç dhe dhimbje stomaku. Sepse pjesa më e madhe e sistemit tonë imunitar është e lokalizuar në zorrë, alergjitë ushqimore kanë tendencë që të shkaktojnë çrregullime me tretjen.

Tani, në këtë pikë, mund të jesh duke menduar, Por unë skam asnjë nga këto simptoma, dhe unë ndihem mirë pasi kam ngrënë. E tmerrshme, nëse kjo nuk është përgjigjia juaj. Ju ndoshta nuk keni ndonjë alergji ushqimore. Pjesa më e madhe e njerëzve nuk kanë. Por pjesa më e madhe e njerëzve kanë intolerancë ushqimore, kështu që duhet të kemi nje pamje më të afërt të saj.

INTOLERANCA USHQIMORE: E ZAKONSHME DHE PROBLEMATIKE

Intoleranca ushqimore është një term mbrojtës që mbulon tre mënyra të ndryshme nga alergjia ushqimore që gjërat mund të shkojnë në mënyrë të gabuar: intoleranca e vërtetë, ndjeshmëria ushqimore dhe reaksioni ushqimor.

INTOLERANCA E VËRTETË

Trupat e disa njerëzve kanë thjesht problem duke toleruar disa ushqime të caktuara, siç është gluteni (që gjëndet në shumë drithëra, makarona, ushqime të pjekura dhe të përpunuara dhe ushqime të përgatitura). Zakonisht, kjo ndodh sepse njerëzit intolerantë kanë pamjaftueshmëri të një enzime specifike e nevojshme për të tretur ushqimin. Kjo është thjesht një problem gjenetik, dhe nuk ka shumë gjëra që mund të bësh rreth tij për të shmangur ushqimet.

NDJESHMËRIA USHQIMORE

Ashtu si dhe alergjitë, dhe ndjeshmëria ushqimore është një lloj reaksioni imun, por ato mobilizojnë një lloj tjetër antitrupi që alergjitë ushqimore nuk bëjnë IgE, por është i afërt me immunoglobulin G ose IgG. Këto antitrupa IgG prodhojnë gjithashtu simptoma, por ato veprojnë më ngadalë sesa antitrupat IgE. Duhet patur parasysh që reaksionet alergjike janë të shpejtë, simptomë të ndjeshmërisë ushqimore nuk shfaqen për disa orë ose edhe për disa ditë pas ngrënies, duke e bërë shumë të vështirë lidhjen e tyre me problemet ushqimore. Këtu kemi një mënyrë tjetër në të cilën përgjigjet alergjike dallohen nga ato të ndjeshmet; përgjigjet alergjike janë akute, pavarësisht përgjigjeve të ndjeshmërisë që janë kronike. Me fjalë të tjera, alergjia është një përgjigje specifike: sistemi juaj imun është i aktivizuar, ai shpërthen, ai lëshon baterinë e vet agresive ose antitrupat IgE, dhe fatmirësisht qetësohet. Ndjeshmëritë ushqimore, nëpërmjet kontrastit, mund ta mbajnë sistemin tuaj imun të nxehur në një bazë kronike pasi ju vazhdoni së konsumuari ushqime. Nëse kosi, vezët, qumështi i sojës dhe buka e bardhë janë pjesë e vazhdueshme e dietës tuaj – dhe veçanërisht jeni duke i konsumuar ato përditë – sistemi juaj është i pushtuar me probleme ushqimore, ndaj sistemi yt imun asnjëherë nuk qetësohet. Kjo krijon një sërë problemesh, veçanërisht inflamacion. Fillimisht le të bëjmë detektivin ushqimor. Më poshtë do të gjeni simptomat tipike të ndjeshmërisë ushqimore. A ju tingëllojnë familjare pikat e mëposhtme?

 • probleme tretjeje, siç janë fryrja, kapsllëku ose diareja
 • çështje gjumi, siç janë lodhja, pagjumësia ose ecja në mes të natës( somnabul)
 • kongjestion, teshtitje dhe kollë
 • dhimbje muskujsh dhe dhimbje nyjesh
 • rrathë të errët poshtë syve
 • flokë të thatë, pa jetë
 • probleme lëkure, duke përfshirë akne dhe rosacea
 • probleme humori, siç janë humbje përqëndrimi, turbullim truri, depresion, ankth dhe irritim
 • energji e dobët ose e ndryshueshme
 • shtim peshe
 • plakje e parakohshme

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, keni shumë mundësi që jeni duke u përballur me ndjeshmërinë ushqimore dhe ndoshta edhe me mënyra të tjera të intolerancës ushqimore.

Ndjeshmëria ushqimore është tepër e zakonshme. Ajo prek të paktën 75% prej nesh dhe është një faktor madhor në shtimin e peshës dhe ruajtjen e peshës. Dieta e intolerancës ushqimore  do të ju ndihmojë që të përballeni me ndjeshmërinë ushqimore, së pari duke tërhequr problemet ushqimore nga dieta juaj dhe më pas duke shëruar sistemin tuaj në mënyrë që të keni të mundur të toleroni disa nga këto ushqime.

REAKSIONI USHQIMOR

Kur e furnizoni trupin tuaj me shumë karbohidrate ose shumë sheqer, ju keni rritje të sheqerit në gjak. Kjo në kthim ngatërrohet me përgjigjen e insulinës – përpjekja e trupit për të nxjerrë sheqerin nga gjaku dhe nga qelizat. Përgjigjja e insulinës funksionon më mirë kur nivelet e sheqerit tuaj në gjak janë mirë dhe të qëndrueshme dhe në një normë ideale. Kjo dietë e mbështet këtë proçes dhe ndihmon që të shmangen reaksionet ushqimore duke ngrënë sasitë ideale të proteinave të pastra, yndyrnat e shëndetshme, perime pa niseshte; dhe fibra të larta, karbohidrate me glicemi të ulët çdo 4-6 orë. Tërheqja nga  ushqimet me IU të lartë është shumë e rëndësishme, por ashtu është edhe koha e ngrënies së ushqimit dhe kombinimi i ushqimeve që hani. Konsumimi i diçkaje të ëmbël ose me karbohidrate të larta, një copë tortë, një frut i thatë ose edhe një gotë me lëng portokalli – shkakton hollimin e sheqerit në gjak dhe ngatërrohet me përgjigjen e insulinës. Sheqernat artificiale mund të krijojnë edhe reaksione të kundërta. Çdo gjë që ndërhyn me sheqerin në gjak dhe përgjigjen e insulinës përçan hormonet tuaja të stresit – gjithçka e cila ju bën që të fitoni dhe të ruani më shumë peshë.

INFLAMACIONI

Intoleranca ushqimore prodhon një sërë simptomash, që janë mjaftueshëm të këqija. Por, gjithashtu shkakton një sërë problemesh të ndërlidhura, secila prej tyre përkeqëson të tjerat. Njëra prej këtyre problemeve është inflamacioni, një shkak madhor i fitimit të peshës dhe rezistencës së humbjes së peshës.

Inflamacioni është një nënprodukt i nevojshëm i çdo përgjigjeje imune madhore. Kur trupi është i pushtuar nga toksinat, bakteret ose viruset, ose i traumatizuar nga një plagë, sistemi juaj imun me shpejtësi shkakton kaskadën e shërimit dhe mbrojtjen e nevojshme. Mund të mendosh që sistemi  imun ështësi një ambulancë që vjen zhurmshëm në shpëtim pas një aksidenti.

Inflamacioni shton në peshë në një sërë mënyrash.

Supozoni se shoferi i ambulancës është aq në ankth për t’i dhëne ndihmën e shpejtë të aksidentuarit dhe nga nxitimi përplaset. Ky është inflamacioni. Katër përgjigjet inflamatore klasike janë skuqja, nxehja, dhimbja dhe ënjtja,  simptoma që janë lehtësisht të dukshme kur dëmtimet mund të shihen. Mendoni sesi prerja në gishtin tuaj skuqet dhe sesa e ngrohtë dhe delikate bëhet lëkura juaj, ose imagjinoni sesi një kafshim insekti në këmbën tuaj mund të ënjtet. Këto reaksione ndodhin gjithashtu brënda trupit tuaj kur ushqimet me IU të lartë shkaktojnë reaksion imun. Trakti juaj i tretjes inflamohet. Nëse vazhdimisht hani ushqime  që inflamojnë sistemin tuaj, edhe ushqime ndaj të cilave jeni të ndjeshëm ose ushqime që përmbajnë yndyrna inflamatore si: bulmet, vezë, misra, atëherë keni mundësi që të vuani nga inflamacioni kronik i gradës së ulët. Dhe jeni nën rrezikun e rezistencës së humbjes së peshës dhe obezitetit. Inflamacioni shton në peshë në një sërë mënyrash.

 • Ndryshimet kimike. Inflamacioni e bën trupin rezistent ndaj dërguesve kimik që ndihmojnë për të djegur yndyrnat, toleruar stresin dhe normalizuar urinë dhe dëshirën. Si rezultat i inflamacionit rritet niveli i kortizolit , duke ju stresuar, duke formuar yndyrna rreth belit tuaj dhe duke ju shkaktuar dëshirë për karbohidrate. Kortizoli ul edhe serotinën,  kiminë e trurit që ndihmon për të qëndruar të qetë dhe optimist dhe për të bërë një gjumë të mirë. Eventualisht, trupi lodhet duke prodhuar kortizol të tepërt dhe nivelet  bien, duke ju bërë që të ndiheni të ngadaltë, të pamotivuar dhe të lodhur.

     Inflamacioni shkakton rezistencë ndaj leptinës, hormonit që rregullon ndjenjën e urisë dhe të ngopjes. Rezistenca e leptinës nënkupton që leptina nuk mund të arrijë në qelizat tuaja. Kjo ju bën më të uritur, dhe ju hani më shumë,dhe kaloni pikën ku truri juaj normalisht mund të sinjalizonte “mjaft”.

Inflamacioni mban trupin tuaj larg nga të përgjigjurit siç duhet ndaj proteinës adiponectin, e cila ndihmon rregullimin e sheqerit në gjak dhe yndyrnat në trup.

Shtojini të gjitha këto simptoma, dhe ju do të përfitoni rritje në peshë.

 • Rezistenca e insulinës. Insulina është një hormon që lëviz sheqerin nga gjaku juaj për në qeliza. “Sheqer”,  nuk nënkupton vetëm atë kokrrizën e bardhë që qëndron në tavolinë, por niseshteja që gjëndet në kokrra, fruktozën dhe glukozën që gjënden në fruta dhe zarzavatet dhe laktozën që gjënden tek qumështi. Këto sheqerna futen në gjak , kur supozohej që duhej te siguronin energji nga trupi dhe truri, për aq kohë sa insulina ndihmon për t’i lëvizur ato brënda qelizave.

Por kur jeni duke konsumuar shumë sheqer (në formën e ëmbëlsirave, niseshtesë apo produkteve të bulmetit) ose kur sistemi juaj është i inflamuar, trupi juaj sekreton shumë insulinë dhe mban insulinën në gjakun tuaj më shumë sesa supozohet. Pas një farë kohe, qelizat e tua nuk mund ta “suportojnë” të gjithë atë insulinë të tepërt. Receptorët e insulinës tuaj ndalojnë së përgjigjuri ndaj insulinës, dhe sheqeri juaj në gjak mbetet i lartë. Ju mund të keni probleme për të prodhuar mjaftueshëm insulinë, duke ju vendosur nën rrezikun e diabetit. Ndërkohë, nuk mund të përdorni sheqerin e tepërt në gjak për energji, dhe ajo përfundon e depozituar si yndyrë.

Përveç kësaj, e gjithë ajo insulinë e tepërt në gjakun tuaj i tregon trupit tuaj që keni mjaftueshëm sheqer për karburant, kështu që nuk ka nevojë për të djegur yndyrnat e depozituara. Në thelb, rezistenca e insulinës qorton dyert për qelizat e mbyllura të yndyrës. Rezistenca e insulinës gjithashtu e bën më të mundur humbjen e peshës. Dhe inflamacioni virtualisht garanton që do të vuani nga rezistenca e insulinës.

 • Mbajtja e lëngjeve. Inflamacioni nuk ju ndihmon vetëm të mbani yndyrnat tuaja trupore, ajo gjithashtu shkakton mbajtjen e lëngjeve apo i njohur ndryshe si ritensioni hidrik duke ju shkaktuar enjtje, mahisje apo fryrje gjymtyrësh.

 

 • Problemet e tretjes. Kur inflamacioni kalon përmes zorrëve, sistemi juaj i tretjes nuk mund të operojë në mënyrë efikase. Nëse keni një mungesë ekuilibri të baktereve të zorrëve, me më shumë baktere të këqija sesa të mira, ju do të merrni më shumë kalori nga ushqimi që hani dhe ta ruani atë si yndyrë. Nëse muri juaj i zorrëve është i dëmtuar dhe rrjedh, ju do të luftoni për të qënë të aftë të absorboni lëndët tuaja ushqyese. Rezultati është që edhe pse mund të jeni duke ngrënë, ju përsëri ndiheni të uritur dhe të pakënaqur sepse trupi nuk mund të marrë nga ushqimi atë që i nevojitet.

 

 • Humbja e energjisë. Inflamacioni ju shkakton të qënurit të ngadaltë dhe të lodhur. Nëse trupi juaj është i inflamuar, ju nuk do të ndiheni sikur po lëvizni shumë, kështu që do të qëndroni akoma edhe më shumë ulur. Sa më pak aktiv që të jeni , aq më shumë rezistent ndaj insulinës do të jeni – dhe ky cikël vicioz do të vazhdojë  për një kohë të gjatë.

Mënyra më e shpejtë për të përfituar peshë që nuk mund ta heqësh është të lejosh trupin që të inflamohet. Ndërsa mënyra më e shpejtë për të hequr peshën ekstra është për të larguar burimet e inflamacionit dhe të lejoni trupin që të qetësohet. Kjo është edhe qëllimi i dietës së intolerancës ushqimore  .

INFLAMACIONI: NJË SHENJË PARALAJMËRUESE SERIOZE

Nëse doni të dini se kur trupi juaj është i inflamuar, ju duhet t’i nënshtroheni analizave të gjakut duke testuar gjakun tuaj për ndjeshmëri të lartë, për sensitivitet të lartë, proteina C-Reaktive (hs-CRP). Edhe një nivel pak më i lartë hs-CRP është i lidhur me obezitetin dhe fitimin e peshës – dhe edhe më keq, është një parashikues diabeti, ataku të zemrës dhe goditjeje. Fatmirësisht, dieta e intolerances ushqimore mund të ju ndihmojë që t’i ulni më shpejt këto nivele.

YNDYRNAT JU BËJNË MË TË SHËNDOSHË

Ashtu siç inflamacioni shkakton shtim peshe edhe qelizat ekstra yndyrore nuk qëndrojnë vetëm aty por lëshojnë më shumë kimikate inflamatore, duke krijuar nënën e të gjithë ciklit vicioz. Inflamacioni mund të shkaktojë obezitetin. Dhe yndyrnat, veçanërisht tek beli lëshojnë kimikate inflamatore të quajtura cytokine, që janë lajmëtare që trupi  ka filluar së përdoruri proçesin inflamator. Kështu që qelizat yndyrore janë duke prodhuar më shumë lajmëtarë  inflamatorë, dhe i gjithë ai inflamacion është duke ju shkaktuar fitimin e peshës, dhe më pas duke ju shëndoshur.

Kështu që e gjithë ajo peshë shtesë që jeni duke mbajtur është më shumë se mbajtja e një bombe në çantën tuaj të shpinës. Duke ndjekur këtë dietë, do të ndihmoni që të kaloni edhe rezistencën e insulinës. Si pjesë e programit, ju do të hani çdo 4 – 6 orë dhe të qëndroni për të moderuar porcionet e proteinave të pastra: yndyrnave të shëndetshme: fibrave të larta; karbohidrateve me glicemi të ulët; dhe zarzavateve pa niseshte. Kjo është mënyra më e shpejtë për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak dhe insulina do të funksionojë siç duhet edhe njëherë.

SI  KRIJOHET INFLAMACIONI

 • Duke ngrënë ushqime ndaj të cilave trupi juaj është i ndjeshëm, alergjik ose intolerant
 • Duke ngrënë sheqerna, sheqerna artificiale dhe karbohidrate të përpunuara me glicemi të lartë
 • Duke ngrënë yndyrna pro – inflamatore, siç janë ato që gjënden tek vezët, misrat dhe bulmetet
 • Duke ngrënë yndyrna trans dhe të dëmtuara
 • Duke patur yndyrna abdominale
error: Nuk lejohet kopjimi!