Receta me smoothie për diabetikët

Receta me smoothie për diabetikët

 

Përbërësit:
-1 kupë me qumësht bajameje
-1 lugë gjelle pluhur kakaoje pa ëmbëlsues
-1 lugë gjelle çaj jeshil
-1 dorë me mjedra të ngrira
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
-1/2 e mollës, e qëruar dhe e prerë në copa
-1 karrotë mesatare
-1 kupë spinaq
-1/2 e kupës me qumësht bajameje, të paëmbëlsuar
-1/2 e kupës me kuba akulli
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
-1/2 e kupës me mjedra të ngrira
-1 kupë kale
-1 kupë qumësht soje
-6 kuba akulli
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
-1 mollë të qëruar e të prerë në copa
-2 lugë gjelle muesli
-150 g kos me pak yndyrë
-150 ml qumësht të ftohtë e të skremuar
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
-1 kupë me qershi të ngrira
-1/2 e kupës me boronica të freskëta ose të ngrira
-1/2 e avokados
-1 kupë qumësht bajameje
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
-1/2 e kupës me luleshtrydhe të ngrira
-1 kupë me spinaq
-1/2 e kupës me qumësht soje
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 

Përbërësit:
-1/2 e kupës ujë
-1/2 e kupës me qumësht bajameje apo soje të paëmbëlsuar
– 1 lugë caji gjalp kikiriku natyral
-1 lugë caji pluhur kakaoje të paëmbëlsuar
-1 dorë me manaferra sipas dëshirës
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

 


-1/2 e kupës qumësht të skremuar
-1 enë (rreth 15 ounce) me feta pjeshke me lëng, ose 1 kupë me feta të freskëta pjeshke
-1/4 e kupës me kos pjeshke pa yndyrë dhe me ëmbëlsues artificial
– embëlsues artificialë (opsionale)
-1 kupë me kuba akulli
Përgatitja: Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Më pas shtoni ëmbëlsuesin artificial dhe përzijeni sërish. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
-3 kivi, të qëruara dhe të prera në feta
-1 banane mesatare jeshile
-1 kupë me kos të thjeshtë pa yndyrë
– 1 lugë çaji mjaltë
-1/4 e lugës së cajit me bajame te grimcuara pluhur
– 1 ½ e kupës me akull të copëtuar
Përgatitja:
Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Më pas shtoni akullin dhe përzijeni sërish. Ju bëftë mirë!

 


Përbërësit:
– 1/2 e kupës me ujë
– 1 kupë me kos pa yndyre
– 1 kupë kale ose spinaq
– 1 dorë gjethe menteje
Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë!

error: Nuk lejohet kopjimi!