Trajtime natyrale në kushte shtëpie për Vitiligo

Trajtime natyrale në kushte shtëpie për Vitiligo

Një përqind e popullsisë vuan nga vitiligo, gjendja e lëkurës që shkakton njolla të lëkurës që kanë humbur pigmentimin e tyre.

Vitiligo mund të prekë burrat dhe gratë e çdo etnie.

Çfarë është vitiligo?

Simptoma kryesore e Vitiligo është njolla të bardha, të sheshta, pa ndonjë Rregullim në lëkurën tuaj.

Fillimisht, vitiligo mund të shfaqet si një njollë lëkure që është më e zbehtë se pjesa tjetër.

Gradualisht, njolla do të bëhet plotësisht e bardhë .

Vitiligo nuk shkakton shqetësim në lëkurën tuaj, të tilla si thatësi, por njolla mund të kruhet herë pas here .

Çfarë e shkakton vitiligo?

Vitiligo shkaktohet nga mungesa e pigmentit të lëkurës të quajtur melanin.

Vitiligo jo segmentale, lloji më i zakonshëm i vitiligos, mendohet të jetë një gjendje autoimune.

Si mund të trajtohet vitiligo?

Trajtimi për Vitiligo bazohet në përmirësimin e pamjes së lëkurës tuaj duke rivendosur ngjyrën e saj, por efektet e trajtimit zakonisht nuk janë të përhershme.

Për njolla më të vogla të Vitiligo ju mund të perdorni një krem ​​steroide, kjo ndonjëherë mund të ndalojë përhapjen e njollave dhe mund të rivendosë disa nga ngjyrat origjinale të lëkurës.

Krem pudër me ngjyre mund të përdoret për të provuar të errësojë njollat e bardha.

Një tjetër mundësi është fototerapia ose terapi e dritës, e cila ofrohet vetëm në Britani të Madhe

Nëse keni vitiligo, zonat e zbehtë të lëkurës suaj janë më të ndjeshme ndaj djegies nga dielli.

Dritat ultraviolet mund të ndihmojnë ri-pigmentimin e lëkurës tuaj, por gjithashtu mund të rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës.

Cilat janë ndërlikimet e vitiligos?

Për shkak të mungesës së melaninës në lëkurë, lëkura juaj do të jetë më e ndjeshme ndaj efekteve të diellit.

Problemet me besim dhe vetëbesim janë të zakonshme tek njerëzit me vitiligo, veçanërisht nëse gjendja ndikon në zonat e lëkurës së ekspozuar shpesh.

Duke folur për përvojën e saj me gjendjen, Winnie Harlow zbuloi në revistën Cosmopolitan se fëmijët në shkollën e saj do ta ngacmonin atë për shkak të ngjyrave të bardha të saj, ajo tha: “Fëmijët më thirrën një lopë dhe u mërzitën në mua. Mbaj mend ulur pranë dritares sime, duke uruar yjet se gjendja ime e lëkurës do të largohej “.

Tani modelja rregullisht ben fushata sensibilizuese për vitiligon dhe flet për çështjet e besimit të trupit.

Nëse jeni të lodhur nga zgjimet në mëngjes me njolla të bardha që shfaqen kudo në lëkurën tuaj, nuk keni pse shqetësoheni më. Normalisht procedurat mjekësore jo vetëm që janë të shtrenjta por nuk kanë as garanci që nuk do të ketë efekte anësore.

Këtu janë disa trajtime natyrale për vitiligo-n në kushte shtëpie:

Shafrani pluhur dhe vaj mustarde


Kombinimi i shafranit dhe vajit të mustardës është shumë efektiv në reduktimin e njollave të bardha.
-Merrni 250 ml vaj mustarde (organik) dhe përziejeni bashke me 5 lugë të plota shafran pluhur.
-Aplikojeni në zonën e prekur.
-Pas 20 minutash fshijeni dhe lëreni të thatë.
-Bëjeni 2 herë në ditë për një muaj dhe do të vëreni ndryshime pasi njollat e bardha do të zbehen dhe lëkura do të rikthehet në normalitet.

Bima e ujit “Duckweed”
Eshtë një lloj bime uji që është shumë e pasur në lignine. Eshtë një trajtim natyral shumë efektiv për crregullimet e lëkurës së vitiligos, madje ndihmon dhe në kthimin e lëkurës në ngjyrën natyrale.


-Merrni pak nga bima dhe bluajeni në një pastë.
-Shtoni një lugë caji mjaltë dhe pijeni 2 herë në ditë pas një vakti.
-Do të shihni rezultate pas një muaji.

Kremi kundra diellit
Aplikoni shumë krem kundra diellit edhe nëse nuk do të jeni të ekspozuar nga rrezet e diellit. Rekomandohet SPF30. Kjo do të mbrojë lëkurën tuaj nga rrezet UVA dhe UVB pasi lëkura e prekur nga vitiligo është më e prirur të dëmtohet nga rrezet e diellit.

Balta e kuqe (Red clay)


Eshtë një trajtim natyral tepër efektiv për vitiligo-n për shkak të përmbajtjes së lartë të bakrit, i cili është përgjegjës për rikthimin e pigmentit të lëkurës.
-Kombinoni 1 lugë gjelle lëng xhinxheri me 2 lugë gjelle baltë të kuqe

-Aplikoni masën e përgatitur në zonën e prekur.
Arsyeja pse shtohet lëngu i xhinxherit është se mund të stimulojë dhe të rrisë qarkullimin e gjakut në zonën ku aplikohet. Eshtë metodë e lirë por efektive në rikthimin e ngjyrës suaj të lëkurës në zonën e prekur.

Goosefoot


Goosefoot është një lloj bime me shumë veti medicionale. Ajo përmban gjurmë të larta të vitaminave dhe mineraleve, së bashku me një përqendrim të pasur të proteinave dhe acidit folik. Përveç kësaj mund ta konsumoni këtë perime të paktën një herë në ditë, ju gjithashtu mund të merrni ekstraktin e lëngut nga gjethet dhe ta aplikoni atë direkt në zonën e prekur.

Papaja
Papaja është e mrekullueshme për rigjallërimin dhe rikuperimin e melaninë (që është përgjegjëse për pigmentimin e lëkurës). Përvec konsumimit të lëngut të papajës mund edhe të:
-Të vendosni në zonat e prekura të lëkurës pjesë të frutit të papajës.
-Lëreni të thahet, përpara se ta ri-aplikoni që të siguroheni që lëngu ka depërtuar si duhet në lëkurë.

Farat Psoralea


Farat Psoralea të zhytura në lëngun e xhinxherit janë të mrekullueshme për trajtimin e vitiligos.
-Zhysni farat psoralea në lëngun e xhinxherit për 3 ditë.
-Pas 3 ditësh, fërkojini farat me duhur për të hequr “guackat.
-Lëreni farat të thahen në një zonë me hije, më pas bluajini si pluhur.
-Cdo ditë merrni 1 gr prej tyre me qumësht të freskët. Bëjeni për 40 ditë rresht.
Ju gjithashtu mund të aplikoni pak nga pluhuri në zonat e prekura për rezultate më të shpejta.

Farat e rrepave
Pluhuri i farave të rrepave është një trajtim tepër efektiv për vitiligon.
-Merrni 40 gr nga pluhuri i rrepave dhe zhyteni në uthull përgjatë gjithë natës.
-Aplikojeni pastën në të gjithë njollat e bardha të dukshme dhe lëreni të thahet plotësisht përpara se ta hiqni.

Vitamina B9 and B12
Një studim zbuloi se rreth 80% e pacientëve me vitiligo kishin mangësi të vitaminës B9 (acidit folik) dhe B12. U regjistruan prova që suplementimi me këto vitamina për rreth 3-6 muaj rezultonte në ri-pigmentim të plotë.Bazuar në këtë studim, duhet të siguroheni që të rrisni konsumimin e ushqimeve që janë të pasura në këto vitamina. Për shembull: Mëlci, fara luledielli, qumësht, djathë, qumësht, mish lope, pule, derri, peshku dhe vezëve të plota.

Bakri
Bakri është një mineral vital që sjell shumë përfitime shëdetësore. Megjithatë, kur është fjala për ta përdorur atë si një trajtim për vitiligon, vetitë e rëndësishme përfshijnë:
-Është aftësia për të eliminuar radikalet e lira që përgjegjëse për shkatërrimin e melanociteve (qelizat që prodhojnë melaninë që është përgjegjëse për ngjyrën e lëkurës)
-Është aftësia për të ndihmuar në prodhimin e melaninës.
-Rritja e konsumit tuaj të ushqimeve të pasura me bakër është një trajtim shumë efektiv në kushte shtëpie për trajtimin e vitiligos. Ushqime të pasura në bakër përfshijnë: Mëlçi, arra, domate të thara, shalqi /fara kungulli, pluhur djegës, kakao pluhur etj.
Jini të vetëdijshëm se konsumi i tepërt i bakrit mund të çojë gjithashtu në efekte të padëshiruara anësore, prandaj është më mirë që t’i konsumoni me sasi të moderuara.

Reduktimi i stresit
Edhe trajtimet më të mira nuk do të jenë efektivë nëse jeni vazhdimisht të stresuar. Stresi ka treguar që është një ndër shkaktarët kryesorë të crregullimeve gjenealogjike që shpesh rezultojnë në rritjen dhe përhapjen e vitiligos.Duke pasur këtë në mendje, duhet të përpiqeni të minimizoni stresin sa më shumë që te keni mundësi gjatë përditshmërisë suaj.
Për shembull, mund të përfshini praktika si yoga, meditim, frymëmarrje e thellë dhe madje edhe ushtrime të lehta dhe të moderuara. Nëse ka gjëra apo njerëz që ju shkaktojnë shumë stres emocional , mundohuni t’i shmangni ose të minimizoni kontaktin me to.

error: Nuk lejohet kopjimi!