10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone, mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presionit te gjakut. Shpeshhere ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume aresye si: mosushqyerit shendetshem, konsum i paket i ujit, infeksione te ndryshme, etj.. Keto dhimbje ndonjehere mund te jene te padurueshme. Ka disa menyra sesi mund te kujdeseni per veten kur keni dhimbje te veshkave ne kushte shtepie.
Ne po ju tregojme disa menyra te cilat do t’ju ndihmojne ne reduktimin e dhimbjes:
1. Uji
Nese keni dhimbje te veshkave ne rast infeksioni , ne kete rast duhet te konsumoni shume uje.
– Ne pergjithesi eshte e keshillueshme te konsumoni te pakten 8-10 gota uje ne dite rregullisht.
– Uji ndihmon te nxirni toksinat jashte trupit dhe rikthen funksionimin normal te veshkave.
– Ju gjithashtu duhet te konsumoni uje te ngrohte ose praktikoni kompresa me uje te ngrohte ne zonen ku keni me teper dhimbje te veshkave.
– Per kompresat me uje te ngrohte, vendoseni rroben ne ujin e nxehte dhe kullojeni ujin e tepert para se ta vendosni ne trupin tuaj.
– Vendoseni kompresen ne pjesen e pasme te trupit, pra ne pjesen ku keni dhimbje te veshkave dhe mbajeni deri sa te ftohet plotesisht.
2. Shege
Lengu i sheges eshte shume i mire per dhimbjen e veshkave, pasi ju ndihmon per urinimin e shpeshte dhe lehteson dhimbjen.
– Te konsumoni nje gote leng shege rregullisht i mban veshkat tuaja te shendetshme.
– Merrni nje kokerr shege dhe qerojeni, vendosini lekurat menjane.
– Vendosini ne nje mixer ose shtrydhese lengjesh dhe perftoni lengun e saj.
– Konsumojeni rregullisht per lehtesim te menjehershem.
Alternativat,
– Ju mund ta konsumoni shegen dhe pa e vendosur ne mixer.
– Konsumojini ne sasi te larta farat e sheges per lehtesim te menjehershem.
3. Leng limoni
Lengu i limonit eshte shume i dobishem per dhimbjen e veshkave. Lengu i limonit mund te konsumohet ne dy menyra:
– Shtrydheni gjysmen e kokrres se limonit dhe lengun e perftuar perzjejeni me uje, hidhini pak kripe, perzjejeni dhe pijeni rregullisht per lehtesim sa me te shpejte.
– Me metoden e dyte, mixojeni lengun e limonit dhe vajin e ullirit dhe konsumojeni rregullisht.
– Megjithese eshte nje metode shume e mire dhe teper efektive, rekomandohet per ata persona te cilet mund ta tresin ate dhe mund te durojne shijen e tmerrshme te saj. Funksionon si nxites urinar dhe largon toksinat nga trupi. Eshte shume efektiv per lehtesim te menjehershem te dhimbjes se veshkave.
4. Gjethet e lakres
Kjo metode eshte teper efektive per dhimbjen e veshkave. Nxehtesia e krijuar nga gjethet e lakres krijon lehtesim te dhimbjes ne menyre te menjehershme.
– Merrini gjethet e lakres dhe vendosni feta qepe ne te.
– Pasi i kemi mixuar i vendosim ne uje te zier, dhe i leme deri ne momentin qe jane zier mire.
– Lereni ujin te avulloje plotesisht.
– Hiqeni perberjen dhe vendoseni ne nje rrobe te paster.
– Lidheni fort dhe vendoseni ne pjesen e trupit ku keni dhimbje dhe mbajeni per 2 deri 3 ore ose mbajeni edhe me gjate deri ne momentin qe e ndjeni se jeni lehtesuar nga dhimbjet.
5. Shalqi
Eshte nje nxites urinimi natyral dhe largon toksinat nga trupi.
– Prijeni shalqiun ne feta dhe konsumojeni direkt.
– Rregullisht konsumoni nje gote leng shalqiri thuajse cdo dite dhe i ruan veshkat tuaja te shendetshme dhe ju lehteson nga dhimbjet.
– Gjithashtu ju mund te perdorni edhe farat e shalqirit.
– Vendosini farat e tij ne uje te zier per 3-4 minuta, lengun e perftuar konsumojeni rregullisht per lehtesim sa me te shpejte te dhimbjes se veshkave.
6. Domatet
Domatet jane shume te dobishme dhe kane efekt te menjehershem per lehtesimin e dhimbjeve.
– Prijeni domaten ne copa te vogla dhe vendoseni ne nje blender me uje.
– Perzjejini bashke, hidhini dhe pak kripe , dhe konsumojeni rregullisht.
– Ju mund edhe ti aplikoni domatet ne formen e tyre natyrale,direkt ne pjesen ku keni dhimbje.
– Prijini domatet ne feta te vogla,dhe vendosini ne nje rrobe te holle.
– Lidheni rroben dhe aplikojeni ne zonen ku keni dhimbje.
– Mbajeni per 2-3 ore dhe dhimbja do te lehtesohet.
7. Mustarda
Mustarda eshte teper efektive dhe ju lehteson nga dhimbjet.
– Mixojeni te gjithe miellin e grurit me mustarde pluhur , perzjejini me pak uje.
– Perberjen e perftuar vendoseni ne nje rrobe te paster dhe aplikojeni te zonen ku keni dhimbje.
– Mbajeni thuajse deri ne mesnate,qe te lehtesoheni nga dhimbjet.
Ky eshte nje ilac perfekt per tu lehtesuar nga dhimbjet. Mustarda eshte teper efektive per te lehtesuar dhimbjet. Ne qofte se e perdorni kete ilac, me shume mundesi dhimbjet do te zhduken plotesisht.
8. Caji i sherbeles dhe nenexhikut
Te dy çajrat jane nxites urinimi natyral dhe ju lehteson per dhimbjet e vazhdueshme.
– Prijini gjethet e cajrave ne menyre te imet dhe vendosini ne uje te valuar per 5 – 10 minuta.
– Vendosini per disa minuta gjethet ne mixer.
– E vendosim menjane lengun e perftuar dhe e leme te ftohet per disa minuta.
– Pijeni rregullisht lengun dhe do te keni efekt te menjehershem.
– Ose gjethet e mixuara,I vendosim ne nje rrobe te paster, I lagim me lengun e tyre dhe I vendosim ne zonen e dhimbjeve.
9. Vaji I mustardes
Vaji I mustardes eshte teper efektiv per dhimbjet e veshkave.
– Vendosni 2 luge caji vaj mustarde ne nje ene.
– Perzjejeni me 2-3 thelpinj hurdher te grimcuar.
– Miksojini se bashku vajin me hurdhren dhe ngrojeni perberjen e perftuar.
– Masazhojeni kete vaj ne zonen e dhimbjeve te pakten 2 here ne dite.
– Aplikojeni kete process rregullisht qe te lehtesoheni nga dhimbjet.
Masazhimi ne zonen e dhimbjeve ju ndihmon se tepermi,pasi krijon nxehtesi dhe nxehtesia ndihmon ne largimin sa me te shpejte te dhimbjeve.
10.Fasulet e kuqe
Fasulet e kuqe jane teper efektive per largimin e dhimbjeve.
– Merrni disa faule te kuqe dhe largojini kokrrat nga levorja.
– Hidhni uje ne tas dhe vendoseni te ziej.
– Hidhini kokrrat e fasuleve ne uje te zier dhe lerini per 5-10 minuta.
– Lerini per disa minuta te ftohen dhe kullojeni ujin.
– Ujin e perftuar pijeni te pakten 1 here ne dite per te larguar dhimbjet.
– Bejeni kete proces vazhdimisht dhe me shume mundesi nuk do te keni me dhimbje te veshkave.
I perfshini fasulet e kuqe rregullisht ne dieten tuaj qe t’i largoni sa me shpejt dhimbjet e veshkave. Dhimbjet e veshkave eshte problem teper serioz dhe duhet menjehere ta kuroni ate. Ju mund ti filloni keto ilace menjeher sapo fillon dhimbja. Ne rast se dhimbjet jane te padurueshme dhe nuk ju lehtesohen duhet menjehere te konsultoheni me nje doktor. Eshte gjithashtu e keshillueshme te konsumoni sa me teper lengje pasi krijon teper lehtesi te dhimbjeve dhe funksionon si stimulues te urinimit natyral.

©PHD ANILA KALLESHI – DIETOLOGE KLINIKE

error: Nuk lejohet kopjimi!