Top ushqimet për një zemër të shëndetshme…

Top ushqimet për një zemër të shëndetshme…

 

1.Bajamet reduktojnë kolesterolin LDL, presionin e ulët të gjakut dhe mbrojnë enët e gjakut.

2.Acidet yndyrore Omega 3 në salmon hollojne gjakun dhe mund të zvogëlojne kalcifikimin e enëve të gjakut.

3.Kaliumi në banane ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe magnezi stabilizon rrahjet e zemrës.

4.Acidi folik në dardha mbron arteriet.

5.Konsumimi i tre molleve në ditë ul nivelet e kolesterolit aq shumë, mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 27 për qind.

6. Lemonët përmbajnë substanca që nxisin qarkullimin dhe parandalojnë trombozën. Lëngu gjithashtu përmban flavonoide që zvogëlojnë kolesterolin.

7. Sallata jeshile ose kale gjithashtu mund të mbrojë sistemin kardiovaskular.

8. Pigmenti i kuq në domate, lycopene, thuhet të pastrojë radikalët e lirë që lidhen me plakjen, gjë që redukton rrezikun e një sulmi në zemër.

9. Shafran i Indisë mbron elasticitetin e venave.

10. Vitamina E në avokado mbron enët e gjakut dhe acidet yndyrore të pangopura reduktojnë kolesterolin LDL.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!