Archive for Category: Uncategorized

Anila Kalleshi: Miti i një diete të mirëbalancuar

Interviste e dhënë për portalin www.vipstar.info Dietologia Anila Kalleshi sjell të dhëna të hollësishme lidhur me ndjekjen e një programi ushqimor të mirëllogaritur për të pasur një siluetë ideale/ Qenia njerëzore përbëhet nga 63 për qind ujë, 22 për qind proteina, 13 për qind yndyrna dhe 2 për qind...

Read More

Supë me kungull

Përfitimet shëndetësore të kungujve Gjenden në vitamina dhe minerale, duke përfshirë sasi të mëdha të fibrave dhe 100% të kërkesës së përditshme të vitaminës A. Kungujt gjithashtu ofrojnë shumë vitaminë C, riboflavin, kalium, bakër dhe mangan. Sasi të vogla por të rëndësishme të vitaminës E (alfa tokoferol), tiaminë, niacin,...

Read More

Plani 7-ditor për një bark të sheshtë

Të reduktoni yndyrën te pjesa e belit nuk është thjesht për t’u dukur bukur-por gjithashtu studimet tregojnë që njerëzit me më pak yndyrë në atë zonë, kanë rrezik të reduktuar për tipin të diabetit dhe për sëmundjet e zemrës. Kështu që barku i sheshtë jo vetëm që ju bën...

Read More

Benefitet shëndetsore të selinosë

Selinoja është një nga perimet që mund ta gjeni lehtësisht në kopësht, që ka benefite të jashtëzakonshme për shkak të farave dhe gjetheve që përmban. Është një pasardhës i drejtpërdrejtë i selinove të egra dhe një anëtar i familjes Apiaceae me kopër dhe majdanoz, që posedojnë pamje apo aromë...

Read More

5 receta me smoothie ideale për mengjes

Smoothiet mund të jenë zgjidhja ideale për mëngjes. Janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe i sigurojnë trupit dozen e nevojshme të nutrientëve për ta përballuar me sukses ditën. Duhet t’i provoni te 5-ta recetat sepse janë të gjitha shumë të shijshme. 1.Smoothie me boronicë Përbërësit: -1 kupë qumësht...

Read More

Trajtoje diabetin me një dietë të rreptë…

Zbulimi i jashtëzakonshëm është në gjendje të permiresojē terapitë kundër një prej sëmundjeve më të rrezikshme dhe më të përhapura kronike në botë, siç është diabeti. Një dietē e rreptë mund të ndalë diabetin e tipit 2 dhe të shpëtojë miliona njerëz që vuajnë nga e gjithë bota....

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!