Archive for Author: admin

3 vajërat esencialë me efektivë për humbjen e peshës

Shumë njerëz duan të humbin peshë në ditët e sotme në mënyrë të sigurtë dhe efektive. Për këtë arsye, vajërat esencialë për humbjen e peshës janë një nga zgjedhjet më të mira. Nuk do të humbni në mënyrë direkte 10-15 kile, por do t’ju ndihmojë në shkrirjen e kilogramëve...

Read More

Përse një laborator gjerman po rrit domate në urinë?

Një rezervuar peshku plot me urinë është gjëja e parë që sheh kur hyn në zyrën e Jens Hauslage, në agjensinë hapësinore gjermane,DLR afër Cologne. I ulur në tavolinën e tij, i rrethuar nga libra, statistika dhe kërkime shkencore. Të ngritura nga qendra e rezervuarit janë dy kolona cilindrike...

Read More

10 benefitet që sjell domatja në lëkurë

Domatet janë të domosdoshme në cdo kuzhinë. Konsumimi ditor i tyre fuqizon shëndetin, bashkangjitur shijes së mrekullueshme që i japin ushqimit. Ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e shikimit, shëndetit të stomakut, redukton presionin e gjakut, parandalon infeksione të traktit urinar dhe ndihmon kundër kancereve të ndryshme. Përpos efekteve...

Read More

Rose of paracelcus

ROSE OF PARACELSUS Sot konsiderohet prestigjioze për të marrë një certifikatë nga organizatat botërore me influence, duke përfshirë Programin e Akreditimit të Shëndetit të Komunitetit (CHAP), Komisionin e Përbashkët, Komisionin e Akreditimit për Shëndetësinë, Inc (ACHC), HQAA, Skemën e Akreditimit Trent, SOFIHA dhe shumë më tepër. Këta dhe...

Read More

8 kura natyrale për hipotiroidizmin

Pyetjet mbi mosbalancën e hormoneve dhe ngadalësimin e metabolizmit, janë gjithmonë të shpeshta. Por cilat janë shkaqet që sjellin tërë këto probleme? Problemet me tiroidet. Më poshtë do të gjeni një kurë natyrale për problemet me tiroidet. Sipas “United States National Library of Medicine and National Institutes of Health”...

Read More

Stop anoreksisë

Emelle Lewis, një studente e psikologjisë në Huddersfield, në Britaninë e Madhe, sot mund të cilësohet si një heroinë në luftën e gjatë me anoreksinê. Vajza e re 22 vjeçare vendosi t’a bënte historinë e saj publike në drejtim social Instagram duke dhënë një shembull të shkëlqyer në luftë...

Read More

Si t’a ulim kolesterolin e lartē me 2 përbërës

Në Tibet kjo përzierje është përdorur rreth 5000 vite më parë për të qetësuar dhimbje. Më vonë u zbulua se duke konsumuar këtë përzierje ndihmohej në uljen e kolesterolit të keq, shërohej astma, të sëmurët me bronkit shëroheshin. Po kështu problemet me gastritin kishin shumë përmirësime. Me këtë përzierje...

Read More

Flet legjenda e peshëngritjes shqiptare & Nderi i Kombit, Faruk Kalleshi që mban në zemër Presheven dhe Janinën

Intervistë e dhënë eksluzivisht për portalin “ Presheva Jonë” Fillimisht “Presheva jonë”, nje agjenci lajmesh, medium ky i vetëm shqiptare ne Serbi (Luginen e Preshevës) alias Kosovën Lindore uron 72-vjetorin sportistit tonë te mirenjohur “NDERI KOMBIT” Faruk KALLESHI, ky peshengrites i madh i Partizanit, Vllaznise dhe ekipit kombetar, me...

Read More

DIETA E FRUTAVE DHE PERIMEVE

Më e dobët me fruta dhe perime MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike E hënë: Mengjesi: 1 filxhan kafe, 1 fetë bukë e thekur (50 gr) (189, 5 kalori) Paradreke: një filxhan çaj jeshil Dreka:-makarona (50gr) me perime (75 gr) (215 kalori);100 gr gjizë (115 kalori); 150 gr perime...

Read More

Ushqime të shëndetshme për futbollistët

Të plotësoni nevojat ushqimore që trupi juaj kërkon është një faktor thelbësor për një performancë të sukseshme në futboll. Për shkak të kërkesave fizike që ky sport ka, në të cilin një lojtar duhet të japë më të mirë dhe të ketë energjinë e nevojshme, ata duhet të hanë...

Read More

Humbja e peshës së këngëtares Adele

Humbja e peshës së Adele u vu re fillimisht në “2017 Grammy Awards”. Bukuroshja britanike bëri debutimin e saj të parë para 10 vitesh me albumin e saj “Red” me stilin klasik të saj. Ajo u përball me shumë kritika për shkak të peshës së saj, por përpos kësaj...

Read More

Kura shtepiake për lëkurën e thatë të kokës

1. Masazh me vaj të ngrohtë Një masazh me vaj të ngrohtë  është mënyra më e mirë dhe më efektive për të rikthyer lagështinë e humbur dhe për të trajtuar flokët e thatë. Masazhimi me vaj stimulon prodhimin natyral të yndyrës, përmirëson qarkullimin e gjakut në folikulet e flokëve...

Read More

Trajtim në kushtet e shtëpisë për poret e mëdha

Domatet funksionojnë si astrigjent natyral që ndihmon në mbledhjen e lëkurës tuaj dhe tkurrjen e poreve të mëdha. Përveç reduktimit të poreve tuaja, domatet  ndihmojnë në lehtësimin e njollave të errëta duke e bërë lëkurën tuaj të duket më e ndritshme dhe më e re. Vendosni 1 lugë gjelle...

Read More

Ndryshim drastik aspak femëror

E pakënaqur nga format e saj trupore holandezja Shannen Delilah, 25 vjeç, e cila është një punonjëse sociale, në qershorin e vitit 2015 mori vendimin të ndiqej nga  një trajner personal, i cili e ndihmoi atë të arrinte këtë ndryshim drastik të trupit të saj. Në dhjetor të...

Read More

Ndikimi i celularëve në shëndetin tonë

Vetëm në pak dekada, celularët e kanë marrë plotësisht në dorë jetët tona. Shumë herë për më mirë. Kur ka qenë hera e fundit që keni marrë një hartë në dorë për të shkuar në një vend, në vend se të navigoni nëpërmjet celularit? Cilat janë ndikimet që celularët...

Read More

Infeksioni në vesh: simptomat, shkaqet dhe metoda natyrale

Po vrisni mendjen nëse simptomat që ndjeni po ju drejtoni drejt një infeksioni të veshëve dhe cfarë do të bëni për të ndihmuar që këto simptomat të ikin? Simptomat e infeksionit të veshëve zakonisht përfshijnë dhimbje në vesh, ndonjëherë temperaturë dhe shenjat e një inflamacioni. Megjithëse antibiotikët mendohen si...

Read More

” Histori Suksesi” Albanian Exellence 2017

Në 12 dhjetor 2017 në një mbrëmje gala që u zhvillua me rastin e 5 vjetorit të Albanian Exellence, në ambientet e Hotel Sheraton, u prezantuan personazhet, që ishin përzgjedhur si shqiptarët më të suksesshëm në fusha të ndryshme të botës të artit, kuturës dhe të shkencës. E gjithë mbrëmja...

Read More

Ja porcionet e ndryshme me 200 kalori

1. Selino Eshte nje burim i shkëlqyer i antioksidantë dhe enzimave të dobishme, përveç vitaminave dhe mineraleve të tilla si vitaminë K, vitaminë C, kalium, folate dhe vitaminë B6. 200 kalori = 1425 gr selino 2. Brokoli Brokoli është ushqim thelbësor për shtatzënat, sepse është i pasur me proteina,...

Read More

Kirk Douglas – sekreti 101 vjeçar I jetëgjatësise

Kirk Douglas aktori I famshēm Hollivudian, lindi më 9 dhjetor 1916, në New York. Ai është një aktor dhe producent filmash amerikan i njohur për zërin e tij kumbues dhe rolet e tij të arrira. Kirk Douglas së bashku me bashkëshorten e tij  Anne shfaqen kete moment teksa aktori...

Read More

Si të hiqni qafe të përzierat – kura natyrale

Të gjithë kemi disa momente në jetë që kemi një ndjesi të cuditshme në stomak që rritet ngadalë dhe ju sjell parehati. Të përzierat nuk janë një ndodhi e këndshme dhe mund të vijë si shkak nga faktorë të ndryshëm, të dy psikologjike dhe fizikë në origjinë, kështu që...

Read More

Rrepat dhe benefitet e konsumimit të tyre

Rrepat janë një ushqim i lashtë, prehistorik që rritej në mënyrë natyrale përgjatë vijës bregtare të Afrikës së Veriut, Azisë dhe Europës. Në fakt në fillim konsumohej rrepa jeshile. Rrepa e kuqe që të gjithë e njohim dhe që njerëzit sot e njohin thjesht si “panxhar” nuk u kultivua...

Read More

Çfarë është e çfarë nuk është DIETA..

. Koncepti i parë për të sqaruar është pikërisht që fjala “Dieta”, është fjala që ne shpesh e lidhim me ndjenjën e vuajtjes, privimit dhe stresit. Çfarë nuk është DIETA – Dieta nuk është një plan ushqimor drastik për t’u ndjekur për një periudhë të kufizuar kohe – Dieta...

Read More

DIETA ANILA – DETOKSIKUESE DHE DOBËSUESE

E HËNE  MËNGJESI Qumësht i skremuar. 200 ml 92 kalori Cornflakes 30 g 108,3 kalori Lëng portokalli i shtrydhur 66 kalori PARADREKE Kos  me pak yndyrë me pjeshkë (125 ml) 45 kalori DREKA Pasta me domate të freskëta dhe borzilok  (200 g) 300 kalori Gjoks pule me limon dhe...

Read More

DIETA  PËR PËRSHPEJTIMIN E METABOLIZMIT

Karakteristikat ushqyese të dietës shkëputur nga libri ” Dieta?! Jo vetëm” © MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Skema ushqyese e propozuar në vazhdim është e ndarë në 5 vakte që perfshin 3 vakte kryesore dhe dy vakte të ndërmjetme. Ky ritëm ushqimor ka për qëllim arritjen e objektivave...

Read More

DIETA VEGJETARIANE TOTALE OSE PARCIALE

Deri pak vite më përpara , në një shoqeri si kjo e jona, të deklarohej fakti i të qenurit vegjetarian, ishte padyshim një motiv që ngjallte kuriozitet, ndërsa sot numri i personave të tillë ështe rritur shumë. Nga Aristoteli, Ciceroni, Sokrati, Hipokrati, Albert Aishtajn kanë zgjedhur të bëhen vegjetarian....

Read More

Testi Gjenetik në ADN

ZBULO FUQINË TËNDE, VËZHGO GJENET E TUA. Do të njohësh organizmin tënd dhe të kuptosh se cilat janë ushqimet më të mira për ty? Do të doje të dije se pse nuk bie dot nga pesha? Mendon se mund të vuash nga ndonjë lloj intolerance (ndaj glutenit, ndaj laktozës,...

Read More

Legjenda e Rozafës

Në fakt legjenda e Shkodrës ndryshe nga legjendat e tjera ka 2 pika të forta që lidhen me ushqyerjen dhe ushqimin: vakti kryesor I drekës dhe gjidhënia e cila është shumë e rëndësishme në rritjen e shëndetshme të një fëmije. “Krenare ngrihet mbi Bunën e gjanë e mbi qytetin...

Read More

Lotet e arres!

Dikur jetonin  dy vellezer e nje moter. Vellezerit shquheshin per burimin e tyre te famshem me uje cudiberes,qe sheronte cdo semundje,kurse motra per bukurine e mahniteshme.Shume kishin kerkuar doren e saje,por asnje s’kishte arritur t’i fitonte zemren.Nje dite aty prane kalon nje magjistar,i cili u mahnit nga bukuria e...

Read More

Mjalti i luleshtrydhes

Vetitë dhe benefitet e pemës së luleshtrydhes: Pema e luleshtrydhes është një lloj i një peme të vogël që është burim i një mjalti paksa të hidhur të njohur si pema e mjaltit të luleshtrydhes ose miele di corbezzolo. Ajo cka e bën këtë varietet të mjaltit kaq popullor...

Read More

Celuliti 

Celuliti është një lloj indi dhjamor në shtresën e nënlëkurës ,që përmban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, që varion në trashësi dhe është i ndërthurur me qelizat dhjamore, mbahet në atë pozicion nga një rrjet fibrash që e mbron trupin tonë, duke rrethuar muskujt dhe organet. Ai është...

Read More

Përmasat ideale

Duhet të dobësoheni apo jeni në formë të mirë? Nuk ekziston problemi vetëm te kilogramët e tepërt. Çdo gjë varet nga konstrukti i trupit! Cila është pesha e juaj e vërtetë? Sa herë kur e matni peshën tuaj trupore kujtohuni se kufijtë idealë të peshës për gjatësinë tuaj mund...

Read More

Yndyra

Yndyra është një lëndë ushqyese shumë e pasur me energji. Përmbajtja e energjisë në 1 gram yndyrë është 9 kalori. Yndyra gjendet në indin dhjamor, në sistemin nervor qendror dhe në çdo membranë qelizore të trupit. Ajo ka për detyrë të mbrojë organet e brendshme duke  izoluar trupin,në mënyrë...

Read More

Proteinat

Proteinat  janë thelbësore në dietën tonë dhe përbëjnë 20% të peshës sonë trupore. Ajo është komponenti kryesor i muskujve, i flokëve, e lëkurës, i  syve dhe e organeve të brendshme, sidomos së zemrës dhe trurit. Proteina, nëpërmjet tretjes, shpërbëhet në aminoacide dhe përthithet nëpërmjet murit të zorrës së trashë...

Read More

Karbohidratet

Që të shpjegojme më thjeshtë  se cfarë janë karbohidratet mund të themi që ato kanë lidhje me gjithçka që nuk është yndyrë, proteinë dhe alkol. Karbohidratet i gjejmë në formën e nishestes ( amidonit) ose të sheqerit  në makarona, oriz, patate, bukë, drithëra, perime, fruta, qumësht, ëmbëlsira, edhe shumë...

Read More

Ushqimi

Kur flasim për ushqimin  ne shpesh imagjinojmë një listë të gjatë për t’u mbajtur mend, por gjithësesi jo shumë gjëra të vështira për të menduar si psh : kaloritë, yndyrnat,  recetat e ushqimeve, etj. Le t’i kthehemi shpjegimeve. Tashmë keni një ide të thjeshtë se si ushqimet që...

Read More

Meridiani i trupit

Meridiani i trupit   05:00 deri në 07:00 – Zorra e trashë –pirja e ujit ka si qëllim zbrazjen e zorrës së trashë në mënyrë që ti lërë vend ushqimit që do të merret në vaktet e tjera.Gjithashtu dalin dhe helmet e krijuara gjatë natës. 07:00 deri në 09:00...

Read More

Kombinimet ushqimore

Kombinimi ushqimor është mjaft i rëndësishëm dhe në veçanti në ushqimet  e gatuara. Kuzhina moderne ka si tendence përzierjen e  shumë ushqimeve ku përfshihen lëngjet,sukot,salcat,përzierjet pikante etj. Kjo bën të pamundur përllogaritjen e sasive dhe të kalorive që arrijmë të marrim në një ushqim. Këshillohet që duhet të jemi...

Read More

Super ushqimet që realizojne uljen e peshës

Kosi – përdorni kos me pak yndyrë. Kosi ndihmon mjaft mirë në djegien e dhjamërave dhe në veçanti në djegien e dhjamërave të barkut. Vaji i ullirit – ka veti antipezmatike . Pezmatimet lidhen me metabolizmin. Vaji i ullirit rekomandohet për një bark të sheshtë. Karrotat – kanë vlera...

Read More

Ushqimet që djegin yndyrën

1.Qitro është një frut mjaft i mirë. Në qoftë se një person do të konsumojë 1 kokërr qitro në çdo vakt (pa shtese sheqeri) , do të arrijë një humbje të peshës 2 kg për 12 javë. Qitrot janë të pasura me vitaminë C një antioksidues ky mjaft i...

Read More

Si ndikojnë dietat tek rënia në peshë

Për të rënë në peshë çdokush duhet të dijë momentin kur trupi i tij djeg yndyrna. Për këtë duhet të dimë se: 1.Trupi ynë me të vërtetë ka filluar të djegë dhjamin e depozituar në trup çasti kur fillon të na zërë uria eshte momenti përcaktues. Kur filloni nje...

Read More

Tipet e trupave

1.Tipi Android Dhjami depozitohet në pjesën e sipërme të trupit: në shpatulla, krahë, shpinë dhe në bark. Ky tip favorizohet nga faktorë gjenetikë dhe trashëgimtarë, si dhe nga abuzimet me ushqimin, problemet e kolitit, problemet e gastritit si dhe ankthi. Mitra pakëson prodhimin e hormoneve seksuale femërore, provokon ngadalësimin...

Read More

Llojet  e  trupave

Matni masën e pulsit tuaj të djathtë dhe pjestoni gjatesinë trupore tuajën me perimetrin e pulsit tuaj. Psh 156 cm gjatësia pjestohet për 15.5cm dhe del 10.06 Tipi Femrat Meshkujt Tipo Longilineo (linja të holla) më shumë se 10.9 më shumë se 10.4 Tipo Normolineo (linja normale) ndërmjet 10.9...

Read More

Këshilla dobësimi

Ndryshimi i sjelljes së të ngrënit Problemet e shumta  kanë bërë që teknikat për të ndryshuar sjelljen e të ngrënit të zbatohen gjithnjë e më shumë për mjekimin e zakonit jo normal të të ngrënit . Shumë studime kanë treguar se njerëzit e dhjamosur, nuk u përgjigjen aq mirë...

Read More

Kufizimet kalorike

Kufizimi kalorik është gjëja vendimtare në programin e uljes të peshës. Në përgjithësi duhet të humbasim 7700 kalori, për të humbur rreth 1kg dhjam. Duke vlerësuar nevojat kalorike të përditshme të një obezi (afërsisht 33 kilokalori / kg), mund të llogariten nevojat ditore për të mbajtur një humbje peshe...

Read More

Çfarë është një kalori?

Kaloria është një njësi matëse e energjisë që del ne formën e nxehtësisë. Në momentin që një person djersitet ai djeg kalori ose çliron nxehtësi. Në shkencën që merret me të ushqyerit, një kalori është sasia e nxehtësisë që duhet për të rritur një gradë celcius temperaturën e 1...

Read More

KOEFICENTI   BMI

TREGUESI DHE PERCAKTUESIT E MASES DHJAMORE Koefiçenti i masës dhjamore BMI Metoda e llogaritjes së dhjamit që përdoret gjerësisht është koefiçenti i masës dhjamore të trupit BMI (Body Mass Index) : PESHA e TRUPIT ( në Kg ) / GJATESIA e TRUPIT ( m ) x GJATESIA e TRUPIT...

Read More

OBEZITETI

Obeziteti është një problem mjaft i madh në kohët e sotme , jo vetëm në planin individual , por edhe në atë shoqëror , pasi me ndërlikimet e tij shkaktohen një numër i madh sëmundjesh  si dhe bëhet shkak i shkurtimit të mesatares së jetës . Pesha e trupit...

Read More

Bajamet – vlerat ushqyese të tyre

Emri shkencor: Prunus dulcis Në botanikë bajamet janë fruta nga pemë të mesme që i përkasin familjes Rosaceae. Bajamet kanë lëvozhgë ngjyrë kafe nga jashtë, formë ovale që shkon deri në konike. Kanë gjatësi deri në 2 cm dhe gjerësi deri në 1 cm. Një kokërr bajame peshon nga...

Read More

8 benefite shëndetsore që ka aloe vera

Aloe Vera prodhon dy substanca që përdoren në mjekësi: Xheli që nxirret nga qelizat në qendër si dhe lateksi që nxirret nga qelizat e lëkurës së gjethes. Shumë njerëz përdorin xhelin e aloe verës si kurë për shumë sëmundje të lëkurës, djegiet, psoriazën, dhe flluskat/plagët. Gjithashtu përmendim benefite të...

Read More

Si u transformua Oriana Cama , personazhi “Dona i Portokallisë” dhe aktorja e “Apartmenti 2xl” me 20 kg më pak

Jemi mësuar t’a shikojmë si personazhi karizmatik i “Apartamenti 2xl” apo “Dona” e Spektaklit humoristik të Portokallisë, por ka pak kohë që i ka dhënë fund beqarisë duke u shpërngulur të jetojë përfundimisht në Itali. U inspirova nga statusi i saj në instagram që kishte postuar para ca ditësh....

Read More

ANTIOKSIDANTËT – FUQIA E PARANDALIMIT

Që nga 1980, shumë e shumë kërkime kanë konfirmuar se disa nga sëmundjet më të zakonshme të shekullit të njëzetë janë të lidhura me shkurtimin e ushqyesve antioksidant dhe të ndihmuara nga suplementet e tyre. Aq e rëndësishme është roli i antioksidantëve saqë shkenca mjekësore ka filluar duke konsideruar...

Read More

Hormonet – një problem zhvillimi

Pjesa më e madhe e mishërave sot, çfarëdoqoftë pulë, biftek, qingj, kanë marrë trajtime hormonale. Qumështi gjithashtu, është një burim i pasur me hormone, veçanërisht me hormonin estrogjen. Shumë hormone që përdoren gjerësisht në Amerikë  janë të ndaluara në Europë, gjithashtu ekzistojnë presione reklamash për të anulluar ndalimin.  Këto...

Read More

Lajthitë – vlerat e tyre ushqyese

Lajthia është një frut i thatë shumë i rëndësishëm ushqimi në një dietë të ekuilibruar. Lajthitë kanë mjaft  veti të rëndësishme shëndetësore në mbrojtjen kundër sëmundjeve. Ato permbajne një kombinim të veçantë të acid oleik të proteinave, karbohidrateve dhe beta-sitosterolit. Lajthia dhe vaj i lajthisë janë një burim i...

Read More

Arra shqerne- vlerat e konsumimit tê tyre

Për cfarë janë të mira arrat shqeme? Me origjinë nga Brazili, arrat shqeme kanë një formë hëne me një shije të mrekullueshme dhe me një sërë përdorimesh në kuzhinë. Përsa i përket konsumit konsiderohet e treta ndërmjet të gjithë arrave në botë dhe kombinohen më së miri me mjedra...

Read More

Mishi I pulës – vlerat ushqyese

Për cfarë është i mirë mishi organik i pulave të rritura në kullotë? Mishi i pulës është mishi më i konsumuar në botë. Vetëm në vitin 2016, konsumi për frymë i shpendëve vlerësohet të jetë  41.54 kg. Eshtë e qartë që shumë njerëz preferojnë ta kenë pulën pjesë të...

Read More

Mishi i lopës Vlerat e konsumimit të tij

Të mirat që ka mishi i lopës i rritur në kullota: Cili lloj ndihmon në përmirësimin e shëndetit tuaj? Blerja e mishit zakonisht përfshin një kontroll fillestar të çmimit, por jo të gjithë janë kureshtarë kur bëhet fjalë për përmbajtjen ushqyese dhe freskinë. Fatmirësisht njerëzit po drejtohen drejt konsumit...

Read More

Klamidia – ushqimet dhe kurat

Klamidia, kini kujdes nga ky infeksion seksualisht i transmetueshëm Klamidia është një nga infeksionet më të zakonshme seksuale të transmetueshme që raportohen në SHBA. Është një infeksion bakterial i shkaktuar nga një lloj i quajtur “Chlamydia trachomatis” që përhapet me anë të kontaktit seksual (vaginal, anal ose oral) me...

Read More

Anila Kalleshi, pjesë e shkencëtarve të shekullit

Anila Kalleshi, duket se tanimë nuk është vetëm dietologia më e njohur në Shqipëri, por emri i saj është padiskutim edhe një brand i përbotshëm. Në karrierën e saj 20-vjeçare ajo numëron shumë çmime ndërkombëtare për kontribute të veçanta në radhët e njerëzve, të cilët i kanë shpallur “luftë”...

Read More

Anila Kalleshi – Triumf në shkencë

E PANDALSHME, energjike, një grua që nuk e njeh humbjen… Triumfon me çmim prestigjoz edhe në shkencë. Ky është kurorëzimi më i fundit, që nderon punën e dietologes së palodhur Anila Kalleshi, që na bën të gjithëve krenarë. Në 4 korrik 2017, në Hotel Schweizerhof në Luzern të...

Read More

Anila Kalleshi: Ndihem e parivalizuar

“Anila Kalleshi, dietologia e mirënjohur, fituese e disa cmimeve nderkombetare tregon per revisten “Femra Moderne” se ndihet e parivalizuar. Me 4 korrik 2017 u vlerësua me çmimin ndërkombëtar në sferën mjekësore “Name in Science” në Konferencën e Cilësisë dhe Ekselencës në Lucerne, Zvicër. Ahi në vendin tonë e shikon...

Read More

Bizelet- vlerat ushqyese dhe benefitet

©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Bizelja është një bimë me origjinë aziatike. Funksionojnë si një plotësues Bizelet përmbajnë sasi të madhe të vitaminave të grupit B, por edhe vitaminë A e C. Problemi është se këto vitamina  mund të largohen me një zierje të tejzgjatur, prandaj duhet të...

Read More

DIETA USHQIMORE PER HEPATITIN, KURAT BIMORE

Çfarë është hepatiti dhe llojet e tij? Hepatiti është një inflamacion i mëlçisë. Shoqërohet me vdekje të hepatociteve. Zverdhja i njohur ndryshe si ikter është një nga shenjat e sëmundjes dhe është pasojë e kolestazës intrahepatike. Gjithashtu shihen dhimbje barku, diarre, dobësi, mungesë oreksi, ethe, transaminazat janë të...

Read More

Kajsitë – vlerat ushqyese dhe benefitet e saj

Për cfarë janë të mira kajsitë? MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Të pjekura, me ngjyrë të artë, me një aromë të ëmbël dhe sipërfaqe prej kadifeje – ose me një hije më intensive kur thahen- kajsitë janë të lidhura ngushtë me pjeshkët, kumbullat dhe nektarinën. Nganjëherë nën-vlerësohen si...

Read More

Molla – vlerat ushqyese dhe benefitet shëndetësore

Benefitet shëndetsore të mollëve ©MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Të shijshme, plot lëng dhe të ëmbla janë mbiemrat që përdoren për të përshkruar mollët. Janë padyshim dhe një nga “snack-et” e preferuar për udhëtime të shkurtra apo të gjata. Mollët janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Origjinën e kanë...

Read More

Përfitimet e ushqimeve të pasura me kalium

1. Përmirësimi i shëndetit të zemrës Një zemër e shëndetshme patjetër që rreh sic duhet. Kur flitet për ritmin e zemrës, potassiumi luan një rol të drejtpërdrejtë për t’u siguruar që ritmi është normal. Nëse keni probleme me ritmin e zemrës, një mangësi kaliumi mund të jetë një shkak...

Read More

Top ushqimet e pasura me kalium

Ka shumë arsye për t’u siguruar që po konsumoni një sasi të mjaftueshme të ushqimeve të pasura me kalium. Kaliumi është një lëndë ushqyese thelbësore e përdorur për të ruajtur ekuilibrin e lëngjeve dhe elektroliteve në trup. Është gjithashtu minerali i tretë më i bollshëm në trup dhe...

Read More

Një dietë e ekuilibruar për vegjetarianët

Një dietë vegane shpesh pranohet që është e shëndetshme dhe mendohet se ndihmon në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë, disa kancereve dhe diabetit të tipit 2. Sidoqoftë, nëse jeni një vegan me kohë të plotë, është e rëndësishme që...

Read More

Një dietë e balancuar për meshkujt dhe femrat

Një dietë e mirëbalancuar përcakton lloje të ndryshme të ushqimeve që duhet të hani dhe në çfarë përmasash. Këto përfshijnë disa rregulla të thjeshta për të ndjekur, si prsh për të marrë një minimum prej pesë porcionesh të frutave dhe perimeve në ditë, duke përfshirë drithërat e plota ,...

Read More

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone,mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presioni te gjakut. Shpesh here ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume asye si: mos ushqyerit shendetshem, konsum...

Read More

Sallatê me drithêra e fruta pylli

Sasia: rreth 4 kupa Koha e pregatitjes: 5 minuta Koha e gatimit: rreth 20 minuta per drithrat Koha Totale: rreth 25 minuta Perberesit: • Sallate : rreth 2 kupa drithra te gatuara( zakonisht perdorim manaferra gruri,provoni sallate quinoa , elb etj.. dhe miksojini ose pershtatini sipas deshires) • Rreth...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!