Arra shqerne- vlerat e konsumimit tê tyre

Arra shqerne- vlerat e konsumimit tê tyre


 • Për cfarë janë të mira arrat shqeme?
  Me origjinë nga Brazili, arrat shqeme kanë një formë hëne me një shije të mrekullueshme dhe me një sërë përdorimesh në kuzhinë. Përsa i përket konsumit konsiderohet e treta ndërmjet të gjithë arrave në botë dhe kombinohen më së miri me mjedra të thara, rrush të thatë, fara luledielli, bajame apo arra. Gjalpi i arrave shqeme është një element kryesor në shumë familje në mbarë botën, pasi janë një shtesë e shijshme në shumë pjata apo gatime.
  Arrat shqeme janë kultura nr.1 në botë (pas bajameve) që kultivohet më shumë se në 30 vende. Ata kërkojnë një klimë të nxehtë e të lagësht për shumim, prandaj India, Brazili, Mozambiku, Tanzania dhe Nigeria janë prodhuesit më të mëdhenj të arrave shqeme.
  Bimët e arrave shqeme nuk mbartin arra për tre deri në pesë vjet, pastaj një tjetër 8-10 javësh është i nevojshëm për ato që të zhvillojnë pjekurinë. Arrat janë ndonjëherë të fshehura,por madje brenda një shtrese të jashtme, mund të gjejmë mollë shqeme-një frut fals- që përdoret si llak apo si insekticide. Eshtë e rëndësishme të hiqni shtresën e jashtme, sepse është toksike.
  Përfitimet shëndetësore të arrave shqeme
  Si një burim i madh minerali, arrat shqeme përmbajnë 31% të vlerës së përditshme të rekomanduar për bakër, së bashku me 23% për mangan, 20% për magnez dhe 17% për fosfor, shtojini këtë 12% të vlerës së përditshme të rekomanduar për vitaminë K.
  Çfarë do të thotë kjo për trupin? Studimet tregojnë se magnezi ndihmon në zvogëlimin e frekuencës së migrenës, përmirësimin e aftësisë njohëse dhe ul presionin e gjakut, gjë që mund të parandalojë sulmet në zemër. Bakri përmban antioksidantë që i bëjnë radikalet e lira të padëmshme. Kjo mbron nga sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Komponentët enzimë si tyrosinaza konvertohen në melaninën e pigmentit, e cila siguron jo vetëm lëkurën tonë dhe ngjyrën e flokëve, por mbron lëkurën nga dëmtimi i rrezeve ultravjollcë. Magnezi punon me bakrin për të siguruar forcën kockore dhe me melaninën e elastinën për të siguruar fleksibilitet të kyceve, duke u dhënë nervave tensionin e duhur.
  Një përbërës tjetër në arrat shqeme është “proanthocyanidins”, i cili përmban flavanole që pengojnë aftësinë e qelizave të kancerit për t’u ndarë dhe shumuar, duke ulur incidencën e kancerit të zorrës së trashë.
  Çuditërisht, arrat shqeme përmbajnë zero kolesterol. Një sasi e yndyrës që gjendet në arrat shqeme është e një lloji të mirë- acidi oleik- që gjendet gjithashtu në vaj ulliri, që është arsyeja pse të dyja janë zgjidhje ideale që të konsumohen nga ju. Eshtë kolesteroli i densitetit të lartë apo të ulët që shpjegon cfarë do të thotë “yndyrë e mirë=HDL”, “yndyrë e keqe=LDL”. Eshtë një mënyrë për të thënë që cfarë do që të hani, bën diferencën. Kjo është arsyeja pse kolesteroli HDL udhëton përmes trupit tuaj, duke marrë copëzat e këqija të kolesterolit LDL, duke e lënë në mëlci që e thyen dhe e heq qafe. Nga ana tjetër, kur hani ushqime që përmbajnë yndyrna LDL , mëlçia e shpërndan atë në të gjithë trupin tuaj, shpesh duke iu bashkangjitur qelizave, të cilat bëhen të bllokuara me pllakëza.
  =Faktet për nutrientët e arrave shqeme:
  Porcioni: (100 gr) e pagatuar
  =Sasia për porcion
  -Kaloritë-553
  -Kaloritë që vijnë nga yndyra-367
  -Yndyrna totale (Të saturuara dhe trans)-44 +8 gr
  -Kolesterol-0 mg
  -Natrium- 12 mg
  -Totali i karbohidrateve-33 g
  -Fibrat dietike-3 g
  -Sheqer-6 g
  -Proteina-18 g
  -Vitamina A- 0%
  -Kalcium- 4%
  =Vlerat ditore
  -Yndyrnat totale (Të saturuara)-67+39%
  -Kolesterol-0%
  -Natrium-1%
  -Karbohidrate totale-11%
  -Fibrat dietikë-13%
  -Vitamina C-1%
  -Hekur -37%
  *Përqindjet e vlerave ditore janë të bazuara në një dietë 2000 kalorike. Vlerat tuaja ditore mund të jenë më të larta ose të ulëta në varësi të nevojave ushqimore.
  =Studimet mbi arrat shqeme
  Përsa i përket disa nga roleve më të rëndësishme të magnezit në trup, një studim tregoi se marrja e pamjaftueshme e magnezit mund të çojë në ateriosklerozë (forcim të arterieve), infarkt miokardik, hipertension, dështim kronik, gurë në veshka, probleme para-menstruale, madje edhe çrregullime psikiatrike. Përgjatë një liste ku përshkruhen një sërë benefitesh që arrat shqeme kanë për organizmin tonë, disa prej tyre gjithashtu mund të ulin rriskun për zhvillimin e sëmundjeve koronare të zemrës dhe gurëve të tëmthit si te femrat apo meshkujt si dhe diabetin te femrat.
  Të dhënat e grumbulluara nga studimi i 80,718 grave, i kryer nga “Nurses’ Health Study” , demostruan që femrat që hanë më pak se 1 ounce arra cdo javë, si arrat shqeme, kanë 25% rrezik më të ulët për zhvillimin e gurëve të tëmthit.
  Studimet kanë treguar se pjekja e arrave shqeme dhe lëkura e hollë mes lëvozhgës dhe arrës e quajtur testa, në fakt ka prodhuar nivele më të larta ushqyesish se sa ato të papërpunuara. Më saktë aktiviteti antioksidues i arrave shqeme rritet me rritjen e temperaturës së pjekjes.
  =Recetë: Pulë aziatike me arra shqeme
  -1/4 e kupës salcë soje të fermentuar
  -1/4 e kupës salcë peshku
  -1 ½ e salcës me piper të kuq
  -3 thelb hudhër
  -1 lugë gjelle rrënjë xhinxher të thërmuar
  -4 gjokse pule pa kocka të prera në copa të holla
  -1 kupë basmati të thatë ose oriz jasmine
  -1 lugë gjelle vaj kokosi
  -3 lugë gjelle mjaltë
  -1 qepë të vogël të prerë në feta
  -3/4 e kupës ujë
  -3 lugë gjelle gjalp kikiriku
  -1 kupë me arra shqeme të copëtuara
  Përgatitja:
  -Në një tas të madh përzieni salcën e sojës, salcën e peshkut, salcën e piperit të kuq, hudhrën dhe xhenxhefilin. Shtoni pulën dhe pastaj marinojeni në frigorifer për 2 orë.
  -Në një tigan të mesëm shtoni orizin e shpëlarë mirë dhe 1 ¾ e kupës së ujit për ta zierë. Vendoseni në zjarr të ulët dhe lëreni për 15-20 minuta.
  -Nxehni vajin e kokosit në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Hidhni mjaltin e qepët e kapardiseni për rreth 5 minuta.
  -Hiqni copat e pulës nga përzierja e marinuar dhe vendoseni në tigan për 10 minuta.
  -Përzieni përbërjen e marinuar dhe ¾ e kupës së ujit me pulën dhe ziejeni. Gatuajeni dhe përziejeni për rreth 10 minuta të tjera. Hidhni në blender gjalpin e kikirikut. Vendosni orizin në pjatë dhe hidhini përzierjen e marinuar sipër, bashkë me arrat shqeme për shije. Ju bëftë mirë.
error: Nuk lejohet kopjimi!