DIETA  PËR PËRSHPEJTIMIN E METABOLIZMIT

DIETA  PËR PËRSHPEJTIMIN E METABOLIZMIT

Karakteristikat ushqyese të dietës

shkëputur nga libri ” Dieta?! Jo vetëm” © MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike

Skema ushqyese e propozuar në vazhdim është e ndarë në 5 vakte që perfshin 3 vakte kryesore dhe dy vakte të ndërmjetme.

Ky ritëm ushqimor ka për qëllim arritjen e objektivave thelbësore ndër të cilat:

 1. Pakësimin e kalorive të përditshme
 2. Evitimin e ndryshimit të glicemisë
 3. Evitimin e ndjeshmërisë gjendjes së urisë

Rregulla të përgjithshme 

 1. Evitimi i konsumit të ushqimeve jashtë 5 vakteve.
 2. Pakësimi i përdorimit të yndyrnave duke i dhënë preference atyre me origjinë bimor dhe në vecanti vajit të ullirit.
 3. Matja e konsumit te mishit të kuqit dhe sallameve.
 4. Përdorimi i shpeshtë i peshkut ( të paktën 3 deri 4 herë në javë)
 5. Pakësimi i produkteve me përmbajtje të sheqernave të thjeshta si akullore ëmbëlsira, pijë të gazuara dhe me përmbajtje të larta sheqeri. Preferohet përdorimi i ujit.
 6. Ushqimet duhet të gatuhen në furrë, të ziera, në furrë me avull por asnjëherë të skuqura).
 7. Nga një vakt në tjetër nuk duhet të kalojë më shumë se 3 deri në 4 orë.

Frekuenca e përdorimit të ushqimeve gjatë javës 

 • Mish i bardhë 2 deri 4 herë
 • Mish i kuq 1 deri 2 herë
 • Peshk 4 herë
 • Vezë    1 deri 2 herë
 • Djathë 1 deri 2 herë

DITA E PARË

Mëngjesi

 • 200 gr qumësht pjesërisht i skremuar (sipas dëshirës mund të shoqërohet edhe me kafe)
 • 20 gr bukë integrale
 • 20 gr proshutë pa dhjamë

Paradite 

 • 200 gr kos pa yndyrë

Dreka 

 • 60 gr makarona te gatuara ( çdo lloj makaroni) e shoqëruar me salcë domatesh te freskëta
 • 200 gr bishtaja të zjera
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 150 gr karkaleca ( ose çdo lloj tjetër peshku)
 • Çdo lloj sallatë (lulelakër, brokoli, sallatë jeshile, sallatë belge etj)
 • 3 kajsi ose çdo frut tjetër ( me një peshë jo më të madhe se 150 gr)

Pasdreke

 • 1 kivi 100 gr
 • Parmixhian 20 gr ( ose cdo lloj tjetër djathi)

Darka

 • 90 gr gjel deti
 • 300 gr domate
 • Sallator 250 gr
 • 1 lug vaj ulliri
 • 150 gr pjeshka ose 20 gr bukë integrale

DITA E DYTË 

Mëngjesi 

 • 200 gr kos
 • 1 lugë drithëra
 • 100 gr fruta të stinës
 • 3 kokrra bajame 

Paradite 

 • 200 gr qumësht

Dreka 

 • Makarona me mocarela
 • 90 gr makarona të zjera
 • 100 gr mocarela
 • Domate
 • Hudhra
 • 1 lugë vaj ulliri dhe erëza sipas dëshirës

Pasdreke 

 • 90 gr ananas ose 150 gr pjeshka ose 100 gr dardha
 • 25 gr proshutë
 • Kastraveca sipas dëshirës 

Darka

 • 100 gr patate të ziera ose 40 gr bukë integrale
 • Peshk ton 90 gr
 • Sallatë me 300 gr domate
 • 1 lugë vaj ulliri

DITA E TRETË

Mëngjes

 • 200gr qumësht
 • Tërshëre 20 gr ose çdo lloj tjetër drithëri
 • 1 kokërr kivi 

Paradite

 • 200 gr kos

Dreka

 • 80 gr oriz
 • 30 gr proshutë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 25 gr djathë
 • 30 gr ton peshku
 • Perime të ziera dhe ose sallatë sipas dëshirës
 • Pjeshkë 150 gr ose pjepër 120 gr

Pasdreke 

 • 20 gr proshutë bresaolë
 • 150 gr fruta të stinës 

Darka

 • 240 gr gjizë
 • Sallatë sipas dëshirës
 • 2 bukë të thekura
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 170 gr kumbulla

DITA E KATËRT

Mëngjes 

 • 200gr kos
 • 1 lugë drithëra
 • 3 kokrra bajame
 • 100 gr fruta të stinës

Paradite 

 • 2 feta bukë të thekur (20 gr ose 100 gr fruta)
 • 20 gr parmixhian ose çdo lloj tjetër djathi

Dreka

 • 90 gr makarona të ziera me salcë domatesh të shoqëruara me perime të stinës
 • 120 gr peshk
 • Sallatë sipas dëshirës
 • 1 lugë vaj ulliri

Pasdreke 

 • 150 gr fruta të stinës
 • 2 kokrra arra

Darka

 • Sallatë me fasule dhe peshk ton
 • 100 gr fasule të ziera
 • 90 gr peshk ton
 • Cdo lloj sallate sipas dëshirës
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 20 gr bukë integrale ose 100 gr fruta të stinës 

DITA E PESTË 

Mëngjes 

 • 200gr qumësht i skremuar
 • 25 gr drithëra 

Paradite 

 • 200 gr kos 

Dreka 

 • 120 gr oriz i gatuar
 • 40 gr thjerrëza të zjerra
 • Sallatë pule
 • Sallatë jeshile
 • 90 gr pulë
 • 1 lugë vaj ulliri dhe uthull
 • Kungull i zier 

Pasdreke 

 • 100 gr fruta të stinës
 • 2 kokrra arra
 • 20 gr proshutë

Darka 

 • 60 gr mocarela
 • 40 gr bresaula ose çdo lloj sallami tjetër
 • Sallatë sipas dëshirës
 • 40 gr bukë integrale
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 100 gr kivi

DITA E GJASHTË 

Mëngjes  

 • 200 gr qumësht i skremuar
 • 20 gr bukë integrale
 • 40 gr proshiutë
 • 100 gr fruta të stinës 

Paradite

 • 150 gr pjeshkë

Dreka

 • 100 gr mish vici
 • Domate sipas dëshirës
 • 1 lug vaj ulliri
 • 3 ullinj të zinj dhe rigon
 • Sallatë ose perime të ziera
 • 90 gr makarona të ziera ose oriz integral

Pasdreke 

 • Kastravec sipas deshires
 • 1 vezë të zier 

Darka 

 • 80 gr proshutë
 • 360 gr pjepër
 • Perime ose sallatë
 • 1 lugë vaj ulliri

DITA E SHTATË 

Mëngjes 

 • 200 gr qumësht
 • 2 feta bukë të thekur (20 gr) me pak marmalatë

Paradite

 • 100 gr dardhë ose çdo frut tjetër të stinës
 • 20 gr parmixhan 

Dreka

 • 100 gr pulë
 • Sallatë e përzier sipas dëshirës
 • 40 gr bukë integrale ose 60 gr makarona
 • 1 kivi 100 gr

Pasdreke 

 • 200 gr kos 

Darka 

 • Sallatë karkalecash
 • 100 gr karkaleca
 • 100 gr sallatë jeshile
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 40 gr bukë integrale
 • 100 gr dardha
error: Nuk lejohet kopjimi!