Archive for Category: Patologji A-Z

5 receta më smoothie për kapsllëkun

Falë përbërësve në këto smoothie, promovohet lëvvizja në zorrë. Ato gjithashtu ndihmojnë në luftimin e kapsllëkut për të shmangur akumulimin e toksinave. 1. Smoothie me aloe vera dhe mollë jeshile Ky kombinim është tejet ndihmës në trajtimin e kapsllëkut dhe fryrjes.Nutrientët ushqejnë florën mikrobiale natyrale dhe ristabilizon ritmin e...

Read More

Si të testoni funksionin e tiroides në shtëpi

Rreth 27 milion amerikanë kanë ndonjë formë të sëmundjes së tiroides. Për fat rreth 60% e tyre nuk kanë dijeni për gjendjen e tyre. Kjo sepse shumica e doktorëve nuk i testojnë për atë ose sepse nuk po bëjnë një panel të plotë tiroidal që është i nevojshëm për...

Read More

10 ushqyes për të përmirësuar funksionin e tiroides

Funksioni i tiroides përcaktohet nga nivelet e mikronutrienteve dhe shëndeti ynë tretës. A e dinit që mënyra më e mirë për të mbështetur shëndetin e tiroides dhe mirëqënien e tërë të trupit është një plan optimal ushqyerjeje? Funksioni i tiroides dhe ritmi metabolik mbështeten në sinjalet reaguese të lëndës...

Read More

Të njihni simptomat e gripit

Simptomat më të zakonshme të gripit si temperatura, dhimbjet e trupit dhe lodhja mund të ju çojnë që të qëndroni në shtrat derisa simptomat të largohen. Simptomat e gripit shfaqen 1- 4 ditë pas infeksionit. Ato shpesh shfaqen papritur dhe mund të jenë tejet të rënda. Fatmirësisht, simptomat në...

Read More

DIETA E INTOLERANCES USHQIMORE

Cikli 1: 21 ditë Hiqni dorë nga ushqimet kryesore me IU të lartë Furnizojeni sistemin tuaj me ushqime dhe suplemente shëruese Cikli 2: 28 ditë Çdo javë për 4 javë, testoni një ushqim potencial me IU të lartë: gluten, sojë, vezë ose bulmet. Në bazë të përgjigjeve, përcaktoni...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!