Archive for Category: dieta

PROGRAMI VEROR 2018: DIETA PËR TË HUMBUR 4 KG NË MUAJ

Më e dobët dhe më e shëndetshme. Nëse ke dëshirë të dukesh kështu në stinën e verës,kjo dietë që përmban ushqime vegjetale të zgjedhura me shumë kujdes,që dhe të vërtetuar shkencërisht janë konsideruar si ushqime efikase për parandalimin e plakjes së qelizave,dhe tumoret është e duhura për ty....

Read More

DIETA E STIMULIMIT TË ORGANIZMIT

Ajër pranvere dhe dëshirë për të hequr ato dy kilet e tepërta. Koha ngrohet, veshjet bëhen më të lehta dhe prandaj është dëshira e një trupi të tonifikuar dhe në formë. Një synim jo i vështirë për ta arritur me programin tonë i cili është i thjeshtë, ka...

Read More

Plani ushqimor 5-ditor për humbje peshe ( 1500 kcal )

Të konsumoni 1500 kalori në ditë është mëse e thjeshtë dhe tepër e shijshme kur ndiqni këtë plan ushqimor për humbjen e peshës. Doni të hani sa më shumë por njëkohësisht doni të humbni peshë? Lajme të mira për të gjithë ju! Mund të hani ushqim të shijshëm që...

Read More

DIETA E SHTATËZANISË

Një menu ditore dhe javore për të qëndruar në formë dhe për të evituar marrjen e shumtë të kileve gjate 9 muajve të shtatëzanisë. Në këtë menu nuk ka sasi të specifikuara pasi ato varen shumë nga konformiteti fizik i gruas. Përshembull: nevojat e një gruaje me gjatësi...

Read More

Dieta ketogjenike dhe plani ushqimor 7-ditor i saj

Dieta ketogjenike ka përmbajtje të ulët karbohidratesh dhe yndyrë të lartë. Për të bërë këtë tranzicion, duhet të reduktoni në mënyrë drastike marrjen e karbohidrateve nën 50 gr në ditë- por disa njerëz konsumojnë nën 20-30 g karbohidrate në ditë. Kjo lejon trupin tuaj të ndikojë në yndyrën e...

Read More

Plani detoks 7-ditor

Detoksi mund të bëjë më shumë sesa thjesht t’i japë një shkëlqim lëkurës suaj: mund të rrisë nivelet e energjisë, të përmirësojë tretjen të ju ndihmojë të hiqni disa kile të tepërta. Ndërkohë që nuk përmban drithëra, alkool, qumësht, sheqer. dieta detoks është një zgjidhje e shpejtë për...

Read More

Autikët dhe ushqimet që duhet të konsumojnë ata

Si një dietologe klinike e çertifikuar dhe si një nënë dua të ndaj me Ju  eksperiencën time si dietologe klinike duke ndihmuar fëmijët me probleme të çrregullimeve autike. Shumë prindër më kanë kërkuar t’ju ofroj një dietë për të mbështetur fëmijët me nevoja speciale. Në këtë rast duhet të...

Read More

Pastrim apo detoks: ku qëndron ndryshimi?

Padyshim që të gjithë keni dëgjuar për pastrimin me anë të lëngjeve, pastrimin e sheqernave dhe dietat detoks. Dhe me siguri nëse ndonjëherë e keni tepruar me ushqimet, dikush ju ka sugjeruar pastrimin ose dietat detoks. Të dyja mund t’i përdorni në çdo aspekt të jetës. Mund të ndikojnë...

Read More

Miti nr.3: Të konsumoni yndyrë=Shtim në peshë

Paradoksi : Ne hamë më pak yndyrë dhe shëndoshemi më shumë Së fundmi një studim nga Harvardi dhe të tjerë kanë treguar se nivelet e yndyrës dietike nuk promovojnë shtim në peshë dhe çdo lloj humbje peshe nga një dietë me yndyrë të ulët është zakonisht modeste dhe e...

Read More

Miti nr.2 :Miti i kalorive

Pse të gjitha kaloritë nuk janë krijuar të barabarta? Ju tashmë e dini që në shumë raste kufizimi strikt i kalorive nuk funksionon. Kjo është arsyeja pse shumë prej dietave nuk funksionojnë. Të hiqni kilet e tepërta nuk do të thotë që thjesht të hani më pak. Nëse hani...

Read More

Miti nr.1 : Hani më pak +Aktivitet fizik=Humbje peshe

Kemi dëgjuar pafund udhëzime që njerëzit duhet të ndjekin për të humbur peshë: “Thjesht hani më pak dhe stërvituni më shumë”, “Mos hani kaq shumë”, “ Ka të bëjë vullneti”. Të gjithë e dinë që njerëzit që janë mbipeshë zakonisht janë dembelë kur vjen puna te aktiviteti fizik. Por...

Read More

Dieta e vërtetë fillon nga koka

Me pranverën, të gjithë ofrojnë dieta të mrekullueshme për t’u përshtatur gjatë verës. Por kini parasysh:: asnjë dietë me të vërtetë nuk funksionon nëse truri nuk bashkëpunon me Ju. Tê humbisni peshë? Sigurisht, por duke filluar nga koka: binduni që të bëni gjënë e duhur për...

Read More

Dieta një-ditore detoks

Doni të provoni një dietë detoks por keni frikë nga përkushtimi që kërkojnë dietat? Ju nuk keni nevojë të hiqni plotësisht dorë nga sheqeri, apo të pini vetëm lëngje për javë të tëra. Mund ta provoni këtë detoks për vetëm një ditë. Një dietë e tillë jo vetëm që...

Read More

Dy plane ushqimore për humbje peshe: 1200 kalorike

Doni të humbni sa më shpejtë disa kilogramë të peshës suaj? Eshtë e mundur që të humbni peshë shpejt duke ndjekur një dietë me kalori të ulëta, si prsh dieta 1200-kalorike, por duhet ta ndiqni me përpikmëri për t’u siguruar që po merrni të gjithë lëndët ushqyese që keni...

Read More

Nje rregjim ushqimor për humbje peshe: 1500 kalorike

Të limitoni kaloritë është një mënyrë për të humbur peshë. Të konsumoni 1500 kalori në ditë, nuk lë hapësirë për vakte shtesë, por megjithatë nuk është shumë e vështirë për sa kohë që jeni përgatitur për të ndjekur një plan të tillë ushqimor. Meqë nuk po konsumoni shumë kalori,...

Read More

Plani ushqimor 1-ditor për gratë shtatzëna rreth 2200 kalorik

Të hani ushqime të shëndetshme gjatë shtatzanisë mund të kërkojë më shumë përpjekje, pasi trupi juaj ka nevojë për më shumë lëndë ushqyese dhe energji. Ky plan 1-ditor i një shtatzanie të shëndetshme është krijuar për t’u siguruar që ju po merrni lëndët ushqyese që ju nevojiten. Të rrisni...

Read More

Plani ushqimor 1-ditor për gratë shtatzëna

Të planifikoni vaktet kur jeni shtatzënë, kërkon pak më shumë përpjekje dhe energji, pasi trupi juaj ka nevojë për lëndë ushqyese shtesë dhe energji. Me një planifikim të thjeshtë vaktesh, ju mund të merrni ushqyesit që ju nevojiten cdo ditë. Në këtë plan të shëndetshëm për gratë shtatzënë, janë...

Read More

Dieta për kolesterolin e lartê

Nëse doktori ju sugjeron një dietë me kolesterol të ulët për shëndetin e zemrës, ju me shumë mundësi do të rrisni konsumin e frutave, perimeve dhe ushqimeve të tjera me bazë bimore, të cilat nuk përmbajnë kolesterol . Në të njëjtën kohë, reduktoni konsumimin e produkteve me bazë shtazore,...

Read More

Dietë 1 javore për humbje peshe

Plani më i mirë dietik për humbje peshe furnizon trupin tuaj me ushqime të plota-shumë perime, proteina të buta, karbohidrate të plota dhe yndyrna te shëndetshme dhe mjaftueshëm shije dhe varietete. Femrat që po përpiqen të humbin peshë rekomandohet të ndjekin një plan ushqimor që përmban rreth 1500 kalori....

Read More

Krijoni planin tuaj dietik ushqimor për kolitin ulçeroz

Nuk ekziston asgjë e tillë si “një dietë” që u përshtatet të gjithë personave me kolit ulçeroz. Por të dini se çfarë ju duhet apo çfarë mund ta përmirësojë gjendjen tuaj, mund t’ju ndihmojë që të lehtësoni situatën në të cilën gjendeni. Megjithëse ushqimet i sigurojnë trupit tuaj energjinë...

Read More

Dieta 7 ditore me 1200 kalori për një zemër të shëndetshme

Një dietë dhe stil jetese i shëndetshëm janë strategjitë më të mira për t’u mbrojtur kundrejt sëmundjeve të zemrës. Studimet kanë treguar që nëse ushqeheni si duhet, bëni ushtrime fizike, mbani një peshë të shëndetshme dhe nuk pini duhan, mund të reduktoni vdekjet që lidhen me sëmundjet e zemrës...

Read More

Plani ushqimor 7- ditor për diabetikët

Plani ushqimor 7- ditor për diabetikët Ky plan ushqimor 1200 kalorik e bën më të thjeshtë ndjekjen e një diete për diabetin me ushqime të shëndetshme dhe të shijshme që ndihmojnë në balancimin e sheqerit në gjak. Ky plan i thjeshtë 7-ditor përfshin karbohidratet komplekse (mendoni për frutat e...

Read More

Presioni i lartë i gjakut dhe dieta

Po kërkoni disa receta smoothie-sh të shijshme për t’ju ndihmuar në lehtësimin e presionit të lartë të gjakut? Duke kombinuar një shumëllojshmëri frutash, perimesh, barnash dhe erëzash që nëna natyrë ju ofron, ju mund të përdorni receta të ndryshme smoothie-sh. Jo vetëm që do të ulin presionin e gjakut...

Read More

Dieta për personat që bëjnë palestër..

Një dietë e saktë dhe e ekuilibruar për trajnim në palestër duhet të përfshije konsumimin e shumë frutave dhe perimeve: rëndësia e këtyre dy ushqimeve nuk duhet të nënvlerësohet. Në dietën për palestrën, pemët dhe perimet janë shumë të rëndësishme: ato, në fakt, kanë me bollëk vitamina dhe kripëra...

Read More

Dieta me sallatëra

Kjo dietë do t’ju japë shumë energji, perimet e freskëta dhe frutat përmbajnë në fakt shumë minerale dhe vitamina. Sallata përmban pak kalori, prandaj mund të hani racione më të mëdha. Natyrisht që edhe me këtë dietë është e rëndësishme të pish shumë ujë  (edhe kafe e çaj do...

Read More

Dieta “orë-vëzhguese”

Është një dietë me shumë kalori, 1200 – 1300 kalori të përditshme. Ndiqet minimumi për tre javë dhe kërkon përpikmëri qoftë në ndjekjen e listës së ushqimeve të propozuara, ashtu edhe në peshën e secilit ushqim në çdo vakt. Kur fillon programin e kësaj diete, mësohet si të...

Read More

Dieta dobësuese e grupit B të gjakut

Grupi B Nomadët – i ekuilibruar, i shkathët, krijues. Grupi B është një grup mjaft  i ekuilibruar, me një sistem imunitar të fuqishëm, sistem tretës tolerant, një mundësi të gjerë zgjedhjesh ushqimore si dhe një konsumator mjaft i mirë i prodhimeve të qumështit . Historiku – Filloi të shfaqej...

Read More

Dieta dobesuese e grupit A

Grupi  A Grupi i gjakut A është shfaqur në Azi dhe në Lindjen e Mesme 25.000-15.000 vite para Krishtit .  Njerëzit e parë që shfaqen këtë lloj grupi gjaku merreshin me bujqësi dhe me rritjen e kafshëve. Grupi A -Vegjetarian i parë -Çfarë mbjedh korr -Sistem tretës të ndjeshëm...

Read More

Dieta dobësuese e grupit O

Bazuar në principet e kësaj diete të shëndetshme dhe efikase, duhet patjetër grupi i gjakut.Kjo dietë nuk është për një kohë të shkurtër, por për gjithë jetën, pasi tregon ushqimet e përshtatshme për çdo grup gjaku, pra intolerancën tuaj ushqimore. Lidhja mes ushqimit dhe shëndetit, bazohet në atë...

Read More

Dieta Atkins

   Dieta Atkins është një dietë me shumë proteina, e cila bazohet në aftësinë që ka organizmi për të prodhuar energji, duke djegur më parë karbohidratet dhe më pas yndyrat. Pra, nëse reduktojmë karbohidratet, organizmi përdor yndyrat e mbledhura si burim energjie primare dhe në këtë mënyrë redukton peshë nga...

Read More

Dietë ideale dimërore

Dita e parë Mëngjesi 1 fetë bukë thekre me 1 cope djath dhie,1 gote leng molle Paradite : 1 portokall Dreka: sardele te shoqeruara me gjethe dafine dhe ereza,pule me fasule te bardha,sallate jeshile Pasdite:qitro dhe kivi Darka: bollgur 90gr dhe sallate domatesh,mish lepuri 100 gr ne furre...

Read More

Dieta 1000 kalorike për humbje peshe

Nëse xhinset e juaja “skinny” po qëndrojnë në një cep të garderobës, është koha për planin e dietës 1000 kalorike dhe të humbni ato kilet e padëshiruara. Ky plan është i përshtatshëm për ato femra që nuk janë mbi-peshë dhe nuk ushtrohen mjaft shpesh. Në këtë plan të ulët...

Read More

DIETA E FRUTAVE DHE PERIMEVE

Më e dobët me fruta dhe perime MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike E hënë: Mengjesi: 1 filxhan kafe, 1 fetë bukë e thekur (50 gr) (189, 5 kalori) Paradreke: një filxhan çaj jeshil Dreka:-makarona (50gr) me perime (75 gr) (215 kalori);100 gr gjizë (115 kalori); 150 gr perime...

Read More

DIETA ANILA – DETOKSIKUESE DHE DOBËSUESE

E HËNE  MËNGJESI Qumësht i skremuar. 200 ml 92 kalori Cornflakes 30 g 108,3 kalori Lëng portokalli i shtrydhur 66 kalori PARADREKE Kos  me pak yndyrë me pjeshkë (125 ml) 45 kalori DREKA Pasta me domate të freskëta dhe borzilok  (200 g) 300 kalori Gjoks pule me limon dhe...

Read More

DIETA  PËR PËRSHPEJTIMIN E METABOLIZMIT

Karakteristikat ushqyese të dietës shkëputur nga libri ” Dieta?! Jo vetëm” © MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike Skema ushqyese e propozuar në vazhdim është e ndarë në 5 vakte që perfshin 3 vakte kryesore dhe dy vakte të ndërmjetme. Ky ritëm ushqimor ka për qëllim arritjen e objektivave...

Read More

DIETA VEGJETARIANE TOTALE OSE PARCIALE

Deri pak vite më përpara , në një shoqeri si kjo e jona, të deklarohej fakti i të qenurit vegjetarian, ishte padyshim një motiv që ngjallte kuriozitet, ndërsa sot numri i personave të tillë ështe rritur shumë. Nga Aristoteli, Ciceroni, Sokrati, Hipokrati, Albert Aishtajn kanë zgjedhur të bëhen vegjetarian....

Read More

DIETA USHQIMORE PER HEPATITIN, KURAT BIMORE

Çfarë është hepatiti dhe llojet e tij? Hepatiti është një inflamacion i mëlçisë. Shoqërohet me vdekje të hepatociteve. Zverdhja i njohur ndryshe si ikter është një nga shenjat e sëmundjes dhe është pasojë e kolestazës intrahepatike. Gjithashtu shihen dhimbje barku, diarre, dobësi, mungesë oreksi, ethe, transaminazat janë të...

Read More

Një dietë e balancuar për meshkujt dhe femrat

Një dietë e mirëbalancuar përcakton lloje të ndryshme të ushqimeve që duhet të hani dhe në çfarë përmasash. Këto përfshijnë disa rregulla të thjeshta për të ndjekur, si prsh për të marrë një minimum prej pesë porcionesh të frutave dhe perimeve në ditë, duke përfshirë drithërat e plota ,...

Read More

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone,mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presioni te gjakut. Shpesh here ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume asye si: mos ushqyerit shendetshem, konsum...

Read More

Dieta me 1200 kalori

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI DITA 1 MËNGJESI: komposto me fruta te thata , 1 fetë bukë integrale , qumësht i skremuar, reçel kajsie (1lugë gjelle) PARADITE : çaj jeshil me limon DREKA: supë me kungull osé supë e ftohtë jeshile pikante, një sallatë me jeshillliqe PASDREKE: 1 kokërr...

Read More

Dieta dimërore

Cilët ushqime rekomandoni për stinën e dimrit? Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk duhet...

Read More

Dieta për 40 vjeçaret

Intervistoi: Saimir Muzhaka 1.Si mund ta kuptojmë nëse jemi të shëndoshë? Impakti i pare eshte pasqyra dhe peshorja..me pas miqte qe ta vene ne dukje ,rrobat qe te rrine ngusht..Shkencerisht ekziston nje koeficent I mases trupore (body mass indeks BMI) I cili percakton ne saje te raportit te peshes...

Read More

Dieta e shendetshme ne shtatezani

Në tremujorin e parë një grua shtatëzënë ka nevojë për ushqime të pasura me folate. Nëse ndiheni të uritura në mëngjes fokusohuni në ushqimet të cilat janë të pasura me vitaminë B6 që do të ju ndihmojnë të hiqni plogështinë e mëngjesit. Kujdes! Mbani pranë vetes tuaj biskota nëse...

Read More

DIETA GJATE SHTATEZANISE

Jeni gjate periudhes se shtatezanis dhe duhet te konsumoni ushqime te shendeteshme dhe te kontrolluara per veten dhe femijen tuaj ?! Normalisht qe gjate kesaj pritje te embel ushqimet duhet te jene te perzgjedhura ne menyre qe te jene edhe ushqyese por gjithashtu te mos shtoni kilogram te teperta...

Read More

DIETA E ANEMISE DHE LENGJET QE KESHILLOHEN KUNDER SAJ

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Anemia është mungesa e hekurit në gjak i cili mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe rraskapitur. Anemia është e lidhur me problemin e hemoglobinës, proteinave në rruazat e kuqe të gjakut që janë të pasura me hekur. Hemoglobina ndihmon që...

Read More

Dieta kunder mykut Candida Albicans

Candida Albicans është një lloj myku i pranishëm tek të gjithë. Nëse gjendet në sasira të vogla ky lloj myku është i parrezikshëm, por kur shtohet shumë kjo mund të ketë pasoja te renda për shëndetin. Në një trup të shëndetshëm Candida Albicans mund te mbahet nën kontroll...

Read More

DIETA PER HEPATITIN

Rekomandohet Te konsumoni ushqime të shumëllojshme dhe eliminoni ushqimet e rafinuara. Te plotësoni nevojat ushqimore të trupit, me vitamina, proteina, minerale dhe yndyra, duke i marrë këto kryesisht nga produktet bimore të freskëta dhe jo nga ato shtazore. Te konsumoni vakte të vogla e të shpeshta gjatë ditës. Eshte...

Read More

Dieta per kolitin

MSC Anila Kalleshi Marre nga libri “Jeto shendetshem” PLANI USHQIMOR PER TE MPOSHTUR KOLITIN Ka shume raste te semundjes se kolitit por nje perqindje shume e madhe e ketyre rasteve mund te ndihmohen nga dietat dhe ndryshimet e jeteses por pa e ndryshuar natyrshmerine e perditshmerise tuaj. Nqs vuani...

Read More

Dieta e shendetshme per adoleshentet

Ne pergjithesi mosha 11-18 vjec perfshin moshen e adoleshences. Po ju paraqes nje diete te shendetshme vecanerisht per vajzat. Ne moshen e adoleshences te dy gjinite edhe femrat dhe meshkujt perjetojne ndryshime fizike dhe psikologjike. Nese nuk do te marrin sasine e duhur te nevojave energjike ditore, adoleshentet do...

Read More

Dieta Anticelulit

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/ Nutricioniste Frutat e pasura me kalium, si ananasi, por edhe kërcelli me frutin, ndihmojnë në eliminimin e ujit të tepërt në organizëm. Ananasi dhe kercelli jo vetëm që janë të varfëra me kalori, por përmbajnë edhe...

Read More

DIETA PËR MIGRENËN

Me ushqime shmang ilaçet Dhimbja e fortë e kokës e përqëndruar kryesisht në njërën anë të kokës njihet si Migrenë. Kjo dhimbje tek personat që vuajnë nga kjo sëmundje mund të zgjasë rreth 3-4 ditë për rreth 4 orë. Statistikat tregojnë se 1 person ne 10 vuajnë migrena, Shpesh...

Read More

Dieta per shtim peshe

“ Jeto shendetshem” MSC Anila Kalleshi – Dietologe/Nutricioniste Për të shtuar disa kilogram në mënyrë të shëndetshme pra duke fituar masë muskulare dhe jo masë dhjamore natyrisht që nuk është e lehtë madje është një sfidë mjaft e fortë që kërkon impenjim dhe përkushtim. Ka shumë aresye mjekësore pse...

Read More

Dieta e shendetshme per adoleshentet

Ne pergjithesi mosha 11-18 vjec perfshin moshen e adoleshences. Po ju paraqes nje diete te shendetshme vecanerisht per vajzat. Ne moshen e adoleshences te dy gjinite edhe femrat dhe meshkujt perjetojne ndryshime fizike dhe psikologjike. Nese nuk do te marrin sasine e duhur te nevojave energjike ditore, adoleshentet do...

Read More

Çfarë është e çfarë nuk është DIETA…

Koncepti i parë për të sqaruar është pikërisht që fjala “Dieta”, është fjala që ne shpesh e lidhim me ndjenjën e vuajtjes, privimit dhe stresit. Çfarë nuk është DIETA ◾dieta nuk është një plan ushqimor drastik për t’u ndjekur për një periudhë të kufizuar kohe ◾ nuk êshtë një...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!