DIETA GJATE SHTATEZANISE

DIETA GJATE SHTATEZANISE

Jeni gjate periudhes se shtatezanis dhe duhet te konsumoni ushqime te shendeteshme dhe te kontrolluara per veten dhe femijen tuaj ?! Normalisht qe gjate kesaj pritje te embel ushqimet duhet te jene te perzgjedhura ne menyre qe te jene edhe ushqyese por gjithashtu te mos shtoni kilogram te teperta ne trupin tuaj i cili eshte nje nder problemet kryesore per nje numer te madh femrash ne bote.
Ndaj ne kemi menduar per ju dhe po ju paraqesim disa keshilla se si te ushqeheni shendetshem por edhe te mos shtoni ne peshe gjate muajve te bukur te shtatezanise.
Per shendetin e femijes tuaj konsumoni sa me teper peshk por sigurohuni qe te kete ne permbajtje OMEGA 3. Pasi Omega 3 eshte e rendesishme per rezervimin e energjise se duhur , transportimin e oksigjenit ,funksionimin e membranes qelizore dhe rregullimin e gastritit dhe perzjerjes qe mund te keni gjate ketyre muajve. Gjithashtu eshte kriter kryesor per zhvillimin e shendetiti ne pjesen e jashtme , vecanerisht per zhvillimin e syrit , te trurit dhe luajne nje rol te rendesishem ne kohezgjatjen e shtatezanise. Studimet e koheve te fundit kane rikonfirmuar rendesine e Omega 3 (yndyrnat) dhe Omega 6. Mund ti merrni ne organizem duke konsumuar peshk , me pas perime dhe fara apo bimet vajore ; bazuar ne dieten e standartizuar amerikane marrja e tyre jane parime baze per vazhdimin e shtatezanise.
Propocioni ideal ndermjet dy yndyrnave thelbesore (thelbesore do te thote qe trupi juaj nuk mund ti prodhoje ato keshtu ju mund ti merrni ato nepermjet dietes suaj) eshte 1:1 por nje diete e vazhdueshme ushqimi i siguron trupit tuaj me shume Omega 6 sesa Omega 3, vetem nese ju shmangni perimet vajore dhe konsumoni shume peshk atehere ju do te arrini rreth 16 here me shume Omega 6 sesa Omega 3 nga dieta juaj.
Nje faktor i rendesishem qe ka kontribuar ne nje perqindje te larte te sasise se semundjeve kronike aktuale ne vendet perendimore eshte prezantimi i produkteve te perzgjedhura para vieteve 1900 sipas te cileve mesatarja e konsumit te perimeve vajore ka nje rritje . Kjo tregon rendesine qe ju dha perimeve vajore dhe popullsia kuptoi vlerat ushqyese te tyre. Ne thjesht nuk kishim pasur kurre aftesine per te konsumuar kaq shume perime vajore perpara procesit te konsumimit te ushqimit. Vaji i ‘paster’ kontribuoi ne crregullimin masiv ne propocionin Omega 3 :6 . Nuk ka ndikim negativ ne konsumimin e Omega 6 ,mjafton qe ajo te konsumohet ne formen e tyre baze dmth BIO e cila eshte tipike ne fara ose fruta te thata.
Celesi i te ushqyerit shendetshem eshte te shmangim perimet vajore me konservant por te jene te pergjedhura. Une personalisht konsumoj rreth 10-15 Omega 6 ne dite por jo ne menyre te paster , pra konsumoj ushqime qe jane ne perberjen e tyre Omega 6 si jane farat ose frutat te thata te cilat i konsumoj pas ngrenies se ushqimeve te zakonshme. Gjithashtu konsumoj rreth 4 cope peshk te paster ne dieten time si salomon apo sardele te cilat me japin rreth 10 gram yndyre Omega 3 ne dite gje e cila tregon se propocioni i Omeges 6 dhe Omeges 3 eshte 1.5:1.
Pas shume studime te ndryshme studiuesit kuptuan majtjet e para te pergjithme te metabolizmit ne zhvillimin e trurit; ato indetifikuan se Omega 3 eshte vitale (jetesore) per zhvillimin e qelizave nervore te cilat jane qelizat qe operojne ne zhvillimin e plote te trurit. Eshte e rendesishme te perdorni 4 lloje peshqish gjate shtatezanise si sardele , salmon, etj.
Keto duhet te perdoresh ne sasi 700 gr ne jave. Pavaresisht se shume jane te shqetesuar per semundjen ‘Fakushima’ e cila eshte semundja e peshkut, personalisht mendoj se kjo eshte nje ceshtje e cila duhet testuar. Kujdes ne burimin qe ju e merrni peshkun pasi duhet te jete i fresket dhe shume i sigurte,
error: Nuk lejohet kopjimi!