DIETA E STIMULIMIT TË ORGANIZMIT

DIETA E STIMULIMIT TË ORGANIZMIT

 

Ajër pranvere dhe dëshirë për të hequr ato dy kilet e tepërta. Koha ngrohet, veshjet bëhen më të lehta dhe prandaj është dëshira e një trupi të tonifikuar dhe në formë. Një synim jo i vështirë për ta arritur me programin tonë i cili është i thjeshtë, ka kufizim të kalorive të tepërta, shije në ushqim. Me këtë dietë keni të gjithë kohën e duhur për të humbur kilet në mënyrë të shendetshme.

DIETA:

E HËNË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•qumësht i skremuar
•biskota integrale

Midis vakteve:
• 1 mollë

Dreka:
•supë me makarona të vogla
•sallatë jeshile mikse
•40 g bukë integrale

Midis vakteve:
• 1 portokalle

Darka:
•peshk troftë i pjekur
•finok
•bukë integrale

E MARTË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë
•bukë e thekur integrale me 1 lugë mjaltë

Midis vakteve:
• 1 portokalle e kuqe

Dreka:
•sallatë jeshile me speck dhe mollë
• bukë me drithëra mikse

Midis vakteve:
•dardhë

Darka:
•oriz dhe thjerrëza
•karrota të ziera me limon

E MËRKURË

Mëngjesi:
• kafe ose çaj
• qumësht i skremuar
•2 feta bukë integrale e thekur me 2 lugë reçel

Midis vakteve:
•1 portokalle

Dreka:
•panine integrale me djathë
•spinaq i zier

Midis vakteve:
• 1 banane

Darka:
• fileto pule me kërpudha
• sallatë me karçof
•bukë integrale

E ENJTE

Mëngjesi:
• kafe ose çaj
•kos pa yndyrë
•muesli

Midis vakteve:
•1 portokalle e kuqe

Dreka:
•vezë e zier
•rrepka të ziera dhe me limon
•bukë integrale

Midis vakteve:
•1 portokalle

Darka:
•rosto me gjel
•lakra të ziera
• bukë thekre

E PREMTE:

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë me fruta
•muesli

Midis vakteve:
• 1 dardhë

Dreka:
•një picë e vogël margerita e përgatitur vetë në shtëpi
•sallatë sipas dëshirës

Midis vakteve:
•1 mollë

Darka:
•sallatë me fasule dhe qepë
•bukë integrale

E SHTUNË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•qumësht i skremuar
•biskota integrale

Midis vakteve:
•1 portokalle e kuqe

Dreka:
•sallatë mikse me ton
•bukë thekre

Midis vakteve:
•1 banane

Darka:
•biftek viçi me patate të ziera  dhe sallatë jeshile

E DIELË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë
•muesli

Midis vakteve:
•1 mollë

Dreka:
•pulë e pjekur
•brokoli të ziera
•bukë integrale

Midis vakteve:
•1 dardhë

Darka:
•oriz me kërpudha dhe djathë parmixhano
•sallatë mikse

CDO DITË:

Biskota integrale ose bukë integrale: 30g

Drithëra për mëngjes: 30 g

Qumësht i skremuar: 150-200g

Kos pa yndyrë: 150-200 g

Perime: pa masë mund t’i konsumoni me tepricë

Fruta: 400 g

Erëza: konsumoni me tepricë

Vaji ullirit: 4-6 lugë

Kripë: 2.5 g

GJATË JAVËS:

Pasta integrale: 70-80 g
Mish: 120-150 g
Peshk: 150-200g
Djathërat: 100 g
Vezë: vetëm dy (1 herë në javë)

error: Nuk lejohet kopjimi!