Menu ushqimore 1 ditore për kolesterolin

Menu ushqimore 1 ditore për kolesterolin

Deri në ditët e sotme, mendohej se fajin për nivelet e larta të kolesterolit e kishin ushqimet që përmbajnë kolesterol si vezët, djathi apo mishi i kuq. Por studimet e reja kanë treguar që karbohidratet e rafinuara, yndyrnat e ngopura dhe yndyrnat trans, janë shkaqet kryesore.

Fatmirësisht, nëse ndryshoni mënyrën se si ushqeheni dhe të bëni ushtrime fizike rregullisht, janë disa nga strategjitë më efektive për uljen e niveleve të kolesterolit. Në këtë plan ushqimor 1-ditor, vaktet e shëndetshme dhe vaktet e ndërmjetme kombinohen për një ushyerje sa më të shëndetshme për uljen e kolesterolit. Plani përfshin ushqimet me fibra të larta, drithërat e plota dhe yndyrnat e shëndetshme për zemrën-të cilat të gjitha punojnë për të rritur nivelet e kolesterolit të mirë (HDL) dhe për të ulur nivelet e kolesterolit të keq.

Tek kjo  dietë të do të gjeni ushqime të shijshme si tërshëra, arrat, fasulet dhe shumë perime apo fruta. Duhet të theksohet që për disa njerëz, menaxhimi i kolesterolit mund të kërkojë më shumë sesa thjesht një dietë dhe ushtrime. Gjenetika dhe mosha mund të ndikojnë në shëndetin e zemrës, dhe mjekimet mund të jenë të nevojshme për të menaxhuar nivelet e kolesterolit. Sigurohuni që të flisni me një mjek për planin që ju përshtatet më së shumti:

Mos harroni !!!

Mengjes per mengjes të pihet esëll 1 çaj i përftuar nga zierja e një dege selino dhe një tufe majdanoz për një muaj.

Mëngjesi (257 kalori)

Tërshërë me fruta dhe arra

-1/2 e kupës tërshërë të gatuar në ½ e kupës qumësht të skremuar dhe ½ e kupës ujë

-3 kajsi të thara, të copëtuara

-1 lugë gjelle arra të copëtuara

Sipër tërshërës hidhni kajsi, arra dhe pak xhinxher

 

Vakt i ndërmjetëm (106 kalori)

-1/4 e kupës qiqra të gatuar

 

Dreka (343 kalori)

– 2 e ¾ e kupës sallatë greke

 

Vakt i ndërmjetëm (95 kalori)

-1 mollë mesatare

 

Darka (396 kalori) -1 racion gjoks pule me fasule të zeza dhe speca

Totali i kalorive: 1197 kalori, 33 gr fibra, 9 g yndyrna të ngopura, 1261 mg kripë.

Shënim: Ky plan ushqimor është i kontrolluar për kalori, fibra, kripë dhe yndyrna të ngopura. Nëse keni shqetësime nga një lëndë ushqyese në vecanti, flisni me dietologun/en për alternime, në mënyrë që plani t’u përshtatet më së miri nevojave tuaja.

error: Nuk lejohet kopjimi!