Dietë 1 javore për humbje peshe

Dietë 1 javore për humbje peshe

Plani më i mirë dietik për humbje peshe furnizon trupin tuaj me ushqime të plota-shumë perime, proteina të buta, karbohidrate të plota dhe yndyrna te shëndetshme dhe mjaftueshëm shije dhe varietete.

Femrat që po përpiqen të humbin peshë rekomandohet të ndjekin një plan ushqimor që përmban rreth 1500 kalori.

40% vjen nga karbohidratet e pasura në fibra, 30% vjen nga proteinat, dhe 30% nga yndyrnat e shëndetshme.

Kjo balancë është ideale për të mbajtur nivelet e energjisë të larta dhe për t’ju ndihmuar në ndërtimin e muskujve të butë. Kjo e mban trupin tuaj të furnizuar me antioksidantë dhe fibra, të dyja reduktojnë nivelet e inflamacionit në trup për të inkurajuar humbjen e shëndetshme të peshës. Ky plan ushqimor 7-ditor ju ndihmon në humbjen e shëndetshme të peshës.

Nuk ju pëlqen peshku? Zvendesojeni ushqimin e detit me proteina të buta, si pula dhe mishi i gjelit të detit. Provojeni për një javë dhe do të mahniteni nga rezultatet.

Dita e parë

Mëngjesi
– Kos  me 1 lugë gjelle fara chia
-1/2 qitro

Vakte të ndërmjetme

-5 degë selino me 2 lugë çaji gjalpë bajameje

Dreka

-Sallatë me spinaq dhe pulë: 2 kupa spinaq, 120 gr pule e gatuar në zgarë, 1/4 avokado e prerë në feta, 1 lugë çaji vaj ulliri

Vakte te ndermjetme

-Qumësht bajameje
-10 arra shqeme

Darka
-Sallatë me thjerrëza dhe merluc i marinuar me çaj jeshil

 

Dita 2

Mëngjesi
-Tost me brokoli dhe vezë

Vakt i ndërmjetëm
-1 kupë bizele me 30 gr djathë dhie me trumzë të freskët, të ngrohura në sobë për 3 minuta

Dreka
Sallatë me karkaleca: 2 kupa me zarzavate mix, 5 karkaleca, 1/4 e një avokadoje të zierë në avull, 1/4 e lëngut të limonit, 1 lugë çaji vaj ulliri.

Vakte të ndërmjetme
-1 mollë jeshile me 2 lugë çaji gjalpë kikiriku dhe 1/2 e lugës së çajit kanellë

Darka
-1 patate e vogël e ëmbël, 1 kupë spinaq të skuqur, 1/4 e lëngut të limonit, 120 gr pulë në zgarë.

 

Dita 3

Mëngjesi
-Smoothie me avokado dhe banane: 1 kupë qumësht bajameje, 1 banane e ngrirë, 1 lugë gjelle gjalpë arre, 1/2 e një avokadoje të vogël, 1 dorë spinaq, 1 bustine pluhur proteinik.

Vakte të ndërmjetme
-5  karrota me 1 lugë gjelle hummus ( lloj salce)

Dreka
-2 kupa sallatë me kale dhe karrote me 1 kupë quinoa dhe 1/3 e kupës qiqra.

Vakte të ndërmjetme
-12 ullinj të vegjël
-30 gr djathë parmixhan

Darka
-120 gr biftek tuna të pjekur në zgarë
-1 kupë lakër të kuqe të skuqur

 

Dita 4

Mëngjesi
-Bukë të thekur me salmon të tymosur
Vakte të ndërmjetme
-2 lugë gjizē pa kripë

Dreka
Sallatë me peshk ton : 1 kupë sallatë jeshile, 1 domate të prera në feta, 1/2 e kupës me  articoke, 120 gr ton  të konservuar, 1 lugë çaji vaj ulliri

Vakt të ndërmjetëm

-1 kupë boronica
-10 bajame

Darka
-120 gr copa mishi derri në zgarë
-2 kupa lakër të skuqura me 2 lugë caji vaj avokadoje

Dita e pestë

Mëngjesi
-1/3 e kupës tërshërë të tharë, të gatuar në ujë, 1 banane me 2 lugë çaji gjalpë bajameje me pak kanellë

Vakt i ndërmjetëm
-1 kupë feta kastraveci
-2 lugë gjelle guakamole

Dreka
-Rrotulla me avokado dhe kastravec

Vakt i ndërmjetëm

– Kos i thjeshtë me 1 lugë gjelle fara liri

Darka
-120 gr salmon të gatuar me 1/4 e lëngut të një limoni, 1 lugë gjelle mustardë dhe 1 lugë gjelle majdanoz të freskët
-2 kupa spinaq të skuqur

Dita e gjashtë

Mëngjesi
Petulla me tërshërë: 1 vezë të plotë, 2 të bardha veze, 1/4 e kupës me tërshërë të gatuar, pak kanellë, 1/2 e kupës gjize me yndyrë të ulët.

Vakte të ndërmjetme:
-5 degë selino me 2 lugë çaji gjalpë kikiriku

Dreka
Sallatë jeshile me proshutë shitake: 1/2 e kupës qiqra të gatuar, 1 1/2 e lugë së gjellës vaj ulliri, 1 lugë caji paprika, 1 lugë caji shafran, pak piper të zi dhe kripë, 6-8 kërpudha të mëdha shiitake, 2 kupa gjalpë, 1 lugë gjelle djathë parmixhano, 1/2 e një thelbi hudhër, 1 lugë gjelle lëng të freskët limoni, 1 lugë gjelle uthull të bardhë balsamike.

Vakte të ndërmjetme
-1/2 qitro
-10 arra

Darka
-Speca të mbushur me quinoa

Dita e shtatë
Mëngjesi
-Vezë (1 vezë të plotë plus 2 të bardha veze) dhe 1/2 e lugës së çajit rigon
-1/3 e kupës quinoa të gatuar

Vakt i ndërmjetëm
-1 spec i madh i prerë në feta
-2 lugë gjelle guakamole

Dreka:
-Sallatë me kale dhe pulë
-1 kupë kale me 1/4 e limonit, 1 lugë caji vaj ulliri, 120 gr pulë e pjekur në zgarë, 2 lugë gjelle fara shege

Vakt i ndërmjetëm
-5 kupa kokoshka

Darka
-3 kupa fasule pikante

error: Nuk lejohet kopjimi!