DEFIÇENCË MAGNEZI?! JA DIETA…

DEFIÇENCË MAGNEZI?! JA DIETA…

DIETA E MAGNEZIT

Magnezi është një mineral esencial për shëndetin tonë. Përveç se ofrimit të shpejtë të humbjes së peshës ,kjo dietë shërben dhe si forcim për dhëmbët dhe zemren.

SI FUNKSIONON DIETA E MAGNEZIT

Duke pasur nivele të mira të  magnezit ne trup do të thotë ndjesi e plotë energjie, pa ankth dhe një gjendje optimale e menaxhuar për sëmundje.

Në dietë zakonisht ka një sërë ndjenjash fizike dhe fiziologjike që të  dekurajojnë dhe nuk të lejojnë të arrish të marrrësh rezultatin e dëshiruar.

Nivelet e ulëta të magnezit janë të lidhura me disa çrregullime shëndetsore si (magnez .hipertension,probleme të vëmendjes madje dhe sëmundje të zemrës).

Duke pasur nivele të mira të këtij minerali në trup do të thotë se qelizat tona janë më të shëndetshme  dhe muskujt dhe kockat janë shumë të forta.
Dieta e magnezit është me pak kalori dhe premton të të bëj të humbasesh 7 kg në 3/4 javë. Disa ide për ushqime vegjetale janë:

Arra
Bajame
Fara të ndryshme
Spinaq dhe perime jeshile
Avokado
Banane
Fiq të  thatë
Kos

E HËNË

Mëngjesi:
Kafe me qumësht
Dy feta bukë integrale me pak djathë

Dreka:
80 g oriz integral me perime të gatuara me avull ose sallatë jeshile me arra

Darka:
Perime
Vezë e zier dhe bukë integrale
1 frut

E MARTË

Mëngjesi:
Qumësht me kakao dhe me 30 g drithëra

Dreka:
Thjerrëza 40 g me salcë
150 g patate të përgatitura

Darka:
Perime
100g proshutë
20 g bukë integrale  dhe nje frutë

E MËRKURË

Mëngjesi:
Çaj sipas dëshirës
Kos natyral
1 frut

Dreka:
Pasta integrale
Sallatë jeshile

Darka:
Gjoks pule (100 g)
Perime të ziera
Bukë integrale

E ENJTE

Mëngjesi:
Kafe me qumësht
2 copë bukë integrale me proshutë gjeli

Dreka:
100 g mish gjeli
300 g sallatë me avokado

Darka:
50-70 g djathë i freskët
Sallatë mikse me perime 200 g
20 g  bukë

E PREMTE

Mëngjesi:
Kafe me qumësht
2 Feta buke të thekura me 100 g rikota

Dreka:
Peshk sipas dêshires
200 g perime jeshile
20 g bukë integrale

Darka:
Sanduic me bukë integrale me pulë,sallatë,domate dhe ashparag
1 frut

E SHTUNË

Mëngjesi:
Çaj sipas dëshirës
Kos natyral i bardhë
1 frut

Dreka:
Kus kus me perime
Sallatë mikse.

Darka:
Supë me legume dhe drithëra

E DIELË

Mëngjesi:
Qumësht dhe kakao me  30 g drithera

Dreka:
Perime të ziera miks
Gjoks gjeli

Darka:
Vezë e zier
Sallatë jeshile
20 g bukë

MIDIS VAKTEVE: Arra, bajame ,kos,djath pa yndyrë me bukë integrale ose frut.

error: Nuk lejohet kopjimi!