Dieta e shendetshme per adoleshentet

Dieta e shendetshme per adoleshentet

Ne pergjithesi mosha 11-18 vjec perfshin moshen e adoleshences. Po ju paraqes nje diete te shendetshme vecanerisht per vajzat. Ne moshen e adoleshences te dy gjinite edhe femrat dhe meshkujt perjetojne ndryshime fizike dhe psikologjike. Nese nuk do te marrin sasine e duhur te nevojave energjike ditore, adoleshentet do te vuajne nga crregullime te tilla si anoreksia,anemia, bulimia,nervozizmi . Kjo vjen si pasoje e presionit te larte dhe mos vetebesimit. Kjo eshte mosha kur adoleshentet eksperimentojne gjera te reja,vecanerisht femrat. Shume vajza adoleshente behen te dhena se tepermi pas renies ne peshe dhe pas ushqimeve te demshme. Kjo sjell shume probleme shendeti. Asnjehere mos e lejoni veten te jeni te uritur per tu dukur te bukur. Ky proces ne eshte nje format i dietes ekzakte por perkundrazi do te ju sjelli probleme dhe crregullime te shendetit. Nese ditat e adoleshenteve jane te ‘varfera’ me ushqime te shendetshme ose e papershtatshme do te krijoje crregullime te shendetit si diabet, probleme me gjumin, semundje te veshkave , demtime te sistemit nervor dhe shume probleme te tjera. Per te shmangur te gjitha keto probleme ndiqni planin e dietes se meposhtme.
Ketu keni listen me ushqime qe permbajne lende ushqyese dhe minerale ne sasi te larta:
Kalcium: arra, qumesht, kos, djath.
Vitamina C: Frutat agrume si portokalli, limoni, rrush.
Proteina: mishi i kuq, peshku, perimet.
Acidi folik: orizi kaf dhe buka.
Adoleshentet duhet te marrin sasine e duhura te proteinave, mineraleve dhe kalorive ne trup.
Ushqimet e perditshme per nje diete te shendeteshme.
Frutat: konsumoni frutat si molla, portokalli, banania dhe fruta te tjera te pakten 3 here ne dite por ne sasi te limituar. Forcojne imunitetin dhe rregullojne presionin e gjakut.
Mishi/substancat e mishit: ushqimet si mishi, pula, peshku duhet te konsumohen te pakten 2 here ne dite ne sasi te limituar. Mund t’i kombinoni me produkte si bizelet, fasulja, djathi, veza, gjalpe ne menyre qe te balanconi dieten tuaj.
Qumesht/kos : Adoleshentet mund te konsumojne 4-5here ne dite nga nje kupe kos ose 1 kupe me qumesht me % yndyrash te ulet. Qumeshti ose kosi i japin energji trupit gjate gjithe dites.
Lengjet: Adoleshentet duhet te konsumojne sa me shume lengje te jete e mundur dhe te perjashtojne lengjet me gaz. Lengjet e pastrojne trupin dhe largojne te gjitha toksinat nga trupi. Te dyja lengjet e perimeve dhe frutave jane te shendetshme per trupin.
Perimet: Te gjitha perimet e fresketa jane te shendetshme dhe ju ruajne nga te gjitha llojet e semundjeve. Per rezultat sa me te mire perdorni perimet e ziera ose te pagatuara ne dieten tuaj te pakten njehere ne dite.
Sallaterat jane zgjedhja me e mire per te balancuar dieten.
Perjashtoni keto produkte per nje diete sa me te shendeteshme: ushqimet e mbetura ose te konservuara;cokollata;karamele; fast foods;restorantet;pijet me gaz; ushqimet e embla.
Plani dietik ditor:
Mengjesi : Asnjehere mos e lini pa konsumuar mengjesin. Konsojeni mengjesin si nje vakt te plote. Perfshini frutat, perimet e pagatuara, buka integrale, veza ne menune tuaj.
Nepermjet vakteve: Eshte momenti me i mire per te konsumuar sa me shume lengje.
Dreka: Ne dreke konsumoni supe, sallate, perimet e ziera, sanduic me perime, fruta, orizi kaf. Orizin konsumojeni orizin me sasi te limituar.
Darka: Duhet konsumuar shume pak ushqim dhe ne sasi te limituar. Me e mira eshte te konsumoni sallate, supe, fruta.
Keshilla per diete sa me te shendetshme dhe efektive:
1)E mira eshte te hani gjithmone nga pak ushqim,ndonje frut ose perim midis vakteve.
2)Asnjehere mos perjashtoni ndonje nga vaktet
3)Konsumoni vetem ushqime te gatuara ne shtepi.
4) Beni sa me shume ushtrime si yoga, vrapi, aerobia, palestra etj..Ushtrimet dhe sportet e ndryshme do ju ndihmojne ta mbani trupin tuaj sa me te shendetshem dhe me peshe ideale. Ndimojne ne mire funksionimin e trupit dhe forcimin e sistemit imunitar.
Ndiqeni kete plan dietik per nje kujdes te rregullt te trupit tuaj. Qendroni te shendetshem dhe kini besim ne veten tuaj!
error: Nuk lejohet kopjimi!