Dieta dobësuese e grupit O

Dieta dobësuese e grupit O

 

Bazuar në principet e kësaj diete të shëndetshme dhe efikase, duhet patjetër grupi i gjakut.Kjo dietë nuk është për një kohë të shkurtër, por për gjithë jetën, pasi tregon ushqimet e përshtatshme për çdo grup gjaku, pra intolerancën tuaj ushqimore.

Lidhja mes ushqimit dhe shëndetit, bazohet në atë se grupi i gjakut – 0, A, B, apo, AB, e përcakton aftësinë e organizmit që të absorbojë nutrientët, të luftojë kundër sëmundjeve dhe të përballet me stresin.

Në të ushqyerit sipas grupeve të gjakut, ushqimet janë të ndara në 16 kategori të ndryshme: mishi dhe shpendët,  frutat e detit, qumështi dhe vezët, vaji dhe yndyrnat, frutat me lëvozhgë dhe farërat, fasulja dhe bizelet, drithërat, buka dhe prodhimet e furrës, perimet, pemët, lëngjet, erëzat, çajërat e bimëve, si dhe pijet alkolike dhe lëngjet e frutave.

Për secilin grup të gjakut, ushqimet renditen si shumë të dobishme, neutrale apo ato që duhet të shmangni.

Më pas, formohen listat e ushqimeve që ndihmojnë në heqjen e kilogramëve të tepërt apo tek sëmundjet e ndryshme.

Të ushqyerit sipas grupit të gjakut, nuk është nje  ilaç magjik për të gjitha sëmundjet, por është një mënyrë me të cilën mundeni sërish të vendosni funksionet natyrale mbrojtëse të sistemit tuaj imunitar, që sërish të baraspeshojnë metabolizmin tuaj dhe nga organizmi të largojnë lektina të rrezikshme.

 

Grupi 0

Karakteristikat e këtij grupi janë : gjuetar , i fortë , i pavarur,  udhëheqës. Ky grup është  një ndër grupet më antike të gjakut dhe që i përket mëse 40 %  e popullsisë evropiane. Personat më këtë grup gjaku paraqesin në përgjithësi një aparat tretës shumë aktiv, por jo shumë të përshtatshëm me ndryshime të ambientit dhe mënyrës së të ushqyerit.

Grupi 0 u shfaq tek Kromanionët  rreth 40.000 vite  para Krishtit. Njerëzit gjuanin në fillim në grupe. Fillimisht  gjuanin në grupe ,më  pas ,filluan të sajonin armë  dhe të përdornin vegla të ndryshme  gjë që i jepte përparësi ndaj kafshëve të egra. Kromanionet ishin gjuajtës të aftë dhe nuk kishin arësye t’u trembeshin kafshëve të tjera që i konkurronin në gjueti. Ushqimi i tyre kishte si bazë proteinat e mishit, dhe në këtë mënyrë sistemi i tyre tretës arriti në formën  e tyre më të mire. Njerëzit ushqeheshin vetëm me mish, dhe si rrjedhojë  në një kohë të shkurtër, kishin asgjësuar kafshët e egra. Popullsia filloi të shtohej me ritme të shpejta po kështu dhe konkurenca për mishin. Gjuajtësit filluan të luftonin njëri-tjetrin dhe të vrisnin ato që gjuanin në territoret e tyre. Armiku më i madh i njeriut u bë vetë njeriu. Territoret e mbushura me kafshë të egra filluan të rralloheshin dhe si pasojë njerëzit filluan të shpërnguleshin.

– 30.000 vite para krishtit , kur ndryshimi i erërave bëri që të thaheshin fushat pjellore të Afrikës Veriore duke krijuar Saharanë dhe Zonat e Veriut , dikur të mbuluara nga akullnajat filluan të ngroheshin, njerëzit filluan të shpërnguleshin nga Afrika në Europë dhe Azi.

-20.000 vite para krishtit , kromanionët ishin shpërndarë në Europë dhe Azi ku pasi shfarosën një pjesë të madhe të kafshëve të egra filluan të kërkonin dhe ushqime të tjera duke u kthyer nga mishngrënës në gjithçkangrënës, duke konsumuar fruta, farëra , krimba, rrënjë dhe kafshë të vogla.

-10.000 vite para krishtit kromanionet ishin shpërndarë në të gjithë planetin me përjashtim në Antarktidë.

 

Grupi 0 njihet si “Gjuetari”.

Karakterizohet në një grup mishngrënës, me një sistem tretës të fuqishëm, sistem imunitar tolerant si dhe  përshtatet mjaft mirë ndaj stresit me aktivitet fizik.

Organizmi i grupit 0 karakterizohet nga një gjendje Ketosi– në të cilën metabolizmi i trupit ndryshon. Trupi në sajë të metabolizmit i kthen proteinat në ketone të cilat përdoren në vend të sheqerit me qëllim që të stabilizohet niveli i glukozës në gjak.

Faktori kryesor që çon në rritjen e peshës është gluteni që ndodhet në bimën e grurit dhe nga prodhimet e grurit. Gluteni ndikon  në metabolizëm dhe krijon efektin e kundërt të ketoneve. Gluteni pengon prodhimin e insulinës. Menjëherë pasi është konsumuar gluteni, trupi reagon njëlloj si ti hedhësh benzinë të keqe një makinë që, në vend që të ushqejë motorin e bllokon fare. Faktor mjaft i rëndësishëm për të humbur peshë është shmangia e prodhimeve  të grurit.

Faktor tjetër që çon në rritjen në peshë  janë disa bishtaja veçanërisht thierëzat dhe fasulet,  pasi kanë lektina që ngjiten në indet muskulare duke i bërë ato më alkaline.

Një tjetër faktor që çon në rritjen në peshë  është gjendra tiroide. Niveli i ulët i hormonit të tiroides dhe niveli i ulët i jodit çojnë në  dobësim të indeve muskulare , mbajtje ujërash dhe lodhje trupore.

Fuqitë

-Sistemi tretës është mjaft rezistent

– Sistem imunitar të fortë

-Fuqi naturale kundër infeksioneve

-Organizëm i ndërtuar për metabolizm rezultativ dhe të ruajtjes së elementeve ushqimore.

Dobësite

-Vështirësi të përshtatjes me dieta të reja dhe ambiente të reja.

-Sistemi imunitar mund të jetë tepër aktiv dhe të sulmojë vetë organizmin.

Rreziqet

-Çrregullime të mpiksjes së gjakut

-Sëmundje infektive

–Artride

-Nivel të ulët të tiroideve

–Ulçera

–Alergji

Për t’u dobësuar mënjanoni : grurin, misrin, fasulet kidney , fasulet navy , thierëzat, lakrën dhe  lulelakrën. Gruri dhe misri pengojnë prodhimin e insulinës dhe rëndojnë metabolizmin. Fasulet,thierëzat dhe lakrat pengojnë përdorimin e kalorive. Kungulli,gjethet e sinapit si dhe lakra e Brukselit ulin prodhimin e hormonit të tiroideve.

Ndihmojnë për të humbur peshën :- Fiqtë ,prodhimet e detit dhe kripa e jodizuar kanë jod dhe rrisin prodhimin e hormonit të tiroides. Mëlçia është burim i shkëlqyer i vitaminës B dhe ndihmon metabolizmin. Mishi i kuq, lulelakra, spinaqi dhe brokoli ndihmojnë metabolizmin.

Plotësime – Grupi 0 ka nevoja për plotësime me vitaminë B ,vitaminë K ,kalcium , jod, glikorizë

Gjimnastika– Grupi 0 ka një reagim mjaft të mirë ndaj gjimnastikës  të fortë , aerobisë , arteve  marciale  dhe vrapimit . Këshillohet një aktivitet fizik i rregullt dhe intensiv.

Personaliteti –Ka një kujtesë gjenetike fuqie, rezistencë, kurajo, pavarësi, instikt dhe një optimizëm të lindur. Persona VIP që përfaqësojnë këtë grup gjaku janë  ish Presidenti amerikan  Ronald Regan,  Mbretëresha Elizabet,  Princi Çarls, etj..

Kategoritë ushqimore

Mishërat

Grupi 0 mund të konsumojë sa të dojë mish viçi pa dhjam, mish qengj, pule deti . Proteinat janë shumë të domosdoshme për këtë grup gjaku . Kujdes në madhësinë e racioneve. Jo më shumë se 175 gr në vakt. Grupi 0 ka përqindje të lartë acidi gastrik në stomak ,ndaj e tret shumë mirë mishin.

Shumë  të dobishme- mish lope, viçi, mish të grirë, stomak, veshkë, zemër, qengj, mëlçi viçi, mëlçi pule,mëlçi  derri, mëlçi dele, sorkadhe.

NeutralePule fushë dhe deti , rosë, fazan, lepur, thëllënze.

Të dëmshme Beikon, patë, zabon, mish derri

Prodhimet e detit

Personat e grupit të gjakut 0 mund të konsumojnë 3-4 herë prodhime deti ,pasi ato përmbajnë vitaminën K, që ndihmon në mpiksjen e gjakut.Grupi 0 e ka mjaft  të vështirë mpiksjen e gjakut dhe kjo është arësyeja se pse duhet të marrin sa më shumë vitaminë K.Gjithashtu peshku është burim i shkëlqyer jodi që rregullon mjaft mire  funksionimin e gjëndrës tiroide.

Shumë  të  dobishme- bluefish, sardele, gjuhëza, levrek, salmon, peshk guri , barbun, peshk shpatë.

Neutrale peshk ton, midhjet, gaforre, peshkaqen, kallamar, këmbë bretkose, levrek deti, karkalecë, karavidhe.

Të dëmshme peshk mace, haviar, salmon, oktapod

Prodhimet e qumështit  dhe vezët

 Grupit 0 i këshillohet të kufizojë në maksimum prodhimet e qumështit. Zëvendësues i prodhimeve të qumështit është qumështi i sojës dhe djathi i sojës .

Neutrale- gjalpi, djathi i bardhë, qumështi i dhisë , mozarela, djathi i sojës, qumështi i sojës.

Të dëmshme blue chesse, graviera, akullore, cottage, kos, qumështi  i skremuar, qumështi i dhisë, parmixhano, djathi i butë me pak yndyrë.

Yndyrnat dhe vajërat

Grupi 0 ka nevojë për yndyrna.1 lugë gjelle vaj ulliri në sallatë ose në gjellë ndihmon në jashtëqitje dhe në tretje. Gjithashtu vaji i ullirit ndihmon zemrën në uljen e kolesterolit.

Lektinat e ullinjve dhe të vajit të misrit shkaktojnë probleme në  sistemin tretës të grupit 0 ,si dhe shkaktojnë  veprimin e kundërt nga vajërat e dobishëm.

Shumë  të  dobishme-  vaj ulliri, vaj lini

Neutralevaj misri, pambuku, susami

Të dëmshme vaj canola

 

Fruta të  thata dhe farëra

Grupi 0 mund të gjejë një burim të mirë plotësues të proteinave bimore.Personat me grupin e gjakut 0 që duan të ruajnë peshën e tyre trupore  duhet të shmangin konsumin e tyre.

Shumë  të  dobishme- fara kungulli, arra

Neutralebajame, geshtenja ,lajthi, gjalpë bajamesh, fara luledielli

Të dëmshme arra brazili,fistike ,gjalpë nga fistikë

 

Bishtaja

Grupi 0 i përvetëson shumë mirë fasulet. Njerëzit e grupit 0 janë më të gjallë kur muskujt e tyre janë në gjendje pak acide .Kjo i ndihmon ata të djegin më mirë yndyrnat. Kështu vetëm një pjesë e vogël e fasuleve mund të bëjnë mirë për grupin 0. Këto fuqizojnë sistemin tretës dhe ndihmojnë në mbylljen e ulçerave, problem ky i pranishëm për shkak të përqindjes të lartë të acideve të stomakut.

Shumë  të  dobishme- fasule aduki,fasule syzeze,fasule pinto

Neutralefasule  të zeza,,fasule canellini, bizele ,fasule të bardha

Të dëmshme fasule kidney,fasule soje, thierëza kafe, jeshile, të kuqe,fasule navy

 

Mëngjes me drithëra

Grupi 0 nuk i pranon aspak ushqimet me bazë miellin. Gluteni i grurit pengon metabolizmin.  Metabolizmi shumë i ngadaltë bën që ushqimet me bazë grurin të kthehen me shumë vështirësi në energji dhe kështu të depozitohen në formë dhjami.

Neutrale krithari, miell orizi dhe oriz

Të dëmshme fara gruri, ,simigdhali,farina, cornflakes, miell misri,

 

Bukë  dhe prodhime drithërash

Grupi 0 nuk i pranon aspak ushqimet me bazë miellin.Preferohet buka Esseon.

Shumë  të  dobishme- Bukë Esseon

Neutralebukë nga orizi i paqëruar,bukë pa gluten,bukë sikali 100%,bukë nga miell soje,kek orizi

Të dëmshme Muffin misri,bukë nga farëra të ndryshme,bukë misri,bukë nga gruri i fortë.

 

Drithërat dhe brumërat

Nuk ka drithëra të dobishme për grupin 0.

Neutralemiell orizi,miell krithari,miell fagopuri

Të dëmshme miell nga gruri i fortë, miell i thjeshtë,miell nga gluteni

Zarzavate, bimë, prodhime soje, barishte të freskëta

Për grupin  0 ka një shumëllojshmëri zarzavatesh, por pa e tepruar me to.Disa zarzavate shkaktojnë probleme si  psh:lakra e brukselit, gjethja e sinapit dhe kungulli çojnë në uljen e prodhimit të gjëndrave tiroide. Lakra jeshile, lulelakra, sallata jeshile, brokoli dhe spinaqi kanë vitaminë K që ndihmon në mpiksjen e gjakut. Patëllxhani dhe patatet shkaktojnë problem me artritet. Misri i ëmbël pengon prodhimin e insulinës duke shkaktuar diabet dhe dhjamosje.

Shumë  të  dobishme- gjethe panxhari, preshi, angjinare, bamje, majdanoz, kungull, patate të ëmbla, brokoli, hudhra, lulelakër,qepë, speca të kuq.

Neutraleasparagë, panxhar, ullinj jeshile, domate, radhiqe, kunguj të vegjël, bizele, speca, qepujka, selino, speca djegës, kastravec, kërpulla, sallatë jeshile.

Të dëmshme patëllxhanë, ullinj të kuq e të zinj, sinap, lulelakra, lakër e kuqe dhe e bardhë, patate të kuqe të bardha, misër i ëmbël.

 

Frutat

Njerëzit e grupit 0 mund të konsumojnë shumëllojshmëri frutash pasi janë një burim mjaft i mirë vitaminash,kripërash minerale dhe fibrash  si dhe zëvendësues të shkëlqyer të brumërave. Portokallet, mandarinat dhe luleshtrydhet duhet të mënjanohen për shkak të aciditetit.

Shumë  të  dobishme – fiq, shega, kumbullat, kumbullat e thata.

NeutraleMolla, banana,luleshtrydhe të egra, qershi, limon, dardha, shalqi, kiwi, ananas, pjeshkë, greipfruit, pjepri, rrush i kuq, jeshil, i zi, kajsitë.

Të dëmshme Manaferra, portokallet, luleshtrydhet, arra indie, mandarinat, lëng molle, portokalli,

Bimë mjekësore , erëza dhe bimë të thara

Një kombinim i përshtatshëm mund të fuqizojë sistemin imunitar dhe tretës.

Shumë  të  dobishme piper i kuq, majdanoz, dafinë, pergamot, fiq, borzilok, piper i zi ne kokrra, karafil, mjaltë, cokollatë ,hudhra, mender, salcë soje, mustardë e thatë, sheqer kafe i bardhë, xhinxher,  majdanoz, mender, gjethe limoni, fara trëndafili.

Të dëmshme kanella ,vanilja, piperi pluhur i bardhë dhe  i zi, uthulla,

Pije të ndryshme

Shumë  të  dobishme – uji mineral

Neutralebirra, vera e kuqe, vera e bardhë

Të dëmshme kafeja normale, kafeja pa kafeinë, pijet alkolike me ngjyrë, pijet freskuese, çaji i zi, çaji normal pa kafeinë

Plotësimet me vitamina Vitamina B ,Vitamina K, Kalcium, Jodi, Magnez.

Duhet të shmangni vitaminën A dhe Vitaminën E

Këshilla dietike
1. Mundohuni të kufizoni drithërat dhe në veçanti grurin.
2. Zgjidhni peshkun dhe mishin e hollë, duke u përpjekur të rralloni sa më shumë sallamin dhe mishin e konservuar.
3. Kufizoni konsumin e qumështit dhe prodhimeve të tij.
4. Hani sa më shumë fruta dhe perime, këto të fundit të shoqëruara me vaj ulliri.
5. Mos e teproni me kafe dhe me pije me gaz.
6. Mos e teproni me pijet alkoolike, maksimumi një gotë verë për çdo vakt.

Dieta e grupit 0

Dita e parë
Mëngjesi : omletë me një vezë, një karrotë te grirë dhe një kungull të njomë
1 gotë lëng ananasi
Paradite : 2 kumbulla dhe 1 gotë qumësht soje
Dreka: spageti me mish qingji dhe sallate jeshile
Pasdite:leng karrote dhe 2 kokrra fiq
Darka: sallate jeshile me peshk ton

Dita e dytë
Mëngjesi : 1 gotë qumësht soje me 2-3 lugë tërshërë
Paradite : 1 fetë ananas i freskët
Dreka: pilaf nga orizi i kaftë me karrota dhe qepë I shoqëruar me një cope mish gjel deti i pjekur
Pasdite: 1 grusht fara kungulli
Darka: brokoli të ziera me pak vaj ulliri dhe limon

Dita e tretë
Mëngjesi : Nje fetë bukë thekre +1 gotë qumësht soje+1 lugë mjaltë
Paradite : gjysëm kokrre qitro
Dreka: peshk salmon i pjekur në zgarë & sallatë jeshile
Pasdite: 3 kokrra arra dhe pak rrush të thatë
Darka: sallate romane me mbushje cezar ,një gotë leng boronice

Dita e katërt
Mëngjesi : 1 fetë bukë thekre me marmalatë & gjysëm gote qumësht soje
Paradite : gjysëm kokrre molle dje një filxhan çaj jeshil
Dreka: sallatë me peshk salmon, koper të freskë të prerë imët dhe një shtresë zarzavatesh
Pasdite:1 kokërr dardhë
Darka: speca të kuq të pjekur në zgarë dhe një filxhan çaj kamomili

Dita e pestë
Mëngjesi : një vezë e zier , një fetë të thekur
1 gotë lëng qitroje
Paradite : ½ banane
Dreka: 150 gr biftek viçi & sallatë jeshile
Pasdite: 1 copë djathë dhije dhe 3 kokrra fiq
Darka: supë me perime

Dita e gjashtë
Mëngjesi : 1 fetë bukë thekre +1 gotë qumësht soje+1 lugë mjaltë
Paradite : 2 kajsi
Dreka: supë me perime dhe fasule pinto
Pasdite:leng karrote dhe xhenxhëfil
Darka: sallate spinaqi me vezë të zier

Dita e shtatë
Mëngjesi : omletë me një vezë,1 një karrotë te grirë dhe një kungull të njomë
Paradite : komposto kumbulle të thata
Dreka: lulelakër,spinaq & brokoli të ziera shoqëruar me sallatë jeshile
Pasdite: leng karrote dhe molle
Darka: djathë kaçkavall në zgarë

E hëne:

Mëngjes: Nje fetë bukë thekre +1 gotë qumësht soje+1 lugë mjaltë

Paradreke:1 fetë ananas

Dreka: peshk barbun i pjekur në zgarë & sallatë jeshile

Pasdite: 3 kokrra kumbulla

Darka: supë  peshku ose perimesh

E marte

Mëngjes: 1 fetë bukë thekre me marmalatë & gjysëm gote qumësht soje

Paradreke:gjysëm kokrre molle

Dreka: 150 gr biftek viçi & sallatë jeshile

Pasdite: 2 kivi

Darka: 1 sallatë mikse me domate,kastraveca

E mërkure

Mëngjes: 1 gotë lëng ananasi,1 kokërr vezë surbull

Paradreke:gjysëm kokrre molle

Dreka: lulelakër,spinaq & brokoli  & sallatë jeshile

Pasdite: 5 kokrra arra

Darka: 1 tas sallatë frutash

E enjte

Mëngjes: 1 fetë bukë thekre +1 gotë qumësht soje+1 lugë mjaltë

Paradreke: 8 luleshtrydhe

Dreka: peshk merluc & sallatë jeshile

Pasdite: 1 kokërr dardhë

Darka: 1 pjatë supë peshku

E premte

Mëngjes: 1 gotë lëng karote & molle

Paradreke: gjysëm kokrre molle

Dreka: perime zgare & sallatë jeshile

Pasdite: gjysëm kokrre molle

Darka: supë perimesh

E shtune

Mëngjes: 1 vezë surbull

 Paradreke: 1 fetë ananas 

Dreka: fileto vici & sallatë jeshile

Pasdite: 1 fetë pjepër ose dardhë apo pjeshkë

Darka: 1 kos light

E diel

Mëngjes: 1 gotë qumësht soje

Paradreke:gjysëm kokrre molle

Dreka: peshk & sallatë jeshile

Pasdite: 1 kos të vogël light

Darka: perime zgare

error: Nuk lejohet kopjimi!