Archive for Tag: Intoleranca ndaj laktozes

Përfitimet që sjell qumështi i bajameve

Qumështi i bajameve ka plot vlera ushqyese dhe është një pije me kalori të pakta. Përgatitet duke grirë bajamet, duke i përzierë me ujë dhe më pas filtrohet përzierja për të krijuar një produkt që duke më shumë si qumësht dhe që ka një shije arre. Zakonisht, nutrientët shtesë...

Read More

Intoleranca ndaj laktozes

Intoleranca ndaj laktozes eshte nje gjendje ne te cilen ju keni simptoma si-fryrja, diarrea dhe gazrat-pasi ju konsumoni ushqime dhe pije qe permbajne laktoze. Laktoza eshte nje sheqer qe gjendet te qumeshti ose nenproduktet e qumeshtit, si djathi apo akullorja. Te intoleranca e laktozes, simptomat shkaktohen nga keqabsorbimi i...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!