DIETA ME FRUTA E PERIME – DOBESOHU DUKE MARRE VLERA USHQYESE

DIETA ME FRUTA E PERIME – DOBESOHU DUKE MARRE VLERA USHQYESE

 

E hëne

Mengjesi : 1 filxhan kafe , 1 fetë bukë e thekur (50 gr)  30 gr biskota integrale (189,5 kalori)

Paradreke: një filxhan çaj jeshil

Dreka:Makarona (50gr) me perime (75 gr) (215 kalori);100 gr gjizë (115 kalori);
150 gr perime miks të gjalla me speca, spinaq , karrota (30 kalori);5gr djath i grirë parmiggiano (19 kalori); 5gr vaj ulliri (45 kalori).

Pasditja –150 g Ananas (60 kalori)

Darka :  supë perimesh (100 kalori); 5gr vaj ulliri (45 kalori), 50 gr bukë integrale (121 kalori); 150 gr mish pule pa lëkurë (309 calorie) ; 5gr djath i grirë parmiggiano (19 kalori) ,200 gr sallatë me  pjepër e shalqi ( 50 kalori)

Totali i kalorive ditore: 1317,5 kalori

 

E Marte

Mengjesi : 200 gr lëng qitroje natyral i shtrydhur (52 kalori); 50 gr biskota (208 kalori).

Paradrekja: një kafe

Dreka: 200 gr supë  perimesh (210 kalori);  120 gr gjoks pule i pjekur në zgarë (120 kalori);  200 gr sallatë domatesh dhe  radhiqesh (35 kalori); 5 gr djathë parmiggiano i grirë  (19 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori).

Pasditja : 200 gr luleshtrydhe dhe pjeshkë (54 kalori).

Darka : 200 gr gjellë me presh dhe selino (150 kalori) ; 250 gr merluc me erëza (185 kalori); 5 gr djathë parmiggiano i grirë  (19 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori); 50 gr bukë integrale (121 kalori); 200 gr ananas (80 kalori).

Totali i kalorive ditore: 1343 kalori

E mërkurë
Mëngjesi :
Një gotë çaj; 30 gr biskota integrale (127,5 kalori).

Paraditja  : 125 ml kos frutash me pak yndyrë (20 kalori) dhe një filxhan kafe (45 kalori).

Dreka: supë perimesh 200 gr (100 kalori); 1 vezë omletë  me  domate e borzilok(100gr) (200 kalori);  sallatë jeshile 250 gr (35 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori).

Pasditja: 220 gr ananas dhe kivi (70 kalori);

Darka: 50 gr supe perimesh me oriz dhe majdanoz (190 kalori); karkaleca me limon 200 gr (150 kalori); sallatë jeshile e perzier me domate 200 gr (35 kalori); 10gr vaj ulliri (90 kalori); bukë  integrale (121 kalori);  sallatë  frutash me luleshtrydhe e limon 200 gr (65 kalori)

Totali i kalorive ditore: 1343 kalori

 

E enjte

Mëngjesi: 1 filxhan kafe ;1 fetë biskotate me 10 gr mjaltë (144 kalori).

Paradreke: 200gr pjeshkë dhe ananas (67 kalori).

Dreka:  Pasta me domate dhe borzilok 200 gr, e shoqëruar 5 gr djath parmiggiano (120 kalori);  Carpaccio me limon 100 gr (119 kalori);  200 gr sallatë me kunguj të  njomë sallatë (22 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori).

Pasdreke: 1 lëng portokalli i shtrydhur  200 gr (66 kalori).

Darka: Sallatë  me oriz 230 gr (451 kalori);  Sallatë  finocchi 200 gr (18 kalori); 25 gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori), shalqi 200 gr (50 kalori).

 

Totali i kalorive ditore: 1313 kalori

 

E premte


Mëngjesi:
200 ml qumësht i skremuar (92 kalori) i shoqëruar me 30 gr cornflakes (144,4 kalori).

Paradreke: Një filxhan kafe ; 125 ml kos frutash pa yndyrë (45 kalori).

Dreka :  Sallatë jeshile e përzier me qepë  e turshi 200 gr (35 kalori);  125 gr peshk ton natyral (130 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori).

Pasdreke: 200 gr lëng të shtrydhur domate, kastravec e  marule (87.5 kalori).

Darka: 200 ml supë peshku (168 kalori); 250 gr peshk i pjekur në zgarë (99 kalori); sallatë jeshile 200 gr (35 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori); pjepër dhe pjeshkë  200gr (60 kalori).

 

Totali i kalorive ditore: 1317,9 kalori

 

E shtune

Mëngjesi : 125 ml kos pjesërisht i skremuar (54 kalori); biskota 40gr (166 kalori).

Paradreke: lëng qitroje 200 gr (52 kalori).

Dreka: 150gr djathë  mocarela dhe domate (389 kalori); sallatë jeshile  dhe kopër 200 gr (30 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori);

Pasdreke: 200ml lëng domate me lëng limoni (28 kalori).

Darka:  Picë me perime 200gr (300 kalori);  sallatë  jeshile 200 gr (35 kalori);
vaj ulliri 5gr (45 kalori); sallatë frutash me pjepër e pjeshkë 200 gr (60 kalori).

Totali i kalorive ditore: 1309,5 kalori

 

E diel

Mëngjesi: një gotë çaj; 30 gr fetë bukë e thekur me 10 gr marmelatë (136 kalori).

Dreka: 50gr spageti me domate  borzilok  e shoqëruar me 5 gr djath parmiggiano (200 kalori);  fileto  viçi 120gr me salcë e  piper (143 kalori); sallatë jeshile 200 gr (35 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori);

Pasdreke: 200gr  luleshtrydhe dhe banane (92 kalori).

Darka:  70 gr proshutë krudo dhe 240 gr  pjepër (181 kalori);  Sallatë jeshile e domatesh 200 gr (35 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori); 200 gr sallatë frutash me ananas dhe luleshtrydhe (67 kalori).

Totali i kalorive ditore : 1316,5 kalori

© PHD ANILA KALLESHI – DIETOLOGE KLINIKE

error: Nuk lejohet kopjimi!