DIETA E DUHUR PER TE MENAXHUAR MESOTELIOMEN

DIETA E DUHUR PER TE MENAXHUAR MESOTELIOMEN

Mesotelioma dhe trajtimi i saj mund te lodhe trupin, duke reduktuar energjine per te gatuar ose madje per te ngrene dhe nje vakt te shendetshem. Por nese pesha juaj bie, ju nuk do te keni fuqi per te luftuar mesoteliomen.

Mesotelioma dhe trajtimi i saj mund te shkaktoje stres, ankth dhe mungese oreksi- te gjithe faktoret mund te rezultojne ne humbje te shpejte peshe.

Te ushqeheni mire mund te mos jete paresore ne listen tuaj, por duhet te jete. Per te luftuar mesoteliomen dhe per te toleruar trajtimin, pacienter duhet te ushqehen mire dhe te mbajne nje peshe te shendetshme. Per njerezit te cilet kane nje peshe te ulet trupore nderkohe qe po bejne kura per kancerin, rekomandohet te rrisin kalorite ne menyre te shendetshme per te fituar peshe, me ndihmen e nje nutricionisteje.

Mesotelioma: Pse pesha ka rendesi?
Benefitetet e nje diete te balancuar gjate trajtimit te kancerit…
Ushqyerja korrekte mund te:
-Reduktoje reezikun e infeksionit
-Te permiresoje rikuperimin tuaj
-Te rrise energjine tuaj
-Ju ndihmon te mbani nje peshe te shendetshme
-Redukton rrezikun e efekteve anesore te trajtimeve

Mesotelioma:Cfare mund te hani?
Nje miks ushqimesh te shendetshme do t’ju ndihmoje te ndiheni me mire para, gjate dhe pas trajtimit te mesoteliomes?
Provoni ushqimet me poshte:
-Dieta dhe perimet: Jane te pasura ne antioksidante, te cilat ndihmojne ne mbrojtjen e trupit. Antioksidantet perfshijne vitamina A,C dhe E si dhe selen. Konsumoni nje shumellojshmeri frutash dhe perimesh per te marre anti-oksidantet qe ju duhen-por shmangni suplementet nderkohe qe beni trajtimin/kuren.
-Yndyra: Trupi juaj ka nevoje per yndyre per te mbijetuar-dhe mund te jete e nevojshme per shendetin tuaj gjate trajtimit te mesoteliomes. Yndyra e furnizon trupin me energji, gje qe ju duhet me shume se kurre. Por perzgjedhja e yndyres se shendetshme eshte thelbesorw. Zgjidhni yndyrna te pangopura si vaji i ullirit, arrat, avokado dhe ushqimi i detit.
– [ ] -Proteina: Proteina ndihmon ne rritjen e sistemit imunitar dhe ri-nderton indet e demtuara nga mesotelioma. Merrni mjaftueshem proteina-sidomos nese keni provuar trajtimin/kuren-ne formen e mishit te pules, peshkut, mishrave te bute, produkteve te sojes, arrave, fasuleve, bulmerit, thjerrezave dhe bizeleve.
– [ ] -Karbohidrate: Trupi juaj ka nevoje per karbohidrate qe te siguroje energii-sidomos nese po vazhdoni te luftoni mesoteliomen. Zgjidhni karbohidrate si dritherat e plota, buke integrale, makarona integrale dhe oriz kafe. Misri dhe patatet mund te jene burime te mira te karbohidrateve.
– [ ] -Uji: Cdo qelize e trupit tuaj ka nevoje per uje qe te funksionoje. Pa sasi te mjaftueshme uji, ju mund te dehidratoheni-nje problem qe nuk do doni te perballeni perpos mesoteliomes. Beni perpjekje qe te pini se paku 8 gota uje ne dite qe te qendroni te dehidratuar.
Onkologjisti juaj mund t’ju rekomandoje qe te konsultoheni me nje nutricioniste per te krijuar planin nutricional te pershtatshem per ju, perpara, gjate dhe pas trajtimit te mesoteliomes. Ushqyerja korrekte mund te ndihmoje trupin tuaj, qe te perballoje si duhet trajtimin e mesoteliomes.

error: Nuk lejohet kopjimi!