10 ushqime të pasura në magnez që ju do donit t’i shtonit në dietën tuaj

10 ushqime të pasura në magnez që ju do donit t’i shtonit në dietën tuaj

Ushqimet e pasura me magnez janë thelbësore për shëndetin dhe per 300 funksione biokimike në trup. Për fat të keq, shumë prej nesh mund të kenë  mungese të magnezit  dhe shumica as nuk e dinë!


Disa nga funksionet kryesore që kërkojnë magnez janë:

-Sinteza e proteinave
-Funksionimi i nervave
-Kontrolli i sheqerit në gjak
-Lëshimi i neurotransmetuesit
-Rregullimi i presionit të gjakut
-Metabolizmi i energjisë
-Prodhimi i glutationit antioksidant

 

Mungesa e magnezit  nuk diagnostikohet lehtë sepse nuk shfaqet në testin e gjakut! Vetëm 1% e magnezit në trup ruhet në gjakun tuaj dhe pjesa tjetër ruhet në kocka.
Disa nga sfidat kryesore shëndetësore që lidhen me mungesën e theksuar të magnezit përfshijnë:
-Mosbalancimi i hormoneve dhe PMS
-Fibromialgjia
-Atak ne zemer
-Diabeti i tipit 2
-Osteoporoza
-Kapsllëk
-Tension ose dhimbje koke/ migrenë
-Ankthi dhe depresioni
-Lodhje kronike

 

10 ushqime të pasura me magnez
Perimet me gjethe jeshile nuk janë të vetmet ushqime të pasura me magnez dhe klorofil. Këtu janë 10 ushqime të pasura në magnez që ju do donit t’i shtonit në dietën tuaj, sipas USDA.

1.Spinaqi – 1 filxhan:  (40% DV)
2. Lakër Chard – 1 filxhan:  (38% DV)
3.Fara kungulli – 1/8 filxhan-it:  (23% DV)
4.Kos ose Kefir – 1 filxhan:  (13% DV)
5.Bajame – 28 gr:  (20% DV)
6. Fasule të Zeza – ½ filxhan: (15% DV)
7.Avokado – 1 mesatare:  (15% DV)
8.Fiq – ½ filxhan:  (13% DV)
9.Çokollatë e errët – 1 katror: (24% DV)
10.Banane – 1 mesatare:  (8% DV)
*DV -Vlerat ditore

 

Shkaqet më të shpeshta të mungesës së magnezit përfshijnë:
-Konsumi i më pak se tre porcione perimesh në ditë
-Konsumi i tepërt i alkoolit
-Një dietë e lartë në sheqer dhe acid fitik
-Marrja e barnave me recetë si antibiotikë dhe diuretikë
-Absorbim i varfër për shkak të zorrëve poroze.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!