Recetë e shëndetshme për vaktin e drekës : Minestrone në pak minuta

Recetë e shëndetshme për vaktin e drekës : Minestrone në pak minuta

Recetë e shëndetshme  për vaktin e drekës : Minestrone në pak minuta

Koha e përgatitjes: 2 min
Koha e gatimit: 8 min

Kjo recetë është perfekte për një drekë të shpejtë dhe të shijshme.

Faktet e nutrientëve:

Kcal-162
Yndyrë-2 g
Yndyrna të ngopura-0 g
Karbohidrate-30 g
Sheqerna-8 g
Fibra-6 g
Proteina- 8 g
Kripë-0.54 g

Përbërësit:
-1 litër lëng  perimesh
-400 gr domate të vogla të prera
-100 gr spageti i hollë
-350 g perime të përziera (bizele etj)
-4 lugë gjelle pesto (lloj salce italiane)
-Pak vaj ulliri
-Parmixhan për ta shërbyer

Përgatitja
1. Lëreni lëngun e perimeve të zihet me domatet, më pas shtoni spagetin dhe gatuajeni për 6 minuta ose derisa të gatuhet plotësisht. Pak minuta para se makaronat të bëhen gati, shtoni perimet dhe lërini të zihen sërish për rreth 2 minuta të tjera.
2. Shërbejeni në tasa, ku duhet të hidhni pesto dhe vaj, të spërkatur me pak parmixhan.

error: Nuk lejohet kopjimi!