Dieta kundër Helicobacter Pylori

Dieta kundër Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori gjendet në stomak dhe mund të shkaktojë një infeksion kronik. H. pylori ose Helikobakteri pylori është një baktere e cila shkakton infeksion në stomak. Ky infeksion zakonisht çon në simptoma të ndryshme si të përziera, vjellje, gromësirë, fryrje, gastrit dhe dhimbje stomaku. Kjo baktere shkakton inflamacion kronik që mund të pengojë funksionin e sistemit të tretjes dhe traktit gastrointestinal dhe të çojë në ankth të stomakut. Vlerësohet se bakteria Helikobakter pylori prekë 66% të popullsisë botërore.

Përqindja është edhe më e lartë në vendet në zhvillim, ku H. Pylori prekë më shumë se 80% të të rriturve dhe 10% të fëmijëve. Nëse helikobakteri “lulëzon” në trupin tuaj, keni 6 herë më shumë gjasa që të zhvilloni kancer në stomak. Ky bakter mund të çojë edhe në probleme serioze të tretjes, si gastrit dhe ulcera peptike.

Kur është fjala për trajtimin e këtij infeksioni, shumica e njerëzve mbështeten tek trajtimet kontroverse. Duhet ta dini se këto trajtime, në shumicën e rasteve, nuk eliminojnë bakteren tërësisht, mund të ndikojnë në bakteret e mira dhe për më keq, mund të përjetoni efekte anësore. Kështu, provoni këto metoda natyrale për të trajtuar dhe parandaluar infeksionin e Helikobakter pylorit.

Ndodhet në mukozën që mbron indet që mbulojnë stomakun dhe zorrën e vogël dhe mund te shkaktoje edhe ulçera jashtezakonisht te dhimbshme,mund të shoqërohet me dhimbje barku, prani të gjakut në të vjella dhe në feçe si dhe vështirësi në ngrënie.

Nëse besoni se vuani nga një infeksion i shkaktuar nga Helicobacter pylori, këshillohuni me një mjek për të marrë një diagnozë të saktë në mënyrë efektive të trajtoni gjendjen.

Ja disa mënyra natyrale që mund të ju ndihmojnë në zbutjen e simptomave të infeksionit Helicobacter pylori:

– Hudhra është një anti-inflamator natyral, me veti antibiotike të shkëlqyera për promovimin e kurimit të bakterit. Marrja e hudhrës së papërpunuar dy herë në ditë mund të ndihmojë në luftën dhe mbrojtjen ndaj Helicobacter pylori.

– Brokoli eshte shumë i fuqishëm në luftimin e bakterit, pasi ato janë të pasura me sulforafan, një antioksidant dhe detoksifikues që mbron stomakun dhe lehtëson problemet gastrointestinale.

– Ushqimet e pasura me zink si: gruri , drithërat organike të papërpunuar si dhe ushqime të tjera të pasura me zink ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe ulin inflamacionin e stomakut. Për më tepër, ato ndihmojnë në shërimin e ulcerave të shkaktuara nga ky bakter.

– Mjalti  ka veti antibakteriale dhe trajton me sukses shumë probleme të ndryshme shëndetësore. Përdorimi i mjaltit shkurton kohën e trajtimit. Për të eliminuar këtë bakter të keq, konsumoni një lugë gjelle mjaltë në mëngjes, para ushqimit. Mund të përgatitni edhe tost me mjaltë që ta hani për mëngjes.

-Lëngu i boronicës së kuqe është një nga mënyrat natyrale më efektive për çdo infeksion në traktin urinar ose gastrointestinal. Kjo për shkak të sasisë së madhe të përbërësve antibakterial që ky frut ka. Lëngu njihet për efektin e tij shkatërrues të kësaj baktere. Ky lëng e bën më të vështirë që kjo baktere të kolonizojë stomakun. Madje mund të promovojë eliminimin e bakteres përmes urinimit.

-Farat e zeza (Nigella sativa) kanë shumë përfitime shëndetësore. Veçanërisht ato janë shumë të dobishme kundër infeksioneve të H. pylori. Sipas një studimi të vitit 2010, njerëzit me H. pylori që konsumuan 2 gr fara të zeza në ditë, përjetuan rezultate më të mira se njerëzit që përdorën terapitë e zakonshme.

-Çaji jeshil mund të vrasë dhe ngadalësojë rritjen e bakterit Helikobakter. Është dëshmuar se pirja e çajit jeshil para ndonjë infeksioni mund të parandalojë inflamacionin e stomakut, kurse pirja e çajit përderisa e keni infeksionin mund të reduktojë dukshëm ashpërsinë e infeksionit, Për një efekt terapeutik, çaji duhet të zihet në një temperaturë prej 70-80 ° C.

-Brokoli përmban sulforafan, një përbërës që është shumë efektiv kundër Helikobakterit. Studimet laboratorike tregojnë se mund të reduktojë inflamacionin dhe të zvogëlojë praninë e bakteres në stomak. Studimet e tjera të kryera mbi këtë bakter, tregojnë se brokoli mund të luftojë Helikobakterin dhe të përmirësojë sistemin kardiovaskular.

Këshillë shtesë për ata që tashmë e kanë Helikobakterin: Qëndroni larg turshive, ushqimeve me erëza, pijeve të gazuara, kafeinës dhe ‘kornfleksave’ me fibra të ulëta.

– Probiotiket janë baktere të mira, të afta për të kontribuar natyrshëm në kurimin e bakterit dhe infeksionit.

– Acidet yndyrore qe gjenden tek vaji i ullirit, avokadoja dhe frutat e thata ndihmojnë në bllokimin e rritjes së bakterit dhe ulin inflamacionin.

– Lingonberry në mënyrë që të luftoni Helicobacter Pylori, boronicat mund të konsumohen në formën e manave ose të pini lëng. Kjo pije duhet të jetë pa sheqer dhe aditivë. Lingonberries janë të dobishme sepse ato përmbajnë proantocianidina, të cilat janë substanca vrasëse të baktereve. Manaferra parandalon bakteret të ngjiten në mukusin e stomakut.

Portokall – shtoni mandarinat, limonët, kivin dhe grejpfrutët në portokall. Të gjitha frutat agrumet janë të pasura me vitaminë C. Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë ushqime me acid askorbik në dietat e tyre ishin më pak të ndjeshëm ndaj infeksionit nga bakteret. Kjo është e lehtë për tu shpjeguar – vitamina C përmbahet në mukusin e stomakut, i cili shkatërron organin nga inflamacioni dhe nuk lejon që Helicobacter të provokojë zhvillimin e ulcerave dhe kancerit.

Brokoli përmban izotiocianate që vrasin H. pylori. Avulloni atë ose piqni atë në furrë në një temperaturë të ulët – atëherë perime do të jetë e dobishme.

Përfitimet e shafranit të Indisë janë në zvogëlimin e inflamacionit dhe mbrojtjen e qelizave. Eshtë e pasur me antioksidantë dhe lufton bakteret. Kërkimet kanë vërtetuar se shafran i Indisë vret Helicobacter Pylori.

Xhenxhefili lufton në mënyrë gjithëpërfshirëse bakteret. Njëkohësisht vret Helicobacter-in e dëmshëm, mbron mukusin në stomak, zvogëlon inflamacionin dhe parandalon shumimin e baktereve.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!