DIETA E MUAJIT SHKURT

DIETA E MUAJIT SHKURT

 

Ditët tashmë kanë filluar të zgjaten dhe mendja jonë ecën më shpesh në pranverë. Por i ftohti mundet akoma të shtyjë trupin tonë në kërkim të ushqimeve kalorike duke na bërë të hamë më shumë se zakonisht. Përveç kësaj pranvera është koha e duhur për të hequr toksinat e akumuluara gjatë dimrit . Kemi përgatitur një dietë për ju me pjata të cilat janë shumë të lehta për t’u përgatitur. Për më tepër dieta mund të përshtatet dhe sipas shijeve tuaja përshembull: mund të ndërrosh ushqimet që ke në vaktin e drekës me ato që ke në vaktin e darkës, mund të zgjedhësh një lloj tjetër mishi ,peshku ose drithërash por gjithmonë duke ruajtur sasitë e dhëna në dietë.

NË ÇANTAT TUAJA TË PAZARIT DUHET:

PERIMET:  Panxhar, karçof, karrota, lulelakër, lakra të ndryshme, qepë, kërpudha të kultivuara, çikore, sallatë jeshile, patate, selino, spinaq,brokoli

FRUTA: Portokalle, avokado, banane, mandarina, dardha, portokalle të kuqe, ananas

PESHK: sardele, levrek, koc, troftë, merluc

 

DIETA JAVORE:

E HËNË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•qumësht i skremuar
•biskota integrale

Midis vakteve:
• 1 mollë

Dreka:
• vezë sode
•sallatë jeshile me spinaq dhe lakra
•bukë integrale

Midis vakteve:
•1 portokalle

Darka:
• gjellë me bizele dhe qepë
• karrota të ziera me limon
• Bukë integrale

E MARTË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë
• bukë e thekur integrale me një lugë mjaltë

Midis vakteve:
•1 portokalle të kuqe

Dreka:
•proshutë koto me karçof krudo dhe limon
• patate të ziera

Midis vakteve:
•ananas

Darka:
•peshk merluc të pjekur
•sallatë jeshile
• bukë integrale

E MËRKURË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•qumësht i skremuar
•biskota integrale me dy lugë reçel sipas dëshirës

Midis vakteve:
•mandarina

Dreka:
•brokoli të ziera me djathë sipas dëshirës
• bukë integrale e thekur

Midis vakteve:
•banane

Darka:
•pasta dhe qiqrra
•sallatë mikse

E ENJTE

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë
•muesli

Midis vakteve:
•portokalle të kuqe

Dreka:
•fileto gjeli të pjekura me rozmarinë
•panxhar
•bukë thekre

Midis vakteve:
•1 portokalle

Darka:
•levrek me salcë domatesh
•lulelakër e zier
•bukë integrale

E PREMTE

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë me fruta
•drithëra integrale

Midis vakteve:
•1 dardhë

Dreka:
•kuskus me fasule,qepë dhe erëza aromatike miks
•spinaq i zierë

Midis vakteve:
•1 mandarinë

Darka:
• panine integrale me qofte viçi
•sallatë jeshile

E SHTUNË:

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•qumësht i skremuar
•biskota integrale

Midis vakteve:
•1 portokalle e kuqe

Dreka:
•djathë i bardhë i pjekur me katalonia
•bukë integrale

Midis vakteve:
• mandarina

Darka:
•pasta me salcë ragu
•sallatë mikse

E DIELË

Mëngjesi:
•kafe ose çaj
•kos pa yndyrë
•muesli

Midis vakteve:
•ananas

Dreka:
•kofshë pule pikante
•turshi me lakër
•bukë integrale

Midis vakteve:
•dardhë

Darka:
•rizoto me karçof dhe djath parmixhano
•sallatë mikse

ÇDO DITË DUHET TË KONSUMONI:

Biskota integrale dhe bukë të thekur: 30-40 g ose dhe drithëra integrale si muesli për mëngjes 30-40 g

Qumësht i skremuar: 150-200 g
Kos pa yndyrë 150 -200 g

Perimet: mund ti konsumoni pafund pa masë

Frutat: deri në 400 g

Erëzat: njësoj si perimet pa masë

Vaji ullirit: 4 deri në 6 lugë

Kripë: 2.5 gr

GJATË JAVËS:

Mish: 120-150 g

Peshku: 150-200g

Djathë: 100 g

Sallamëra pa dhjamë: 60-70g

Vezë: 2 (janë të lejueshme vetëm 1 herë në javë)

Kujdes!: Kjo diete nuk eshte e personalizuar por eshte nje diete orientuese.

error: Nuk lejohet kopjimi!