Vitamina B2 ose Riboflavina

Vitamina B2 ose Riboflavina

Vitamina B2 (Riboflavina) Faktori kompleks B
-Sjell këto benefite në trup: Lëkurë e shëndetshme;  Riparim i indeve; Formim i anti-trupave dhe rruazave të kuqe të gjakut.
-RDA-ja dhe burimet më të mira ushqimore: 1.7 mg drithëra, maja, qumësht, vezë, perime me gjethe jeshile, mish i butë
-Nutrientët sinergjitikë (punojnë me): Vitaminë A, niacinë, B-komplekse, B1.
-Simptomat e defiçensës: Gjuhë me plagë, ndjeshmëri e lehtë ndaj syve.
-Interaksione negative: Alkooli, kafe, sheqer, tabako. Stresi mendor dhe fizik mund të krijojë mangësi të këtij nutrienti.
* Fakte interesante: Pjesën më të madhe të vitaminës K që kërkohet nga trupi i njeriut prodhohet nga bakteriet në traktin intestinal.

Vitamina B2 (Riboflavin) Vitamina B2 ose e quajtur ndryshe me emrin riboflavina është një substance e ngurtë me ngjyrë të verdhë në portokalli dhe me formulën kimike C17H20N406. Vitamina B2 është e tretshme në ujë dhe bën pjesë në grupin e vitaminës B. Ajo është një komponentët kryesor që përdoret edhe për aktivizimin e vitaminave të tjera. Më parë ka qënë e njohur edhe si vitamina G. Emri “riboflavin” vjen nga “ribose” (sheqeri, forma e të cilit është reduktuar, ribitol forma e pjesës së strukturës). Flavin unaza-skelet e cila i jep ngjyrë të verdhë molekulës së oksiduar, (nga latinishtja flavus ‘i verdhë’).

Roli i vitaminës B2 në trupin e njeriut

– Ndihmon funksionin e sistemit imunitar.

– Ndihmon funksionin e sistemit nervor.

– Ruan shëndetin e lëkurës dhe të flokëve.

– Ruan shëndetin e syve.

– Forcon dhe ruan shëndetin e mëlçisë.

– Riboflavin është e mundur me shëndetin riprodhues.

– Një nga funksionet unike të vitaminës B2 është se ajo mund të lufton disa efekte të plakjes si, humjen e kujtimit dhe zgjidhjen e sëmundjes Alzheimer.

– Parandalon verdhëzën neonatale, aneminë dhe anoreksinë.

– Lufton depresionin dhe migrenën.

– Ndihmon trupin të prodhojë energji.

– Riboflavina është një anti-oksidant që lufton radikalet e lira.

– Ndihmon vitaminën B6 të transformohet në folate dhe hekur.

– Kjo vitaminë është e mundur që në trupin e njeriut të lejojë shpërbërjen e yndyrave dhe të proteinave

-Ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e trupit.

-Ndihmon në rritjen dhe prodhimin e rruaxave të kuqe të gjakut.

Shenjat dhe simptomat e mungesës së riboflavinës :

 • Të çara në anët e gojës dhe gjuhës.
 • Tharje të buzëve.
 • Ulçera të gojës.
 • Buze të kuqe.
 • Dhimbje fyti.
 • Lodhje
 • çrregullime në tretje.
 • Anemi, mangësi të hekurit.
 • Syte mund të jenë të ndjeshëm ndaj dritës, mund të lotojnë ose të skuqen.

Burimet e vitaminës B2

 • Spinaqi
 • Panxhari
 • Kërpudhat
 • Frutat e detit
 • Vezët
 • Qumështi i lopës
 • Brokoli
 • Sallata zvicerane
 • Bishtaja
 • Rrepa
 • Sallata jeshile/marule
 • Mustarda
 • Specat
 • Soja
 • Kosi
 • Bajamet
 • Gjeli i detit
 • Bizele të njoma
 • Patatja e ëmbël
 • Sardelet Kungulli
 • Rrushi
 • Karrota
 • Lulelakër
 • Selino
 • Speca djegës

Mbidoza e vitaminës B2 mund të shkaktojë :

-Kruajtje

-Mpirje.

– Djegie të lëkurës ose ndjesi pickimi. -Ndjeshmëri ndaj dritës.

– Urinim me ngjyrë të verdhë ose portokalli.

Rekomandimi ditor i vitaminës B2:

6-12 muaj: 0.4 mg

1-3 vjeç: 0.5 mg

4-8 vjeç: 0.6 mg

9-13 vjeç: 0.9 mg

14-18 vjeç,

femra: 1.0 mg 14-18 vjeç,

meshkuj: 1.3 mg 19+ vjeç,

femra: 1.1 mg 19+ vjeç,

meshkuj: 1.3 mg

Gratë shtatzëna: 1.4 mg

Gratë gjidhēnie: 1.6 mg

error: Nuk lejohet kopjimi!