Si të shtoni peshë?!

Si të shtoni peshë?!

Ndërsa shumica e grave janë të përqendruara në programe të ndryshme të humbjes së peshës, ka shumë prej tyre që janë shumë të dobëta dhe përpiqen të fitojnë peshë me çdo përpjekje. Ndoshta, edhe ti je ndër ato të

Duke qenë i kequshqyer, ti mund të shkosh drejt një numëri çështjesh shëndetësore që mund të pengojnë si familjen ashtu edhe jetën shoqërore. Kur të vendosni të fitoni peshë, prej nga do të filloni? Ky postim tregon disa nga këshilla më të dobishme që do t’ju shoqërojnë nga fillimi i programit tuaj të shtimit të peshës deri në fund. Hidhi nje sy:

Këshilla më të mira për të fituar peshë shpejt.
_ Rrisni konsumin tuaj të ushqimit.
_ Shtoni 500 kalori më tepër në dietën tuaj të përditshme.
_Konsumimi i ushqimeve të shpejta, mund t’ju ndihmojë të vendosni pak peshë, por nuk është një alternativë e shëndetshme.
_ Konsultohuni me mjekun tuaj ose dietologun.
_ Përqendrohuni në marrjen e peshës në një mënyrë të shëndetshme .
_ Shtimi i peshës nuk duhet vetëm për përmirësimin e pamjes suaj, mund të të çoj drejt “askundit”, përqëndrohuni në trupin tuaj në tërësi.
_ Konsumoni ushqime që përmbajnë yndyrna të shëndetshme dhe të mbushura me ushqyes.
_ Sigurohuni që të hani ushqime të pasura me kalori.
_ Jepni përparësi të ngrënit me yndyrna bimore, Hani farëra, arra, avokado, gjalpë kikiriku dhe vaj ulliri, ato janë të mira për të fituar peshë.
_ Hidhini sallatës tuaj, vaj ulliri, vaj luledielli dhe vajra të tjera të pasura me kalori.
_ Mos ndalni së konsumuari arrat dhe hani sa herë që ju thotë zemra.
_ Ju duhet të përfshini edhe yndyrnat e kafshëve në dietën tuaj, me kusht që të mos jeni vegjetarian.
_ Produktet ushqimore me yndyrën e kafshëve janë të mbushura plot me yndyra të ngopura, hani ato në mënyrë të moderuar.
_ Produktet e qumështit dhe mishrat e varfër përmbajnë yndyrna të shëndetshme, përfshijini ato në dietën tuaj. Nëse niveli i kolesterolit është i lartë, është më mirë të shkoni për alternativat me yndyrë të ulët.
_ Një dietë e pasur me proteina është mënyra më e mirë për të fituar peshë. Në vend që të shtojnë më shumë yndyrë, ato krijojnë muskuj të dobët.
_ Dieta e pasur me proteina është shumë e rëndësishme pasi programet e fitimit të peshës përfshijnë një numër të trajnimeve të peshës dhe ushtrimeve të forcimit të muskujve.
_ Dieta duhet të përfshijë rreth 141 gr proteina / ditë. Disa nga burimet më të mira të proteinave janë – pulat, peshqit, mishi pa yndyrë, vezët, bishtajoret dhe drithërat e plota.
_ Ju gjithashtu mund të përfshini në regjimin tuaj pije të pasura me proteina, si smoothies dhe lëngjet, pirja është më e lehtë se përtypja apo jo?
_ Disa gra nuk mund të hanë më shumë. Ju mund të gatuani ushqimin tuaj me gjalpë ose vaj, në këtë mënyrë ju mund të shtoni në konsumin tuaj të kalorive, pa ngrënë më shumë. Shtimi i vetëm një lugë gjelle vaji në ushqimin tuaj e bën atë të lartë në kalori.
_ Mos e teproni, shumë yndyrë mund të ndikojë për keq nga ana tjetër, pasi nuk është e shëndetshme.
_ Ju duhet të pini një gotë me lëng, mundësisht portokalli, në mëngjesin tuaj. është freskuese, e shijshme dhe e pasur me kalori.
_ Dendësia e ulët e kockave. Shumica e grave vuajnë nga ky problem, prandaj, duhet të përfshini një deri në dy gota qumësht në dietën tuaj në ditë. Ai do t’ju japë kalcium dhe proteinë.
_ Bëni bëni ndryshime në zakonet tuaja të ngrënies.
_Përpiquni të rrisni sasinë e ushqimeve që hani. Dilni nga zona juaj e rehatisë, së shpejti stomaku juaj do të mësohet me të.
_ Bëjeni me hile mendjes tuaj dhe hani në pjata më të mëdha dhe në tasa, është një mënyrë e mirë për të mashtruar trurin tuaj si të hahet në pjata më të mëdha do t’ju bëjë të mendoni se jeni duke ngrënë sasinë tuaj të zakonshëm, që në të vërtetë ju nuk jeni.
_ Bëni një rregull tuaj kryesor – mos hiqni asnjë nga ushqimet tuaja. Kjo do të prishë regjimin tuaj të menaxhimit të peshës.
_ Marrësit e dobët të peshës, duhet të rrisin frekuencën e ngrënies së tyre. Për shembull – më herët keni pasur tre vakte, bëjeni 6 tani.
_ Qëndroni në një dietë të ekuilibruar, duke përfshirë gjithçka, si nga karbohidratet, proteinat, yndyrat, vitaminat dhe mineralet, sigurohuni që të hani gjithçka.
_ Salmoni dhe toni janë dy nga peshqit më të mirë që ju ndihmojnë të fitoni peshë.
_ Gjalpi i kikirikut mund të bëj mrekullira.
_ Duke përfshirë më shumë ” ushqime ndërmjet vakteve të ngrënies” është gjithashtu e dobishme për të fituar peshë,
kjo mund t’ju ndihmojë të fitoni më shumë peshë pa bërë që të hani shumë.
_ Ushqimi juaj nuk duket tërheqës? Shtoni më shumë shije në ushqimin tuaj, kjo do t’ju bëjë të hani me dashuri. Mbani mend, derisa dhe nëse nuk doni asgjë, nuk mund të kënaqeni.
_ Përpiquni të stimuloni ngrënien tuaj. Nëse e dashuroni ushqimin, ju me siguri nuk mund të përfshiheni.
_ Është më mirë të shmangni ushqimet e përpunuara dhe të gatshme.
_ Ju duhet të konsultoheni me një dietologe . Ata janë ekspertë dhe mund t’ju ndihmojnë të njihni vlerat e sakta ushqyese të produkteve të ndryshme ushqimore.
_ Bëni eksperimente me ushqimin tuaj. Me fjalë të tjera, përpiquni të përgatitni ushqimin tuaj vetë.
_ Për recetat në shtimin e peshës, mund të kërkoni në internet, ju do të gjeni mjaftueshëm.
_ Rrisni shpejtësinë tuaj e të ngrënit ushqimin. Në këtë mënyrë hani më shumë se pjesët tuaja normale, por kujdes mos e mbytni veten.
_ Mbani ment që duhet të hani çdo 2 orë, së shpejti ju do të mësoheni me të.
_ Duke bërë ndryshime në mënyrën tuaj të jetesës dhe zakonet e përditshme mund t’ju ndihmojnë gjithashtu për të fituar peshë.
_ Duke u bazuar në ushqimet e shpejta dhe pijet e gazuara nuk është absolutisht mënyra e duhur për të fituar peshë, pra, mos i bëni ato ushqimet ne dietat tuaja kur është fjala për fitimin e peshës.
_ Shumica e ekspertëve të dietës rekomandojnë – të mos hahet asgjë pas orës 7 në mbrëmje për humbjen e peshës, po sikur ta provojmë të kundërtën?
Mos përdorni lugë dhe pironj gjatë ngrënies, por përdorni duart, kjo gjë ju bën të hani më shumë. Duke përdorur setet e thikës dhe piroit zgjatet koha dhe konsumojmë më pak ushqim.
_ Qëndrimi juaj i ulur është shumë kritik. Deri sa ju nuk uleni mirë gjatë ngrënies, trupi juaj nuk do të jetë në gjendje të përpunojë siç duhet ushqimin.
_ Rritni sasinë e marrjes së lëngjeve. Gjithashtu, pini shumë ujë.
_ Bëni pataten ushqimin tuaj të qëndrueshëm kur përpiqeni të fitoni peshë.
_ Shtoni djathë të grirë në patatet e pjekura, do t’ju bëjë të fitoni me siguri peshë.
_ Hani akulloret tuaja të preferuara të paktën dy herë në javë.
_ Përpiquni të pini qumështin e plotë dhe ta shtoni sa më shumë që të jetë e mundur në çajin dhe kafen tuaj.
_ Hani banane dhe arra shpesh, mund t’ju ndihmojnë të fitoni masën muskulore.
_ Rritni marrjen e fibrave, ajo do të rregullojë lëvizjen tuaj të zorrëve.
_ Shmangni ujin e pijshëm para se të hani ushqimin juaj, kur stomaku juaj është plot me ujë, ju keni tendencë për të ngrënë më pak.
_ Është gjithmonë mirë për të bërë një ecje të lehtë përpara se të hahet, do të rrisni urinë tuaj.
_ A hani vetëm kur jeni të uritur? Ndrysho këtë zakon. Hani edhe nëse nuk jeni të uritur.
_ Mos shikoni TV kur hani, kur hani, përqendrohuni vetëm në ushqimin dhe shijoheni atë.
_ Përzgjedhja e ushqimit është gjithashtu e rëndësishme kur planifikoni të fitoni peshë. Po po ushqimi i ndaluar, si pizza, hamburgeri i mbushur me djathë, akullore, ëmbëlsira dhe ushqime të tjera që janë super yndyrore (vetëm nganjëherë).

_ Ju duhet të zgjidhni sasinë dhe llojet e karbohidrateve me shumë kujdes.Zgjidhni perimet me niseshte mbi ato ujore. Për shembull – hani karrota, patate dhe përpiquni të shmangni kastravecin dhe selinonë.
_ E njëjta gjë shkon edhe me përzgjedhjen e frutave, zëvendësoni shalqiun me bananen. _ _ Kur përgatitni ëmbëlsira, përdorni qumësht në vend të ujit, ju gjithashtu mund të hidhni në sallatën tuaj të frutave, disa sasi të kremit.
_ Mund të provoni edhe shtesa të mira ushqimore dhe produkte bimore të shitura në treg. Sigurohuni që të jenë bimore.
_ Duke ngrënë më shumë sasi ose duke ngrënë shpesh, nuk do të thotë që ju jeni i mbingarkuar me ushqim.
_ A pini cigare ose pini pije alkolike ? Nëse është kështu, duhet ta ndaloni atë. Ato jo vetëm që ju pengojnë në uljen e peshën, por ndikojnë dhe në shëndetin e përgjithshëm të trupit.
_ Të stërviturit nuk është vetëm për të shëndoshët që duan të ulin peshë, por edhe për personat që duan të shtojnë peshë në mënyrë të shëndetëshme.
_ Ushtrimet e forcës si bicepsat, squats, ulje ngjitje shkallësh, biçikleta mund të forcojnë masën muskulare.
_ Nuk dini nga t’ja nisni më parë? Kërko ndihmë nga një trajner personal, i cili do të drejtoj në ushtrimet e përshtatshme që duhen për ty.
_ Sa më shumë ushtrime të kryeni aq më shumë kalori do të digjni, por ju duhet ta harroni këtë sepse na hyjnë në punë çokollatat energjike dhe lëngu me proteina të cilat i zëvendësojmë ato kalori të humbura.
_ Hiqni dorë nga kryerja e ushtrimeve kardio. Këto stërvitje priren të shfrytëzojnë shumicën e kalorive tuaja, duke e bërë të humbni më shpejt peshën tuaj.
_ Të qënit të qëndrueshëm është një nga mënyrat më të mira për të arritur objektivin tuaj, shpejt dhe në mënyrë efektive.
_Ju nuk mund të bëheni një bady building vetëm për disa ditë. Jepni kohë trupit tuaj në mënyrë që të mund të përshtatet me ndryshimet e fundit.
_ Rutina e ushtrimeve mund të ngadalësoj stërvitjen për trajnimin e peshës, kështu që bëni ndryshime nga ushtrimi në ushtrim.
_ Mos punoni në çdo moment muskujt e njëjtë. Ato do t’ju tendosin ju.
_ Stërvitja dhe ushtrimet e rezistencës janë njësoj të rëndësishme si trajnimi i peshës.
_ Bëni pushime ndërmjet ushtrimeve.
_ Është një ide e mirë për të bër një dush të nxehtë pas kohës tuaj të ushtrimit. Ajo ju relakson dhe ju mban të motivuar.
_ Kini një mendim pozitiv.
_ Përveç kësaj, duke bërë ndryshime në dietën tuaj dhe në trajnimin e peshës, duhet të merrni një pushim i cili është një tjetër faktor i rëndësishëm kur bëhet fjalë për fitimin e peshës.
_ Gjithashtu, marrja e gjumit të duhur për të paktën 8 orë është shumë e rëndësishme, një gjumë i rehatshëm i rregullon të gjitha funksionet tuaja trupore.
_ Mbani një ditar të ushqimit. Kjo do t’ju ndihmojë të gjurmoni të gjithë procedurën e fitimit të peshës. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të dini se cilat hapa janë të përshtatshme për ju dhe që nuk funksionon aspak.
_ Mos bëni krahasime. Fitimi i peshës nuk është një lojë fëmijësh dhe kërkon shumë kohë dhe përpjekje. Jini të durueshëm dhe punoni shumë.
_ Nuk duhet të presim rezultate të menjëhershme.
_ Bëni qëllimet tuaja të arritshme dhe të menaxhueshme. Mos mendoni se jeni të bekuar me fuqi të mbinatyrshme ose ka ndonjë magji që do t’ju bëjë të lehtë gjatë natës.
_ Mos e lodhni veten, as fizikisht as mendërisht. Përpjekja dhe motivimi janë dy gjëra të ndryshme.
_ Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni me “regjimin tuaj për të fituar peshë”. Ndoshta mund të ketë sqarime mjekësore për të cilat ju jeni një person i vështirë për të shtuar peshë.
_ Shumica e grave thonë, ato nuk kanë kohë për të ushtruar. Ju duhen vetëm 3 ditë në javë, ose bëni më të mirën tuaj ose gjeni justifikime. – zgjedhja është e juaja.
_ Mbajeni një ditar dhe mbani shënimet për peshën tuaj.
_ Provoni meditimin, ju shëron nga brenda dhe e heq stresin tuaj. Kur jeni të relaksuar mund të përqendroheni më mirë.
_ Po sikur të shkoni për të vizituar një seminar për menaxhimin e peshës? Në ditët e sotme, këto ngjarje të tilla ndodhin shpesh.
_ Mbani mend, kur jeni në një regjim për të fituar peshë, yndyra e trupit tuaj gjithashtu do të rritet bashkë me masën muskulore. Kjo nuk duhet t’ju demotivojë në asnjë rast. Kur ju arrini në peshën tuaj të dëshirueshme, mund të hiqni tepricat.
_ Hiqeni mendjen rreth ndryshimeve që do t’i nënshtroheni në javët e ardhshme. Kjo është një qasje pozitive.
_ Punoni fort, por jo shumë, në mënyrë që të ndiheni të drenazhuar.
_ Jini fleksibël. Nëse keni planifikuar të shtoni 1 kg në një javë dhe në fund të javës keni zbuluar se keni humbur vetëm 0.8 gramë, mos u dëshpëroni dhe shihni anën pozitive.
_ Jini të qëndrueshëm dhe llogarisni në seancat tuaja të përditshme ushtrimore. Krahasoni dallimet ndërmjet ditës së 1 dhe ditës së 8, do të shihni dallimet, por mos prisni këshilla të papritura.
_ Këshillohuni nga trajneri juaj kurdoherë që ju duket e domosdoshme.
_ Jini të vërtetë me veten.
_ Fokusi juaj nuk duhet të jetë vetëm në kalori, por edhe në mënyrën e të ushqyerit.
_ Pas disa ditësh apo më shumë, në qoftë se ju gjeni se rutina që ju po bëni po ju largon, konsultohuni me një mjek. Ju nuk duhet të përjetoni probleme të tilla.
_ Nëse shtatzënia është arsyeja për të cilën keni humbur peshë, atëherë pyesni mjekun tuaj dhe kërkoni këshillat e nevojshme.

Këto janë disa nga mënyrat më të mira me të cilat mund të arrini figurën tuaj të ëndrrave.

error: Nuk lejohet kopjimi!