Si të shtoni më shumë hekur në dietën tuaj

Si të shtoni më shumë hekur në dietën tuaj

Nëse nuk merrni sasinë e rekomanduar të hekurit mund të përjetoni dhimbje koke, lodhje dhe marrje mendsh. Hekuri ka një rol vital në shumë funksione të trupit. Eshtë celësi për transportimin dhe ruajtjen e oksigjenit dhe gjithashtu është një komponent i enzimave të caktuara që janë të nevojshme për funksione të ndryshme, si metabolizmi i ADN-së. Eshtë e nevojshme për funksionet e ndryshme imunitare, gjithashtu.

Për femrat, rekomandimet për hekurin ndryshoj e përgjatë jetës falë menstruacioneve dhe shtatzanisë. Në fakt, femrat duhet të dyfishojë sasinë e hekurit si meshkujt nga mosha 19-50. Nëse jeni shtatzënë, në fakt është gati trefishi. Janë shumë femra në këtë grup-moshë, që marrja e hekurit nuk plotëson rekomandimet e duhura.

Kjo mund të shkaktojë problematika nëse keni mungesë hekuri, që do të thotë që trupi juaj nuk funksionon sic duhet. Gjithashtu mund të përjetoni simptoma si dhimbje koke, lodhje, marrje mendsh dhe më pak energji për ushtrime fizike.

Si të siguroheni që po merrni hekur mjaftueshëm
Kështu që nese doni të dini më shumë për hekurin ose të sigurohuni që po konsumoni sasi të mjaftueshme në dietën tuaj, më poshtë do të gjeni disa informacione.
Disa nga burimet më të mëdha të hekurit është mishi i kuq (mendoni për mishin e lopës dhe mishin e viçit.)

Mëlcia dhe veshkat janë vecanërisht të pasura në këtë mineral vital. Mishi i lopës mund të sigurojë pak hekur gjithashtu. Ju mund të surprizoheni të mësoni që shumë njerëz marrin një sasi të konsiderueshme hekuri nga burimet e drithërave si buka dhe drithërat e mëngjesit.

Hekuri vjen nga drithërat e plota, por kjo lëndë ushqyese mund edhe të shtohet. Sigurohuni që fillimisht të shikoni listën e përbërësve. Burime të tjera përfshijnë arra, fara, zarzavate dhe spinaq. Farat e kungullit janë disa nga burimet më të mira të hekurit, sic janë arrat shqeme për arrat. Ndjekur më pas nga variete si thjerrëzat, fasule lime dhe fasulet e kuqe në formë veshke.

Si të sigurohuni që është absorbuar si duhet?

Për të gjithë ata që nuk konsumojnë sa duhet hekur, sugjerohet përdorimi i një burimi të vitaminës C kur konsumoni ushqime që përmbajnë hekur. Një sugjerim mund të ishte dhe shtrydhja e limonit mbi biftek ose një portokalli mbi një sallate thjerrëzash. Thjesht kombinoni ushqimet e pasura me hekur dhe krahas vendosni disa perime.

Eshtë gjithashtu e rëndësishme të përmendim që disa ushqime ndikojnë absorbimin e hekurit, si caji dhe kafeja për shembull. Kështu që mundohuni të shmangni një filxhan prej tyre rreth orës kur do të konsumoni një vakt të pasur me hekur.

Përpara se të “vraponi” drejt suplementeve, mbani mend që ushqimi duhet të vijë fillimisht si burimi i parë i lëndëve ushqyese. Gjithashtu ekziston një limit për sasinë e rekomanduar, kështu që konsumimi i tepërt mund të jetë tepër i rrezikshëm. Nëse suplementet janë të nevojshme, ato duhet të përdoren gjithmonë nën kujdesin e mjekut.

error: Nuk lejohet kopjimi!