Si të humbim peshë me xhinseng

Si të humbim peshë me xhinseng

Xhinseng  për humbje peshe
Xhinseng është një bimë që rritet ngadalë dhe ka rrënjë të freskëta. Kjo bimë më së shumti rritet në rajone të ftohta si Kina, Butan, Amerika Veriut, Korea dhe Siberia Lindore. Eshtë përdorur si ilaç nga Kinezët për shekuj me rradhë. Studimet tregojnë që xhenseni mund të përdoret për të trajtuar stresin, diabetin, kolesterolin e ulët dhe të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak. Stresi, nivelet e sheqerit të parregullta në gjak dhe kolesteroli i lartë janë të gjithë kontribues në shëndetin e keq.

-Si ta merrni xhinseng për humbje peshe?
5 gr ekstrakt xhinseng dy herë në ditë. Ju mund të reduktoni sasinë në 2 gr pas 2 javësh.
15-20 pika ekstrakt xhinseng në çajin ose ujin tuaj dy herë në ditë.

Përbërësit:
-3 lugë gjelle ekstrakti xhinseng
-500 ml ujë
-1 lugë gjelle lëng lmoni lime
-1/2 e lugës së çajit pluhur kanelle

Përgatitja:
-Zieni ujin në një tenxhere dhe lëreni të qetësohet për 5 minuta.
-Shtoni ekstraktin e xhinseng dhe lëreni të ziejë për 5 minuta.
-Filtroni ujin dhe shtoni lëngun e limonit lime dhe pluhurit të kanellës.
-Përziejeni mirë përpara se ta pini.

 

  1. Benefitet:
    Ekstrakti i xhinseng ju ndihmon të relaksoheni, të rrisni nivelet e energjisë dhe shkallën metabolike, të ulni kolestrolin dhe të rregulloni nivelet e sheqerit në gjak. Kanella gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës duke ulur nivelet e kolesterolit të keq dhe duke ulur presionin e gjakut. Limoni Lime është një “depo” e vitaminës C që ndihmon në fuqizimin e imunitetit dhe është e pasur në fibra që ndihmojnë në reduktimin e oreksit.
    Kujdes!! Mos e teproni me sasinë dhe kërkoni menjëherë ndihmën e mjekut nëse keni ndonjë alergji ose ndonjë problem gjatë trajtimit.

Copyright anilakalleshi.com / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit

error: Nuk lejohet kopjimi!