Si të anashkalojmë ngrënien emocionale(pra ngrenien nga stresi)?

Si të anashkalojmë ngrënien emocionale(pra ngrenien nga stresi)?

 

Në këtë moment të vetë izolimit nga CORONAVIRUS duhet të kemi parasysh 3 elemente shumë të rëndësishme:
⁃ menaxhimin e stresit
⁃ Mbajtjes në gjendje alerti të sistemit tonë imunitar
⁃ “Divorcin” me frigoriferin

Në librin e tij UnDo It kardiologu I mirënjohur amerikan Dean Ornish përdor një shprehje shumë të veçantë: Eat well, move more, stress less, love more pra ushqehu mire, leviz më shumë, stresohu më pak dhe duaj më shumë. Në këtë periudhë refreni I të gjithēve është: po çmendem. Frika dhe paniku për të panjohurën, papunësia dhe paaftësia ekonomike kanë bërë që nivelet e kortisolit të arrijnë nē maksimum.

Në fakt ushqimi ka një ndikim shumë të madh në menaxhimin e stresit. Studimet e shumta nga Harvard Medical School kanë treguar se mjaftojnë të bëjmë disa ndryshime të vogla në jetën tonë të përditshme për të rritur mirëqenien dhe për të menaxhuar stresin. Një ndër këto hapa është vendosja e prioriteteve. Në jetën tënde ti je personi me i rëndësishëm i vetes tënde. ndaj kjo duhet të jetë një nga arsyet se përse duhet të vendosësh veten tënde si prioritet jo vetëm në menaxhimin e stresit por edhe në ushqyerjen e shëndetshme dhe në një stil të shëndetshëm jetese në favor të jetës tënde cilësore.
Është shumë e rëndësishme gjatë kësaj periudhe mos të anashkaloni vaktet.

Ushqehuni cilësisht mirë dhe në mënyrë të kujdesshme duke konsumuar të gjitha vaktet edhe kur jeni në gjendje stresi. Mos ngrënia në mënyrë të duhur të vakteve ngadalëson metabolizmin dhe nxit akumulimin e depozitave dhjamore. Ushqyerja e vazhdueshme dhe e shëndetshme e mban larg stresin. Shmangni ushqimet e proçesuara, ato që përmbajnë kripëra, sheqerëra, konservantë dhe aromatizues, ngjyrosës dhe elemente të tjera të cilat ulin në minimum vlerat ushqyese të produkteve ushqimore. Shmangni ushqimet që përmbajnë yndyra të ngopura, pijet energjike dhe ato me gaz, si dhe lengjet e gatshme të frutave. Zgjidhni ushqime të shëndetshme. Ushqimet e pasura me vitamina dhe minerale e bëjnë trupin të ndihet më mirë dhe ti përballojë më së miri situatat stresuese. Këto ushqime përmirësojnë humorin por gjithashtu rrisin energjinë dhe imunitetin. Sigurohuni të konsumoni më shumë ushqime të pasura me vitaminat B, magnez, vitaminë C dhe acidet yndyrore omega-3.

Mos harroni t’i jepni rëndësinë e duhur vakteve të ndërmjetme. Gjatë kësaj periudhe si vakt të ndërmjetëm do të ju rekomandoja më shumë fruta të freskëta por edhe të thata. Kujdes mos e teproni me kafeinën. Kafeina është një stimulues që rrit hormonet e stresit në organizëm. Nëse vuani rregullisht nga stresi, atëherë duhet të eliminoni kafeinën si nga çaji po ashtu edhe nga kafeja. Nëse e keni të vështirë të hiqni dorë prej kafesë, mund të zgjidhni kafe pa përmbajtje kafeine ose kufizoni sasitë e kafesë që konsumoni çdo ditë. Mos harroni që kafeina kërkon së paku 6 orë për të dalë jashtë organizmit.

Strategjitë për forcimin e sistemit imunitar

Të gjithë e dimë se linja e parë e mbrojtjes është të zgjedhim një mënyrë jetese të shëndetshme. Ndjekja e udhëzimeve të përgjithshme të mira shëndetësore është hapi i parë më i mirë që mund të ndërmarrim për ta mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë dhe të shëndetshëm në mënyrë natyrale.
Partdo pjesë e trupit, përfshirë sistemin tuaj imunitar, funksionon më mirë kur mbrohet nga sulmet mjedisore dhe mbështetet nga strategji të shëndetshme të jetesës si këto:

Zgjidhni një dietë të pasur me fruta dhe perime.
Ushtroni rregullisht.
Mbani një peshë të shëndetshme.
Pushoni adekuat.
Praktikoni strategji për të menaxhuar stresin
Ndiqni aktivitete me mendje, yoga, shëtitje në natyrë, etj. Nëse jemi mësuar të pimë alkool, pimë vetëm në moderim, përmbahemi nga pirja e duhanit (cigare, cigare, tuba, cigare elektronike, etj.) Dhe marrim masa për të shmangur infeksionet, siç është larja e duarve shpesh dhe larja e plotë e ushqimit për t’u ngrënë papërpunuar.

Kujdes! Mbani në një formë shumë të mirë sistemin tuaj imunitar : vitaminë A, C, B6,B9, D, selen, zink, Magnez dhe hekur. Burimet: peshku, frutat e detit, dritherat integrale, perimet jeshile, agrumet, mollet, vezet, frutat e pyllit, etj.

Ushqyerja dhe sistemi imunitar
Qelizat e një sistemi imunitar të shëndetshëm kanë nevojë për ushqim të shëndetshëm dhe të rregullt. Shkenca ka pranuar prej kohësh që njerëzit që jetojnë në varfëri dhe kushte të pangopura janë më të prekshëm ndaj sëmundjeve infektive.

Por është e pasigurt nëse rritja e shkallës së sëmundjes është shkaktuar nga efekti i kequshqyerjes në sistemin imunitar. Akoma ka studime relativisht të pakta mbi efektet e ushqimit në sistemin imunitar të njeriut dhe madje edhe më pak studime që lidhin efektet e ushqimit drejtpërdrejt me zhvillimin (krahasuar me trajtimin) e sëmundjeve.
Ekzistojnë dëshmi se mangësi të ndryshme mikronutriente – për shembull zinku, seleniumi, hekuri, bakri, acidi folik dhe mangësitë e vitaminave A, B6, C, D dhe E – ndryshojnë përgjigjet imunitare te kafshët, me matjet e tubave provë.

Sidoqoftë, ndikimi i këtyre ndryshimeve në sistemin imunitar dhe shëndetin e kafshëve është ende i paqartë dhe efekti i mangësive të ngjashme në reagimin imunitar të njeriut ende nuk është vlerësuar në mënyrë adekuate.

Çfarê mund të bëhet për të përmirësuar dietën?
Nëse dyshojmë se dieta jonë mund të mos i mbulojë nevojat tona mikronutriente – mbase, për shembull, nuk na pëlqejnë perimet – marrja e një shtese multivitamine dhe multiminerale çdo ditë mund të sjellë përfitime të tjera për shëndetin tonë. Përveç çdo efekti të dobishëm në sistemin imunitar. Por duke marrë megadoza të një vitamine të vetme, JO. Më shumë nuk është domosdoshmërisht më i mirë dhe efektet afatgjata nuk dihen.

Shumë shtesa ushqimore pretendojnë se rritin ose mbështesin imunitetin. Por koncepti i forcimit të imunitetit në të vërtetë ka pak kuptim shkencor. Në fakt, rritja e numrit të qelizave në trupin tonë – qelizat imune ose të tjerët – nuk është domosdoshmërisht një gjë e mirë.
Për shembull, atletët që merren me dopingun e gjakut – duke pompuar gjakun në sistemin e tyre për të rritur numrin e qelizave të tyre të gjakut dhe për të përmirësuar performancën e tyre – rrezikojnë në rritje të pash.

Dhe, megjithëse disa përgatitje kanë ndryshuar disa komponentë të funksionit imunitar, deri më tani nuk ka asnjë dëshmi se ato forcojnë imunitetin në pikën kur jeni më mirë të mbrojtur nga infeksionet dhe sëmundjet.

Demonstrimi nëse një barishte – ose ndonjë substancë e përmbajtur në të – mund të përmirësojë imunitetin është, për momentin, një çështje shumë e komplikuar. Shkenca nuk mund të thotë, për shembull, nëse një barishte që duket se rrit nivelin e antitrupave në gjak po bën diçka të dobishme për imunitetin e përgjithshëm.

Ushtrimi fizik dhe sistemi imunitar
Në këtë artikull dua të bëj një fokus të veçantë në Ushtrimet Fizike. E cila, për mendimin tim, praktikimi i duhur dhe rregullisht mbetet shtylla më e fortë e një stili jetese të shëndetshëm. Përmirëson shëndetin kardiovaskular, ul presionin e gjakut, ndihmon në ruajtjen e peshës së shëndetshme të trupit dhe mbron nga një sërë sëmundjesh.

Por, le të mendojmë së bashku. A ndihmon stërvitja në forcimin e sistemit imunitar dhe për ta mbajtur atë shëndetshëm natyrshëm?

Ashtu si një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, stërvitja e përshtatshme dhe e rregullt mund të kontribuojë në një shëndet të mirë të përgjithshëm dhe, për rrjedhojë, për një sistem të shëndetshëm imunitar.

Mund të kontribuojë edhe më drejtpërdrejt duke promovuar qarkullimin e mirë, i cili lejon që qelizat dhe substancat e sistemit imunitar të lëvizin lirshëm nëpër trup dhe të kryejnë punën e tyre në mënyrë efikase. Mbani mend? Bilanci dhe harmonia.
Si të forconi sistemin imunitar
Disa nga ne po përpiqen të ndërmarrin hapin tjetër në kërkime për të përcaktuar nëse ushtrimi ndikon drejtpërdrejt në ndjeshmërinë e një personi ndaj infeksioneve.

Për shembull, disa kolegë po shqyrtojnë nëse ushtrimi i fortë mund të bëjë që atletët të sëmuren më shpesh ose të ndryshojnë disi funksionin e tyre imunitar. Për të bërë këtë lloj hulumtimi, përgjithësisht u kërkohet nga sportistët të stërviten me forcë.

INTERVISTE PER GAZETA SI

© PHD ANILA KALLESHI – DIETOLOGE KLINIKE

error: Nuk lejohet kopjimi!