SI FUNKSIONON DIETA E INTOLERANCËS

SI FUNKSIONON DIETA E INTOLERANCËS

 

Dieta e intolerancës është një plan 3-ciklor. Në ciklin e parë, heq dorë nga të gjitha ushqimet me IU të lartë. Në ciklin e dytë,  ju risfidoni çdo javë sistemin tuaj me një nga ushqimet më raktive me IU të lartë: sojë, bulmet, vezë ose gluten. Ju mund të jeni në gjëndje për të toleruar disa ose të gjitha këto në momentin që trupi juaj ka patur mundësinë për t’u shëruar, ose ju mund t’i lini së konsumuari, të paktën për tani. Më në fund, për ciklin e tretë, unë do të ju tregoj se si t’i përjetoni këto benefite gjatë gjithë jetës. Mbajtja dhe humbja e peshës kërkon strategji të ndryshme, dhe unë do të ju shpjegoj sesi të mbani një dietë të shëndetshme, ndërkohë që jeni të inkorporuar edhe në një rutinë ushtrimesh dhe zakone jetese që janë efektive pothuajse për një sukses afatgjatë.  Ju do të mësoni sesi të kontrolloni periodikisht trupin tuaj për intolerancën ushqimore dhe pse është e rëndësishme për shëndetin tuaj që të eleminoni një herë në vit 7 ushqimet me IU të lartë.

Nëse, ashtu si dhe Marsela jeni duke u  ndjerë pak të tronditur, ky është një reaksion natyral. Mos u shqetësoni, është më e thjesht sesa duket. Gjithashtu, mund të jeni në vështirësi për pak ditë, dhe do ta humbisni urinë plotësisht në 3 ditë. Dhe do të ndiheni mrekullisht mirë nëse trupi juaj mësohet të shpëtojë nga ushqimet që ju kanë shëndoshur, lodhur dhe plakur para kohe. Është më e lehtë për të qëndruar të motivuar nëse e kupton se ku je duke shkuar dhe pse, kështu që më lejoni që të ju flas rreth tre cikleve të Dietës të Intolerancës.

CIKLI 1: ELEMINIMI

Lajmi i mirë për ciklin e parë është që mund të humbisni peshë shumë shpejt.  Kjo nuk është një gjë e parëndësishme. Një studim i fundit tregoi se njerëzit që humbin peshë shpejt kanë 5 herë më shumë mundësi që ta mbajnë atë për 18 muaj, në krahasim me njerëzit që humbin peshë më ngadalë.

Njëra nga arsyet që ju them për të hequr dorë nga 7 ushqimet me IU të lartë është sepse unë dua që ju të humbisni peshë shpejt, dhe mënyra më e mirë për të bërë këtë është të heqësh nga sistemi juaj çdo gjë që potencialisht shkakton inflamacion dhe ngatërrohet me sheqerin tuaj në gjak. Ju duhet të hiqni dorë plotësisht nga këto ushqime për 3 javë, për të shpëtuar nga komplekset immune dhe antitrupat IgG përreth. Kur hiqni dorë nga ushqimet, ju i jepni mundësi trupit që të shërohet nga komplekset immune që janë duke shkaktuar simptoma të parehatshme siç janë dhimbjet e nyjeve, dhimbje koke, fryrje, gazra, lodhje dhe bllokim truri.

Eventualisht, antitrupat IgG do të fillojnë të zhduken. Nëse hani gjatë kësaj kohe sikur edhe një kafshatë të vogël ushqimi me IU të lartë, ju do të shkaktoni çlirimin e këtyre antitrupave IgG dhe të krijoni më shumë komplekse imune.

Mua më pëlqen që ta krahasoj me uljen në karrige mbi 4 gozhda. Ti mendon, kjo është duke më vrarë të ndenjurat. Ti ngrihesh. Heq gozhdat por lë vetëm një gozhdë nga pas. Ti ulesh përsëri. Të ndenjurat e tua përsëri dhëmbin. E njëjta gjë ndodh edhe me intolerancën ushqimore dhe inflamacionin. Edhe një gozhdë tek të të ndenjurat shkakton dhimbje. Edhe një kafshim ushqimi me IU të lartë mban të vazhdueshëm ciklin e inflamacionit. Me heqjen e ushqimeve me IU të lartë, ju mësoni se cilat ushqime duhen shtuar në dietën tuaj dhe mënyrat më të mira për ti ngrënë ato, për të mbajtur nivel të qëndrueshëm të sheqernave në gjak dhe për të përmirësuar tretjen. Unë do të ju them se përse proteinat e pastra dhe të varfëra janë mirë për ju dhe mund të zbusin urinë dhe të ngrënën. Unë do të ju shpjegoj se përse mollët dhe manaferrat janë të shëndetshme. Unë do të ju stimuloj që të hani gjethe jeshile, të shoqëruara me zarzavate të shëndetshme siç janë brokoli dhe lule-lakër.

Po unë gjithashtu jam duke ju ndihmuar që të jeni të përgjegjshëm për sasinë që po konsumoni dhe se kur. Shumë ushqim i shëndetshëm, nuk ëshë i shëndetshëm. Ju do të mësoni sesi të hani sasitë e duhura në kohën e duhur, në mënyrë që trupi juaj të shërohet dhe të humbasi shpejt yndyrnat. Unë ju premtoj që pas 3 ditëve, ju do të shpëtoni nga uria, dhe nuk do të ndiheni të uritur.

CIKLI 2: RIKTHIMI

Unë gjithmonë kam patur probleme me programin “një masë përshtatet me të gjitha”. Por ne të gjithë jemi të ndryshëm. Kështu që në ciklin 2, ne do të rregullojmë dietën tuaj dhe do të zbulojmë se cilat ushqime me IU të lartë janë në të vërtetë duke shkaktuar probleme. Në këtë cikël, unë do të ju tregoj sesi të testoni në mënyrë të sigurtë katër nga ushqimet me IU të lartë, gluteni, soja, bulmeti dhe vezët, për të parë nëse mund ti riktheni përsëri në dietë.  Ju mund të jeni duke u çuditur sesi mund ta dini nëse jeni intolerant në ndonjë prej këtyre ushqimeve. Pas së gjithash, ju mund të keni qënë duke i ngrënë ato ndër vite, mundësisht çdo ditë, pa vënë re asnjë problem. Më besoni, ju do ta mësoni. Bukuria e këtij programi është shkenca që fshihet pas saj. Në ciklin 1, ne do të ulim ngarkesën tuaj të IgG, ju do të ndiheni akoma edhe më keq nëse do të hani një ushqim ndaj të cilit jeni të ndjeshëm. Ju do të keni më shumë simptoma.

Në momentin që dini se cilat prej ushqimeve ju shkaktojnë reaksione, ju mund të përshtasni dietën në kiminë personale të trupit. Unë do të ju mësoj sesi të inkorporoni ushqimet e sakta në dietën tuaj në mënyra të shëndetshme. Unë do të ju shpjegoj se kur është e rëndësishme për të ngrënë ushqime organike; vezë të shëndeshme nga të pashëndetshmet; dhe sa nga këto ushqime në një bazë të rregullt.

Lajmi i mirë është që edhe nëse nuk mund t’i përballoni disa nga këto ushqime pas 21 ditëve, kjo nuk do të jetë detyrimisht rasti për jetën. Le të themi që vezët ju shkaktojnë shqetësime (që zakonisht ndodh për 70 % të klientëve të mi). Ju mund të zbuloni që në 3/ 6 mujorin tjetër të qetësimit të zorrëve, ju do të jeni në rregull me ato dhe ju mund t’i kontrolloni më vonë.

Do të rivendosni ndonjëherë misër, kikirikë, sheqer ose sheqerna artificial si mbështetës kryesor të dietës tuaj? Unë shpresoj që jo. Ashtu sikundër kam spjeguar në Pjesën II, këto ushqime tentojnë që t’ju nxisin, përkeqësojnë sistemin imun dhe potencialisht të largojnë sheqerin tuaj në gjak dhe insulinën, kështu që ju doni që ti shmangni ato në të paktën 95 % të kohës.

Por, mos u mërzisni, nuk do të ju mungojnë. Në fakt, pjesa më e madhe e njerëzve shkojnë në fund të 3 javëve dhe thonë që nuk duan të provojnë që të rikthejnë ushqimet në dietën e tyre. Ju do të ndiheni shumë ndryshe në ditën e 22, saqë nuk do të doni të riktheheni. Më besoni.

CIKLI 3: GJATË GJITHË JETËS DIETA E VIRGJËR

Në ciklin 3, unë do të ju jap disa specifika reale sesi duket mirëmbajtja. Kur ju shihni tek pjesa më e madhe e dietave për humbje peshe, i tërë fokusi është në javët e para. Ato nuk kanë ndonjë specifikë  sesi duhet ta mirëmbani peshën tuaj të re. Jo çuditërisht, nëse shihni tek statistikat e dietës, ju shihni kudo nga 50 % në 95 % një normë dështimi.

Kjo ndodh sepse aktiviteti që duhet të bëni për një mirëmbajtje të suksesshme është i ndryshëm nga aktivitetet që duhet të bëni për të qënë në një humbje peshe të suksesshme. Në një studim interesant në Gazetën internacionale mjekësore rezultoi që nga 36 praktikantë me humbje peshe të suksesshme, vetëm 8 prej tyre ishin të lidhur me mirëmbajtjen e peshës së humbur. Studimi përfundonte që  “humbja e suksesshme e peshës dhe mirëmbajtja e peshës së humbur mund të kërkojnë dy lloj praktikash të ndryshme”.

Në rregull, kështu që problem është që planifikimi për mirëmbajtjen thjesht nuk është seksi. Unë e kuptoj. Mirëmbajtja nuk është diçka e bukur. Ajo që është e bukur është humbja e 3kg në 7 ditë. Ajo që është e bukur është humbja e masës trupore dhe blerja e të gjitha rrobave të reja. Por, ku trupi është pikërisht në mënyrën sesi ti do që të jetë, dhe ju sërisht duhet të punoni, kjo nuk më duket e drejtë.

Çelësi është mbajtja e gjërave në mënyrë të mrekullueshme dhe të vish me shpërblime të reja dhe nxitje për të ruajtur pamjen e re. Në ciklin 3, unë do të ju mësoj mënyrat për të ju ndihmuar që të kujtoni sesa shumë e doni shëndetin tuaj të ri, elegancën e trupit.

MODERIMI DO TË JU MBAJË TË SHËNDOSHË

Unë jam e sigurt që e keni dëgjuar këtë shprehje: “Çdo gjë në moderim”. E vërteta është që moderimi me kalimin e kohës i bën njerëzit mbipeshë. I jep atyre të drejtën për të ngrënë gjëra që nuk duhet të hanë. Për aq kohë sa jam e shqetësuar, moderimi është armiku. Nëse diçka nuk është e mirë për ju, ka të bëjë me diçka të vogël apo jo? Në momentin që e di që diçka nuk është e mirë për trupin tuaj, pse dëshironi ekspozimin ndaj tyre, kur shumë mirë mund ti kontrolloni? Nuk ka ndonjë nivel të sigurt të yndyrnave trans ose sheqernave artificial. Shmangini ato plotësisht, jo në mënyrë të moderuar. Moderimi ju shëndosh për shumë arsye të ndryshme:

  • Moderimi krijon një pjerrësi të rrëshqitshme. Nëse pak është në rregull, atëherë edhe pak më shumë është në rregull. Gjëja tjetër që duhet të dini është që një biskotë kthehet në dy, dhe që sheqernat javor kthehen në rutinë ditore.
  • Moderimi ju përcakton urinë. Nëse nuk konsumoni patatina, atëherë nuk do të mendoni për ato. Në momentin që hani patatinat, çfarë mendoni? Të hani pak më shumë. Kjo është një nga gjërat që unë urrej nga sheqernat artificial: kur hani ëmbëlsira, ju më pas dëshironi më shumë. Ju provoni diçka të vogël dhe më pas kërkoni edhe më shumë. Do të ishte më mirë sikur të shihnim sheqernat artificial dhe të mendonim. Kjo është toksike. Kjo do të më dëmtojë mua. Ushqimet me IU të lartë do të ju dëmtojnë, veçanërisht nëse akumulohen në sistem. Plus që ne të gjithë kemi ushqime që shkaktojnë probleme, dhe që vetëm nje copë e vogël e tyre krijon më shumë dëshirë. Nuk kërkon shumë për të krijuar fitimin e peshës.
  • Moderimi përcakton varësinë tuaj për ushqimin. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ushqimet e përpunuara, të cilat zakonisht përmbajnë gluten, bulmet ose të dyja. Peptidet e glutenit dhe të produkteve të qumështit do të prekin receptorët e trurit, ato që imitojnë efektet e opiumit si heroina dhe morfina. Si rezultat, ato mund të kenë në tru një efekt droge. Dr. Neal Barndard, autor i Thyerjes së joshjes ushqimore: Arsyet e fshehura pas urisë ushqimore dhe 7 hapat për ti mbyllur ato në mënyrë natyrale, thotë:

Djathi është i mbushur me kasein, një proteinë që thyhet gjatë tretjes për të prodhuar morfinë si komponentë të opiumit, të quajtur kasomorfinë. Një gotë qumësht përmban rreth gjashtë gram kasein, dhe qumështi i skremuar përmban më shumë, por kaseina bëhet akoma më e përqëndruar në prodhimin e djathit. Kështu që nuk është e çuditshme që të ndihemi të lidhur pas picave. Çokollatat, sheqernat dhe mishi funksionojnë në mënyra të ndryshme, por ato të gjitha lëshojnë substanca të ngjashme me drogën që joshin trurin, duke kërkuar më shumë.

Në librin e tij “Fundi i mbingrënies”, Dr. David Kessles gjithashtu flet sesi sheqeri, kripa dhe kombinimi i yndyrnave në pjesën më të madhe të ushqimeve të përpunuara, krijojnë një lidhje që e bën pothuajse të pamundur për t’i ngrënë këto ushqime në moderim. “Deri sa keni ngritur dorën e djathtë ndaj ushqimeve shkaktare, një përpjekje drejt moderimit nuk do të funksionojë.” Në fjalë të tjera, nëse do të provosh pak, do të kërkosh më pas shumë e më shumë.

  • Moderimi lejon kompleksin imun që të akumulojë. Pjesa më e madhe e trupit tonë merr sasi të vogla toksinash gjatë gjithë ditës çdo ditë nga ushqimet, atmosfera, smogu ose nga ajo që pimë ose thithim. Nuk ka rëndësi burimi, ajo që nuk mund të shmangim është akumulimi i toksinave në trupat tanë.

E njëjta gjë ndodh me ndjeshmërinë ushqimore. Ato prodhojnë komplekse imune, dhe disa nga këto komplekse mund të akumulohen. Nëse ha pak nga ushqimet me IU të lartë çdo ditë, jeni duke ndërtuar më shumë komplekse. Ai konsumim i “moderuar” gjatë kohës mund të krijojë reaksione kronike nga sistemi juaj gastrointestinal dhe sistemi juaj imun dhe së fundi e gjitha kjo mund të ndikojë në dietën tuaj.

  • Moderimi injoron dëmet serioze që mund të bëjnë ushqimet. Nëse jeni duke përdorur modelin e llogarisë bankare, mund të mendoni, Oh, është vetëm 100 kalori ekstra çdo ditë. Çfarë dëmtimi mund të sjellë kjo vlerë e vogël kalorike? Por trupi juaj nuk është një model llogarie bankare. Trupi juaj është një laborator kimik. Ushqimi nuk është thjesht ushqim, por një informacion.  Çfarë mesazhi është duke i dërguar trupit? Çfarë ndodh nëse shtoni 100 kalori çdo pasdite në dietën tuaj? Ju nuk jeni duke konsumuar vetëm 100 kalori. Ju jeni duke konsumuar gluten që mund të dëmtojë zorrën tuaj. Dhe jo vetem. Ju jeni duke konsumuar sheqer që është duke rritur sheqerin tuaj në gjak dhe që mban insulinën në gjakun tuaj. Kjo insulinë ekstra i tregon trupit tuaj rrugën për të formuar më shumë yndyrë. Nëse biskota përbëhej me ndonjë nga 7 ushqimet me IU të lartë – dhe virtualisht të gjitha ushqimet e përpunuara kanë të paktën një nga këto përbërës – ju keni ushqimet me IU të lartë që ju shkaktojnë një përgjigje inflamatore, që mund të përkeqësojnë rezistencën e insulinës (duke e vështirësuar humbjen e peshës), rezistencën e leptinës (duke ju mbajtur të uritur edhe kur keni ngrënë mjaftueshëm) dhe rezistencën e kortisolit (duke ju bërë që të ndiheni më të stresuar, më të lodhur, ose të dyja bashkë). Ju nuk keni përgjigjen e duhur të insulinës ose leptinës që tju mbajnë larg nga të qënit të uritur, dhe kështu që ju kërkoni një të dytë, të tretë e të katërt. Unë dua të bëj një studim që tregon sesa njerëz në të vërtetë ndalojnë së konsumuari ato 100 kalori.

ÇFARË MUND TË HA?

Unë kam shpenzuar shumë kohë duke të thënë se çfarë nuk duhet të konsumosh, dhe me shumë mundësi je duke ngrënë çdo gjë, përveç ushqimeve me IU të lartë. Pothuajse 90% e asaj që pjesa më e madhe e njerëzve konsumojnë, janë ushqime të përpunuara, dhe ky ushqim i përpunuar zakonisht përmban misër dhe sojë, dhe pjesa më e madhe përmbajnë gluten, vezë, bulmet, kikirikë, sheqer ose sheqerna artificial. Kur unë i them njerëzve për të hequr dorë nga 7 ushqimet me IU të lartë ato pyesin, “Çfarë do të ha? E vërteta është që, e ngrëna dhe planifikimi i ushqimit bëhet shumë i thjeshtë.

Në dietën e intolerances ushqimore mund të mos keni shumë zgjidhje, por ato që keni janë shumë të mira. Ju mund të hani pulën, peshkun, biftekun, mund të pini përzierje pijesh të pasura me protein, mund të hani pataten e ëmbël, fasulet e zeza, thjerëzat, orizin kaf, mollën dhe manaferrat. Këto janë ushqimet me fibra të larta. Ju mund të hani arrat dhe farat, arrën e kokosit, avokadon, vajin e ullirit. Këto janë yndyrna të pasura. Ju mund të hani zarzavate. Pa asnjërën prej këtyre ushqimeve të përpunuara në sistemin tuaj, shija e zarzavateve dhe manaferrave fillon të shijojë.

Nuk ka nevojë që të shpenzoni shumë para për të ngrënë në këtë mënyrë. Kur ju nuk blini kuti me biskota ose ushqime të ngrira të përpunuara, ju kurseni para. Me të gjithë ushqimet e shijshme dhe të shëndetshme që do të hani ju nuk do të ndiheni të uritur. Tani duhet të bëni kujdes. Për pak javë ju do të kuptoni se çfarë është në ushqimin tuaj. Mund të shokoheni kur të zbuloni se ku soja, gluteni, bulmeti dhe vezët fshihen.  Mund të habiteni kur të kuptoni sesa ushqime janë të sheqerosura me sheqer dhe sesa me sheqerna artificial. Ju do të mendoni se si nuk dinit se çfarë po konsumonit gjatë gjithë kësaj kohe, çdo ditë, gjatë gjithë ditës?

Një nga gjërat e rëndësishme të Dietës të Intolerancës Ushqimore është për t’ju ndihmuar që të shmangni të njëjtat ushqime reaktive të larta gjatë gjithë kohës. Kështu që ju do të rrotulloni proteinat tuaja dhe do të shijoni një sërë zarzavatesh. Megjithatë, shumë alternative dhe zgjidhje mund të krijojnë probleme.

Për ta mbajtur të thjeshtë dhe të lehtë, do të keni si udhëzim pjatën time të Dietës të Intolerancës Ushqimore. Gjithmonë do të keni ushqime të pastra, proteina të varfra, siç është peshku dhe pula organike. Do të hani ushqime të pasura me fibra. Do të hani ushqime të shëndetshme për të reduktuar inflamacionin. Do të konsumoni një sasi të madhe zarzavatesh.

Në momentin që do të përshtateni me këtë model, do të jetë më e lehtë që të qëndroni në atë plan. Kjo është arsyeja se përse në Kapitullin 11, në vënd të planit të ushqimit, që mund të ju tregojë saktësisht se çfarë mund të hani çdo ditë, ju do të gjeni udhëzimin e fundit të ushqimeve të përshtatshme për ju , që të mësoni sesi ti vendosni së bashku dhe në kombinime të shëndetshme, proteinat, karbohidratet e pasura me fibra dhe zarzavatet. Aty do të gjeni një listë ushqimesh të shëndetshme që do të ju tregojë sesi të zgjidhni sasitë e duhura nga çdo listë – pjesa tjetër ju mbetet juve.

Në momentin që mësoni sesi të zgjidhni ushqimet, ju do të mësoni se të ngrënit sipas Dietës të Intolerancës Ushqimore është aq e thjeshtë sa edhe mënyra që po konsumonini tani. Ndoshta më e lehtë. Dhe do të jetë më e lirë pasi nuk do të shpenzoni lekë më ushqime të përpunuara.

MBAJTJA E NJË DITARI USHQIMOR

Në mënyrë që të përcaktoni problemet tuaja, do të ju këshilloja që të mbani një ditar ushqimor përgjatë ciklit 1 dhe 2: një raport se çfarë konsumoni dhe sesi ndiheni ëdo ditë. Pas ciklit 2, mund ta lini. Unë mendoj që ditari është një pjesë shumë esenciale e suksesit tuaj.

Përse dua unë që ju të mbani një ditar ushqimor? Më poshtë do të gjeni disa nga përfitimet:

  • Ju mund të identifikoni se çfarë e shkakton problemin. Nëpërmjet këtij libri, unë do të ju them çdo vënd në të cilin fshihen ushqimet me IU të lartë, por ndoshta diçka mund t’ju kalojë, që as nuk e dini që e keni ngrënë. Papritmas – veçanërisht nëse ndodh në fundin e javës së 2 ose gjatë javës 3 – ju do të ndiheni përsëri të dobët. Më pas do të mendoni, Çfarë dreqin po ndodh që unë ndihem përsëri kështu? Mbani mënd, intoleranca ushqimore është e poshtër: mund t’i duhet disa ditë për t’u shfaqur. Nëse keni shënuar çdo kafshatë në ditarin tuaj, atëherë do të keni më shumë mundësi për t’a zbuluar – dhe do të keni mësuar diçka shumë të rëndësishme rreth ushqimeve që shkaktojnë probleme në organizëm.
  • Atë që mund t’a masni, mund ta përmirësoni. Kjo është edhe arsyeja që përse ju them të shkruani çdo gjë. Mua më vjen për të qeshur kur njerëzit shkruajnë vetëm ditët e mira. Jo. Në këtë ditar ushqimor ju duhet t’i shënoni të gjitha.
  • Mund ta harroni shumë lehtë sesa progres keni bërë. Unë dua të që përcaktoni simptomat dhe më pas të ktheheni prapa e të thoni, “uauuu”. Përndryshe, do të kalojnë 3 javë e do të thoni “nuk po ndihesha kaq keq”. Nëse do të rilexoni ditarin tuaj dhe të mbani mënd çdo gjë – dhimbjet e kokës, ndryshimin e humorit, aknet dhe lodhjen – ju do të kuptoni se normaliteti juaj i vjetër dhe normaliteti i ri janë shumë larg. Kjo ju motivon për të humbur pjesën tjetër të peshës, nëse akoma nuk keni arritur idealen, dhe ju mban të inspiruar për të realizuar planin e mirëmbajtjes, në mënyrë që ky normalitet i shkëlqyeshëm të qëndrojë në të njëjtën mënyrë.

Dhe mos u bazoni vetëm tek fjala ime.

Ka mjaft zbulime të cilat kanë treguar më së miri që mbajtja e një ditari ushqimor është shumë i rëndësishëm. Një ndër to është  një studim i bërë në qëndrën e shëndetit Kaiser në Portland  e cila është mjaft e njohur për rezultatet që ka në ruajtjen e peshës së humbur. Ky studim ka treguar se sa më gjatë ta mbani ditarin ushqimor, aq më shumë peshë do të humbisni. Sipas këtij studimi ato që mbajnë ditar ditor ushqimor humbasin dy herë më shumë peshë sesa ato që nuk e mbajnë. Duket sikur akti i thjeshtë i të shkruarit se çfarë kemi ngrënë, inkurajon njerëzit për të ngrënë më pak kalori.

 

INSPIROHUNI

Ky ushtrim është për ato raste që keni nevojë vetëm për pak motivim. Gjithmonë do të keni njerëz dyshues që do të ju demoralizojnë. Ata që ju rrethojnë çdo ditë janë më së shumti ata që ju thonë se pesha është e pashmangshme, që metabolizimi juaj ngadalësohet me plakjen, dhe që as mos ta mendoni se do ju bëjnë xhinset e shkollës së mesme.

Këshilla ime personale është të mos i dëgjoni ato. Sigurisht, nëse gjatësia juaj trupore është 1.53cm dhe keni shumë më shumë peshë, sigurisht që ju kurrë nuk dhet të pretendoni se do të ndodhë ndonjë magji që do të shndërrojë 1.82 cm i gjatë dhe më të dobët. Kjo nuk është reale. Por mund të bëheni më mirë se çkeni qënë gjatë gjithë jetës tuaj në çdo pikë të jetës tuaj, nëse merrni vendimin dhe fokusoheni tek ajo që duhet të bëni për të arritur atje.

Kështu që le të inspirohemi. Le të vendosim disa qëllime që mund të ju motivojnë. Ju keni nevojë për qëllime për të lëvizur dhe të bëni atë që keni nevojë të bëni. Duhet të ndërtoni një çështje për arsyen se përse duhet ta bëni këtë. Cilat janë gjërat që doni që të keni. Doni të keni pasdite një energji më të madhe? Doni të vishni rroba banjoje në plazh dhe të mos ndiheni të ndruajtur. Doni të shkoni në ritakimin e shkollës së mesme e të ndiheni si një adoleshente e bukur? Doni të bëni sport me fëmijët tuaj? Unë me Franklin- tim bir, kemi krijuar një minipalestër në shtëpinë tonë dhe bëjmë së bashku palestër. Është kjo diçka që edhe ti e do për fëmijët e tu? A doni që të vishni çdo gjë në dollapin tuaj, të mos lodheni, të mos përjetoni dhimbje koke, të mos sëmureni kurrë dhe të keni energji? Çfarë qëllimesh ja vlejnë për ju për të vazhduar Dietën e Intolerancës Ushqimore?

Le të bëjmë një listë. Unë dua që të di tre qëllimet tuaja kryesore për t’u bërë pjesë e këtij programi. Shkruajini ato. Unë dua që të shihni listën tuaj dhe të kuptoni sesi duket suksesi. Më shumë energji? Aspak dhimbje koke? A do të thotë që të ndaloni së qënit sëmurë dhe të ndaloni së paturi dhimbje kyçesh? A nënkupton kjo që të humbisni faktin e të qënit të lodhur?

Fillimisht do të ju kërkoja që të bëni një listë për tre shpenzimet kryesore. Çfarë ju kushton nëse nuk e bëni këtë program? Ku jeni tani? Çfarë nuk është duke funksionuar? Ky është realiteti: përveç nëse bëni një ndryshim, jeta juaj nuk do të përmirësohet. Ju nuk do të përmirësoheni nëse nuk ndryshoni. Çfarë oportunitetesh do të humbisni nëse nuk veproni? Cilat janë sakrificat tuaja në termin e karrierës, marrëdhënieve, lumturisë dhe shëndetit?

Duhet të zbuloni se çfarë ju motivon më shumë. Disa njerëz motivohen nga kënaqësitë. Pjesa më e madhe e njerëzve motivohen duke shmangur dhimbjen. Mund të jetë dhimbja e të dëmtuarit gjatë gjithë kohës, duke mos pasur mundësi për të menduar lirshëm, të qënit të lodhur ose të pamundur për të bërë gjërat që doni, sepse ushqimi është duke krijuar inflamacionin. Pavarësisht shpenzimeve tuaja, duhet të dini që nëse nuk bëni dietën e intolerancës ushqimore do të ju bëjnë të mos ndiheni mirë.

Le të jemi të qartë. Nëse e shihni, do ta besoni. Si do të dukeshit nëse do të ishit në peshën tuaj ideale?  Sot ekzistojnë programe pafund photoshop-i  ku ju mund të fotografoni veten tuaj dhe ta bëni më të dobët për të parë veten sesi do të dukeshit më të dobët, ose gjeni një foto të një trupi që me të vërtetë pëlqeni dhe që mendoni se mund tëishte trupi juaj ideal. Provoni të krijoni nje foto montazh ku hiqet koka e personit me trup shumë të bukur dhe sipër të vendosësh kokën tënde. Bëj disa kopje të kësaj fotoje dhe vendosini ato në vënde ku keni nevojë për pak motivim dhe mbështetje. Nëse e shihni sesi do të dukeni në peshën tuaj ideale, atëherë do të filloni të jetoni si një njeri i shëndetshëm. Shiheni këtë pamje si sistemin tuaj mbrojtës, të kujtesës dhe mbështetjes.

Unë e di që ky program nuk është i lehtë. Është i thjeshtë por jo i lehtë. Do të ketë mjaft raste ku ju do të doni të hiqni dorë. Kështu që, kur ndiheni sikur keni nevojë për motivim dhe inspirim, mbani mënd tre qëllimet tuaja kryesore:

  • pse jeni duke e bërë këtë?
  • ju keni ëndrrat e juaja e mos u ndieni i turpëruar?

Cilat janë këto tre gjëra? Shkruajini ato. Mbajeni atë  pamje. Ju duhet ta shihni për t’a besuar. Unë dua që të mendoni. Nëse nuk ndodh tani, kur do të ndodhë? Nuk e meritoni që të ndodhë tani?  Duhet të thoni, “Unë jam gati për Dietën e Intolerancës Ushqimore”. Nuk mund të jeni pak në programin tim, ose duhet të jeni e gjitha ose fare. Kështu që hajde, unë jam këtu për të mbështetur. Nëse ndjek udhëzimet e mia, do të keni rezultate të mrekullueshme. Ju premtoj.

© Materiali eshte shkeputur nga libri “Dieta Sfidë” ANILA KALLESHI

error: Nuk lejohet kopjimi!