Kajsitë – vlerat ushqyese dhe benefitet e saj

Kajsitë – vlerat ushqyese dhe benefitet e saj

Për cfarë janë të mira kajsitë?

MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike
Të pjekura, me ngjyrë të artë, me një aromë të ëmbël dhe sipërfaqe prej kadifeje – ose me një hije më intensive kur thahen- kajsitë janë të lidhura ngushtë me pjeshkët, kumbullat dhe nektarinën. Nganjëherë nën-vlerësohen si fruta, ndoshta për shkak se ka një larmishmëri të madhe frutash për të zgjedhur në tregjet e sotme. Të njohura në Greqi në vitet 60 para Krishtit, kajsitë u transportuan në Evropë nga grekët që ju thonin “vezët e arta të diellit”. Sot, operacionet primare tregtare të kajsisë janë në Mesdhe dhe në Lindjen e Mesme, me oferta jashtë sezonit nga Amerika e Jugut ose Zelanda e Re. Në Amerikë, pema e parë e kajsisë u transportua për herë të parë në Virxhinia në 1720, por pemishtet në misionet spanjolle të Kalifornisë rreth vitit 1790 treguan se si një klimë e tillë mund të përhapë këtë frut. Kajsitë mund të konsumohen të freskëta, dhe gjithashtu mund të jenë një shtesë e shijshme për çdo lloj sallate. Kajsitë e thara mesa duken janë forma më e preferuar dhe shpesh përzihen me arra apo fruta të tjera të thara.


Përfitimet shëndetësore të kajsive
Në kajsitë e freskëta, niveli më i lartë i vitaminave sigurohet nga vitamina A – 13% e vlerës së përditshme në një frut. Kjo përfshin disa karotene të dobishme, të cilat lëshojnë antioksidantë të fuqishëm të domosdoshëm për ruajtjen e vizionit tuaj optimal, lëkurën dhe membranat mukozale të shëndetshme dhe për mbrojtje kundër kancerit të mushkërive dhe të gojës.
Kajsitë gjithashtu janë një burim i mirë i vitaminës C, e njohur për shmangien e problemeve të shikimit, për promovimin e lëkurës dhe mukozës së shëndetshme, për mbrojtjen kundër kancerit të mushkërive dhe të gojës dhe për të siguruar aktivitet më të fuqishëm ndaj radikalëve të lirë.
Flavonoidet tilla si lutein dhe cryptoxanthins beta kanë një shkallë më të lartë të përfitimeve pasi në fakt mund të ndihmojnë në parandalimin e komplikimeve dhe sëmundjeve që vijnë lidhur me plakjen. Zeaxanthin, një karotenoid që absorbohet në retinë, siguron funksione mbrojtëse UV që mund t’ju mbrojnë kundër degjenerimit makular. Kajsitë janë të pasura me një numër të madh “ phytochemicals” promovuese të një shëndeti të mirë. Disa kanë aftësinë për të parandaluar sëmundjet e zemrës duke ndihmuar në mbajtjen e niveleve të kolesterolit në intervalin normal, ndërsa fibrat dietike e mbajnë sistemin tuaj të normalizuar. Për më tepër, kaliumi siguron komponimet në lëngjet qelizore dhe trupore që ndihmojnë në rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionin e gjakut.Ajo përmban rreth 14 për qind sheqerna, acide organike, albumina, pektinë, kripëra minerale, si: kalium, fosfor, kalcium, vitamina të ndryshme si provitamina A, Vitaminë B1, B2, PP, C etj. Në frutat e thata sasia e sheqerit arrin deri në 60 për qind. Thelpinjtë janë të pasur me albumina deri 28 për qind dhe me vajra deri 55 për qind. Frutat e kajsisë janë të shijshme, aromatike dhe pëlqehen nga të gjithë. Ato luajnë një rol të rëndësishëm në pastrimin e gjakut. Përdoren me efekt edhe në rastet e zënies së zërit. Kajsitë janë ushqim i çmueshëm për ata që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë.


Faktet për nutrientët e kajsive:
Porcioni: (165 gr) e pagatuar
=Sasia për porcion
-Kaloritë-79
-Kaloritë që vijnë nga yndyra-5
-Yndyrna totale (Të saturuara dhe trans)-1%
-Kolesterol-0 mg
-Natrium-2 mg
-Totali i karbohidrateve-19g
-Fibrat dietike-3 g
-Sheqer-15g
-Proteina-2 g
-Vitamina A- 64%
-Kalcium- 2%
=Vlerat ditore
-Yndyrnat totale (Të saturuara)-1%
-Kolesterol-0%
-Natrium-0%
-Karbohidrate totale-6%
-Fibrat dietikë-13%
-Vitamina C-27%
-Hekur -4%
*Përqindjet e vlerave ditore janë të bazuara në një dietë 2000 kalorike. Vlerat tuaja ditore mund të jenë më të larta ose të ulëta në varësi të nevojave ushqimore.
=Studimet e bëra nga pjeshkët
Një studim u nis për të hetuar efektet e një ekstrakti nga kajsia japonez (Prunus mume) kundër tre linjave të qelizave të kancerit të zorrës së trashë. Shkencëtarët arritën në përfundimin se ekstrakti kontrolloi rritjen dhe përhapjen e qelizave malinje, duke shkaktuar që ato të vetë-shkatërroheshin.
Studime të shumta kanë treguar fuqinë e frutave dhe perimeve në zvogëlimin e rrezikut të disa kancereve, veçanërisht ato që përmbajnë karotene, për shkak të aftësisë së tyre antioksiduese. Shkencëtarët vlerësuan lutein, lycopene, dhe zeaxanthin, në mënyrë specifike, si ” agjentë premtues parandalues.”

error: Nuk lejohet kopjimi!