Evitoni ndjeshmërinë e gjendjes së urisë, pakësoni kaloritë. Dieta që rregullon gliceminë Regjimi ushqimor që përshpejton metabolizmin, karakteristikat ushqyese dhe disa rregulla

Evitoni ndjeshmërinë e gjendjes së urisë, pakësoni kaloritë. Dieta që rregullon gliceminë Regjimi ushqimor që përshpejton metabolizmin, karakteristikat ushqyese dhe disa rregulla

KARAKTERISTIKAT USHQYESE TË DIETËS
Skema ushqyese e propozuar në vazhdim është e ndarë në 5 vakte, që përfshin 3 vakte kryesore dhe dy vakte të ndërmjetme.
Ky ritëm ushqimor ka për qëllim arritjen e objektivave thelbësore ndër të cilat:
1. Pakësimin e kalorive të përditshme
2. Evitimin e ndryshimit të glicemisë
3. Evitimin e ndjeshmërisë së gjendjes së urisë

RREGULLA TË PËRGJITHSHME
1. Evitimi i konsumit të ushqimeve jashtë 5 vakteve.
2. Pakësimi i përdorimit të yndyrnave duke i dhënë preference atyre me origjinë bimor dhe në veçanti vajit të ullirit.
3. Matja e konsumit të mishit të kuqit dhe sallameve.
4. Përdorimi i shpeshtë i peshkut (të paktën 3 deri 4 herë në javë)
5. Pakësimi i produkteve me përmbajtje të sheqernave të thjeshta si akullore ëmbëlsira, pije të gazuara dhe me përmbajtje të larta sheqeri. Preferohet përdorimi i ujit.
6. Ushqimet duhet të gatuhen në furrë, të ziera, në furrë me avull por asnjëherë të skuqura).
7. Nga një vakt në tjetër nuk duhet të kalojë më shumë se 3 deri në 4 orë.

FREKUENCA E PËRDORIMIT TË USHQIMEVE GJATË JAVËS
Mish i bardhë deri 4 herë
Mish i kuq 1 deri 2 herë
Peshk 4 herë
Vezë 1 deri 2 herë
Djathë 1 deri 2 herë

DITA E PARË
MËNGJESI
200gr kos
1 lugë drithëra
3 kokrra bajame
100 gr fruta të stinës

PARADITE
2 feta bukë të thekur (20 gr ose 100 gr fruta)
20 gr parmixhian ose çdo lloj tjetër djathi

DREKA
90 gr makarona të ziera me salcë domatesh të shoqëruara me perime të stinës
120 gr peshk
Sallatë sipas dëshirës
1 lugë vaj ulliri

PASDREKE
150 gr fruta të stinës
2 kokrra arra

DARKA
Sallatë me fasule dhe peshk ton
100 gr fasule të ziera
90 gr peshk ton
Cdo lloj sallate sipas dëshirës
1 lugë vaj ulliri
20 gr bukë integrale ose 100 gr fruta të stinës

DITA E DYTË

MËNGJES
200gr qumësht i skremuar
25 gr drithëra

PARADITE
200 gr kos

DREKA
120 gr oriz i gatuar
40 gr thjerrëza të zjerra
Sallatë pule
Sallatë eshile
90 gr pulë
1 lugë vaj ulliri dhe uthull
Kungull i zier

PASDREKE
100 gr fruta të stinës
2 kokrra arra
20 gr proshutë

DARKA
60 gr mocarela
40 gr bresaula ose çdo lloj sallami tjetër
Sallatë sipas dëshirës
40 gr bukë integrale
1 lugë vaj ulliri
100 gr kivi

DITA E TRETË

MËNGJES
200 gr qumësht i skremuar
20 gr bukë integrale
40 gr proshutë
100 gr fruta të stinës

PARADITE
150 gr pjeshkë

DREKA

100 gr mish vici
Domate sipas dëshirës
1 lug vaj ulliri
3 ullinj të zinj dhe rigon
Sallatë ose perime të ziera
90 gr makarona të ziera ose oriz integral

PASDREKE
Kastravec sipas deshires
1 vezë të zier

DARKA
80 gr proshutë
360 gr pjepër
Perime ose sallatë
1 lugë vaj ulliri

DITA E KATERT

MËNGJES
200 gr qumësht
2 feta bukë të thekur (20 gr) me pak marmalatë

PARADITE
100 gr dardhë ose çdo frut tjetër të stinës
20 gr parmixhan

DREKA
100 gr pulë
Sallatë e përzier sipas dëshirës
40 gr bukë integrale ose 60 gr makarona
1 kivi 100 gr

PASDREKE
200 gr kos

DARKA
Sallatë karkalecash
100 gr karkaleca
100 gr sallatë jeshile
1 lugë vaj ulliri
40 gr bukë integrale
100 gr dardha

 

error: Nuk lejohet kopjimi!