Dieta e Lupusit: Përfitimet, planifikimi i vakteve dhe ide për receta

Dieta e Lupusit: Përfitimet, planifikimi i vakteve dhe ide për receta

Një grupi madh hulumtimesh tregon se një dietë e shëndetshme, e pa përpunuar është shumë e rëndësishme për menaxhimin e simptomave të çrregullimeve autoimune, përfshirë edhe ato të shkaktuara nga lupus, sepse ndihmon në kontrollin e inflamacionit që rrjedh nga shëndeti i dobët i zorrëve.

Pjesa më e madhe e sistemit tuaj imunitar në të vërtetë ndodhet brenda traktit tuaj gastrointestinal. Siç e thotë Fondacioni Lupus i Amerikës, mungesa e dietës dhe informacionit ushqimor specifik për lupus mbetet një zhgënjim i madh.

Por hulumtimi na ka dhënë pasqyrë mbi ushqimet dhe zgjedhjet e stilit të jetës, që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e efekteve të dëmshme të lupus. Në veçanti, ka ushqime që mund të ndikojnë në përgjigjen inflamatore të trupit. Një dietë e kujdesshme ndaj lupusit, mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve duke parandaluar alergjitë, duke zvogëluar mangësitë dhe duke ngadalësuar dëmtimet e radikalit të lirë.

Në fakt, për shkak të mënyrës se si zhvillohen çrregullimet autoimune, një dietë e përpunuar e lupus, me një sasi të vogël oksidantësh, është thelbësore për menaxhimin e çdo simptome që lidhet me autoiminiutetin. Ushqyesit që janë të rëndësishëm për administrimin e lupus, të tilla si fibrat dhe antioksidantët, duket se kanë efekte të dobishme kur konsumohen nga ushqimi i mirfilltë, i shëndetshëm.

Çfarë lloj ushqimesh përfshihen në një dietë lupus? Një dietë e tillë përfshin yndyrna të shëndetshme, fruta të freskëta, dhe ushqime probiotike. Duke marrë parasysh faktin se lupus mund të rrisë rrezikun tuaj për probleme të tjera shëndetësore kronike, një dietë lupus duhet të jetë e pasur me lëndë ushqyese.

Çfarë është Lupus?

Lupus është një gjendje kronike autoimune në të cilën sistemi imunitar sulmon indet dhe organet e shëndetshme të vetë trupit. Në varësi të pacientit specifik, lupus mund të shkaktojë nivele të larta të inflamacionit të vazhdueshëm që mund të ndikojnë negativisht në pjesë të ndryshme të trupit.

Pacientët me lupus shpesh pësojnë dëmtim të indeve që prekin zemrën, nyjet, trurin, veshkat, mushkëritë dhe gjëndrat endokrine (siç janë veshkat dhe gjëndra tiroide ). Edhe pse nuk dihet plotësisht pse ndodh kjo, faktorët e rrezikut që besohet të përfshijnë:

Mund të rezikoheni nga Lupus nëse:

1. Keni ndjeshmëri gjenetike dhe një histori familjare të lupusit ose çrregullimeve të tjera
autoimune
2. Jeni femër (90 përqind e të gjithë pacientëve me lupus janë gra)
3. Jeni midis moshës 15–45 vjeç
4. Keni afrimitet me afrikano-amerikan, aziatik ose vendas amerikan; këto etnitete
zhvillojnë lupus dy ose tre herë më shpesh sesa caucaisans
5. Ushqeheni me një dietë të dobët dhe nuk merrni të gjitha vlerat shqyese që kërkon trupi
juaj.
6. Probleme me GI përfshirë sindromën e zorrës së rrjedhshme
7. Keni alergji dhe ndjeshmëri ndaj ushqimit
8. Jeni të ekspozuar ndaj toksicitetit

Simptomat e lupus zakonisht përfshijnë dobësi ose lodhje, dhimbje koke, dhimbje në nyje, probleme me gjumin, problem me tretjen, dhe skuqje të lëkurës. Fatkeqësisht, për shkak se lupusi ndonjëherë mund të jetë i vështirë për t’u diagnostikuar ose menaxhuar, pacientët shpesh vuajnë nga simptoma emocionale dytësore që lidhen me stresin, siç janë ankthi, depresioni, humbja e kujtesës dhe pagjumësia.

Trajtimi konvencional i lupus zakonisht përfshin një kombinim të ilaçeve të përdorura për të kontrolluar simptomat, së bashku me ndryshimet në stilin e jetës – si përmirësime në dietë dhe ushtrime të përshtatshme. Edhe pse mund të përdorni ilace për shërimine e Lupus është miqë që të konsumoni një dietë të shëndetshme

Dieta e Lupusit: Pse duhet të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit nëse keni Lupus?
Nuk ka asnjë program dietik që mund të kurojë ose trajtojë lupus për të gjithë pacientët, një dietë e shëndetshme e lupusit mund të parandalojë komplikimet. Fondi Molly për Luftimin e Lupus deklaron se një dietë e shëndetshme është e nevojshme për të parandaluar mangësitë e ushqyesve, ndihmon për të ruajtur forcën dhe energjinë, Lufton efektet anësore të ilaçeve, dhe ndihmon për të mbajtur një peshë të normale. Gjithashtu një dietë e shëndetshme ndikon e dhe në mbrojtjen e zemrës. Inflamacioni i shoqëruar me lupus dhe reaksione të tjera autoimune kryesisht buron nga një sistem imunitar tepër aktiv dhe shëndet i dobët i zorrëve. Sindroma e zorrëve me rrjedhje mund të zhvillohet në ato me lupus. Ky proces inflamator mund të rrisë rezikun për shumë sëmundje të tjera, përfshirë sëmundje të zemrës ose hipertension, shtim në peshë, dhimbje të nyjeve dhe të kockave.
Epiqendra se ku fillon inflamacioni konsiderohet të jetë mikrobiomi. Mikrobiomi njerëzor është një ekosistem shumë kompleks i triliona baktereve që kryejnë funksione thelbësore si përthithja e ushqyesve, prodhimi i hormoneve dhe mbrojtja ndaj nesh nga mikrobet dhe toksinat mjedisore. Këto baktere janë active gjatë gjithë jetës sonë, duke iu përshtatur ushqimeve që hamë, cilësisë së gjumit tonë, sasisë së baktereve ose kimikateve ndaj të cilave ne ekspozohemi çdo ditë, dhe nivelit të stresit që përjetoni. Dieta është një nga faktorët më me ndikim në formimin e mikrobiotës sonë, sepse ushqimet që hamë mund të kontribuojnë ose në dëmtimin oksidues, alergjitë dhe mangësitë, ose ato mund të forcojnë imunitetin, ekuilibrin hormonal dhe shëndetin e përgjithshëm. Ushqimet, veçanërisht ato të pasura me probiotikë, antioksidantë dhe fibra prebiotike, mund të ulin inflamacionin duke rritur “bakteret e mira” në zorrë, të cilat ndihmojnë në përthithjen dhe mbrojtjen kundër toksinave ose baktereve të këqija. Ushqimet me antioksidant të lartë gjithashtu kanë efekte anti-plakje edhe për ata pa lupus ose një çrregullim tjetër imunitar sepse luftojnë dëmtimin e radikalit të lirë që degjenerojnë qelizat dhe indet.
Ushqimet më të mira të dietës Lupus
Ushqimet më të mira shëruese për të ngrënë në dietën e Lupus

• Ushqime organike, të papërpunuara
Konsumimi i ushqimeve në formën e tyre natyrale, kufizon ekspozimin tuaj ndaj aditivëve sintetikë, toksinave ose pesticideve. Këto kimikate gjenden shumë shpesh në produkte të paketuara dhe ushqime jo organike. Për shkak se tek personat me lupus sistemi imunitar është disi I dobësuar, ulja e ekspozimit ndaj hormoneve sintetike, kimikateve, ilaçeve dhe metaleve të rënda është zakonisht thelbësore për shërim.

• Perime të papërpunuara dhe të gatuara
Perimet e papjekura promovojnë një mjedis alkalik në trup i cili mund të ndihmojë në mbajtjen më të ulët të niveleve të inflamacionit. Ato gjithashtu furnizojnë antioksidantë, prebiotikë , fibra dietike dhe shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Pavarësisht nëse hahen të papjekura ose të gatuara, disa nga zgjedhjet më të mira përfshijnë zarzavate me gjethe, hudhra, qepë, asparagus, artichoke, speca zile, panxhar, kërpudha dhe avokado. Këto ndihmojnë në furnizimin me lëndë ushqyese si vitamina C, selen , magnez dhe kalium që ju nevojiten.

• Frut i fresket
Frutat e papërpunuara janë të pasura me vitamina dhe lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme si vitamina C dhe vitamina E, të cilat vështirë mund të merren nga ushqime të tjera. Manaferrat, shega dhe qershitë janë veçanërisht të dobishme për shkak të niveleve të larta të tyre antioksidues.

• Peshku I egër
Shumë lloje specieve të egra të detit kanë yndyrna omega-3 që ndihmojnë në uljen e niveleve të inflamacionit. Zgjedhjet më të mira janë salmoni i egër, sardelet, skumbri, halibut, trofta. Synoni të konsumoni këto ushqime omega-3 rreth dy deri në tre herë në javë, ose konsideroni plotësimin.

• Ushqime Probiotike
Probiotikët janë “bakteret e mira” që popullojnë traktet tona GI dhe na ndihmojnë të na mbani të shëndetshëm. Disa ushqime që përmbajnë probiotikë natyralë janë kos, kefir,, dhe ushqime të kultivuara si lakër turshi etj.

• Supë me kocka
Supa me kockat është konsumuar me shekuj dhe përmban shumë lëndë ushqyese të dobishme si kolagjeni, glutathione dhe minerale gjurmuese. Mund të ndihmojë në uljen e simptomave autoimune dhe inflamatore që shoqërohen me lupus, duke përfshirë dispepsi dhe dhimbje në nyje.

• Barishte, erëza dhe çajra
Shafran i Indisë, xhenxhefili, borziloku, rigoni, trumza, etj., Plus çaji jeshil janë të gjithë të dobishëm. Disa ushqime gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e acarimit të lëkurës dhe thatësisë, dy simptoma shumë të zakonshme të shoqëruara me lupus. Ushqimet për të ndihmuar në hidratimin e lëkurës nga jashtë dhe për të parandaluar dëmtimin e radikalit të lirë ose skuqjeve alergjike përfshijnë:
 Avokado.
 Arra dhe fara si chia, liri, arra dhe bajame (

 Vaj kokosi dhe vaj ulliri
 Peshq të egër
 Qumësht të papërpunuar
 Manaferra, tranguj dhe pjepër
 Pini shumë ujë, çaj bimor dhe çaj jeshil

Ushqimet më të këqija inflamatore për të shmangur në dietën e Lupus

• Yndyrna trans
Këto përdoren në produkte të paketuara / përpunuara. Gatimi në shtëpi dhe shmangia e ushqimeve të shpejta, mishit të përpunuar, ëmbëlsirave ose djathërat e paketuar mund t’ju vijnë në ndihmë. Disa njerëz me lupus kanë një vështirësi gjatë metabolizmit të yndyrave të ngopura dhe duhet të kufizojnë burimet si djathi, mishi i kuq dhe ushqimet me krem nëse shkaktojnë përkeqësim të simptomave.

• Vajrat e perimeve të rafinuara
Këto janë shumë të lehta për tu prodhuar. Kontrolloni etiketat e përbërësve dhe përpiquni të shmangni shumë misër, lulelakër, vaj luledielli dhe soje, të cilat janë të pasura me acide yndyrore pro-inflamatore omega.

• Produkte të pasterizuara të qumështit
Produktet e qumështit konvencionale homogjenizohen dhe pasterizohen për të përmirësuar shijen dhe për të zvogëluar bakteret natyrore, por përpunimi gjithashtu zvogëlon enzimat e rëndësishme. Kjo është arsyeja pse produktet e qumështit konvencionale janë alergene të zakonshëm.

• Karbohidrate të rafinuara dhe grurë / produkte gluteni
Këto janë të pakta me lëndë ushqyese dhe gjithashtu mund të kontribuojnë në tretje të dobët, shtim në peshë, inflamacion dhe simptoma të tjera. Shumica gjithashtu përmbajnë gluten, një lloj proteine që gjendet në grurë, elb, thekër dhe shumicën e produkteve që përmbajnë miell. Ndjeshmëria ose intoleranca ndaj glutenit është e zakonshme tek ata me çrregullime autoimune sepse gluteni mund të jetë i vështirë për shumë njerëz që të tretet siç duhet, duke rritur sindromën e zorrës së rrjedhshme dhe duke shkaktuar ndezje të simptomave.

• Mishi, shpendët dhe vezët konvencionale
Kur konsumoni produkte shtazore, është e rëndësishme të kërkoni mish me cilësi të lartë. Produktet e ngritura në fermë janë më të larta në yndyrnat omega-6 për shkak të ushqimit të kafshëve misër dhe përbërësve të lirë që ndikojnë negativisht në mikrobin e tyre.

• Sheqernat e shtuara
Sheqeri dihet se shkakton luhatje të sheqerit në gjak, mund të shkaktojë disponim dhe mund të jetë inflamator kur konsumohet në sasi të larta. Kujdesuni për sheqerin e shtuar që gjendet në shumicën e ushqimeve të paketuara, bukës, prodhimeve të qumështit, artikujve të konservuar, drithërave, etj.

• Ushqime me sasi të lartë natriumi
Për shkak se lupusi mund të dëmtojë veshkat, është më mirë të përpiqeni të mbani nivelin e ulët të natriumit dhe kripës. Natriumi është më i larti në ushqime si kremrat, mishrat e përpunuar, supat e konservuara, ushqimet e ngrira.

• Alkooli dhe dozat e larta të kafeinës
Këto mund të rrisin ankthin, përkeqësojnë inflamacionin, dëmtojnë mëlçinë, shtojnë dhimbjen dhe shkaktojnë dehidrim dhe probleme të lidhura me gjumin.

• Bishtajore të ndryshme

Mënyra të tjera për të menaxhuar simptomat e Lupusit
1. Krijoni apëisra mes vakteve
2. Hani yndyrë në sasi të vogla
3. Konsumoni vitaminë D
4. Shmangni pirjen e duhanit të cigareve dhe përdorimin e barnave rekreative
5. Qëndroni aktiv
6. Mos u stresoni
7. Bëni gjumë mjaftuesëm
________________________________________

Mendimet përfundimtare në dietën e Lupusit
Për të kufizuar inflamacionin dhe shëndetin e dobët të zorrëve, njerëzit me lupus duhet të përpiqen të hanë një dietë të papërpunuar, të ekuilibruar mirë dhe të larmishme me shumë vegla, fruta, proteina të pastra, probiotikë, fibra dhe antioksidantë.

Ushqimet për të shmangur një dietë lupus përfshijnë sheqer të shtuar, vajra vegjetale të rafinuar, karbohidrate të rafinuara me gluten, produkte shtazore të rritura në fermë dhe aditivë sintetikë që gjenden në ushqime me kuti.

error: Nuk lejohet kopjimi!